Ποια κεραία να επιλέξω;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Γιάννης Μακρής

AVClub Enthusiast
29 November 2007
817
Ηράκλειο Κρήτης
Ρε παιδιά τι εννοείτε 'οποιαδήποτε άλλη κεραία με ανακλαστήρα και είτε χελιδόνα είτε κλειστό δίπολο..' Ποιές κεραίες είναι αυτές...? ανακλαστήρα εννοείς κάτι σαν..πιάτο? Χελιδόνα ? κλειστό ´διπολο τί είναι ??:nounder:
Sorry αλλά αν μπορείτε θέλω μια βοήθεια ...

βασικές κεραίες ειναι οι εξής

Collinear με ανακλαστήρα

την ξέρυν πολλοι σαν τυπου πλέγματος


attachment.php





________________________________


Υagi- Uda antenna

attachment.php


______________________________________________________

Log periodic dipole antenna (LPDA)

attachment.php




Καθε μια εχει τα καλά της και τα κακά της.

παμε λοιπόν.




τα πλεγματάκια ή και πανελάκια

>απορρίπτουν επιμενως ειδωλα που ερχονται απο πίσω
αλλα
> εχουν μετριο κέρδος
>και εχουν μεγαλη γωνια ήψη μπροστά

αν λοιπόν βρισκόμαστε σε ποταμιά, γουβα, λάκκο και ενω στην ταράτσα μας εχουμε ισχυρό σημα, ο λόφος πίσω δεχεται πολύ ισχυρότερο και μας γεμίζει ειδωλα την ταράτσα, η λύση ειναι αυτή η κεραία.


Η Yagi-uda

>Η πιό ευέλικτη, εχει μεγάλο κέρδος (το μεγαλύτερο απο τις 3 φτανει ευκολα μεχρι και 15dBd
>στενή γωνία λήψης, συνιστάται σε περίπτωση που εχουμε θάλασσα διπα στο κέντρο εκπομπής και μας ερχονται κανάλια απο παντου παρεμβάλλοντας τα δικά μας

Για πολύ αδύναμα εως ανύπαρκτα σήματα (με χρήση ενισχυτή)

για να δουμε ενα κέντρο εκπομπής ανάμεσα απο λοφάκια

για να δουμε κέντρο εκπομπής που ερχεται πάνω απο θάλασσα

Αναμεσα σε πολυκατοικίες

ΠΡΟΣΟΧΗ στο οτι αν εχουμε ακριβώς πίσω μας μια πηγή ειδώλου (εναν μεγάλο φυσικό ανακλαστήρα) το σήμα ΕΝΙΣΧΥΕΤΑΙ εν μέρει συμμετρικά απο αυτές. το πόσο, το ορίζει ενας συντελεστης που τον γράφει κατασκευαστής πάντα και ονομαζεται f/b (front to back ratio) και οι κατασκευαστές ειναι πολύ αισόδοξοι για το τι μπορει να κάνουν οι κεραίες τους.

επίσης, ανάογα με τν τύπο, δεν ενισχύουν το ίδιο ολες τις συχνότητες, με αποτέλεσμα να πιάνουμε τα μισά καναλια καλά, τα υπόλοιπα μετρια, και ισως κι ενα -δυο κανάλια χαλια.


lpda

>δεν εχουν τ τελευταιο πρόβλημα των Yagi με τις συχνότητες - εχουν απειροελαχιστη κυμάτωση του κέρδους σε ολο το φασμα συχνοτήτωνγια το οποι ειναι σχεδιασμένες

>εχουν αριστη απόρριψη τόσο πλευρικών οσο και οπίσθιων ειδώλων και παρεμβολών

>οδηγουν πανευκολα (αμεσα) το καλώδιο (οι άλλες 2 απαιτουν balun (μετασχηματιστή προσαρμογής)

>Δυστυχώς, δεν εχουν (ουτε θα μπορεσουν ποτέ να εχουν ) οσο μεγάλες και αν γίνουν,ανω του μετριου κερδος. (μαξ. 10dbd στον γκρεμό και με ευνοικό ανεμο)

Αν πιάνουμε σχεδόν καμπάνα με φορητή τηλεόραση, με την ενσωματωμένη κεραια της, στην ταράτσα μας, τότε η λύση ειναι LPDA.

