Μετατροπή Public Amplifier to Hi Fi

Markos Kim

Established Member
23 June 2006
115
Chania Crete
Καλημερα σε ολους,
Πρόσφατα μου έδωσαν λαμπάτους τελικούς ενισχυτές που χρησιμοποιώταν τη δεκαετία του 70 και του 80 για να τροφοδοτούν κόρνες (αρκετές) και σκέφθηκα ότι δεν θα ήταν κακό να πειραχτούν λίγο ώστε να παίξουν ώς Hi Fi ενισχυτές.
Σας στέλνω τα κυκλωματικά τους και θα σας παρακαλούσα ως γκουρού του είδους να προτείνατε κυκλωματικές αλλαγές.
Τα δυο πρώτα σχέδια αναφέρονται σε εξόδους PP KT88
Τα δε υπόλοιπα σε PPX4 EL34.
 

Markos Kim

Established Member
23 June 2006
115
Chania Crete
Ενώ κάνω τα αχεία upload από το σκληρό του υπολογιστή και χωρίς να μου εμφανίζει καμία ένδειξη λάθους δεν τα απεικονίζη στην ιστοσελίδα,
γιατί?
 

Attachments

  • 339avc.jpg
    339avc.jpg
    30.1 KB · Views: 72
  • 344avc.jpg
    344avc.jpg
    32.6 KB · Views: 51
  • 351avc.jpg
    351avc.jpg
    30.5 KB · Views: 48

Markos Kim

Established Member
23 June 2006
115
Chania Crete
Κατάφερα τα παραπάνω αρχεία αλλά δυστυχώς έχουν μικρή ανάλυση και δεν εμφανίζουν λεπτομέρειες σε επίπεδο εξαρτήματος, αν έχετε κάποια ιδέα να τα στείλω σε μεγάλη ανάλυση που τα έχω θα βοηθήσει αρκετά, καμιά ιδέα?
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
Απο τα λιγα που φαίνονται και αν αξίζουν οι μετασχηματιστές εξόδου που είναι και το παν ,φτιάξε τα τροφοδοτικα με μεγαλες χωρητικότητες κλπ, βρες ένα τρόπο να πετάξεις τους μετασχηματιστές απο την είσοδο και μετά βλέπεις για τα άλλα.
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Απο τα λιγα που φαίνονται και αν αξίζουν οι μετασχηματιστές εξόδου που είναι και το παν ,φτιάξε τα τροφοδοτικα με μεγαλες χωρητικότητες κλπ, βρες ένα τρόπο να πετάξεις τους μετασχηματιστές απο την είσοδο και μετά βλέπεις για τα άλλα.

Διαφωνώ κάθετα οριζόντια, υπο γωνία κτλ.

Αν όντως οι μηχανές είναι μαμά Tannoy δεν τις ακουμπάς. Είναι ιεροσυλία.
Τις πουλάς και τσοντάρεις για σημερινό hiendο αλουμίνια.

Αν πρόκειται για τις γνωστές Ιταλικές αντιγραφές δεν αξίζει τίποτα πάνω τους.
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
Δεν είπα κάτι διαφορετικό !!!!
Απλά ο άνθρωπος λέει ότι θέλει να κάνει κάτι σε αυτό που έχει όχι σε κάτι που θα μπορούσε πιθανώς κάποτε να έχει αν………
Άλλωστε ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο ακόμη και για τα tannoy
 
Last edited:

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Δεν είπα κάτι διαφορετικό !!!!
Απλά ο άνθρωπος λέει ότι θέλει να κάνει κάτι σε αυτό που έχει όχι σε κάτι που θα μπορούσε πιθανώς κάποτε να έχει αν………
Άλλωστε ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο ακόμη και για τα tannoy

Καμμιά διαφωνία.

Οσο για τους εχθρούς έχεις απόλυτο δίκιο. Απείραχτα μηχανάκια Quad, Altec, WE :grinning-smiley-043
 

vas silis

AVClub Enthusiast
26 May 2008
834
Ισως να μπορεί να σε διαφωτίσει κάποιος από τους εδώ φίλους, αλλά ας έχεις υπόψη σου και το κο Παράσχο Δεικτά κάπου στο Πειραιά νόμίζω. Ήταν ειδικός στο αντικείμενο «επαγγελματικά μηχανήματα» για πολλά χρόνια, δεν ξέρω τρόπο επαφής αυτή τη στιγμή.
 

