πολυπριζα-σταθεροποιητες-φιλτρα ρευματος

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

haralas

Senior Member
31 January 2008
435
φιλοι καλο θα ηταν να ανακινησουμε το θεμα πολυπριζα και συναφη τωρα με την υφεση την οικονομικη ,και αρχης γενομενης θα ηθελα πληροφοριες για πολυπριζο ασφαλειας -προστασιας κατ' άρχην στην οικονομικη κατηγορια εως 100 ευρω και ακολουθως εχω την περιεργεια να ρωτησω για το εαν μπορουμε να χρησιμοποιησουμε κοινο ups υπολογιστων για προστασια και φιλτρο ρευματος για το hi-fi.μας.
 

tigergreg

Banned
24 June 2008
3,304
ΑΘΗΝΑ
ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ. ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΠΩ ΚΙΟΛΑΣ ΟΤΙ ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ. ΠΡΟΣΘΕΣΕ ΤΑ ΒΑΤ ΤΩΝ ΜΗΧΝΗΜΑΤΩΝ ΣΟΥ, ΠΟΛΑΠΛΑΣΙΑΣΕ ΕΠΙ ΔΥΟ ΚΑΙ ΒΑΛΤΟ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΠΛΑΣΜΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΟΠΟΤΕ ΠΟΛΑΠΛΑΣΙΑΣΕ ΕΠΙ ΤΡΙΑ.(ΧΟΝΤΡΙΚΑ).
 
27 July 2006
1,925
ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ. ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΠΩ ΚΙΟΛΑΣ ΟΤΙ ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ. ΠΡΟΣΘΕΣΕ ΤΑ ΒΑΤ ΤΩΝ ΜΗΧΝΗΜΑΤΩΝ ΣΟΥ, ΠΟΛΑΠΛΑΣΙΑΣΕ ΕΠΙ ΔΥΟ ΚΑΙ ΒΑΛΤΟ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΠΛΑΣΜΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΟΠΟΤΕ ΠΟΛΑΠΛΑΣΙΑΣΕ ΕΠΙ ΤΡΙΑ.(ΧΟΝΤΡΙΚΑ).

Κι αν ακουσει σωστη μουσικη με τετοια φιλτρα και σταθεροποιητες εμενα να μου γραψετε. Μα τι λετε τωρα? Ειναι δυνατον να παιξει καλα ενα στερεοφωνικο με ups, ή πολυμπριζο τυπου υπολογιστη με φιλτρο? Καλυτερα να βαλει ενα τυπικο λευκο πολυμπριζο απο αυτα που πουλανε και στα σουπερ μαρκετ...-bye-
 

haralas

Senior Member
31 January 2008
435
Ωραια λοιπον ας το επικεντρωσουμε στα πολυπριζα ασφαλειας εως 100 ευρω που μπορουμε να βρουμε στο ελληνικο εμποριο .
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Πολύπριζο ασφαλείας, και μάλιστα καλής μάρκας δεν προφύλαξε το DVD μου που κάηκε...
Για αυτό και εγώ τελικά έφτιαξα το δικό μου και του έβαλα απλά ένα βαρίστορ πάνω να τελειώνει η υπόθεση...

