ON Telecoms - 2008

Μιχάλης Πικούνης

Established Member
18 June 2006
285
Σκεφτομαι να αντικαταστήσω τη συνδεση ΟΤΕ που εχω και να βαλω On Telecoms και ενας απο τους λογους ειναι η τηλεοραση που δινει. Μπορει καποιος που εχει το συγκεκριμενο service να μας πει εντυπωσεις - κυρίως ως προς τη ποιοτητα?

Επισης ποσο ευχαριστημενοι ειναι οι πελατες της ON απο το service της (πχ χρονος συνδεσης, βλαβες, διακοπες κλπ).

Ξερω οτι εχει συζητηθει το θεμα αλλα μια και το πιο "φρεσκο" post ηταν τουλαχιστον 6 μηνων πιστευω πως μπορει η εικονα να εχει αλλαξει.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
δηλαδή εάν περιμένουμε κανα χρόνο ακόμα μπορεί να αλλάξει και σε HD? :D μπά... θέλει κάποιος να βάλει το χεράκι του, αλλα μπαα..

κάτσε στον ΟΤΕ σου...
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Απ'όσα έχω διαβάσει, όλα εξαρτώνται από την περιοχή που μένεις και το υπάρχον σε αυτή δίκτυο. Αν κάποιος στο οικοδομικό τετράγωνο που μένεις έχει on και δεν έχει προβλήματα, και εφόσον το αποφασίσεις, προχώρα. Από την άλλη σκέψου τα εξής: Και ο ΟΤΕ ξεκινά υπηρεσία IPTV (δίνεται σε δοκιμαστικό στάδιο σε περιορισμένο αριθμό καταναλωτών αλλά μπορείς να εκδηλώσεις ενδιαφέρον στο 134). Βέβαια ο ΟΤΕ είναι πιό ακριβός και η αρχική λίστα καναλιών (όλα της ΕΡΤ και τα ψηφιακά, Eurosport 1 & 2, Discovery, National Geographic και καποια ακόμα από ελεύθερα δορυφορικά) δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά σίγουρα θα βελτιωθεί στο (μάλλον άμεσο) μέλλον. Επίσης, ενδέχεται να ξεκινήσει και η forthnet κάτι αντίστοιχο (που ίσως περιλαμβάνει και nova καθώς την έχει αγοράσει προ μηνών)...
 
Last edited:

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,107
127.0.0.1
Λόγω περιοχής πάντα είχα πρόβλημα με τις ταχύτητες...
Για να έχεις τηλεόραση με την ON θα πρέπει η ταχύτητά σου να είναι >8Mbps και να μην μπαίνεις και στο internet ταυτόχρονα γιατί κάτι θα σέρνεται από τα δύο.
Στο γραφείο που είμαι πιο κεντρικά η ταχύτητα είναι στα 16Mbps οπότε δεν έχω κανένα πρόβλημα...
Τώρα...
Η ποιότητα στη τηλεφωνική γραμμή είναι μια χαρά. Καμία σχέση με τη forthnet.
Η ποιότητα του σήματος στην τηλεόραση είναι απλά σαν να έχεις τέλεια εξωτερική κεραία (τουλάχιστον με την CRT μου) χωρίς βέβαια να έχω δοκιμάσει την HDMI του αποκωδικοποιητή.
Τα κανάλια δεν λένε και τίποτα εκτός και αν γουστάρεις να βλέπεις ειδήσεις ή πόκερ όλη την ημέρα.
Το On Rec όμως είναι όλα τα λεφτά... Ξυπνάς την Κυριακή κατά τις 10, φτιάχνεις καφεδάκι και βλέπεις την εκκίνηση της formula που οι άλλοι ξύπνησαν στις 7 για να δούνε... -bye-
 

Strax

Established Member
19 June 2006
190
Μπορώ να σου πω για την περιοχή σου...

Περίμενε σύνδεση σταθερότατη γύρω στα 7600-7900. Κανένα πρόβλημα εδώ και πολλούς μήνες και πολύ καλή ποιότητα.

