Frame Interpolation : Βήμα μπροστά ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Στο νήμα σχετικά με τα 100Hz είχαμε αναφερθεί στα βασικά του frame interpolation:

Εδώ είναι που μπαίνουν στο παιχνίδι τα 100Hz στις μοντέρνες LCD και βελτιώνουν αρκετά την κατάσταση. Στις απλές υλοποιήσεις απλά κάθε frame προβάλλεται δύο φορές. Αυτό που γίνεται είναι πως μειώνεται στο μισό (10ms) ο χρόνος κατά τον οποίον ένα pixel παραμένει αναμμένο, μετά σβήνει και παραμένει αναμμένο για άλλα 10ms. Να σημειωθεί πως στην περίπτωση αυτή το "κινούμενο" αντικείμενο εξακολουθεί να παραμένει στο ίδιο σημείο για 20ms, απλά ενδιάμεσα υπάρχει μια διακοπή της φωτεινότητας. Για τον λόγο αυτό αρκετές υλοποιήσεις χρησιμοποιούν την τεχνική του motion interpolation. Σε αυτή την περίπτωση δεν έχουμε απλό διπλασιασμό των frames, αλλά η τηλεόραση προσπαθεί να φτιάξει ένα ενδιάμεσο frame με βάση το αμέσως προηγούμενο και το αμέσως επόμενο.

707Gear.1.jpg


Το πλεονέκτημα μιας τέτοιας υλοποίησης είναι πως το αντικείμενο σε κίνηση βρίσκεται στο ίδιο σημείο μόνο για 10ms, μετά σβήνει στιγμιαία, και τα επόμενα 10ms βρίσκεται στο σημείο που ο επεξεργαστής εικόνας έχει υπολογίσει πως πρέπει να βρίσκεται. Το μειονέκτημα είναι πως στην ουσία ο επεξεργαστής προσπαθεί να μαντέψει και σε αρκετές περιπτώσεις το blur αντικαθίσταται από τεχνουργήματα.
Παρακάτω ένα σχεδιάγραμμα που δείχνει τα προβλήματα του χαμηλού ρυθμού ανανέωσης και τις βελτιώσεις που δίνει ένα σύστημα με MFCI (Motion Compensated Frame Interpolation) με την δημιουργία νέων frames.

judder.jpg


Το διάγραμμα είναι από άρθρο του HDTVtest.co.uk.

http://www.hdtvtest.co.uk/news/100120-hz-lcd-why-should-you-take-a-look-2007042354.htm



Το ότι η προσθήκη νέων frames δίνει πιο ομαλή κίνηση από την απλή επανάληψη τους είναι δεδομένο και σαν μειονέκτημα είχε αναφερθεί η εμφάνιση τεχνουργημάτων. Ας υποθέσουμε όμως (για χάρη της συζήτησης) πως έχουμε το τέλειο λογισμικό που μπορεί να υπολογίζει ακριβώς τα ενδιάμεσα frames και να τα προβάλλει χωρίς τεχνουργήματα, τότε τα προβλήματά μας λύθηκαν, σωστά ?

Λάθος ... Ξεχάσαμε την διαφορετική αίσθηση που αποκτά η παρακολουθήση κάποιας ταινίας όταν γίνεται frame interpolation !!! Έχει αναφερθεί από πολλούς (και εγώ μέσα σε αυτούς) πως η ταινία χάνει την κινηματογραφική της αίσθηση και δείχνει "περίεργη", "αφύσικη", "ψεύτικη" κλπ. Στο άρθρο του HDTV αναφέρεται: "So, using frame repetition or frame interpolation will depend on whether you enjoy the nostalgic cinematic feel or not."


Θα συμφωνήσω πως δεν υπάρχει σωστό ή λάθος για την χρήση του interpolation και πως είναι θέμα γούστου. Θα ήθελα λοιπόν να ακούσω απόψεις για αυτό το τελευταίο θέμα. Σας αρέσει το οπτικό αποτέλεσμα του frame interpolation ή όχι ?