Από εκεί και πέρα, αν βάλεις κοινό UPS στο σύστημά σου η διαφορά που θα ακούσεις στον ήχο θα είναι μεγάλη! Προς το χειρότερο βέβαια... :slapface:
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Εγώ έχω χρησιμοποιήσει δύο τύπους ATC και έναν MGE. Βασικά είναι η ίδια εταιρία, αφού τους αμερικάνους της ATC τους αγόρασε η γερμανική Merlin Gerin και έγινε MGE.
Το ATC έβγαινε σε δύο τύπους, το "κίτρινο" που ήταν για υπολογιστές και το "κόκκινο" που ήταν για εικόνα. Βασικά το κόκκινο άντεχε περισσότερη κατανάλωση και κυρίως power-up surges. Ακουστική διαφορά δεν είχα, αν και ποτέ δεν συνέδεσα τον τελικό ενισχυτή.
Τώρα έχω ένα MGE με πολύ μεγαλύτερη αντοχή, το οποίο έχει και φίλτρο αντικεραυνικό για την κεραία της τηλεόρασης. Που όμως το αφαίρεσα γιατί χάλαγε την ποιότητα της εικόνας. Αν δουλεύει; Ναι, αφού κάνοντας μια γκάφα στις συνδέσεις έπεσε το ρελέ του πολύμπριζου πριν το ρελέ του πίνακα ή τις ασφάλειες. Έχει έναν Copland υβριδικό επάνω και μια Plasma Panasonic. Δεν άκουσα διαφορά στον ήχο με το πολύμπριζο, αν και δεν έκανα ποτέ τη σύγκριση με τηλεόραση και ενισχυτή ανοιγμένους ταυτόχρονα.
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Μόλις χθες ψώνισα ένα απλό Central Super Protector, ακολουθώντας μια πρόταση του Δ. Μανωλάκου εδώ:

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=20573&page=2

Έδωσα 23,50 ευρώ (σε ηλεκτρολογάδικο στην Παλλήνη). Προφανώς και δεν ξέρω ακόμα αν δουλεύει ως προστασία, αλλά άκουσα σημαντική διαφορά στον ήχο, κυρίως στο CD (MF Elektra E601 -> QED SR75 -> Beresford TC-7510 DAC), λιγότερη στο βινύλιο. Δεν ξέρω πού και πώς έκανε τη διαφορά, είμαι σίγουρος πάντως πως δεν είναι ιδέα μου: καλύτερα περιγράμματα και μέτωπα στα κρουστά, πιο εναργείς λεπτομέρειες, σφιχτότερο μπάσο. (Επαναλαμβάνω, περισσότερο στο CD -γιατί άραγε; )

Νομίζω ότι το ποσό είναι αστείο...
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Εγώ έχω χρησιμοποιήσει δύο τύπους ATC και έναν MGE. Βασικά είναι η ίδια εταιρία, αφού τους αμερικάνους της ATC τους αγόρασε η γερμανική Merlin Gerin και έγινε MGE.
Το ATC έβγαινε σε δύο τύπους, το "κίτρινο" που ήταν για υπολογιστές και το "κόκκινο" που ήταν για εικόνα. Βασικά το κόκκινο άντεχε περισσότερη κατανάλωση και κυρίως power-up surges. Ακουστική διαφορά δεν είχα, αν και ποτέ δεν συνέδεσα τον τελικό ενισχυτή.
Τώρα έχω ένα MGE με πολύ μεγαλύτερη αντοχή, το οποίο έχει και φίλτρο αντικεραυνικό για την κεραία της τηλεόρασης. Που όμως το αφαίρεσα γιατί χάλαγε την ποιότητα της εικόνας. Αν δουλεύει; Ναι, αφού κάνοντας μια γκάφα στις συνδέσεις έπεσε το ρελέ του πολύμπριζου πριν το ρελέ του πίνακα ή τις ασφάλειες. Έχει έναν Copland υβριδικό επάνω και μια Plasma Panasonic. Δεν άκουσα διαφορά στον ήχο με το πολύμπριζο, αν και δεν έκανα ποτέ τη σύγκριση με τηλεόραση και ενισχυτή ανοιγμένους ταυτόχρονα.

Νομίζω τα λένε APC κι όχι ATC...
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Πιθανότατα ένα UPS τύπου on-line, να δώσει βελτίωση. Τα on-line φτιάχνουν ημίτονο 50Hz από το μηδέν κι έτσι δίνουν θεωρητικά καθαρό ρεύμα.

