Ενισχυτές για κόρνες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Μετά από μια ...τρίωρη επισκεψούλα στο studio 845 προέκυψε η παραπάνω απορία.
Ο σκοπός της επίσκεψης αρχικά ήταν μια πιο εμπεριστατωμένη ακρόαση (σε σχέση με αυτήν της έκθεσης) των καινούργιων ηχείων της Spicom με τα δίπολα ribbon tweeter σαν ...λοφίο αλλά και η σύγκρισή τους με τις κόρνες της ίδιας εταιρείας σε παρόμοια κατηγορία τιμής. Ακούσαμε πάρα πολλά και διαφορετικά πράγματα με την βοήθεια του Νίκου Ταμουρίδη ο οποίος είχε εξαιρετική διάθεση και μεγάλη υπομονή. Θα ανοίξω ένα thread για τα ηχεία και την ακρόαση και εδώ θα αρκεστώ στο γρήγορο συμπέρασμα που ήταν η κατάληξη ενός έρωτα που ξεκίνησε στην έκθεση του 2007:
SPICOM TYPE 40 :worshippy: :award: :ears: :firstprize: :party:

Ο έρως βέβαια απαιτεί τον χωρισμό με τα πολυαγαπημένα μου Spendor 3/5 αλλά και με τα ενισχυτικά, κυρίως με τον Μπέρυ...

Οπότε και προκύπτει το θέμα της επόμενης λύσης. Στο "λάμπα" ή "τρανζίστορ" απαντάμε μάλλον "λάμπα". Έχοντας άπειρη ευαισθησία μας αρκούν και 5W που λέει ο λόγος αλλά τι? Ολοκληρωμένος ή Προ-Τελ? Από πού να ξεκινήσω και πού να τελειώσω?
Το ταβάνι τιμής είναι τα 1.500 με το ζόρι.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Παίδαρε, έχω την εντύπωση πως τα τελευταία χρόνια το δίλημμα έγινε τρίλημμα, καθώς πλέον παίζουν και τα τριπαθάκια που για τέτοια εαίσθητα ηχεία αποτελούν εκπληκτικό ταίρι, με κόστος χώμα. Χροιές single ended λαμπάτου, ταχύτητα, κλπ.

Πριν κάνεις το επόμενο βήμα, δεν ρωτάς και τον φίλο συνφορουμίτη Γιώργο Πολυχρονίδη για να σου ενεχειρίσει κάποιον Kingrex ή τον κο Ζαφειρόπουλο για τον Trends .....

και βέβαια παίζουν και ακριβότερες υλοποιήσεις όπως τα Red Wine, κλπ.

Για λάμπα μπορείς βέβαια να εμπιστευθείς τον κ. Spicom και τις εισαγωγές του σε Dared, που υποθέτω ότι ήδη θα άκουσες ....
 
Last edited:

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Παίδαρε, έχω την εντύπωση πως τα τελευταία χρόνια το δίλημμα έγινε τρίλημμα, καθώς πλέον παίζουν και τα τριπαθάκια που για τέτοια εαίσθητα ηχεία αποτελούν εκπληκτικό ταίρι, με κόστος χώμα. Χροιές single ended λαμπάτου, ταχύτητα, κλπ.

Πριν κάνεις το επόμενο βήμα, δεν ρωτάς και τον φίλο συνφορουμίτη Γιώργο Πολυχρονίδη για να σου ενεχειρίσει κάποιον Kingrex ή τον κο Ζαφειρόπουλο για τον Trends .....

και βέβαια παίζουν και ακριβότερες υλοποιήσεις όπως τα Red Wine, κλπ.

Για λάμπα μπορείς βέβαια να εμπιστευθείς τον κ. Spicom και τις εισαγωγές του σε Dared, που υποθέτω ότι ήδη θα άκουσες ....