Δυστυχώς, δεν έχω TV...
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Ημουνα στην Αθήνα για 3 μέρες και ο κουνιάδος μου στο σπίτι του είχε ON-Telecoms. Από ποιότητα εικόνας δεν ξέρω, γιατί η τηλεόρασή του ήταν μια 21" CRT, αλλά πραγματικά το ON-REC είναι όλα τα λεφτά. Είδα όλες τις σειρές που είχα χάσει εκείνες τις ημέρες. Αν θυμάμαι καλά μπορείς να δεις ότι θέλεις που έχει παίξει τις προηγούμενες 3 ημέρες. Πραγματικά πολύ καλό αυτό, γιατί δεν είσαι αναγκασμένος να γράφεις. Ασε που καμιά φορά παίζουν κάποιες σειρές την ίδια ώρα σε διαφορετικό κανάλι και δεν ξέρεις ποια να γράψεις... Αυτό σου λύνει τα χέρια και γλυτώνεις και την μουρμούρα της γυναίκας ότι δεν της έγραψες την αγαπημένη της σειρά :grinning-smiley-043
 

josh

New member
3 June 2008
45
Μακριά από την ON. Είμαι παθΟΝ!!! Η ποιότητα της τηλεόρασης είναι χειρότερη από αυτή της κεραίας, βλέπεται όμως, αν σου δουλέψει! Εμένα δούλεψε μόνο λίγες μέρες... Μετά τίποτα απολύτως, ούτε τηλέφωνο (το οποίο δε δούλεψε ούτε 1 sec) αλλά ούτε και internet/tv. Από το Φλεβάρη κατείγγειλα τη σύμβαση και τους την έστειλα με δικαστικό κλητήρα, μη μου πουν δε πήραμε το fax και διάφορα άλλα.Ακόμα μου στέλνουν λογαρισασμούς που δε τους πληρώνω βέβαια... Αν είσαι πολύ τυχερός μπορεί να σου δουλέψει, αλλά αν δε σου δουλέψει δεν πρόκειται να βγάλεις καμια απολύτος άκρη. Θα σου ζητάνε να κάνεις αόριστη υπομονή και δε θα έχεις τίποτα για καιρό. Για μήνες δηλαδη... Είναι μεγάλο μπ..έλο η ΟΝ. Σκέτο χωράφι... Σκέψου το καλά, όχι να φύγεις από τον οτε, αλλά να πας εκει! Καλή τύχη!
 

tatiana

AVClub Enthusiast
24 July 2006
1,006
Athens/Greece
Παρόλο που μιλάω από θέση ανταγωνιστη αντικειμενικά μιλώντας....μείνε μακρυά!

Αν θελεις να περιμένεις τον ΟΤΕ ή κάποιο άλλο πάροχο αλλά με ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΟΝ

Πίστεψέ με θα υποφέρεις.....
 

Μιχάλης Πικούνης

Established Member
18 June 2006
285
Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες. Ισως δοκιμασω (τη τυχη μου!) και θα αναφερω και τη δικη μου εμπειρία!
 

