Triple play και απο τη HOL

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mouse

AVClub Addicted Member
10 April 2007
1,957
ΛΑΡΙΣΑ
Η HOL ξεκινάει τη δοκιμαστική λειτουργεία παροχής τηλεοπτικών υπηρεσιών μέσω του δικτύου της.
Σήμερα δέχτηκα ενα τηλεφώνημα απο τη HOL και με ενημέρωσαν πως επιλέχθηκα για το τρίμηνο δοκιμαστικής λειτουργίας της πλατφόρμας.
Με ενημέρωσαν πως η πλατφόρμα θα περιλαμβάνει όλα τα Ελληνικά κανάλια καθώς και αρκετά ξένα οπως eurosport κλπ...
 

Voreios

Supreme Member
18 January 2007
4,750
Ενημέρωσέ μας για την ποιότητα της εικόνας όταν σου τα δώσουν...
 
Η HOL ξεκινάει τη δοκιμαστική λειτουργεία παροχής τηλεοπτικών υπηρεσιών μέσω του δικτύου της.
Σήμερα δέχτηκα ενα τηλεφώνημα απο τη HOL και με ενημέρωσαν πως επιλέχθηκα για το τρίμηνο δοκιμαστικής λειτουργίας της πλατφόρμας.
Με ενημέρωσαν πως η πλατφόρμα θα περιλαμβάνει όλα τα Ελληνικά κανάλια καθώς και αρκετά ξένα οπως eurosport κλπ...
Μμμ! Όπως καταλαβαίνεις, προκύπτουν κάποιες "διευκρινιστικές" ερωτήσεις!
1. Είσουν ήδη ενεργός πελάτης της;
2. Τελικά δηλαδή το δέχτηκες;
3. Το κόστος αυτού;
4. Θα σου δώσουν και κάποιο ειδικό περιφερειακό τύπου δέκτη με δικτυακή σύνδεση (Αν ναι, θα έχει και ασύρματη δικτύωση);
5. Θα έχει και κάτι σχετικό με το OnRec (όπως δηλαδή αυτό της OnTelecoms) ώστε να δείχνει προηγούμενα προγράμματα;
6. Ταινίες θα διαθέτει;
Αυτά προς το παρόν!
 

mouse

AVClub Addicted Member
10 April 2007
1,957
ΛΑΡΙΣΑ
1.Εχω 3 συνδεσεις doubleplay απο HOL
2 Εννοείτε πως το δέχτηκα
3 0 ευρώ όσον αφορά εμένα. Οπως μου είπαν δεν έχει διαμορφωθεί η τελική τιμολογιακή τους πολιτική
4 Ναι, θα μου στείλουν δέκτη την Τρίτη.
5 Δεν γνωρίζω, μόνο για video on demant.
6 ναι
Περισσότερα μόλις παραλάβω
 
Ok!
Θα είμαστε όλο αυτιά (ή μάτια αν θες!) γι αυτό προσπάθησε να μας "ταΐσεις" καλά!

Και (μάλλον) δεν το αναφέρει πουθενά στο site της ακόμα, έστω σα μελλοντική κίνησή της.
Μα απορούσα κι εγώ πότε θα έκανε σχετική κίνηση! Είχαν ακουστεί φήμες εδώ και πολύ πια καιρό.
Κρίμα πάντως αν δε βάλουν τελικά "OnRec" τύπου υπηρεσίες.:frown: Αφού την κάνουν που την κάνουν και μάλιστα τόσο... καθυστερημένα!

Πάντως εσένα καλά σου έκατσε! Άντε και καλές θεάσεις!
 