Είσαι μέσα στο μυαλό μου μιας και ήδη το επόμενο ραντεβού στο 845 θα έχει αυτόν τον στόχο. Παίρνω επ' ώμου τον ιδιόκτητο Τ-Amp και τον KingRex (Γιώργο βοήθεια!) και τους κοτσάρω στις κόρνες να δω τι γίνεται. Ειδικά ο Kingrex μετά το review στο 6moon αλλά και τις εντυπώσεις από την έκθεση, μου κλείνει το μάτι τουλάχιστον μέχρι να βρεθεί αρκετό μετρητό για κάτι πολύ καλύτερο. Μου φαίνεται καλύτερη λύση από την "φτηνή" λάμπα.
Η αλήθεια είναι ότι οι Dared που μου άρεσαν ξεφεύγουν σε λεφτά.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Μου φαίνεται καλύτερη λύση από την "φτηνή" λάμπα.

Ε, ναι. λχ. στα χρήματα του Trends δύσκολο καν να βρεις λάμπατο να αγοράσεις.
Οπότε μπορείς να αρχίσεις με tri Και σταδιακά να δοκιμάζεις διάφορους άλλους ενισχυτές μέχρι να βρεις τη λάμπα (τον ενισχυτή γενικά) που θα σε μαγεύει.
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Είσαι μέσα στο μυαλό μου μιας και ήδη το επόμενο ραντεβού στο 845 θα έχει αυτόν τον στόχο. Παίρνω επ' ώμου τον ιδιόκτητο Τ-Amp και τον KingRex (Γιώργο βοήθεια!) και τους κοτσάρω στις κόρνες να δω τι γίνεται. Ειδικά ο Kingrex μετά το review στο 6moon αλλά και τις εντυπώσεις από την έκθεση, μου κλείνει το μάτι τουλάχιστον μέχρι να βρεθεί αρκετό μετρητό για κάτι πολύ καλύτερο. Μου φαίνεται καλύτερη λύση από την "φτηνή" λάμπα.
Η αλήθεια είναι ότι οι Dared που μου άρεσαν ξεφεύγουν σε λεφτά.

Το Kingrex το ακουσα στου Γιωργου τις προαλλες και το θεωρω την καλυτερη λυση σε ολα τα ταξης Δ. Λαμπα ΔΕΝ ειναι βεβαι με τιποτα εννοειται:grinning-smiley-043. Θα σου προτεινα να πας ο ιδιος ν ακουσεις εχει και Τρεντς εκει οποτε θα εχεις αμεση συγκριση....
 

shadow

New member
4 July 2006
72
To SPICOM TYPE 40

για λαμπα γιατι δεν ριχνεις και μια αυτια στου Τσακιριδη τον Αχιλλεα?

δεν ξερω αν εχει ακομα κατι "(96db),με τα high end full range μεγαφωνα Visaton B200 και μασιφ καμπινα οξια,με το γνωστο προβλημα στις γωνιες απο το στοκαρισμα του "καλου" ξυλουργου που τα κατασκευασε"

http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=1862
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
To SPICOM TYPE 40

για λαμπα γιατι δεν ριχνεις και μια αυτια στου Τσακιριδη τον Αχιλλεα?

δεν ξερω αν εχει ακομα κατι "(96db),με τα high end full range μεγαφωνα Visaton B200 και μασιφ καμπινα οξια,με το γνωστο προβλημα στις γωνιες απο το στοκαρισμα του "καλου" ξυλουργου που τα κατασκευασε"

http://avclub.gr/forum/showthread.php?t=1862

Τα ηχεία του Τσακιρίδη δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμη αλλά τα Spicom 40 (όχι τα 40Κ) δεν έχουν 4.500 . Η αρχική τιμή τους είναι 3.000 και έχουν 30% έκπτωση κατεβαίνοντας στα 2.100 οπότε και σε αυτή την τιμή δύσκολα μπορεί να τα ανταγωνιστεί άλλο μονόδρομο κατά τη γνώμη μου.

Για ενισχυτή, οι Τσακιρίδηδες σαφώς και είναι στα υπόψην. Το μόνο πρόβλημα είναι να φύγουν τα υπάρχοντα μηχανήματα...
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Κανένα νέο για τους "Τσακιρίδης"...?

To site τους δεν φαίνεται να δουλεύει. Γνωρίζει κανείς την γκάμα ολοκληρωμένων στην παρούσα φάση?
 

Kostas P.

AVClub Enthusiast
19 June 2006
739
Αθήνα
Κανένα νέο για τους "Τσακιρίδης"...?

To site τους δεν φαίνεται να δουλεύει. Γνωρίζει κανείς την γκάμα ολοκληρωμένων στην παρούσα φάση?

Δυστυχως ειχε να ανανεωθει αρκετα χρονια οποτε λογικο ειναι να το κατηργησαν αφου ηταν αχρηστο, τουλαχιστον για την Ελλαδα. Παντως στην εκθεση ηταν, τηλεφωνησε τους για γρηγορη επικοινωνια.
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Αναρωτιέμαι κατά πόσο θα πρέπει να αναζητήσω ενισχυτή λάμπας ο οποίος να διαθέτει auto bias...
Τελικά πόσο συχνά χρειάζεται και πόσο η ύπαρξή του επηρρεάζει το ηχητικό αποτέλεσμα? Να απορρίψω ενισχυτές που δεν το έχουν?
Γνωρίζω ότι επηρρεάζει την ισχύ αλλά αυτό δεν με απασχολεί ιδιαίτερα καθώς τα ηχεία έχουν τεράστια ευαισθησία.
 

Σταυρος Δανος

AVClub Addicted Member
21 March 2008
1,811
Πατρα/Κυπρος
Αναρωτιέμαι κατά πόσο θα πρέπει να αναζητήσω ενισχυτή λάμπας ο οποίος να διαθέτει auto bias...
Τελικά πόσο συχνά χρειάζεται και πόσο η ύπαρξή του επηρρεάζει το ηχητικό αποτέλεσμα? Να απορρίψω ενισχυτές που δεν το έχουν?
Γνωρίζω ότι επηρρεάζει την ισχύ αλλά αυτό δεν με απασχολεί ιδιαίτερα καθώς τα ηχεία έχουν τεράστια ευαισθησία.

Αν εννοεις το self bias ,ναι επηρεαζει,και μονο αρνητικα.Σχεδον σε ολους τους τομεις-bye-
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Με περιτριγυρίζει μια ιδέα, αντί της αντικατάστασης λάμπας που χρειάζεται, να αντικαταστήσω όλο τον τελικό...:smash:

Το ερώτημα είναι έχοντας ήδη ένα καλό επίπεδο με τον Synthesis Renaissance με τι θα μπορούσα να τον αντικαταστήσω σε (παρόμοιο επίπεδο χρημάτων) ώστε να πάρω κάτι σαφώς καλύτερο;

Έχει νόημα να αναζητήσω κάτι σε τάξη Α ακόμα και αν είναι τρανζίστορ (όπως ο ΧΤΖ που έχει παρουσιαστεί); Μήπως υπάρχει λύση σε προσιτό single-ended; Μήπως να κάτσω στ' αυγά μου;
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Ποια είναι η γνώμη σας για τον Αχιλλέα των Αφών Τσακιρίδη σε αντικατάσταση του Synthesis;

Γενικά μια στροφή προς τάξη Α και 300Β δεν θα είναι σίγουρη βελτίωση κυρίως στο θέμα χαμηλών;
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Να ρωτησω απλα... τα 40αρια τα 'χεις ακουσει φανταζομαι μ' αυτους...
http://www.dared.gr/display.php?lang=EL&model=VP-300B

Σου αρεσαν???

Όχι, τα άκουσα με DV-300B οι οποίοι ήταν εκπληκτικοί αλλά ήταν (α) αναβαθμισμένοι κάργα και (β) ακριβοί για την τσέπη μου. Σαν προ έχω ήδη Dared και σκεφτόμουν ότι ναι μεν είναι καλή λύση αλλά όπως είπε και ο Δημήτρης μάλλον πρέπει να πάμε ψηλά για να πάρω σαφώς καλύτερο ήχο από τον υπάρχοντα. Πιστεύεις ότι ο 300Β θα τον δώσει;
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Ε... δε νομιζω οτι τα μικρα θα σου δωσουν ηχο εστω και... σχετικα κοντα με τους μεγαλους DV-300B... απλα το σκεφτηκα σαν μια οικονομικη λυση.

Βεβαια η ιδεα σου για ταιριασμα του προ με τρανσιστορ ταξης Α δεν ειναι ασχημη... μηπως ν' αρχισεις ακροασεις...?