10.000 Apps σε ένα εξάμηνο..

 Νίκος

Supreme Member
...και τα καλύτερα έρχονται αφού θα κυκλοφορίσει νέο SDK


125741-o2ad_425.jpg




10.353 n' rising για την ακρίβεια
 

velkus

Senior Member
27 November 2007
305
jobs_speaks_app_store.jpg


...............................................................................

.....................:ridinghorse:....................
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,731
Clermont-Ferrand, France
Να αξίζανε και μερικές καλά θα ήτανε. Πόσες από τις εφαρμογές αυτές είναι πραγματικά χρήσιμες? Οι περισσότερες κάνουν ένα τίποτα αλλά το κάνουνε εντυπωσιακά. Μέχρι να καταφέρουνε να βγάλουν εφαρμογές εφάμιλες των WM6 έχουμε πολύ καιρό. Ωραίο gadget το iphone αλλά gadget.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,469
Πειραιάς
Να αξίζανε και μερικές καλά θα ήτανε. Πόσες από τις εφαρμογές αυτές είναι πραγματικά χρήσιμες? Οι περισσότερες κάνουν ένα τίποτα αλλά το κάνουνε εντυπωσιακά. Μέχρι να καταφέρουνε να βγάλουν εφαρμογές εφάμιλες των WM6 έχουμε πολύ καιρό. Ωραίο gadget το iphone αλλά gadget.
Άμα ψάξεις, βρίσκεις...-bye-
 

BigMac

Established Member
9 October 2007
126
Αθήνα
Ασ ειναι καλα το appshare με το installous...

Δεν νομίζω αυτά να κάνανε την διαφορα... Άσε που πιστεύω ότι η πλειοψηφία πλέον απλά κάνει jailbreak για να δουλέψει το τηλέφωνο με άλλη SIM και όχι για να βάλει cracked παιχνίδια.:thrasher: *
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,815
Παλλήνη
Να αξίζανε και μερικές καλά θα ήτανε. Πόσες από τις εφαρμογές αυτές είναι πραγματικά χρήσιμες? Οι περισσότερες κάνουν ένα τίποτα αλλά το κάνουνε εντυπωσιακά. Μέχρι να καταφέρουνε να βγάλουν εφαρμογές εφάμιλες των WM6 έχουμε πολύ καιρό. Ωραίο gadget το iphone αλλά gadget.

Υπαρχουν παρα πολλες χρησιμες εφαρμογες, αν την ψαξεις θα τις εντοπισεις. Υπαρχουν μαλιστα εφαρμογες οι οποιες παιζουν μονο στο Iphone (πχ runkeeper) και υπαρχουν εφαρμογες των WM (πχ Ewallet) οι οποιες εχουν καλυτερο implementation στην πλατφορμα του Iphone σε σχεση με τα WM.
Και ακομα ειναι μονο στα "σπαργανα" η ολη κατασταση...
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,731
Clermont-Ferrand, France
Άμα ψάξεις, βρίσκεις...-bye-

Δεν αντιλέγω. Αυτό όμως που είπα εγώ είναι ότι το να λέμε 10.000 εφαρμογές σε 6 μήνες , με το 90% να είναι εφαρμογές τύπου κούνα με να κλάσω (iphart εάν δεν κάνω λάθος), είναι σαν να λέω ότι έχω 15.000 μηνύματα στο avclub και τα 14.000 να είναι μονολεκτικά.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,815
Παλλήνη
Γιατι, θες να πεις οτι ολες οι εφαρμογες που κυκλοφορουν για WM ειναι χρησιμες;
Φυσικα και οχι! Απλα, μεσα στην σαβουρα, υπαρχουν και διαμαντια, ενθεν και ενθεν...
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,731
Clermont-Ferrand, France
Θέλω να πω ότι οι περισσότερες εφαρμογές για WM είναι χρήσιμες, ελάχιστες εώς καθόλου είναι γελοίες, και ελάχιστες είναι άχρηστες. ΚΑι σίγουρα όλες έχουν κάποια χρήση έχτω και μικρή.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,815
Παλλήνη
Για να ισχυριζεσαι κατι τετοιο, υποθετω οτι τις εχεις δοκιμασει ολες ή τουλαχιστον τις περισσοτερες (ειναι καποιες χιλιαδες και αυτες αν δεν απατώμαι)..
Και το τι ειναι χρησιμο ειναι σχετικο: Για καποιον μια διασκεδαστικη εφαρμογη εχει την προφανη χρησιμοτητα: να διασκεδασει!
Εγω προσωπικα δεν δινω βαση τοσο στις χαζοχαρουμενες εφαρμογες, οσο σε αυτες που μου δινουν πληροφοριες και κανουν την ζωη μου ευκολη.
Απο τετοιες εχω βρει παρα πολλες στο Appstore και εσυ, αν εχεις iphone, θα τις βρεις πολυ ευκολα..
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,731
Clermont-Ferrand, France
Για να ισχυριζεσαι κατι τετοιο, υποθετω οτι τις εχεις δοκιμασει ολες ή τουλαχιστον τις περισσοτερες (ειναι καποιες χιλιαδες και αυτες αν δεν απατώμαι)..
Και το τι ειναι χρησιμο ειναι σχετικο: Για καποιον μια διασκεδαστικη εφαρμογη εχει την προφανη χρησιμοτητα: να διασκεδασει!
Εγω προσωπικα δεν δινω βαση τοσο στις χαζοχαρουμενες εφαρμογες, οσο σε αυτες που μου δινουν πληροφοριες και κανουν την ζωη μου ευκολη.
Απο τετοιες εχω βρει παρα πολλες στο Appstore και εσυ, αν εχεις iphone, θα τις βρεις πολυ ευκολα..