θα δώσει συνολικά την καλύτερη εικόνα, θα δειτε το κανάλι οπως ακριβώς εκπέμπεται.
 

Attachments

  • hdtv_antenna_Γβ‚¬ΓŽΒ»ΓŽΒ΅ΓŽΒ³ΓŽΒΌΓŽΒ±.jpg
    hdtv_antenna_Γβ‚¬ΓŽΒ»ΓŽΒ΅ΓŽΒ³ΓŽΒΌΓŽΒ±.jpg
    5.8 KB · Views: 4,617
  • κΡραία_ΓŽΒ΄ΓŽΒΉΓβ‚¬ΓŽΒΏΓŽΒ»ΓŽΒ±.jpg
    κΡραία_ΓŽΒ΄ΓŽΒΉΓβ‚¬ΓŽΒΏΓŽΒ»ΓŽΒ±.jpg
    14.8 KB · Views: 4,791
  • κΡραια_Γβ€‘ΓŽΒ΅ΓŽΒ»ΓŽΒΉΓŽΒ΄ΓŽΒΏΓŽΒ½ΓŽΒ±.gif
    κΡραια_Γβ€‘ΓŽΒ΅ΓŽΒ»ΓŽΒΉΓŽΒ΄ΓŽΒΏΓŽΒ½ΓŽΒ±.gif
    7.4 KB · Views: 4,584
Last edited by a moderator:

Γιάννης Μακρής

AVClub Enthusiast
29 November 2007
817
Ηράκλειο Κρήτης
Re: Κεραια κ υλικα

attachment.php


Yagi- Uda

με ανακλαστήρα τύπου πλέγματος για λειτουργία σε ευρεία ζωνη και στοιχεια μορφής χελιδονοουράς (χελιδόνα)


attachment.php


Yagi- Uda

με ανακλαστήρα τύπου πλέγματος για λειτουργία σε ευρεία ζωνη και στοιχεια μορφής κλειστου διπόλου
 

Attachments

  • ANT-UHF10-KN.jpg
    ANT-UHF10-KN.jpg
    8.9 KB · Views: 4,959
  • ANT KLEISTI.jpg
    ANT KLEISTI.jpg
    10.6 KB · Views: 4,464
Last edited by a moderator:

Γιάννης Μακρής

AVClub Enthusiast
29 November 2007
817
Ηράκλειο Κρήτης
Re: Κεραια κ υλικα

Αν καποιος εχει αυτο ακριβως το προβλημα σε περιοχη με δυνατο σημα, θα πρεπει να αφαιρεσει απο την τριαινα τον κατω κατευθυντηρα, που "μαζευει" και "σκουπιδια".

H televes λοιπόν, οπως ίσως ήδη καταλάβατε, ειναι μια προσπάθεια να συνδυαστεί μια κεραία του 1ου τύπου (συμφασική πλέγματος) με του 2ου τυπου (yagi-Uda).

η συμφασικότητα, ομως, οπως ο αλγόριθμος NEC-4 εδειξε, ΔΕΝ διατηρείται.

αντ αυτου προκύπτουν πλευρικοι ανω και κάτω λοβοι που ενισχύουν σήματα που προερχοναι απο γωνια 20 μοιρες ανωθεν και κάτωθεν του κεντρικου λοβου.

