Πως κ γιατί πρέπει κατά τακτά χρονικά διαστήματα να...(όταν έχετε φορητό mac)

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,445
Πειραιάς
Διαβάζοντας διάφορα κείμενα στο support τμήμα της Apple σε ότι αφορά τα φορητά, βρήκα το εξής παράδοξο...υπάρχει ένα μικρό τσιπ που ονομάζεται System Management Controller (SMC) κ είναι υπεύθυνο για την διαχείριση του ρεύματος στα φορητά.

Αυτό λοιπόν το τσιπ, αραιά κ που....τα "χάνει"...αν δλδ διαδπιστώσετε ότι η μπαταρία του φορητού σας κρατά λίγο πια, μην φοβηθείτε, υπάρχει περίπτωση να οφείλεται στο τσιπ αυτό κ ακολουθόντας τα παρακάτω βήματα πιθανότατα όλα να επανέλθουν όπως πριν ! :BDGBGDB55:

http://support.apple.com/kb/HT1411

MacBook, MacBook Pro

1. Σβήστε το φορητό σας.
2. Αποσυνδέστε το καλώδιο τροφοδοσίας από την πρίζα κ το φορητό σας και αφαιρέστε την μπαταρία πάνω από το φορητό σας.
3. Κρατήστε πατημένο το κουμπί εκκίνησης του φορητού για 5 δευτερόλεπτα κ αφήστε το.
4. Τοποθετήστε πάλι την μπαταρία στο φορητό κ το καλώδιο τροφοδοσίας ρεύματος στην πρίζα.
5. Εκκινείστε τον φορητό σας.


MacBook Air

1. Σβήστε το φορητό σας.
2. Συνδέστε το φορητό σας στην τροφοδοσία ρεύματος.
3. Πατήστε 1 φορά τον συνδυασμό πλήκτρων : αριστερό Shift- αριστερό Control-αριστερό Option και το κουμπί εκκίνησης του φορητού.
4. Περιμέντε για 5 δευτερόλεπτα και εκκινείστε το φορητό σας.

:eek:perator:
 

velkus

Senior Member
27 November 2007
305
Μιλάμε μόνο για τα καινούργια??

Γιατί σήμερα όντως τρόμαξα με το δικό μου, η μπαταρία κατέβηκε σε χρόνο ρεκόρ, δεν πρόλαβα να κάνω τίποτα το σοβαρό και υπέθεσα ότι έχει πρόβλημα η μπαταρία...

ΜacBook Pro..


Εdit:
Tώρα το διάβασα είναι από το 06 και μετά άρα θα το κάνω και βλέπουμε...

Να´σαι καλά που το ανακάλυψες το άρθρο!!!
 
Last edited:

velkus

Senior Member
27 November 2007
305
Re: Απάντηση: Πως κ γιατί πρέπει κατά τακτά χρονικά διαστήματα να...(όταν έχετε φορητ

Είναι για τα προηγούμενης κ μετά γενιάς φορητά φίλε μου.

Να΄στε καλά κυριέ μου το διάβασα!!!:a0210: