Sony KDS 70R2000 SXRD : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,789
Καλησπέρα. Έχω εδώ και 1,5 χρόνο την SONY KDS 55'' SXRD και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Όμως φεύγω από το σπίτι των γονιών μου και μετακομίζω. Θέλω να αγοράσω νέα tv αλλά θέλω μεγάλες ίντσες γιατί το νέο μου σπίτι είναι μεγάλο. Έτσι ψήνομαι για την 70αρα την sxrd της sony, το επόμενο μοντέλο από αυτή που είχα. Την βρήκα στο sony center Καλιθέας 2500 ευρώ και πιστεύω ότι είναι τέλεια τιμή! Μου είπε ότι του έχουν μείνει τρία κομμάτια! Λέτε να με κοροιδεύει και να μου δώσει αυτή που έχει βιτρίνα?

Απλά σκέφτομαι μήπως κάνω λάθος που λέω να την πάρω. Επειδή είναι τηλεόραση 2 χρόνων σχεδόν, μήπως θεωρείται ξεπερασμένη. Πιστεύετε ότι αξίζει να την πάρω ή να πάω σε μια καινούρια lcd μεγάλων ιντσών?

Για βοηθήστε. Ευχαριστώ
 
Last edited:

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Re: Αξίζει η αγορά της SONY KDS 70R2000 SXRD ή πιστεύετε ότι έχει πεθάνει αυτή η tv?

Μην χάσεις την ευκαιρία!

Απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 70 ίντσες με αυτήν την εικόνα σε αυτήν την τιμή.
Την συγκρίνω χαλαρά με ο,τιδήποτε κυκλοφορεί με μόνο μειονέκτημα το μέτριο μαύρο. Πρόσεξε να μην είναι demo όμως!
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,789
Re: Αξίζει η αγορά της SONY KDS 70R2000 SXRD ή πιστεύετε ότι έχει πεθάνει αυτή η tv?

Όταν λέμε μέτριο μαύρο τί εννοούμε? Και είναι χειρότερο από το μαύρο της 55αρας sxrd sony που είχα μέχρι τώρα?

Και πως θα διαπιστώσω αν θα είναι demo ή όχι?
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Re: Αξίζει η αγορά της SONY KDS 70R2000 SXRD ή πιστεύετε ότι έχει πεθάνει αυτή η tv?

Είναι καλύτερο από της 55άρας. Από τι απόσταση θα βλέπεις περίπου ?

http://www.trustedreviews.com/tvs/review/2007/04/21/Sony-KDS-70R2000-70in-Rear-Projection-TV/p1

http://www.homecinemachoice.com/files/reviews/HCC/HCC_140_062.pdf

http://reviews.cnet.co.uk/televisions/0,39030218,49293139-1,00.htm

Τα μειονεκτήματα που αναφέρονται είναι η μέτρια γωνία θέασης στον κατακόρυφο άξονα (μάλλον αδιάφορο) και η μέτρια απόδοση με τηλεοπτικό (ο λόγος που ρώτησα την απόσταση που έχεις).
 
Last edited:

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,789
Re: Αξίζει η αγορά της SONY KDS 70R2000 SXRD ή πιστεύετε ότι έχει πεθάνει αυτή η tv?

Ο τριθέσιος καναπές μου έχει απόσταση 6-7 μέτρα από την οθόνη...

Και πείτε ότι την παίρνω. Τί home cinema προτείνετε?
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,789
Re: Αξίζει η αγορά της SONY KDS 70R2000 SXRD ή πιστεύετε ότι έχει πεθάνει αυτή η tv?

Για πείτε ρε παιδιά. Σήμερα σκέφτομαι να την παραγγείλω. Να το κάνω ή όχι?
 

gorath

Senior Member
16 August 2006
563
Alimos, Greece
Re: Αξίζει η αγορά της SONY KDS 70R2000 SXRD ή πιστεύετε ότι έχει πεθάνει αυτή η tv?

Μην το σκέφτεσαι δεύτερη φορά, χτύπα την. Γι' αυτές τις ίντσες η τιμή είναι εκπληκτική. Πιό φθηνά και από το να χτίσεις τοίχο τέτοιων διαστάσεων.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Αξίζει η αγορά της SONY KDS 70R2000 SXRD ή πιστεύετε ότι έχει πεθάνει αυτή η tv?

Ο τριθέσιος καναπές μου έχει απόσταση 6-7 μέτρα από την οθόνη...

Στα 6 μετρα νομιζω οτι οι 70" ειναι μονοδρομος και για την τιμη της σιγουρα αξιζει.
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Re: Αξίζει η αγορά της SONY KDS 70R2000 SXRD ή πιστεύετε ότι έχει πεθάνει αυτή η tv?