Dion999

AVClub Addicted Member
13 November 2006
1,759
Athens-προς τα βορεια
Αν θελεις ο λογαριασμος σου να μειωθει και να σταματησεις να πληρωνεις 140αρια(τοσο ερχεται ο οτε σε οσους εχουν adsl 24mbps) και εφοσον δεν εισαι πολλα χιλιομετρα μακρια απο το καφαο τοτε μια χαρα ειναι η on.
To video-box λειτουργει απροβληματιστα, το on-rec ειναι ολα τα λεφτα και η συνδεση στο internet ειναι εδω και παρα πολλους μηνες σταθεροτατη και ικανοποιητικοτατη(εμενα μου δινει πανω απο 10mbps πραγματικα και σχεδον ποτε δεν εχει διακοπει).Για τα τηλεφωνα φυσικα και δεν υπαρχει επισης κανενα προβλημα.
Και φυσικα μην ακους οσους λενε το γνωστο ρητο : "μακρια απο εκεινη την εταιρεια","μεινε στον οτε","βαλε τη ταδε εταιρεια"... κτλπ...
Ολες οι εταιρειες εχουν τους ικανοποιημενους πελατες και τους δυσαρεστημενους!Αν δεις στο adslgr.com ποσοι ειναι δυσαρεστημενοι απο tellas,forthnet,hol κτλπ θα παθεις σοκ! (να μη σου πω οτι πλεον η on εχει τους λιγοτερους δυσαρεστημενους απο τις υπολοιπες εταιρειες)
Παντως εδω και παρα πολυ καιρο τα όποια προβληματα ειχαν οι περισσοτεροι παροχοι εχουν λυθει.
Ακομα ομως παιζει και η πιθανοτητα του ολα να πανε στραβα! και φυσικα αυτο μπορει να σου τυχει με οποιαδηποτε εταιρεια. -bye-
 

tiborakos

Established Member
13 February 2007
211
Ακομα ομως παιζει και η πιθανοτητα του ολα να πανε στραβα! και φυσικα αυτο μπορει να σου τυχει με οποιαδηποτε εταιρεια. -bye-

Πάρα πολύ σωστά όλα τα παραπάνω, αυτό που πρέπει να σημειωθεί όμως είναι ότι αν πάνε όλα στραβά, μόνο στον ΟΤΕ έχεις σοβαρές πιθανότητες να λύσεις το όποιο πρόβλημα νομίζω... Οι λοιποί πάροχοι σε στέλνουν από τον Αννα στον Καιάφα... :violent-smiley-030:

ΥΓ ο γράφων δεν έχει ΟΤΕ μολαταύτα...
 

usherades

Senior Member
5 November 2007
548
Aθηνα/Βυρωνας
Μια χαρα ειναι η on ξερω 2 φιλους που εχουν (βυρωνα) και το onrec ειναι πολυ καλο,αλλα ενα μειωνεκτιμα ειναι οτι ο router πρεπει να ειναι κοντα στον αποκωδικοποιητη της on εκτος αν εχεις μεγαλο καλωδιο.Μετριας ποιοτητα παντως ειναι και ο ρουτερ και ο αποκωδικοποιητης.Εγω παλι εχω forthnet 1.5 χρονο τωρα απροβληματιστα,και ειναι οντως αλη8εια οτι αναμενεται να κανει συνεργασια με τη νοβα ισως για καποια υπηρεσια αντιστιχη μεεκεινη την ον.Εγω παντως θα προτεινα forthnet.
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Kαι εγώ με forthnet είμαι υπερ-ικανοποιημένος.Ένα χρόνο τώρα και ούτε αποσυνδέσεις,κανένα προβλημα γενικώς και κατεβάζω με ταχύτητες 1,6mb/sec. Όσο είχα οτενετ στο ιδιο σπίτι έπεφτε το ιντερνετ τουλάχιστον 3 φορές την ημέρα.
 

Μιχάλης Πικούνης

Established Member
18 June 2006
285
Δυστυχως απο οτι μαθαινω ειμαι περιπου 4.5km απο το κεντρο οποτε οι πιθανοτητες για καλη συνδεση (αρα και τηλεοραση) ειναι μαλλον μικρες. Με την αλλαγη σε ON μπορω να ελπιζω μονο σε λιγο καλυτερο internet και χαμηλοτερες τιμες. Αλλα φυσικα αυτο δεν ειναι προβλημα της ON αλλα του ΟΤΕ που αν και ειμαι Χαλανδρι με εχει συνδεσει στο κεντρο της Αγιας Παρασκευης γιατι η περιοχη μου ειναι νεα και δεν εχει δικο της κεντρο!
 