Προσωπικά είμαι λίγο διχασμένος και θυμάμαι πως την πρώτη φορά που είδα κάτι τέτοιο (σε Philips CRT) το αποτέλεσμα μου φάνηκε αφύσικο. Παρακολουθώντας όμως πρόσφατα κάποιες ταινίες δράσης αν και η αίσθηση στην αρχή ξενίζει η ταινία δείχνει πιο "τρισδιάστατη" και η κίνηση πολύ πιο ομαλή.

Για πείτε την γνώμη σας λοιπόν για τα Motionflow (Sony), Motion Plus (Samsung), HD Natural Motion (Philips), TruMotion (LG) κλπ και την αίσθηση που δίνουν κατά την παρακολούθηση μιας ταινίας ...
 
Last edited:
19 June 2006
35,671
Ωραίο και τεράστιο θέμα ανοίγεις Γιώργο.:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043

Δεν θα απαντήσω για το τελευταίο που ρωτάς γιατί δεν έχω παρακολουθήσει πως χειρίζονται το frame interpolation οι τελευταίες LCD. Θα πω μόνο ότι τέτοιες τεχνικές θα εγκαταλειφθούν μόνο όταν τα 24fps γίνουν παρελθόν και υιοθετηθούν τα 50,60,100fps όπου δεν θα υπάρχει πια ανάγκη για αλχημείες τέτοιου τύπου. Αν δε, βάλουμε στο παιχνίδι και την απόπλεξη (μιας και το τηλεοπτικό, κατά βάση σήμα, είναι interlaced), τα διάφορα 3:2 pulldown όταν δεν έχουμε ακέραια Hz, το upscaling ή downscaling που κάνει η τηλεόραση για να φέρει την τροφοδοτούμενη εικόνα στην εγγενή της ανάλυση και σκεφτούμε πως όλα αυτά τα κάνει μια TV σχεδόν ταυτόχρονα, πάντα σε συνάρτηση με πηγές, σήματα, καλώδια κ.λ.π., καταλαβαίνουμε ότι η τέλεια εικόνα είναι κάτι πολύ, μα πολύ, σχετικό.......
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Γιάννη η μετάβαση στα 60fps είναι η προφανής λύση :a0210: Άλλωστε τα 24fps υπάρχουν από την εποχή του βωβού κινηματογράφου και είναι καιρός να πάμε παρακάτω ;) Αρκεί βέβαια να το αποφασίσουν οι εταιρίες που εμπλέκονται και είναι αρκετές πανάθεμα τες.

Το interpolation προσπαθεί να καλύψει αυτή την μετάβαση και να δώσει την αίσθηση του υψηλότερου framerate (έστω και τεχνητά). Έχω την εντύπωση πως όταν με το καλό καθιερωθεί το 1080/60fps το οπτικό αποτέλεσμα θα μοιάζει περισσότερο σε αυτό που παίρνουμε με interpolation, παρά σε αυτό που παίρνουμε με απλή επανάληψη στα 48,72,96,120 κλπ.

Το πρόβλημα είναι τι κάνουμε τώρα που είμαστε κολλημένοι στα 24fps :chinscratch:

Επιλέγουμε να δούμε αυτό που ο δημιουργός μιας ταινίας θέλει να μας δείξει ή μια εικόνα πιο "ζωντανή" και πιο κοντά στην πραγματικότητα ?
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Εγώ το έχω πει καιρό: τα 24p είναι ένα βήμα πίσω. Και μετέτρεψαν τις τηλεοράσεις μας σε συστήματα με αξιόλογη υπολογιστική ισχύ (και φυσικά κατανάλωση ισχύος) και με φτωχά αποτελέσματα, αφού οι υπολογισμοί πρέπει να γίνουν σε πραγματικό χρόνο.
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Για πείτε την γνώμη σας λοιπόν για τα Motionflow (Sony), Motion Plus (Samsung), HD Natural Motion (Philips), TruMotion (LG) κλπ και την αίσθηση που δίνουν κατά την παρακολούθηση μιας ταινίας ...

