iChat step by step

 Νίκος

Supreme Member
Εκτός των msn,skype και λοιπών messengers υπάρχει στο OS X και το iChat, o messenger for the rest of us.
Για να ενεργοποιήσετε την υπηρεσία και να τα λέμε για live-support, μέσω text-audio-video και p2p (να προλάβω δεν σημαίνει απαραίτητα παράνομο software) και ότι άλλο ακολουθείστε τα παρακάτω βήματα :

α) Επίσκεψη στο www.apple.com όπου κάνουμε την εγγραφή στο tab που λέει .Μac για ένα trial λογαριασμό @mac.com(που διαρκεί και μετά την λήξη για το ichat) ή στο www.aim.com όπου κάνουμε εγγραφή και για ένα aim account (+mail 2GB δώρο). Aν χρησιμοποιείτε ήδη Αim Messenger βάζετε το ίδιο εννοείται.

β) Με το nick και το pass ανοίγετε το iChat όπου αν είναι η πρώτη φορά ανοίγει ο οδηγός εγκατάστασης και απλά συμπληρώνεται τον .Mac ή Αim αντίστοιχα.

γ) Τέλος πατήστε στο "+" στο κάτω μέρος της buddy list για να προσθέσεται τους buddies π.χ. εμένα σαν jockerhelmug

Yποστηρίζει και multi-video και multi-audio chat (oπότε θα έχει πλάκα να τα λέμε όλοι μαζί εκεί) όπως και διάφορα άλλα, και στην νέα έκδοση που αναμένεται και msn..(ήδη υποστηρίζει και icq,jabber κτλ)
ichat_stage_horiz20050412.jpg

Για περισσότερα δείτε το βίντεο
 

damest

Established Member
9 February 2007
205
ωραιος ο οδηγος!!!

εμενα θα με βρειτε ως Damien K. (Damien(keno)K.(teleia))
 

damest

Established Member
9 February 2007
205
gmail ειναι βρε jabber δλδ...το μειλ ειναι damianos.07(at)gmail(dot)com

βασικα με μπερδεψατε τωρα...στο add budies απλα βαζεις το ονομα η πρεπει να βαλεις και την καταληξη email?

γ) Τέλος πατήστε στο "+" στο κάτω μέρος της buddy list για να προσθέσεται τους buddies π.χ. εμένα σαν jockerhelmug


νομιζα απλα το ονομα :SFGSFGS5:
δλδ πρεπει να βαλω jockerhelmug(at)mac(dot)com?
 

esykas

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,216
Πειραιάς
ποια έκδοση υποστηρίζει gmail γιατί εμένα έχει mac και aim
τώρα μπερδεύτηκα εγώ ποιό είναι τελικά το νίκ
 
Last edited:

 Νίκος

Supreme Member
γ) Τέλος πατήστε στο "+" στο κάτω μέρος της buddy list για να προσθέσεται τους buddies π.χ. εμένα σαν jockerhelmug[/U]

νομιζα απλα το ονομα :SFGSFGS5:
δλδ πρεπει να βαλω jockerhelmug(at)mac(dot)com?
Απο πανω επιλεγεις οχι σαν Mac αλλα ΑΙΜ.
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Βρε παιδιά γιατί σπαζοκεφαλιάζετε; Αν ο λογαριασμός είναι AIM τότε γράφετε μόνο το username (πχ. esykas) και το προσθέτετε στην λίστα επαφών. Αν είναι (dot).Mac τότε γράφετε την διευθυνση email πχ. mitsos(@mac.com, αυτό το προσθέτει το iChat ούτως ή άλλως).

To iChat δέχεται μόνο ΑΙΜ και (dot).Mac λογαριασμούς.
 

Thermaikos

New member
25 October 2007
1
Helsinki
Απάντηση: Re: iChat step by step

Δε νομίζω ότι υπάρχει έκδοση που να υποστηρίζει gmail...

Ξέρω, είναι παλιά τα ποστ, αλλά μιας και το συγκεκριμένο φόρουμ είναι "οδηγός" ας πούμε ότι, πλέον το iChat στο Leopard επικοινωνεί με:

.Mac

AOL (τον AIM, τον AOL ή και τον Netscape λογαριασμό μας)

Google Talk (τον λογαριασμό που έχουμε και στο gmail)

και Jabber

Στο Jabber, αν του εισάγουμε τον MSN λογαριασμό μας, μπορούμε να έχουμε γραπτά μηνύματα με όλους τους MSN χρήστες, είτε βρίσκονται αυτοί σε PC είτε σε Mac! Μόνον γραπτά μηνύματα προς το παρόν.