Όσο για τα line interactive που βάζουμε στα PC, μακριά κι αγαπημένοι...
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Πολύπριζο ασφαλείας, και μάλιστα καλής μάρκας δεν προφύλαξε το DVD μου που κάηκε...
Για αυτό και εγώ τελικά έφτιαξα το δικό μου και του έβαλα απλά ένα βαρίστορ πάνω να τελειώνει η υπόθεση...

Από εκεί και πέρα, αν βάλεις κοινό UPS στο σύστημά σου η διαφορά που θα ακούσεις στον ήχο θα είναι μεγάλη! Προς το χειρότερο βέβαια... :slapface:

εννοια σου και τωρα φτιάχνω ένα σαν το δικο σου και του lampizator....αλλα ως χέστης θα βάλω τρία βαρίστορ, με 7 πριζάκια iec γιατι το μπάτζετ δεν χωράει furutech......μου έχουν φύγει και τα δάκτυλα με το μονόκλωνο....
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
1. Ναι, εννοούσα APC.
2. Τα 50Hz των online είναι συνήθως τριγωνικά. Άμα θες πραγματικό ημίτονο κοστίζει πολλά.
 

thanasis k.

AVClub Addicted Member
19 December 2007
1,300
ΠΑΤΡΑ
Για αυτό και εγώ τελικά έφτιαξα το δικό μου και του έβαλα απλά ένα βαρίστορ πάνω να τελειώνει η υπόθεση...

Του Μιχαλη εκτος απο την πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης ειναι και κουκλι.
 

antonisgr

AVClub Addicted Member
10 November 2006
1,502
Σουηδική Αραβία
Το καλύτερο budget πολύπριζο για ήχο είναι το SUPRA LoRad MD06-EU MK2 είναι δοκιμασμένο με τρομερή κατασκευή αλουμινίου και φιλτράρει ( με την έννοια ότι κακό δεν κάνει σε καμιά περίπτωση ) τιμή εκεί γύρω που θέλει ο φίλος 100 -110
Αν το κάνει σετ και με καλώδιο εισόδου της ίδιας εταιρίας που είναι budget και αυτό κάνα 50αρι το επόμενο στάδιο θα είναι πολύπριζο + καλώδιο εισόδου 800 ευρω

http://www.jenving.se/
 

Attachments

  • md06-eu.jpg
    md06-eu.jpg
    30.4 KB · Views: 1,161

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Παντως εγω εχω διαφορα πολυπριζα APC, MGE, CRYSTAL AUDIO... ολα δουλεψαν πολυ σωστα οταν επρεπε και γλυτωσα ζημιες (που αλλοι στην πολυκατοικια δεν...).

Τωρα για πιο προχωρημενα μηχανηματα (φιλτρα, σταθεροποιητες κλπ) υπαρχουν παρα πολλα στην αγορα αλλα και καμποσα Ελληνικης κατασκευης.
Πολλοι συνφορουμητες που τα εχουν θα μπορεσουν να σου δωσουν λεπτομερειες.
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,887
GLYFADA
Το καλύτερο budget πολύπριζο για ήχο είναι το SUPRA LoRad MD06-EU MK2 είναι δοκιμασμένο με τρομερή κατασκευή αλουμινίου και φιλτράρει ( με την έννοια ότι κακό δεν κάνει σε καμιά περίπτωση ) τιμή εκεί γύρω που θέλει ο φίλος 100 -110
Αν το κάνει σετ και με καλώδιο εισόδου της ίδιας εταιρίας που είναι budget και αυτό κάνα 50αρι το επόμενο στάδιο θα είναι πολύπριζο + καλώδιο εισόδου 800 ευρω

http://www.jenving.se/

+1 ότι καλύτερο μέχρι 100 ευρώ.

Για το φίλο που ρωτάει για τα cdplayers, όντως τα φίλτρα αποδίδουν περισσότερο (αν) σε ψηφιακά.

υπάρχει κι αυτή η προσφορά:
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?p=718902#post718902