Άντε να κάνουμε παιχνίδι :playingball: ... ένα σωρό κατόχους με Sony, Philips, Samsung, LG κλπ έχουμε.

Τα χρησιμοποιείται όταν βλέπετε ταινία ?:a0210:
Δεν σας αρέσει το αποτέλεσμα ? :violent-smiley-030:
Δεν βλέπετε διαφορά ? :nounder:
 

stefanos9

Established Member
24 April 2008
138
Λοιπον, για HD 1080p24 bluray, mkv klp :

Eγω to εχω ΟFF. Σε 24p κυριως αν το ενεργοποιησω εχω Audio lag μεσω external SPDIF 150ms. Aν καποιος ριχνει και τον ηχο στην TV δεν εχει προβλημα.

Aν βλεπω διαφορα ? Χαλαροτατα.

Αν μου αρεσει ? Xmm μαλλον ναι αλλα δεν ειμαι και σιγουρος - καποιες φορες το προτιμω ΟFF, σε mkv to εχω παντα ΟFF

Παντως οπως λες με ΗD NM on, η ταινία δείχνει πιο "τρισδιάστατη" και η κίνηση πολύ πιο ομαλή.

Εχεις ενα feeling οτι εχει πολυ 3D βαθος η ταινια..

Και γω ειμαι λιγο διχασμενος
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Εγώ το έχω πει καιρό: τα 24p είναι ένα βήμα πίσω. Και μετέτρεψαν τις τηλεοράσεις μας σε συστήματα με αξιόλογη υπολογιστική ισχύ (και φυσικά κατανάλωση ισχύος) και με φτωχά αποτελέσματα, αφού οι υπολογισμοί πρέπει να γίνουν σε πραγματικό χρόνο.

:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043
 

Ultra-One

Senior Member
12 February 2008
505
Λεμεσός - Κύπρος
Εγώ είμαι υπέρ!

Το Frame Interpolation γίνεται εδώ και πολλάαα χρόνια με το Natural Motion της Philips.

Μου αρέσει πολύ περισσότερο η κίνηση με αυτό αφού δείχνει πολύ πιο φυσική σε σχέση με την πραγματικότητα.
 
Last edited:

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Δε νομίζω πως είμαι ο μόνος που πιστεύω πως τα 24 frames είναι λίγα. Γρήγορα pans στον κινηματογράφο εμφανίζουν "σπασίματα" στην κίνηση. Αν τώρα το να έχεις αυτά τα "σπασίματα" και στην tv σου το θεωρεί κάποιος πως είναι καλύτερο (cinematic feeling), τι να πω. Το να αναπολείς το cinematic feeling είναι σα να αναπολείς τον ήχο του γραμμοφώνου, το ίδιο παλιά είναι και τα δύο, μόνο που τα 24fps μας ακολουθούν ακόμα.
Το κακό είναι πως δε πρόκειται να υπάρξει τέλειο Motion Compensated Frame Interpolation, οπότε το ερώτημα είναι εξ' αρχής άστοχο. Αν υπήρχε, γιατί να είχαμε 24 frames και όχι πχ 12. Απλώς δε γίνεται.
Η λύση είναι να γυρίσουν όλα στα 50-60 ή και παραπάνω καρέ ανά δευτερόλεπτο, αλλά αυτό αυτομάτως θα σήμαινε πως ακόμα και τα blue ray των 50GB ίσως να είναι λίγα για μία ταινία 1080p/60 ή 1080p/100. Θεωρώ πως η αλλαγή σε περισσότερα fps δε θα συμβεί για αρκετά χρόνια ακόμα.
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Δε νομίζω πως είμαι ο μόνος που πιστεύω πως τα 24 frames είναι λίγα. Γρήγορα pans στον κινηματογράφο εμφανίζουν "σπασίματα" στην κίνηση. Αν τώρα το να έχεις αυτά τα "σπασίματα" και στην tv σου το θεωρεί κάποιος πως είναι καλύτερο (cinematic feeling), τι να πω.