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
Απάντηση: Re: Triple play και απο τη HOL

1.Εχω 3 συνδεσεις doubleplay απο HOL
2 Εννοείτε πως το δέχτηκα
3 0 ευρώ όσον αφορά εμένα. Οπως μου είπαν δεν έχει διαμορφωθεί η τελική τιμολογιακή τους πολιτική
4 Ναι, θα μου στείλουν δέκτη την Τρίτη.
5 Δεν γνωρίζω, μόνο για video on demant.
6 ναι
Περισσότερα μόλις παραλάβω

Χαρα στο κουραγιο σου εγω με μια συνδεση double pray κοντευω να τρελλαθω φανταζομαι εσυ με τρεις. :grinning-smiley-043
 

mouse

AVClub Addicted Member
10 April 2007
1,957
ΛΑΡΙΣΑ
Re: Απάντηση: Re: Triple play και απο τη HOL

Χαρα στο κουραγιο σου εγω με μια συνδεση double pray κοντευω να τρελλαθω φανταζομαι εσυ με τρεις. :grinning-smiley-043
Να διορθώσω το λάθος μου, μιας και ξέχασα να υπολογίσω μία στο νέο γραφείο.. 4 είναι σύνολο. Σε γενικές γραμμές δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερα προβλήματα και καμία σχέση με τα παράπονα που ακούω από άλλους....
Η αρχή είναι λίγο δύσκολη αν και στις 2 τελευταίες συνδέσεις έγιναν όλα τέλεια και σε χρόνο ρεκόρ.. 20 μέρες από την αίτηση.
Μακάρι να είναι έτσι και η tv...-bye-
 

mouse

AVClub Addicted Member
10 April 2007
1,957
ΛΑΡΙΣΑ
Δυστυχώς άσχημα αρχίσαμε....
Με στήσανε 3 ώρες να περιμένω τον κούριερ για να παραλάβω τον δέκτη και δεν φτάνει που δεν εμφανίστηκε.. όταν τους πήρα τηλέφωνο να μάθω με ποια εταιρεία το στείλανε μου είπανε πως επειδη είναι πιλοτική περιόδος λειτουργείας δεν μπορούσανε να μου πούνε :bang: και πως θα φροντίσουν να επαναποσταλεί....
 
Πράγματι "άσχημη" αρχή!
Θυμίζει δικαιολογία κάλυψης της έλλειψης συσκευών γιατί αλλιώς τί πρόβλημα να είχαν να αναφέρουν την εταιρία. Προφανώς δεν το έστειλαν καν!
Το χειρότερο βέβαια είναι, ότι δεν ειδοποίησαν ώστε να μη περιμένει ο πελάτης σα... "ζώο".
 

mouse

AVClub Addicted Member
10 April 2007
1,957
ΛΑΡΙΣΑ
Νέα ενημέρωση σήμερα, παράδοση εξοπλισμού Πέμπτη 8/1 το απόγευμα....
Το φτέξιμο έπεσε στον κούριερ....
Είδωμεν....
 

mouse

AVClub Addicted Member
10 April 2007
1,957
ΛΑΡΙΣΑ
Τελικά ο εξοπλισμός έφτασε την Παρασκευή και εγω απουσίαζα.... οπότε απο Δευτέρα οι εντυπώσεις.
 

paisios

New member
10 March 2007
6
Μιας και έχω ήδη τον εξοπλισμό εδώ και αρκετές μέρες ας γράψω τις εντυπώσεις μου...
Ο δέκτης που δίνει η HOL είναι της Motorola (IP1216) με σκληρό δίσκο στα 160GB.
Από κανάλια αυτή τη στιγμή δίνει 20.
- Mega
- ANT1
- Alpha
- Star
- ΣΚΑΙ
- ΕΤ1
- ΝΕΤ
- Sport+
- Cine+
- Alter
- Eurosport 1
- Eurosport 2
- ESPN Classic
- NASN
- Extreme TV
- Discovery World
- Fashion TV
- Euronews
- Sky News
- MAD

Υπάρχει επίσης το Video Club το οποίο έχει περίπου 120 ταινίες αυτή τη στιγμή με τιμή στα 1.99 euros. Πέρα από τις ταινίες επί πληρωμή υπάρχουν και κάμποσα documentaries τα οποία μπορείς να τα παρακολουθήσεις δωρεάν.

Από την μέρα που ενεργοποιήθηκε όμως έχω το εξής πρόβλημα. Επιλέγω ένα κανάλι, παίζει για περίπου 10 δευτερόλεπτα και μετά σταματάει. Αν αλλάξω κανάλι πάλι το ίδιο. Αυτό μου το κάνει μόνο όταν παρακολουθώ τηλεόραση. Αν επιλέξω να δω κάτι από το Video Club παίζει μια χαρά. Το καλό της υπόθεσης είναι πως σε επικοινωνία που είχα με την τεχνική υποστήριξη μου ανέφεραν πως έχουν εντοπίσει που βρίσκεται το πρόβλημα και θα το διορθώσουν.