Αν δεν παίζει η λύση προβολέα (που θα έρθει πιο ακριβά βέβαια) η αγορά της είναι μονόδρομος. Η απόσταση είναι πολύ μεγάλη για οτιδήποτε κάτω από 60-65.
 

Jkouli

AVClub Enthusiast
27 November 2007
766
Re: Αξίζει η αγορά της SONY KDS 70R2000 SXRD ή πιστεύετε ότι έχει πεθάνει αυτή η tv?

Με τον Δημητρη μιλας στο Sony center?Ξηγημενο παιδι,δε νομιζω να μπει στη διαδικασια να δωσει ντεμο.Πιεσε τον και αλλο για την τιμη,εχει περιθωρια.Κ αν εχεις αμφιβολια,γραψε τον σειριακο αριθμο και τον τσεκαρεις οταν την παραλαβεις...70'' Κολαση θα ναι.Τοιχος ολοκληρος,αλλα θα καιει.....
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Re: Αξίζει η αγορά της SONY KDS 70R2000 SXRD ή πιστεύετε ότι έχει πεθάνει αυτή η tv?

Γενικά οι SXRD έχουν χαμηλή κατανάλωση (νομίζω) και σίγουρα δεν θερμαίνονται.

Αν δεν την πήρες ακόμα έχεις ήδη αργήσει.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως περιμένουμε φωτογραφίες του θηρίου!
 

gatsouni

Senior Member
8 March 2008
321
Άρτα
Re: Αξίζει η αγορά της SONY KDS 70R2000 SXRD ή πιστεύετε ότι έχει πεθάνει αυτή η tv?

Αν δεν την πήρες ακόμα έχεις ήδη αργήσει.


+100

ΚΙ εγώ θα την αγόραζα αν εβρισκα κάποιον να δώσω την 55α200 που έχω....

Βουρ για τις 70" και πες μας εντυπώσεις!!!!!
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,789
Re: Αξίζει η αγορά της SONY KDS 70R2000 SXRD ή πιστεύετε ότι έχει πεθάνει αυτή η tv?

Παιδιά ευχαριστώ για τις απόψεις. Τελείωσε, πάω αύριο να την παραγγείλω!
Θα σας ενημερώσω για το πότε θα μου έρθει και θα σας ποστάρω φώτο αμέσως! Έχω πορωθεί...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Αξίζει η αγορά της SONY KDS 70R2000 SXRD ή πιστεύετε ότι έχει πεθάνει αυτή η tv?

Η απόσταση είναι πολύ μεγάλη για οτιδήποτε κάτω από 60-65.

Εγω θα ελεγα ακριβως τα διπλα Γιωργο , 120" το ελαχιστο για 6 μετρα...το προβλημα ειναι οτι τοσο μεγαλη τηλεοραση ειναι οut of the question (εκτος και παμε σε προβολεα) οποτε ας βολευτει με την 70αρα...-bye-
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,789
Re: Αξίζει η αγορά της SONY KDS 70R2000 SXRD ή πιστεύετε ότι έχει πεθάνει αυτή η tv?

Παιδιά την πάτησα. Ενώ ήταν να πάω να την παραγγείλω, η 55Α2000 μου, εμφάνισε κάτι πρασινίλες στις 4 γωνίες και αλλοίωση χρώματος! Πήρα αμέσως χθες το service, ήρθαν την πήραν και μου είπαν ότι έχει βλάβη το optical λένε που κάνει 900 ευρώ μόνο το ανταλλακτικό και μου ζητάνε 1200 ευρώ!

Καταστράφηκα. Δεν μπορώ να την δώσω χαλασμένη στους γονείς μου! Είμαι εκτός εγγύησης! Τί να κάνω πείτε μου! Είμαι σε απόγνωση...
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Απάντηση: Αξίζει η αγορά της SONY KDS 70R2000 SXRD ή πιστεύετε ότι έχει πεθάνει αυτή

Εννοείται ότι με κόστος βλάβης στα 1200 δεν τίθεται άλλο θέμα εκτός από την αγορά νέας τηλεόρασης.
Τι τηλεόραση τώρα?? Υπάρχουν 2 επιλογές.

1. Αγοράζεις την 70R2000, αλλά όπως βλέπεις με το φόβο μελλοντικά αν πάθει κάτι να έχεις πολύ μεγάλο κόστος για την οποιαδήποτε επιδιόρθωση.

2. Δίνεις κοντά στα 1000 και αγοράζεις μια 50" πλάσμα. Αγοράζεις ένα απλό πανί για την ώρα κοντά στα 200-300 μεγέθους 100-110" κι έναν βιντεοπροβολέα, όπως ο Sony HW10, στα 1800 περίπου. Έτσι με 3000 θα έχεις και 50" τηλεόραση για τα τηλεοπτικά σου θεάματα, αλλά και έναν πολύ καλό βιντεοπροβολέα για να απολαμβάνεις σε άλλες διαστάσεις τις ταινίες σου ή οτιδήποτε άλλο θέλεις να απολαύσεις στις πολλές ίντσες.