Όλοι θεωρούμε τα 24 frames λίγα, αλλά με το υπόλοιπο κομμάτι έχω ενστάσεις.

Ο τρόπος που περιγράφεις το αποτέλεσμα των 24fps (δηλαδή με "σπασίματα" στην κίνηση) υποδηλώνει πως αναφέρεσαι σε judder λόγω pulldown όταν το υλικό προβάλλεται στα 60Hz. Αυτό δεν έχει καμιά σχέση με την "κινηματογραφική αίσθηση" όπως την εννοούσα στο αρχικό μήνυμα. Θα συμφωνήσω πως και στα 24fps υπάρχει "έμφυτο" (κατά την λήψη) judder, αλλά δεν είναι με τίποτα τόσο ενοχλητικό όπως όταν γίνεται pulldown. Το δίλημμα που έθεσα στην αρχή είναι μεταξύ της απλής επανάληψης των 24 αρχικών frames σε 48/72/96/120 κλπ ή της αναπαραγωγής στις ίδιες συχνότητες, αλλά με την προσθήκη νέων frames (δηλαδή interpolation). Σπάσιμο στην κίνηση λόγω pulldown δεν θα έχεις σε καμιά από τις δύο περιπτώσεις.

Το να αναπολείς το cinematic feeling είναι σα να αναπολείς τον ήχο του γραμμοφώνου, το ίδιο παλιά είναι και τα δύο, μόνο που τα 24fps μας ακολουθούν ακόμα.

Με τον όρο "κινηματογραφική αίσθηση" εννούσα αυτό που παίρνεις όταν βλέπεις το φιλμ στον κινηματογράφο που τα αρχικά 24fps επαναλαμβάνονται σε 48 (συνήθως) ή 72 εικόνες το δευτερόλεπτο.

Η τελευταία πρόταση αναιρεί το παράδειγμα που αναφέρεις και θα εξηγήσω το γιατί. "Τα 24fps μας ακολουθούν ακόμα" σημαίνει πως ο δημιουργός της ταινίας ξέρει τους περιορισμούς που αυτά θέτουν και χρησιμοποιεί ανάλογες τεχνικές. Να σημειώσω πως δεν αναφερόμαστε στην παραγωγή κάποιου ντοκιμαντέρ, ή σε κάποια αθλητική κάλυψη ή σε κάποια εκπομπή σε στούντιο, αλλά για κινηματογράφο δηλαδή τέχνη. Για παράδειγμα υπάρχουν φιλμ στα οποία υπάρχει blur εσκεμμένα και το οποίο με το interpolation πάει περίπατο. Υπάρχουν σκηνές που ένα κομμάτι της εικόνας (πχ ο πρωταγωνιστής) κινείται απέναντι σε ένα θολό background το οποίο με το interpolation ξεθολώνει και δίνει αυτή την τρισδιάστατη αίσθηση βίντεο που ανέφερα.

Αυτά με βάση τις επιφανειακές γνώσεις μου για τον κινηματόγραφο. Είμαι σίγουρος πως οι πιο σχετικοί θα μπορούν να αναφέρουν και άλλα παραδείγματα και να τα διατυπώσουν καλύτερα.
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Πρόσφατα ξετρύπωσα μια έρευνα του BBC που αφορά λήψη και αναπαραγωγή σε υψηλότερα frame rates. Αναφέρονται πολλά ενδιαφέροντα στοιχεία, αναλύονται οι περιορισμοί των σημερινών προτύπων λήψης και αναπαραγωγής, ενώ υπάρχουν και τα αποτελέσματα πειράματος μετά από λήψη στα 100, 200 και 300fps.