το οι ετυχε να μην υπάρχουν αλλοιωσεις της 1ης ζώνης φρενέλ στην εγκατασταση μιας η περισσότέρων, και η εικόνα που εδωσε εκει ειναι σωστή,

(με το σήμα να ερχεται 40db ισχυρότερα στον κύιρο λοβό απ ότι στους πλευρικους (αν και απόλυτος λόγος για να μην φαινεται καθόλου η παρεβολη του ειδώλου ειναι 53dB συμφωνα με την ABE elettronica, κατασκευαστρια πομπών ψηφιακής και αναλογικής τηλεόρασης)

ΔΕΝ σημαινει οτι η κεραιά ατή σε κανομικές στάθμες σήματος θα δωσει την απόλυτα τέλεια εικόνα.

αν λοιπόν πρέπει να αρχίσω να ξηλώνω την κεραία για να εχω εικόνα,

γιατι να μην πάρω απο την αρχή μια κεραια "χελιδόνα"

-που ΚΑΙ συμπεριφέρεται σαν 2 παράλληλες κεραίες και σωστά,
-[ΚΑΙ εχει τις 2 κεραίες εντελώς παράληλα χωρίς τους ανω-κατω λοβους?
 

theox

AVClub Enthusiast
11 June 2007
709
Westeros
Re: Ποια κεραία να επιλέξω?

Πολύ κατατοπιστικό το άρθρο σου... :grinning-smiley-043
Μια ερώτηση όμως από μη σχετικό:
Τα περί ειδώλων κλπ φαντάζομαι ισχύουν μόνο για αναλογικά κανάλια (αν δεν κάνω λάθος).
Για ψηφιακή λήψη αλλάζει τίποτα στην επιλογή κεραίας;
 

dxlgr

New member
28 January 2009
87
Athens
Re: Ποια κεραία να επιλέξω?

Αν πιάνουμε σχεδόν καμπάνα με φορητή τηλεόραση, με την ενσωματωμένη κεραια της, στην ταράτσα μας, τότε η λύση ειναι LPDA.

θα δώσει συνολικά την καλύτερη εικόνα, θα δειτε το κανάλι οπως ακριβώς εκπέμπεται.

Καλησπέρα.

Θέλω να κάνω μια ερώτηση, γιατί αγόρασα μια τηλεόραση 40", και θέλω να βάλω μια καλή κεραία για να πιάνω καμπάνα όλα τα κανάλια (επειδή η κεντρική κεραία της πολυκατοικίας έχει μεγάλες απώλειες).

Μένω ζωγράφου, κάτω από τον Υμμητό, τις κεραίες του οποίου βλέπω από το μπαλκόνι μου (είναι βέβαια πολύ ψηλότερα από εμένα).

Με την εσωτερική κεραία πιάνω καμπάνα, ακόμα και με ένα σύρμα που είχα βάλει στις αρχές δεν είχα πρόβλημα, παρά μόνο όταν κάποιος περπάταγε μέσα στο σπίτι.

Σκεφτόμουν για πλέγμα, αλλά επειδή από την άλλη μεριά υπάρχει οπτική επαφή και με την Πάρνηθα και ίσως και με Αίγινα, και επειδή διάβασα και αυτό για την λογαριθμική, θέλω να μου πείτε ποια κεραία είναι ιδανική για την περίπτωσή μου.

Να βάλω πλέγμα, αφού δεν έχω ανάγκη τα db αλλά την κατευθυντικότητα, ή να βάλω κάποια Yagi ή λογαριθμική που είναι και V/U ?
 

Γιάννης Μακρής

AVClub Enthusiast
29 November 2007
817
Ηράκλειο Κρήτης
Re: Ποια κεραία να επιλέξω?

lpdA (λογαριθμική αφου πιανεις μεσα στο σπίτι καμπάνα τα κανάλια, πάνω στον υμηττό.
εννοείται οτι δεν το σκέφτεσαι κάν για ενισχυτή σε καμία περίπτωση.

θα εντυπωσιαστείς.
 

darkie

AVClub Enthusiast
24 November 2008
1,076
Re: Ποια κεραία να επιλέξω?