Απ' όσα έχω δει πάντως μέχρι τώρα μπορώ να πω πως η εικόνα στα κανάλια της τηλεόρασης είναι αρκετά καλύτερη (πιο ζωντανά χρώματα σε σχέση με την αναλογική). Σπασίματα στην εικόνα δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα μέχρι στιγμής (στο Video Club τουλάχιστον που βλέπω κάποιες εκπομπές γιατί όπως είπα στην TV υπάρχει πρόβλημα γενικώς).

Όσον αφορά τον δέκτη... Φαίνεται αρκετά καλός. Από συνδέσεις έχει δύο scart (ένα για την τηλεόραση, ένα για σύνδεση με DVR), HDMI, USB. Μπορεί επίσης να συνδεθεί με υπολογιστή ο οποίος έχει ενεργοποιημένο το Media Sharing μέσω του Windows Media Player και να παίξει μουσική ή να προβάλει φωτογραφίες που έχουμε κάνει share.
 
Πολύ καλές φαίνονται οι συνθήκες που περιγράφεις!
Ώστε το μηχανάκι έχει και εσωτερικό σκληρό δίσκο ε; Γιαμ, γιαμ!

Και τώρα, όπως καταλαβαίνεις, έρχονται οι... ερωτήσεις!!!
1. Τα ξένα κανάλια τα μεταφράζει σε υπότιτλους ή μεταγλώττιση;
2. Τα επίγεια ψηφιακά τα περνάει κι αυτά από ίντερνετ ή έχει ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη άρα και καλώδιο κεραίας.
3. Ο σκληρός δίσκος τί τύπου είναι IDE, SATAII; Μπορεί να τον αλλάξει κανείς απροβλημάτιστα π.χ. με μεγαλύτερο ή έχει εγκατεστημένες τίποτα ειδικές εφαρμογές για τις υπηρεσίες και το μηχανάκι. Π.χ. μήπως κάνει και boot από αυτόν.
4. Λες ότι έχει και έξοδο HDMI. Εσύ το έχεις συνδέσει μέσω αυτής; Αν ναι, παίζει απροβλημάτιστα εικόνα και ήχο; Με τί χαρακτηριστικά π.χ. ανάλυση εικόνας κ.λ.π.
5. Έχεις τρόπο να έχεις τον δέκτη σε κατάσταση που να μην απασχολεί καθόλου bandwidth της γραμμής σου όταν π.χ. δεν τον χρησιμοποιείς;
6. Σου δίνει την ευχέρεια η HOL να συνδέσεις και 2ο τέτοιο δέκτη στο ίδιο modem π.χ. για άλλο σημείο του σπιτιού σου;
7. Ο δέκτης αυτός παίρνει αποκλειστικά αυτόματη IP από τον ενεργό DHCP του modem ή μπορείς να του ορίσεις όποια θές εσύ (μέσα από το σωστό εύρος του δικτύου σου βέβαια);
8. Έχει κουμπάκι Off;
9. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Σίγουρα μόνο με αυτόν τον τρόπο μπορεί να παίξει κάτι μέσω τοπικού δικτύου δηλαδή μόνο μέσω "Media Sharing του Windows Media Player" από κάποιο PC ή τελικά μπορεί κάπως να βλέπει και γενικότερα shares του τοπικού σου δικτύου. Αν το κάνει και αυτό πάντως, θα είναι φοβερό πλεονέκτημα αφού θα καταργεί την ανάγκη αγοράς επιπλέον συσκευών τύπου PopCorn Hour κ.λ.π. Αν και λέω αν το κάνει, με του εξωτερικούς Ελληνικούς υπότιτλους πώς τα πάει;
Αυτά προς το παρόν! Μη σε κουράσω περισσότερο!
Προσπάθησε μόνο σε παρακαλώ, να απαντήσεις με κάποια ακρίβεια. Σίγουρα θα ενδιαφέρουν πολλούς περισσότερους τα όσα θα πεις...
 

paisios

New member
10 March 2007
6
1. Τα Eurosport 1 και 2 είναι στα ελληνικά. Τα υπόλοιπα στα αγγλικά χωρίς υπότιτλους μέχρι στιγμής (Στα προγράμματα του Video Club πάντως παρέχονται και υπότιτλοι).
2. Όλα τα περνάει από το internet. Δεν έχει υποδοχή για κεραία
3. Αυτό δεν το γνωρίζω... ακόμα...
4. Δυστυχώς έχω ακόμα μπαούλο οπότε η σύνδεση είναι με scart. Πάντως στις ρυθμίσεις για επιλογή τύπου τηλεόρασης έχει τις εξής επιλογές:
- Κανονική Ανάλυση 4:3
- Κανονική Ανάλυση 16:9
- Υψηλή Ανάλυση 720p
- Υψηλή Ανάλυση 1080i
5. Βασικά όταν πατάς το Power off από το τηλεχειριστήριο μπαίνει σε κατάσταση αναμονής και απ' οτι έχω δει δεν καταναλώνει bandwidth καθώς σε αυτή την περίπτωση κατεβάζω με full ταχύτητα.
6. Δεν το γνωρίζω
7. Ο δέκτης παίρνει ip αυτόματα από το router. Δεν έχω βρει κάποια ρύθμιση για να του δίνεις εσύ ip.
9. Έχω την εντύπωση πως δουλεύει μόνο με το Media Sharing. Και μάλιστα δεν παίζει αρχεία video αλλά μόνο μουσική και φωτογραφίες. Αν και θα το τσεκάρω καλύτερα αυτό το θέμα γιατί αν μπορεί να παίξει και video από τον υπολογιστή θα είναι super...
 
"Σωστός ο παίχτης"!

Φαντάζομαι θα το ψάξεις να μας πεις και για τις ερωτήσεις 3 & 6!
Όσο για την ερώτηση 4, όοοταν με το καλό αλλάξεις σύστημα μας λες πάλι.
Για την ερώτηση 7, το περίμενα!
Για την ερώτηση 8, θεωρώ ότι εννοείς από την απάντηση της ερώτησης 5, ότι τελικά δεν έχει πάνω της κάποιο κανονικό κουμπάκι για κεντρικό ανοιγοκλείσιμο της συσκευής.
Για την ερώτηση 9, επειδή είναι πάρα πολύ σημαντικό, αν βγάλεις άκρη, πες κι από εδώ!
 

AS Mocca

Supreme Member
19 June 2006
4,805
Athens
Συγγνώμη σε επιλέξανε για beta user πιλοτικά και θα πληρώνεις και τις ταινίες που βλέπεις από το Video Club ?

Δεν υποφέρονται !!!
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,407
Land of Dystopia
Νέα ενημέρωση σήμερα, παράδοση εξοπλισμού Πέμπτη 8/1 το απόγευμα....
Το φτέξιμο έπεσε στον κούριερ....
Είδωμεν....

...καλά αυτό τόχουν κάνουν ψωμοτύρι πιά, όλο οι άλλοι φταίνε, μια από τα ίδια έτυχε και σε μένα -bye-
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Triple play και απο τη HOL

Συγγνώμη σε επιλέξανε για beta user πιλοτικά και θα πληρώνεις και τις ταινίες που βλέπεις από το Video Club ?

Δεν υποφέρονται !!!
Με προβλημάτισε το γεγονός ότι οι ελεύθερες μεταδόσεις παρουσιάζουν κολλήματα ενώ οι επι πληρωμή παίζουν άριστα. Πως γίνεται τεχνικά αυτό?
 
Αλήθεια, ξέχασα να ρωτήσω πριν.
Στις ταινίες του βιντοκλάμπ τους, έχει τίποτα περιγραφές ανά ταινία; Επίσης δίνουν τρέιλερ ή ακόμα και κάποιο ενδεικτικό κομμάτι της ταινίας δωρεάν π.χ. τα πρώτα Χ λεπτά της; Αν ναι, πόσα λεπτά;