Μεταξύ διάφορων συμπερασμάτων αναφέρεται πως η αύξηση του frame rate είναι πιο αναγκαία από την αύξηση στην ανάλυση σε οποιοδήποτε μελλοντικό πρότυπο.


BBC Research White Paper WHP 169
High Frame-Rate Television
M Armstrong, D Flynn, M Hammond, S Jolly, R Salmon
 
19 June 2006
35,671
Πάντως Γιώργο, εκείνο το ματσάκι Βασιλεία-Μπαρτσελόνα που ήταν γραμμένο στα 50fps δεν έτρεξε με τίποτα στον υπολογιστή. Άλλαξα players, framerates,.......τίποτα!!!!!! Μόνο με το VLC πήγαινε κάτι να κουνηθεί αλλά και με αυτό κάθε 5 δεύτερα κόλλαγε η εικόνα, οπότε.......

Τζάμπα τα 10 γίγα.:frown::frown:
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Φίλε Γιώργο, δεν αναφέρθηκα σε judder από pull-down. Αναφέρθηκα στα "σπασίματα" που γίνονται στον ίδιο τον κινηματογράφο, στην αίθουσα. Ειδικά με τις τεράστιες wall to wall οθόνες που έφεραν τα διάφορα cineplex, είναι κάτι παραπάνω από εμφανές (σε μένα τουλάχιστο), και ναι, το θεωρώ εξ' ίσου παλιό και "κακό" όσο και το γραμμόφωνο. Σε μία γρήγορη κίνηση σε μία οθόνη πλάτους 24 μέτρων, πχ ένα pan που κρατάει ένα sec, καλύπτεται μετακίνηση ενός μέτρου ανά καρέ. Είναι τεράστια η απόσταση και εμφανές το "σπάσιμο" στην κίνηση.
Το να αναπαριστώ το "cinematic effect", δηλαδή να αποζητώ να αναπαραστήσω την σπασμωδική κίνηση και στο σπίτι μου, μόνο θεμιτό δεν είναι. Μακάρι να απαλλαγούμε σύντομα από τα 24, αν και δε το βλέπω.
 
19 June 2006
35,671
Πιο πιθανό και πιο κοντινό μου φαίνεται οι κατασκευαστές να τελειοποιήσουν την τεχνική του frame interpolation απαλλαγμένη, κατά το δυνατόν, από ανεπιθύμητα τεχνουργήματα παρά να πάμε στα 300fps που λέει το άρθρο του BBC. Στη δεύτερη περίπτωση είναι πάρα πολλά αυτά που πρέπει ν' αλλάξουν. Δυστυχώς, δεν υπάρχει απεριόριστο bandwidth.
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Καλά για αναπαραγωγή στα 300fps δεν το συζητάμε ούτε κατά διάνοια. Στην έρευνα έγινε λήψη στα 300fps ώστε να μπορέσουν να κάνουν κάποιες συγκρίσεις. Ο πιο πιθανός επόμενος σταθμός από τα 24/25/30fps είναι τα 50/60fps.

Πάντως σύμφωνα με το άρθρο διπλασιασμός στο frame rate δεν σημαίνει αυτόματα και διπλασιασμό στο bandwidth.

Capturing video at a higher frame rate inevitably leads to higher-capacity storage and bandwidth requirements for an uncompressed signal. In practice however, the use of compression for storage and transmission at all stages of the production process is already commonplace in
today’s HD workflows. A high frame-rate video signal will contain less frame-to-frame variation and temporal aliasing than a conventional signal, which will facilitate higher compression ratios for the same perceptual quality. Thus a doubling of frame rate (say) is not anticipated to lead to anything like a doubling of bandwidth for a compressed signal.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Εδώ έχεις ανοίξει μεγάλο θέμα Γιώργο...-bye-

Όσο παράξενο και αν ακούγεται, το frame interpolation μπήκε στη ζώη μας όχι εξαιτίας των 24, 50 ή 60 καρέ, αλλά ενός άλλου παλιού γνώριμου της ταλαιπωρίας τα τελευταία 20 χρόνια, αλλά σωτήριου στα πρώτα βήματα της τηλεόρασης: η ΠΛΕΚΤΗ (interlaced για τους αμετανόητα διεθνομανείς) σάρωση...