Markos Kim

Established Member
23 June 2006
115
Chania Crete
Για σας,
Κατ αρχήν σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας, σύντομα θα σας ανεβάσω αρκετές φώτο που θα δείχνουν με μεγαλύτερη ανάλυση τα σχέδια αλλά και την κατασκευή των ενισχυτών (εντός και εκτός), η απορία μου είναι τη θα πρέπει να τροποποιήσω ώστε να εργάζετε σε όλο το ακουστικό φάσμα μιας και οι προδιαγρφές τους είναι για περιορισμένη ηχητική απίκριση και η έξοδος παρουσιάζετε ώς 120 Volt και όχι ως τόσα Watt με τόσα ΩΜ, επίσης αυτός ο Μ/Τ που διεγείρει χοάνες 120V μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να διεγείρει κανονικά μεγάφωνα σε όλο το ακουστικό φάσμα? (Σόρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά έχω μπερδευτεί με αυτά τα 120V.

Καλημέρα σε όλους.
 

VanDerZoom

Established Member
20 June 2007
198
Για σας,
Κατ αρχήν σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας, σύντομα θα σας ανεβάσω αρκετές φώτο που θα δείχνουν με μεγαλύτερη ανάλυση τα σχέδια αλλά και την κατασκευή των ενισχυτών (εντός και εκτός), η απορία μου είναι τη θα πρέπει να τροποποιήσω ώστε να εργάζετε σε όλο το ακουστικό φάσμα μιας και οι προδιαγρφές τους είναι για περιορισμένη ηχητική απίκριση και η έξοδος παρουσιάζετε ώς 120 Volt και όχι ως τόσα Watt με τόσα ΩΜ, επίσης αυτός ο Μ/Τ που διεγείρει χοάνες 120V μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να διεγείρει κανονικά μεγάφωνα σε όλο το ακουστικό φάσμα? (Σόρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά έχω μπερδευτεί με αυτά τα 120V.

Καλημέρα σε όλους.


Το συστημα αυτο με τα 120 Βολτ ειναι καθαρα για χρηση Ανακοινωσεων, οπου συνδεονται πολλα μεγαφωνα παραλληλα σε διαφορες μεγαλες αποστασεις απο τον Ενισχυτη. Προκειμενου να μην υπαρχουν μεγαλες απωλειες στις γραμμες μεταφορας, απο τον Ενισχυτη βγαινει σημα υψηλοτερης τασης, απο εκεινη που θα αντιστοιχουσε σε μεγαφωνα συνολικης αντιστασης πχ 8Ω.
Το καθε μεγαφωνο σε τετοια συστηματα εχει τοπικα ενα μετ/στη προσαρμογης που παραλαμβανει την High Z εξοδο και την τροποποιει ωστε τελικα να αντιστοιχει στα 8Ω του μεγαφωνου.

Οι μετασχηματιστες Εξοδου των Ενισχυτων σου ειναι απολυτως ακαταλληλοι για συνδεση Ηχειων 8Ω, εκτος και αν περαν της ληψης για 120 Βολτ, διαθετουν ΚΑΙ ληψη για 8Ω. Προφανως το ολο συστημα δεν προοριζεται για ακροασεις απαιτησεων και για αλλους λογους εκτος απο αυτον. Ομως θα μπορουσε να δεχτει σημαντικες βελτιωσεις, ξεκινωντας απο μετ/στες Εξοδου με τον καταλληλο λογο μετ/σμου.
Εαν δωσεις πληροφοριες για το κυκλωμα της Εξοδου (τυπο λυχνιων, τασεις, ρευματα) μπορω να σου προτεινω τα χαρακτηριστικα που πρεπει να εχουν οι σωστοι μετ/στες, και ενδεχομενως συγκεκριμενους τυπους του εμποριου.