Όλες μπορεί να μην τις έχω δοκιμάσει αλλά όπως γίνεται παντού η αναλογία είναι σε κάποιο ποσοστό. Μπορώ λοιπόν άνετα να σου πω ότι οι εφαρμογές WM όντως στο μεγαλύτερο ποσοστό είναι σοβαρές και με λόγο ύπαρξης. Έχω WM κινητό και PDA από την μέρα που ξεκινήσανε. Έχουν περάσει άπειρες συσκευές από τα χέρια μου και μπορώ άνετα να εκφέρω γνώμη.
Στην αντιπερά όχθη, έχοντας λειτουργήσει για αρκετό καιρό κάι το πρώτο iphone αλλά και το 3G, είτε σπασμένα είτε όχι μπορώ να πω ότι οι εφαρμογές που πραγματικά αξίζουν είναι πολύ λίγες. Αυτό που μπορώ να παραδεχτώ είναι ότι είναι πολύ πιο φανταχτερές.

Το θέμα είναι ότι δεν είπα ότι δεν υπάρχουν εφαρμογές καλές για το Iphone. Αυτό που είπα είναι ότι ενώ φωνάζουν ότι φτάσανε τις 10000 εφαρμογές, από αυτές ένα μικροσκοπικό ποσοστό έχουν καν λόγο ύπαρξης πόσο μάλλον χρησιμότητα. Αν λοιπόν φίλε μου εσύ έχεις βρει 200 εφαρμογές στο Appstore που σου χρησιμεύουν και είναι καλές, αυτές παραμένου ένα πολύ μικρό ποσοστό.

Δεν έχω κάτι εναντίον του Iphone, αντιθέτως είναι ένα πολύ καλό εργαλείο από αρκετές πτυχές. Είναι όμως δυστηχώς ακόμα πολύ νωρίς για να μπορέι να καυχιέται για πόσες εφαρμογές έχει.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,815
Παλλήνη
Σε αυτη την βαση δεν διαφωνω...
Και εμενα μου την δινουν οι ανοητες εφαρμογες και οντως (και επειδη και εγω εχω WM), το ποσοστο χαζοεφαρμογων στα wm ειναι σαφως μικροτερο.
Απο την αλλη, στις ενδιαφερουσες/χρησιμες εφαρμογες, βρισκω το iphone πιο απλο στην εγκατασταση και σαφως πιο λειτουργικο/ψαρωτικο στην χρηση..
Φυσικα, ο χρονος ειναι υπερ του στο να αποκτησει ακομα καλυτερο softwarικο οπλοστασιο...
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,815
Παλλήνη
Και κατι τελευταιο... Δεν με ενδιαφερει να εχω 500 χρησιμες εφαρμογες (αλλωστε ποσες να περασεις στο κινητο?!!).
Με ενδιαφερει να εχω οσες εφαρμογες χρειαζονται για να κανω καλα την δουλεια μου. Και αυτη την στιγμη, η μοναδικες ελλειψεις εφαρμογων που εντοπιζω στο iphone ειναι μια καλη εφαρμογη navigation & ενας πληρης word/excel/powerpoint client (οχι απλα reader).
Κατα τα αλλα, ειμαι σουπερ καλυμενος ακομα και αν δεν εχω αλλες 500-600 χρησιμες εφαρμογες. Χιλιες φορες 50 καλες & σταθερες εφαρμογες που να καλυπτουν τις αναγκες μου, παρα 500 που να μου κρασαρουν ενιοτε το κινητο, οπως οταν περνουσα τις διαφορες "χρησιμες" εφαρμογουλες στο HTC τυπου Resco explorer...