Ας ξεκαθαρίσουμε επίσης, πως τα 24 καρέ αφορούν κατά κύριο λόγο τον κινηματογράφο και κάποιες τηλεοπτικές εκπομπές που είναι γυρισμένες σε φιλμ ή οι δημιουργοί τους θέλουν να δώσουν αυτή την ψευδαίσθηση. Από εκεί και πέρα η συντριπτική πλειοψηφία του υλικού που είναι γυρισμένο σε ΒΙΝΤΕΟ, είναι σε 50/60 "εικόνες" το δευτερόλεπτο. Απλώς αυτά τα 50/60 διαδοχικά στιγμιότυπα της κίνησης, αντιστοιχούν στα πεδία του τηλεοπτικού σήματος, ήτοι καρέ μισής ανάλυσης (240/312,5 γραμμές για SD, 540 για HD).

Όσο λοιπόν είχαμε τις αγαπημένες μας λάμπες ως τηλεοράσεις, που με το ζόρι φτάναν τις 29" για την πλειοψηφία και τις 32-37" για τους "προνομιούχους", δεν μας απασχολούσε και ιδιαίτερα, καθώς το μικρό μέγεθος δεν άφηνε τις όποιες ατέλειες σε επίπεδο ευκρίνειας να ενοχλήσουν τους περισσότερους, ενώ η κίνηση, λόγω 50/60 "καρέ", ήταν υποδειγματική...

Όταν όμως άρχισε να μπαίνει η ψηφιακή επεξεργασία στην ζωή μας και οι προοδευτικές και μεγάλες οθόνες, άρχισαν και τα όργανα....
Οι πρώτοι αλγόριθμοι μετατροπής πλεκτής σε προοδευτική σάρωση, κρατούσαν κάθε πλεκτό πεδίο ως προοδευτικό, με αποτέλεσμα καλή κίνηση, άλλα απαράδεκτη ευκρίνεια. Σύντομα οι κατασκευαστές αποφάσισαν να τους αλλάξουν με άλλους οι οποίοι συνδύαζαν τα δύο πεδία προκειμένου να δώσουν ένα πιο ευκρινές καρέ, αλλά με στιγμιότυπα κίνησης ανά 25ο/30ο του δευτερολέπτου. Από εκεί πήγαζαν και τα πρώτα μεγάλα προβλήματα που είχαν με την κίνηση οι πρώτες Plasma και LCD (ακόμα και στις μέρες μας, τις περισσότερες φορές φταίει κακή μετατροπή του i σε p ή κακή επεξεργασία εικόνας και όχι τόσο η απόκριση του πάνελ).

Κάπου εκεί λοιπόν μπήκε στη ζωή μας το frame interpolation με πρώτη του μαζική εμπορική διάθεση μέσω του Pixel Plus και του DRC-MF από Philips και Sony αντίστοιχα... Και ο λόγος ήταν για να αποκτήσει ξανά το υλικό που ήταν γυρισμένο σε βίντεο την αίσθηση κίνησης που είχε όταν προβάλλονταν σε οθόνη πλεκτής σάρωσης.

Τώρα, αν κάποιοι άρχισαν να το χρησιμοποιούν και σε κινηματογραφικές ταινίες και τους ικανοποιούσε αυτή η "βιντεάδικη" αίσθηση που αποκτούσαν, αυτό είναι άλλη υπόθεση...