Δεν μας έχεις πει σε τί ονομαστική ταχύτητα είσαι τώρα στον Ο.Τ.Ε..
Αν έχεις ήδη την 24άρα του, δεν πρόκειται να δεις μεγαλύτερη πραγματική (αποδιδόμενη και μετρήσιμη) από κανέναν άλλο πάροχο, κακά τα ψέματα. Αν πάλι έχεις μικρότερη τώρα στον Ο.Τ.Ε. και πας σε κάτι μεγαλύτερο σε άλλο πάροχο παίζει και να δεις κάποια βελτίωση. Λέω "παίζει" μιας και πράγματι εξαρτάτε από τη γενικότερη σου θέση σε σχέση με το σχετικό κεντράκι της περιοχής σου. Δηλαδή ακόμα και από Ο.Τ.Ε. μπορεί να μην έχει νόημα να δοκιμάσεις σύνδεση στις μεγάλες του ονομαστικές ταχύτητες γιατί αν έχεις προβληματική γραμμή (λόγω ποιότητας συνδέσεων - καλωδίων ή απόστασης από το κεντράκι) πάλι χαμηλά θα σου αποδίδει.

Ως προς την ON, τυχαίνει να είμαι ενεργός εκεί (Home Όλα) από τις αρχές του χρόνου πια.
Από τη στιγμή που έγινε η σύνδεση μου εκεί, είχα ελάχιστα ουσιαστικά προβλήματα, σε όλα όσα προσφέρει.
Με ταλαιπώρησε κάπως, μέχρι να ξεκινήσει όλη η ιστορία κι αυτό σε επίπεδο επικοινωνίας με το helpdesk τους που είχε πολύ περιορισμένες δυνατότητες ουσιαστικής εξυπηρέτησης και αρκετά φτωχή τεχνογνωσία σε πολλούς υπαλλήλους του.
Πάντως έχω την εντύπωση ότι το έχουν βελτιώσει πια αρκετά και αυτό το θέμα.

Οι παροχές της ON θα έλεγα ότι είναι πολλές για τα σημερινά Ελληνικά δεδομένα πάντα. Ωστόσο πολλές από τις παροχές της, τις λαμβάνεις με επιπλέον (χαμηλό σχετικά όμως) κόστος από το βασικό του επιλεγμένου σου πακέτου. Το καλό είναι ότι υπάρχει ωστόσο η δυνατότητα να τις έχεις και μάλιστα πολύ εύκολα και αξιόπιστα!

Θεωρώ πως η ON είναι μια από τις καλύτερες επιλογές για πολύ κόσμο εδώ και πολύ πια καιρό!
Στραβά, όπως σου λένε και άλλοι φίλοι εδώ μέσα, υπάρχουν δυστυχώς σε ΌΛΟΥΣ! Μην παραμυθιαστείς από τα στραβά που τυχών ακούσεις μεμονωμένα για κανέναν. Όλοι έχουν και μερικές φορές πολύ χοντρά. Είναι να μη σου τύχει. Ακόμα κι αν σου τύχει όμως, θα πρέπει να το κυνηγήσεις με επινμονή και προσοχή στις λεπτομέρειες,
 

josh

New member
3 June 2008
45
Πάρα πολύ σωστά όλα τα παραπάνω, αυτό που πρέπει να σημειωθεί όμως είναι ότι αν πάνε όλα στραβά, μόνο στον ΟΤΕ έχεις σοβαρές πιθανότητες να λύσεις το όποιο πρόβλημα νομίζω... Οι λοιποί πάροχοι σε στέλνουν από τον Αννα στον Καιάφα... :violent-smiley-030:

ΥΓ ο γράφων δεν έχει ΟΤΕ μολαταύτα...
Έχεις δίκιο! Αυτό πρέπει να καταλάβει ότι θα συμβεί όποιος πάρει το ρίσκο και δε του κάτσει!
 