Think about it -bye-
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Re: Αξίζει η αγορά της SONY KDS 70R2000 SXRD ή πιστεύετε ότι έχει πεθάνει αυτή η tv?

Πάνο οι SXRD είναι η μόνη περίπτωση που θα διαφωνούσα στην λογική που παραθέτεις. Αυτόφωτη εικόνα 70 ιντσών με αυτά τα λεφτά απλά δεν βρίσκεις πουθενά.

Καλά η βλάβη έτσι ξαφνικά παρουσιάστηκε;
Πιθανότατα πάντως να υπάρχει φθηνότερη λύση στο πρόβλημά σου.
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Απάντηση: Re: Αξίζει η αγορά της SONY KDS 70R2000 SXRD ή πιστεύετε ότι έχει πεθάνει α

Πάνο οι SXRD είναι η μόνη περίπτωση που θα διαφωνούσα στην λογική που παραθέτεις. Αυτόφωτη εικόνα 70 ιντσών με αυτά τα λεφτά απλά δεν βρίσκεις πουθενά.

Δεν είπα ότι δεν είναι καλή επιλογή. Άλλωστε στην 1η επιλογή που του έδωσα του φίλου μας έγραψα να την αγοράσει. Απλά με παραξενεύει το μεγάλο κόστος στο πρόβλημα που παρουσιάστηκε στην μικρότερη που έχει και για αυτό του είπα να το σκεφτεί. Γιατί αν το πάνελ στην 55" κοστίζει 900, τότε για φαντάσου πόσο μπορεί να κοστίζει στην 70"! κι αυτά δεν πιστεύω να πηγαίνουν αναλόγως, γιατί στις τηλεοράσεις γνωρίζουμε ότι από κάποιες ίντσες και πάνω τα ποσά δεν είναι καθόλου ανάλογα, αλλά πολλαπλασιαστικά! :violent-smiley-030:
Και πάλι, ο ίδιος θα δει και θα αποφασίσει. Εμείς απλά παραθέτουμε τις απόψεις μας, αλλά δεν θα πούμε σε κανέναν κάνε αυτό ή κάνε το άλλο. :grinning-smiley-043
-bye-
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,789
Re: Αξίζει η αγορά της SONY KDS 70R2000 SXRD ή πιστεύετε ότι έχει πεθάνει αυτή η tv?

Π.Φάληρο μένω παιδιά, στην Αθήνα.

Λοιπόν πήγα στο sony center και τους είπα ότι θέλω να πάρω και πάλι από αυτούς την 70R2000 την SXRD, αλλά έφαγα το πακέτο με αυτή που μου χάλασε σε 1,5 χρόνο και ότι μου ζήτησαν 1200 ευρώ επισκευή. Του είπα λοιπόν ότι είναι κρίμα να δώσω 1200ευρώ για την βλάβη, επειδή ήμουν έτοιμος τώρα να αγοράσω από αυτούς την 70αρα. Του λέω λοιπόν αν μπορεί να κάνει κάτι με την εγγύηγη, να γλιτώσω το κόστος επισκευής της 55Α2000 και να παραγγείλω καπάκι την 70αρα. Έτσι λοιπόν μίλησε 1 ώρα με τον γνωστό του στο Sony Service και τελικά μου είπε ότι άλλαξε την απόδειξη και την έκανε απόδειξη του 2008 και μου την έδειξε ότι του την έστειλε στο service με φαξ.

Μου είπε λοιπόν ότι αυτός έκανε το καλύτερο δυνατό, και να πάρω την Δευτέρα στο service για να μιλήσω με τον κύριο τάδε και να τον ρωτήσω αν τελικά θα μου φτιάξουν τσάμπα την τηλεόραση με εγγύηση ή όχι.

Μου είπε τέλος, πολύ ευγενικά, ότι αν τελικά με χρεώσουν στο service, να μην προχωρήσω στην αγορά της νέας 70αρας από αυτούς γιατί αισθάνονται σαν υποχρεωμένοι και ότι θα είναι κρίμα να πληρώσω τόσα λεφτά, και για την επισκευή και για την αγορά της 70R2000...

Τί λέτε λοιπόν, θα το καταφέρει να το περάσει στο service ο γνωστός του? Εγώ δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος πάντως. Απο την άλλη εγώ δεν έδειξα καμία απόδειξη στο service, αλλά και τους έστειλε ο πωλητής απόδειξη με έτος αγοράς 2008. Τί λέτε?