Εγω που εχω βουνο απο πισω μου τι πρεπει να παρω ειμαι κοντα αργυρουπολη, οι αναμεταδοτες απο που ερχονται?

εχω χιονια και ειδωλα με μια εσωτερικη κεραια που εχω βαλει και θελω να την αλλαξω.
 
Last edited:

darkie

AVClub Enthusiast
24 November 2008
1,076
Re: Ποια κεραία να επιλέξω?

Βασικα το βουνο κανει μια λεκανη και ειμαι ισα ισα μεσα , πηγα στο google maps και προς τον υμμητο και τα αλλα κεντρα αναμεταδοσης απο κει που μενω εγω εαν τραβηξεις νοητη ευθεια παρεμβαλλεται το βουνο για λιγο .. οποτε πρεπει να κανω κατι για τα ειδωλα σωστα ? χελιδονι ειναι το καλυτερο ετσι?
 

vagelis2000

New member
21 February 2009
71
Re: Ποια κεραία να επιλέξω?

Aπο ενισχυτές τι να διαλέξουμε? Επίσης το καλώδιο παίζει ρόλο?ποιο είναι καλύτερο?
 

wolfmandim

Established Member
4 September 2007
292
Ανω Γλυφάδα
Απάντηση: Ποια κεραία να επιλέξω?

Οταν ξεκινήσουν οι ψηφιακές εκπομπές θα μπορούμε να πιάνουμε καλό σήμα με εσωτερική κεραία; Για Αθήνα (Γλυφάδα) μιλάω πάντα..
 

verbatim

Established Member
11 October 2007
286
Νέα Ιωνία Αττικής
Re: Ποια κεραία να επιλέξω?

Σίγουρα! Εγώ πιάνω με κεραία "ραδιοφώνου" πτυσόμενη, προσαρμοσμένη από εμένα στον δέκτη μου. Ποσοστό σήματος 65-70%, αλλά η ποιότητα είναι το ίδιο άριστη. Δεν έχει να κάνει με το ποσοστό η εικόνα. Είτε πιάνεις και έχεις άριστη εικόνα, είτε δεν πιάνεις τίποτα!
 

teomad

Banned
5 July 2008
1,980
Re: Απάντηση: Ποια κεραία να επιλέξω?

Οταν ξεκινήσουν οι ψηφιακές εκπομπές θα μπορούμε να πιάνουμε καλό σήμα με εσωτερική κεραία; Για Αθήνα (Γλυφάδα) μιλάω πάντα..
νομιζω δεν θα εχεις προβλημα φυσικα αν και τωρα βλεπεις τα 4 γνωστα ψηφιακα απο εσωτερικη
ας περιμενουμε ομως για να ειμαστε σιγουροι
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Ποια κεραία να επιλέξω?

Έχω την εντύπωση ότι όταν περάσουμε σε ψηφιακή εκπομπή θα μειωθεί λίγο και η ισχύς της εκπομπής.
 

wolfmandim

Established Member
4 September 2007
292
Ανω Γλυφάδα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ποια κεραία να επιλέξω?

νομιζω δεν θα εχεις προβλημα φυσικα αν και τωρα βλεπεις τα 4 γνωστα ψηφιακα απο εσωτερικη
ας περιμενουμε ομως για να ειμαστε σιγουροι
Αυτή την στιγμή πιάνω μόνο από Nova. Εφόσον έχω τον Vantage 7100 combo σκέφτομαι να βάλω και μια εσωτερική, ώστε να βλέπω και να γράφω ταυτόχρονα.
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Re: Ποια κεραία να επιλέξω?

Διαβάζω το thread, καταλαβαίνω τις διαθέσιμες επιλογές κεραιών αλλά, ας πούμε ότι, πήρα μια κεραία. Προς τα πού τη βάζω να κοιτάζει?

Βρίσκομαι στη Βάρη (δεν έχω οπτική επαφή με Αίγινα), πιάνω τα ψηφιακά της ΕΡΤ με πολύ χαμηλό σήμα και με τη κεραία να στραμμένη στον αναμεταδότη Βάρης.
Για να καταλαβετε δείτε αυτό το thead.
Πού σκοπεύω?
 

blackcode

New member
5 October 2007
4
Re: Ποια κεραία να επιλέξω?

ρε παιδια καλησπερα....
Πηγα στον θειο μου ο οποιος αγορασε ψηφιακο δεκτη για να τον συνδεσω και δεν εβγαλα ακρη!
Αυτος μενει στα Πευκα (Θεσσαλονικη). Απο αναλογικα πιανει μονο ετ1 και tv100 ....χωρις ενισχυτη... με τον ενισχυτη πιανει και κανα 2 αλλα κουτσα στραβα...
Εγω εβγαλα τον ενισχυτη, συνδεσα τον δεκτη και δεν βρηκε κανενα καναλι. γυρισα λιγο την μια κεραια αλλα και παλι τπτ. Μηπως χρειαζεται κεραια τυπου πανελ? οπτικη επαφη με χωρτιατη δεν υπαρχει. Οι κεραιες των γειτονων κοιτανε προς θεσσαλονικη! Πειτε καμια γνωμη μπας και βγαλουμε καμια ακρη!
ευχαριστω!
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Ποια κεραία να επιλέξω?

Διαβάζω το thread, καταλαβαίνω τις διαθέσιμες επιλογές κεραιών αλλά, ας πούμε ότι, πήρα μια κεραία. Προς τα πού τη βάζω να κοιτάζει?

Βρίσκομαι στη Βάρη (δεν έχω οπτική επαφή με Αίγινα), πιάνω τα ψηφιακά της ΕΡΤ με πολύ χαμηλό σήμα και με τη κεραία να στραμμένη στον αναμεταδότη Βάρης.
Για να καταλαβετε δείτε αυτό το thead.
Πού σκοπεύω?

Η μονη λυση ειναι να παρεις μια φορητη τηλεοραση μαζι σου και να την συνδεσεις απ'ευθειας πανω στην κεραια...γυρνωντας την κεραια δεξια-αριστερα θα βλεπεις επιτοπου το σημειο της βελτιστης ληψης...

Εναλλακτικα υπαρχει το παλιο κολπο που γινοταν στις πολυκατοικιες , ενας στην ταρατσα να γυρναει την κεραια και ενας στο διαμερισμα που να κοιταει την τηλεοραση και να δινει οδηγιες μεσω κινητου...
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Ποια κεραία να επιλέξω?

Ειναι μαλλον προφανες οτι και εσυ προς τα εκει να στρεψεις την κεραια.Αν παρεμβαλεται το βουνο μαλλον δεν εχεις και πολλα να περιμενεις.Παντως κανε μια δοκιμη στρεφοντας την κεραια προς ολες τις κατευθυνσεις ,μηπως και βρεις παραθυρο και εχεις σημα.Το οτι υπαρχει ψηφιακο σημα δεν αλλαζει τις ιδιοτητες εκμπομπης της μπαντας,απλα βελτιωνει τα χαρακτηριστικα της.Αν δεν εχεις σημα,λογω εμποδιου-βουνου,δεν αλλαζουν πολλα πραγματα.
 

blackcode

New member
5 October 2007
4
Re: Ποια κεραία να επιλέξω?

Το θεμα το δικο μου ειναι πως ο γειτονας πληρωσε 380 ευρω για ψηφιακη κεραια και δεν ξερω και γω τι αλλο και καταφερε και εχει σημα....
Ενω εγω ξερω πως δεν εχει τοση διαφορα η κεραια η αναλογικη απο την ψηφιακη και απλα αρμεγουν τον κοσμακη....οποτε ελπιζω να βρω σημα!