Πάντως, όσο τα πρότυπα τηλεοπτικής εκπομπής παραμένουν "πλεκτά" ενώ οι οθόνες μας έχουν γίνει προοδευτικές, οι αλγόριθμοι frame interpolation θα είναι αναγκαίο κακό για πρωτογενές υλικό βίντεο, εάν θέλουμε και full ευκρίνεια και full κίνηση...
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Κι όμως, ο διπλασιασμός του bandwith είναι αναγκαίος Γιώργο, αλλιώς θα έχουμε πτώση στην ποιότητα της εικόνας...
Πολύ απλά, για να πάμε από 1080 60i σε 1080 60p, θέλουμε τα διπλάσια εικονοστοιχεία στο δευτερόλεπτο...
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Frame Interpolation : Βήμα μπροστά ?

Κι όμως, ο διπλασιασμός του bandwith είναι αναγκαίος Γιώργο, αλλιώς θα έχουμε πτώση στην ποιότητα της εικόνας...
Πολύ απλά, για να πάμε από 1080 60i σε 1080 60p, θέλουμε τα διπλάσια εικονοστοιχεία στο δευτερόλεπτο...

Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά αυτός είναι ο λόγος που δοκίμασαν και λήψη σε SD σήμα λέγοντας ότι τα αποτελέσματα στην κίνηση ήταν θεαματικά. Εκτός αν το έκαναν για ερευνητικούς και μόνο λόγους.

@Γιώργο, το κείμενο που παρέθεσες μιλάει και για περαιτέρω δυνατότητες συμπίεσης:

A high frame-rate video signal will contain less frame-to-frame variation and temporal aliasing than a conventional signal, which will facilitate higher compression ratios for the same perceptual quality. Thus a doubling of frame rate (say) is not anticipated to lead to anything like a doubling of bandwidth for a compressed signal.

Δεν γνωρίζω κατά πόσο αυτό είναι εφικτό, αλλά μου ακούγεται λίγο παράξενο........
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Κι όμως, ο διπλασιασμός του bandwith είναι αναγκαίος Γιώργο, αλλιώς θα έχουμε πτώση στην ποιότητα της εικόνας...
Πολύ απλά, για να πάμε από 1080 60i σε 1080 60p, θέλουμε τα διπλάσια εικονοστοιχεία στο δευτερόλεπτο...

Σίγουρα το bandwidth πρέπει να είναι παραπάνω, αλλά όχι κατ' ανάγκη και διπλάσιο. Οι αλγόριθμοι συμπίεσης κάνουν φοβερή δουλειά όταν 2 ή περισσότερα συνεχόμενα frames είναι ίδια ή σχεδόν ίδια. Οπότε μία αύξηση από τα 24 στα 50 frames δε σημαίνει διπλασιασμό του bandwidth.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
@Γιάννης: Ναι, σε SD δεν θα είχαμε πρόβλημα με το υπάρχον bandwidth, αλλά εν έτοι 2008 να γίνεται λόγος για εισαγωγή νέων τεχνολογιών σε SD;!:chinscratch:

@malakudi: Ωραία μας τα λένε οι τύποι στο paper, αλλά επειδή είναι τόσο επιφορτισμένοι να prove their point, χρησιμοποιούν επιλεκτικά ορισμένα κομμάτια θεωρίας που από μόνα τους στέκουν, αλλά όλα μαζί και ταυτόχρονα δεν μπορούν να ισχύουν (χωρίς παρεξήγηση, αλλά τί στο δ*****, νομικοί το έγραψαν;!:flipout:).
Ένα από τα χαρακτηριστικά του αλγόριθμου MPEG4 ώστε να επιτύχει υψηλή απόδοση, είναι πως αφού χωρίσει την εικόνα σε επίπεδα, ρίχνει επιλεκτικά σε κάποια από αυτά εώς και το framerate. Άρα τί μας λένε οι τύποι; Να αυξήσουμε σε 50/60p το τηλεοπτικό σήμα, αλλά για να μη χρειαζόμαστε το διπλάσιο εύρος ζώνης, ας το συμπιέσουμε τόσο πολύ, ωστέ να χάσουμε τα περισσότερα από τα πλεονεκτήματα που πήραμε;;;:BDGBGDB55: