NECO Toroidal T90

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
To NECO Toroidal T90 είναι πιστή αντιγραφή του γνωστού σε όλους μας Wave Frontier. Ιδιος σχεδιασμός, Ιδια τεχνολογία, ίδια παρελκόμενα πλην της πολύ σημαντικής βάσης τοποθέτησης. Το wave συνοδεύεται από μια καλαίσθητη τριγωνική βάση εδάφους, ενώ εδώ έχουμε μια κοινή αυτοσχέδια γαλβανιζέ. Μεγάλο μειονέκτημα (θα καταλάβετε το γιατί) η έλλειψη συσκευασίας. Το wave frontier έρχεται συσκευασμένο σε κούτα-βαλίτσα απόλυτα προστατευμένο. Αυτό, μου παραδόθηκε χύμα.
Η συναρμολόγηση του είναι σχετικά εύκολη, καμία σχέση όμως με την συναρμολόγηση ενός κοινού κατόπτρου.

Η ιδιόμορφος σχεδιασμός του κατόπτρου επιτρέπει την τοποθέτηση πάνω στην ειδική ράγα έως και 16 lnb. Αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον για όσους θέλουν να στοχεύσουν πολλούς δορυφόρους. Σύμφωνα με τα τεχνικά χαρακτηριστικά, σε όλο το τόξο έχει απόδοση ενός κατόπτρου 90 εκ. Όσοι ξεπεράσουν τον συμβιβασμό του μεγέθους τότε το κάτοπτρο αυτό αποτελεί ιδανική λύση. Το ίδιο ισχύει πλέον και για μένα.

Το πιάτο το είχα τοποθετήσει την Άνοιξη και είχα γράψει τότε τη γνώμη μου. Δεν μου άφησε καλές εντυπώσεις γιατί παρουσίαζε μεγάλη πτώση στα άκρα. Αυτή τη φορά αφιερώνοντας περισσότερο χρόνο εντόπισα τι έφταιγε.
Τα δύο άκρα σκοπεύουν τους δορυφόρους Thor στη 1W και Turksat στις 42 Ε. Και οι δύο δορυφόροι έχουν εύκολες και δύσκολες συχνότητες. Κάνοντας τον συντονισμό παρατήρησα ότι πετυχαίνοντας το μεγαλύτερο σήμα στον ένα δορυφόρο μειωνόταν αισθητά στον άλλο. Πιέζοντας από πίσω τον υποανακλαστήρα παρατήρησα ότι είχα σταθερά δυνατό σήμα και στους δύο. Έτσι κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ο υποανακλαστήρας παραμορφώθηκε ελαφρώς κατά την απροστάτευτη μεταφορά του. Φυσικά με το μάτι δε φαίνεται τίποτα, όμως έχει μεταβληθεί η γεωμετρία του και σε αυτό το πιάτο παίζουμε με τα χιλιοστά.

Λύνοντας το παραπάνω πρόβλημα η απόδοση του κατόπτρου με ικανοποίησε απόλυτα. Συνολικά στόχευσα τους παρακάτω δορυφόρους. 1. Thor 1W, 2. Sirius 5E, 3. Eutelsat W3 10E, 4. Hotbird 13E, 5. Eutelsat W2 16E, 6. Astra 19.2 E, 7. Arabsat (Badr) 26E, 8. Astra 2 28E, 9. HellasSat 39E, 10. Turksat 42E.

Θα μου πείτε όλα αυτά και ακόμα περισσότερα λαμβάνονται και με ένα απλό 1.10Χ1.15 με Diseqc μοτερ. Δε διαφωνώ, αλλά εγώ δεν έχω την υπομονή να περιμένω την περιστροφή του κατόπτρου. Στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι οπαδός της αγαπημένης ρήσης του Τάσου Οικονόμου: Πατάω το κουμπί και βγαίνει μια χοντρή.. δηλαδή άμεσα και εύκολα!
Τα 10 lnb συνδέονται πάνω στους κορυφαίους 4πλούς διακόπτες DiSEqC της SPAUN και ελέγχονται από τον διακόπτη Diseqc 1.1 επίσης της SPAUN ο οποίος συνεργάζεται με το πρωτόκολλο Diseqc 1.1 που υποστηρίζει ο Dreambox 7020s. Όπου λόγω μικρής τροχιακής απόστασης δεν ήταν δυνατό να τοποθετηθούν οι ειδικές βάσεις lnb, επιστρατεύτηκαν οι κοινές ράγες. Οι διακόπτες Diseqc είναι στερεωμένοι πρόχειρα. Το πιάτο θα μεταφερθεί για την οριστική του τοποθέτηση.

Το κάτοπτρο με άφησε ικανοποιημένο και μου δίνει λύση στην σκόπευση πολλών δορυφόρων.
Τέλος αν ξαναγόραζα θα έπαιρνα το wave frontier, λόγω της καλύτερης προστασίας κατά τη μεταφορά, της προβλεπόμενης από τον εφευρέτη βάσης και ενδεχομένως της καλύτερης απόδοσης. Τα δύο κάτοπτρα διατίθενται σχεδόν στην ίδια τιμή οπότε δεν υπάρχει δίλλημα.

Το Toroidal κάτοπτρο συστήνεται ανεπιφύλακτα.
Παραθέτω μερικές φωτογραφίες.
 

Attachments

  • IMG_5514_4_onomata.jpg
    IMG_5514_4_onomata.jpg
    71.5 KB · Views: 565
  • IMG_5515_5_1.JPG
    IMG_5515_5_1.JPG
    82.1 KB · Views: 500
  • IMG_5524_14_1.JPG
    IMG_5524_14_1.JPG
    83.3 KB · Views: 480
  • IMG_5513_3_1.JPG
    IMG_5513_3_1.JPG
    67.3 KB · Views: 507
  • Like
Reactions: Gyorgos77
17 June 2006
535
ΞΑΝΘΗ
μπραβο φιλαρακι :aktion033:

τα slim lnb ειναι ετσι μυτερα ? δεν εχω χρησιμοποιησει μεχρι τωρα :chinscratch:

ωραια δουλεια παντως και εμενα μου λειπουν κατι ματια γυρω στα 5-6 τα υπολογιζω με αυτα που βλεπω αλλα θελω και διακοπτες :damnyou: παλι σε μπελαδες πας να μας βαλεις :twoguns:

βολικο για καποιον που δεν εχει χωρο αλλα δεν μπορεις να μπεις στο ματι των γειτονων με ενα μονο 90 ταψι :flipout:
 

Γιώργος Β.

Established Member
11 July 2006
229
Ελλάς
Οφείλω νά ομολογήσω ότι, πρώτη μου φορά βλέπω τόσο κατατοπιστική και εμπεριστατωμένη ανάλυση, ενός τόσο εξειδικευμένου θέματος.
Θερμά συγχαρητήρια.:aktion033: :aktion033: :aktion033: :aktion033:
 

Σεραφείμ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,382
Γλυφάδα
Aργύρη, κάτι είχες πει για επίσκεψη στην Αθήνα, για στείλε πμ για να μου πεις πότε μια και σου χρωστάω καφέ!
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
asxetopoulos said:
Πολύ όμορφο Αλέξη.

Ήθελα να σε ρωτήσω, τί καλώδιο χρησιμοποιείς?
Sorry για την αργοπορημένη απάντηση.
Το καλώδιο που χρησιμοποιώ είναι ελληνικό της BIOKAL και ο τύπος είναι Vector SAT 110.
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Και για να κατανοητός ο τρόπος λήψης αυτής της κατηγορίας κατόπτρων (Toroidal) ανεβάζω ένα σχέδιο:
 

Attachments

  • Toroidal_lipsi1.jpg
    Toroidal_lipsi1.jpg
    54.3 KB · Views: 239

Γιώργος Β.

Established Member
11 July 2006
229
Ελλάς
Tώρα έχω και εγώ μιά ερώτηση φίλε Αλέξη.
Γιατί περιορίζονται και οι δύο εταιρείες Wave Frontier και NECO στην κατατασκευή αυτού του συγκεκριμένου μεγέθους κατόπτρα, και δέν επιχειρούν και ένα μεγαλύτερο μέγεθος, αντίστοιχο π.χ. του 1,00 η 1,10, μέ τα ανάλογα πιστεύω αποτελέσματα στην απόδοση?
 
Ναι αλλα οσοι εχουν χωρο δεν θα τους πειραζε να ειναι λιγο μεγαλυτερο το τερατακι αν ειναι να εχουν καλυτερες απολαβες. Και εγω που σε κανα μηνα (ελπιζω) να παω στο καινουριο σπιτι και θα βαλω το wave frontier θα προτιμουσα να ηταν μεγαλυτερο.
 

Νίκος Σχ.

Supreme Member
12 July 2006
4,221
Θεσσαλονίκη
Δεν μεγαλώνει μόνο το πιάτο, αλλά και το ανάποδο " σκαμμένο λουκάνικο " να το πω , οπότε στα 1,2 θα πιάνει τον διπλάσιο χώρο ... με ιδιοκατασκευή κάτι γίνεται , αλλά μήπως είναι προτιμότερο το κινητό πιάτο;
 

Γιώργος Β.

Established Member
11 July 2006
229
Ελλάς
Πάντως εγώ, άν υπήρχε μεγαλύτερο Toroidal αντίστοιχο ενός 1,00-1,20, ούτε πού θά το συζητούσα.Εχω βέβαια Ι.Χ. ταράτσα σέ μονοκατοικία, και μπρός σέ μιά τέτοια λύση, το κινητό πιάτο υστερεί σημαντικά.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Αλεξ, συμφωνώ 100% μαζί σου (μιας και έχω το Wave) δεν το αλλάζω με τίποτα! Δεν μπορώ να περιμένω την κίνηση του πιάτου γι'αυτό δεν επέλεξα κινητό. Έχει μια απώλεια στα άκρα, αλλά το ζάππινγκ είναι πρωτεύον για εμένα.

1W-5-13-16-19.2-26-28.2/28.5-42E