Μιχάλης Πικούνης

Established Member
18 June 2006
285
Με τον ΟΤΕ έχω 4mbit γραμμή. Στην αρχή είχα 8άρα η οποία έκανε πολλές διακοπές. Δοκίμασα την 24αρα μήπως και κάτι αλλάξει αλλά εκεί δεν έκανε ΠΟΤΕ connect και τελικά κατέληξα στη 4αρα που έχω τώρα. Αυτο που με ενοχλούσε με τον ΟΤΕ είναι οτι ήθελα να έχω 1mbit upload και ας έχω 4mbit download και ας πληρώνω παραπάνω αλλά δεν γίνεται. Για να έχω το 1mbit έπρεπε να έχω την 8αρα που κοβόταν συνέχεια. Τους ζήτησα να μου τη περιορίσουν στα 4 αλλά μόνο με αλλαγή πακέτου γινόταν αυτό.

Θα δούμε τώρα με την ΟΝ πως θα είναι τα πράγματα αλλά μεχρι στιγμης η εξυπηρέτησή τους είναι άριστη.
 

Constantinos.H

New member
16 October 2008
4
Με τον ΟΤΕ έχω 4mbit γραμμή. Στην αρχή είχα 8άρα η οποία έκανε πολλές διακοπές. Δοκίμασα την 24αρα μήπως και κάτι αλλάξει αλλά εκεί δεν έκανε ΠΟΤΕ connect και τελικά κατέληξα στη 4αρα που έχω τώρα. Αυτο που με ενοχλούσε με τον ΟΤΕ είναι οτι ήθελα να έχω 1mbit upload και ας έχω 4mbit download και ας πληρώνω παραπάνω αλλά δεν γίνεται. Για να έχω το 1mbit έπρεπε να έχω την 8αρα που κοβόταν συνέχεια. Τους ζήτησα να μου τη περιορίσουν στα 4 αλλά μόνο με αλλαγή πακέτου γινόταν αυτό.

Θα δούμε τώρα με την ΟΝ πως θα είναι τα πράγματα αλλά μεχρι στιγμης η εξυπηρέτησή τους είναι άριστη.

Πιθανόν να βελτιώθηκε η εξυπηρέτησή τους τώρα, πάντως πριν λίγους μήνες κάποιος φίλος αφού έμεινε κάμποσο χωρίς τηλέφωνο και internet, και αφού παραλίγο να πάει στο ψυχιατρείο επέστρεψε στον ΟΤΕ...
Είναι λίγο θέμα και η ποιότητα του ήχου στο τηλέφωνο, που σε όλους όσους μιλάω (Forthnet και HOL) είναι από μέτρια έως απαράδεκτη, και σίγουρα δεν συγκρίνεται με του ΟΤΕ.
Αλλά περισσότερο θέμα είναι τί γίνεται όταν προκύψει βλάβη, και ο ΟΤΕ επιμένει ότι φταίει η Bluk-Tac-Tac Telecoms, ενώ η Bluk-Tac-Tac Telecoms επιμένει ότι φταίει ο ΟΤΕ...

Μεγάλο ρίσκο παίρνεις, εύχομαι καλή τύχη!
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: ON Telecoms - 2008

Είναι λίγο θέμα και η ποιότητα του ήχου στο τηλέφωνο, που σε όλους όσους μιλάω (Forthnet και HOL) είναι από μέτρια έως απαράδεκτη, και σίγουρα δεν συγκρίνεται με του ΟΤΕ.
+1
Είναι κάτι που δεν το αντέχω. Η συμπίεση είναι τρομερή, ο θόρυβος ιδιαίτερα ενοχλητικός.
Πληρώνω περισσότερα, αλλά παραμένω στον ΟΤΕ.
 

SWISSTEC

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,365
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
:a0210:Εγώ την ΟΝ την έχω 1 χρόνο τώρα. Τόσο στο internet όσο και στην τηλεφωνία είμαι μια χαρά. Κανένα πρόβλημα. Πληρώνω τον μήνα 35 ευρώ και όχι 130άρια και 150αρια με τον ΟΤΕ. Όσο αφορά τώρα το TV-BOX τό έβαλα και είδα ότι η εικόνα του απλά είναι καλή με κάποια σπασιμαματάκια.:a0210: