iWeb και free hosting ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Ηρθε η ωρα να φτιαξω κι εγω μια προσωπικη σελιδα !
Και αφου εχω και το mac, ειπα να δοκιμασω τον ευκολο τροπο δηλ. το iweb .

Πραγματι ευκολο στη χρηση του και διασκεδαστικο θα ελεγα.

Τελειωσα τη πρωτη σελιδα (δοκιμαστικα) και ειπα να το κανω Publish ... ελα που ομως το mobileme κοστιζει.

Εχει κανεις αναλαγο εμπειρια απο το iweb και καποιο free παροχο ?
Δεν με νοιαζουν πολλες δυνατοτητες , απεριοριστος χωρος κλπ.

Απλα να κανω τη δουλεια μου free προς το παρον , μεχρι να δω τι γινεται.

Δοκιμσα φυσικα και το mobile me ... πολυ ευκολο αλλα μετα απο 2 μηνες ... γιοκ .

Επισης δοκιμασα και το freehostia, εκανα εγγραφη gια Free account, αλλα οταν ανεβασα το περιεχομενο του iweb folder, δεν γινεται τιποτα !!!
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Γιάννη, δεν το έχω δουλέψει πολύ το iWeb, αλλά λίγο που το είχα κοιτάξει νομίζω ότι κατάλαβα (αν κατάλαβα καλά δηλαδή) ότι μόνο με το .MAC συνεργάζεται, οπότε κι αναγκαστικά θα πρέπει να αγοράσεις χώρο εκεί. Δεν γνωρίζω αν μπορείς να το σηκώσεις σε δικό σου domain, τουλάχιστον όχι μέσα από το περιβάλλον του iWeb. Μπορεί να το φτιάξεις με τη βοήθεια του iWeb και μετά να μεταφέρεις τα αρχεία μέσω FTP σε κάποιον web-server της αρεσκείας σου. Νομίζω ότι έτσι γίνεται, αλλά δεν είμαι απόλυτος σε αυτό...
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Τον χώρο τον έχεις αντιστοιχίσει σε κάποιο domain?? Γιατί πώς θα το δεις μετά?
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Εννοεις πως αντιστοιχεις το domain name στο χωρο του σερωερ που εχεις νοικιασει?
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Αν εννοεις αυτο,πιστευω οτι βαζεις τους DNS servers του χωρου που εχεις νοικιασει, στον server του site που εκλεισες το ονομα.Τουλαχιστον ετσι κανω στο papaki.gr
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
To onoma που εχεις το πληρωσες ή ειναι δωρεαν ?
Εγω υποτιθεται οτι πηρα δωρεαν ονομα απο αυτους του τυπου myname.freehostia.com

στο εμαιλ που μου εστειλαν , λενε κι αυτο..

Your website will be accessible here: http://toxotis70.freehostia.com

IMPORTANT!!!
Please change the DNS of your domain to the following and allow 24-48 hours for the DNS update:
dns1.freehostia.com
dns2.freehostia.com
 
Last edited:

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Είναι κάτι σαν το geocities δηλαδή τοπ συγκεκριμένο hosting?
Αν σου δίνει δωρεάν όνομα, με βάση το δικό τους domain, π.χ. http://myname.freehostia.com, έπρεπε μόλις το ανεβάσεις να το δει αμέσως. Η αλλαγή των DNS είναι σε περίπτωση που αγοράσεις εσύ κάποιο δικό σου domain και θέλεις να το κάνεις να δείχνει πάνω σε αυτόν το server.
Επομένως αν είμαστε στην 1η περίπτωση από ότι κατάλαβα, πρέπει αλλού να είναι το λάθος...
Στον default φάκελο πρέπει να έχεις μια σελίδα που να είναι του στυλ:

index.html ή index.htm

Έχεις αυτή τη σελίδα ή μήπως έβαλες τον φάκελο που δημιούργησες στον υπολογιστή σου όπως ήταν μέσα στο σέρβερ? Πρέπει δηλαδή την πρώτη σελίδα που θα βλέπει ο σερβερ να είναι η index. Το έχεις κάνει έτσι?
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Nai , ετσι το εκανα , αλλα μαλλον καπου αλλου ειναι το λαθος...
Δεν ειμαι ειδικος (ασχετος ειμαι ) με το θεμα του hosting klp.
Ξερει κανεις καμια αλλη δωρεαν υπηρεσια (hosting + name) ?
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Γιατι δεν αγοραζεις ενα ονομα π.χ www.giannis.gr απο το papaki.gr με 20 ευρω για δυο χρονια.Με την αγορα σου δινουν και ενα χρονο δωρεαν φιλοξενια σε σοβαρο server που εχει και πολυ ευκολο περιβαλλον διαχειρισης.
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Γιάννη, όταν μπαίνεις στον server βλέπεις κάποιους φακέλους που υπάρχουν ήδη? Αν ναι, μπορείς να τους αναφέρεις? Γιατί μπορεί να χρειάζεται να βάλεις τα αρχεία σου μέσα σε κάποιο φάκελο, π.χ. httpdocs, αν έχεις κάποιο φάκελο με το ίδιο όνομα.