Στήριξη ηχείων σε βάσεις...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Παιδιά, έχω το εξής πρόβλημα...
Θέλω να τοποθετήσω τα BMW cdm1 πάνω σε βάσεις 60cm ύψους της Partington...
Οι βάσεις όμως προσφέρουν γιά την στήριξη κάθε ηχείου μιά επίπεδη ελαφρά σαγρέ ματ επιφάνεια περίπου 17χ17 cm, σχεδόν το 1/3 της κάτω επιφάνειας του ηχείου... Με το μάτι οι διαστάσεις των ηχείων είναι κατι σαν 20Πχ30Μχ40Υ cm και σχεδόν διπλάσιο βάρος από ένα φτηνό ηχείο αυτού του μεγέθους...
Πως μπορώ να εξασφαλίσω μιά καλή στήριξη των ηχείων πάνω σ'αυτές τις βάσεις?
Η μόνη λύση που μου έρχεται στο νού, είναι η προφανής - αυτοκόλλητη ταινία διπλής όψης...
Είναι αρκετή η στήριξη αυτή? Που μπορώ να προμηθευτώ σίγουρα μιά καλή ποιοτική ταινία (κάπου κεντρικά στην Αθήνα)? Μήπως είναι επικίνδυνο να τραυματίσω την κάτω επιφάνεια των ηχείων (veneer από φυσικό ξύλο) αν μετά απο ένα χρονικό διάστημα θελήσω να τα ξεκολλήσω από την βάσεις ?
 
Last edited:

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Παιδιά, έχω το εξής πρόβλημα...
Θέλω να τοποθετήσω τα BMW cdm1 πάνω σε βάσεις 60cm ύψους της Partington...
Οι βάσεις όμως προσφέρουν γιά την στήριξη κάθε ηχείου μιά επίπεδη ελαφρά σαγρέ ματ επιφάνεια περίπου 17χ17 cm, σχεδόν το 1/3 της κάτω επιφάνειας του ηχείου... Με το μάτι οι διαστάσεις των ηχείων είναι κατι σαν 20Πχ30Μχ40Υ cm και σχεδόν διπλάσιο βάρος από ένα φτηνό ηχείο αυτού του μεγέθους...
Πως μπορώ να εξασφαλίσω μιά καλή στήριξη των ηχείων πάνω σ'αυτές τις βάσεις?
Η μόνη λύση που μου έρχεται στο νού, είναι η προφανής - αυτοκόλλητη ταινία διπλής όψης...
Είναι αρκετή η στήριξη αυτή? Που μπορώ να προμηθευτώ σίγουρα μιά καλή ποιοτική ταινία (κάπου κεντρικά στην Αθήνα)? Μήπως είναι επικίνδυνο να τραυματίσω την κάτω επιφάνεια των ηχείων (veneer από φυσικό ξύλο) αν μετά απο ένα χρονικό διάστημα θελήσω να τα ξεκολλήσω από την βάσεις ?

Σε αντίστοιχο πρόβλημα αυτό που δοκίμασα και είχε πολύ καλά αποτελέσματα και ευστάθειας αλλά και ήχου (ως απορροφητικό δονήσεων) ήταν μια γραμμή blue tac στην εμπρός ακμή της βάσης και μια στην πίσω.
Πάτησε με όλη σου τη δύναμη το ηχείο στη βάση. Στο ξεκόλλημα δεν θα συναντήσεις πρόβλημα.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
McZab, ευχαριστώ για την ιδέα... Θα αντέξει λες το blue tac μια σκουντιά από το πλάι ή καμμιά συνιθισμένη σεισμ.δόνηση ?? Σου έχει τύχει να χρειαστεί να δοκιμαστεί η αντοχή του ?
blue tac βρίσκουμε στα βιβλιοπωλεία έτσι ? Η μήπως υπάρχουν διάφορες ποιότητες, πιό δυνατό, πιό μαλακό κλπ ?
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Εχει βγάλει η UHU ένα ισχυρό κολλώδες σε μικρές πλάκες λευκού χρώματος,που πλάθεται-ξεκολλά και δεν αφήνει ίχνη.

Είναι καλό δοκίμασέ το.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Dipie σαν το blue tac πρέπει να είναι αυτό... Καμμιά ιδέα που το βρίσκουμε? Στα βιβλιοπωλεία ίσως...
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Ναι σαν το blue tack είναι και υπάρχει στα βιβλιοπωλεία. Το blue tac ‛λαδώνει’ επιφάνειες και με τον καιρό ‛πετρώνει’ και αφαιρείται δύσκολα. Το UHU δεν ξέρω εάν και αυτό με τον καιρό σκληρύνει αρκετά.
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Το UHU (το ζητάς στα βιβλιοπωλεία ως UHU Patafix) όσο καιρό το έχω χρησιμοποιήσει δε σκληραίνει και διατηρεί την υφή τσίχλας (ευτυχώς, χωρίς να κολλάει ανεξέλεγκτα).

Για να κάνεις coupling ηχείο με βάση, χωρίς να αφήσει λεκέ, το θεωρώ ιδανικό.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Πάντως ρε παιδιά, δεν είναι ηλίθιο, βάση 16,5χ16,5 (το μέτρησα) ?... Τι να στηρίξει κανείς επάνω? Ακόμα και με blue tac ή ταινία διπλής όψης η επιφάνεια ειίναι μικρή γιά ένα σχετικά βαρύ ηχείο της κατηγορίας...
Μιά άλλη ιδέα που σκέφτηκα, είναι - σε συνδιασμό με το blue tac ή την ταινία διπλής όψης - να "δέσω" το ηχείο πάνω στην βάση είτε με έναν λαστιχένιο ιμάντα, ή υφασμάτινη λωρίδα ίδιου περίπου χρώματος με το ηχείο ώστε να παραμένουν "αόρατα" ή έστω απαρατήρητα και ταυτόχρονα να μην τραυματίσουν το ηχείο... Σκέφτομαι τι θα ήταν καλό γιά τέτοια χρήση...
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Έχει τρύπες η βάση ώστε να προσάρμοζες επάνω της ένα κομμάτι ξύλο, mdf ή ό,τι άλλο βολεύει και πάνω σ'αυτή τη καινούρια βάση να τποθετούσες το ηχείο σου;
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Re: Απάντηση: Στήριξη ηχείων σε βάσεις...

Έχει τρύπες η βάση ώστε να προσάρμοζες επάνω της ένα κομμάτι ξύλο, mdf ή ό,τι άλλο βολεύει και πάνω σ'αυτή τη καινούρια βάση να τποθετούσες το ηχείο σου;

Οχι, τίποτα... Μιά ελαφρώς ματ "μπιμπικωτή" επιφάνεια και μάλιστα κουρμπαριστή στις άκρες...
 
Το να κάνει κανείς και καμιά τρυπούλα δεν νομίζω να είναι και... "έγκλημα" πάντως! Εννοώ σε βάση και ηχείο (από κάτω). Μιλώ βέβαια για μικρές σε βάθος τρύπες και προσεκτικά.
Φαντάζομαι όμως ότι θα σας έπιασε "πυρετός" με την πιθανότητα "τραυματισμού´" των ηχείων, ε;!
Ωστόσο η λύση με κατάλληλους ιμάντες μου φαίνεται απλή και καλή! Όχι πάντως λάστιχα μιας και, σε βάθος χρόνου, αλλοιώνονται επικίνδυνα πολλές φορές και χαλαρώνουν απροειδοποίητα.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Τα ηχεία είναι παλιά αλλά είναι από τα "καλά", ντυμένο με φλούδα φυσικού ξύλου κλπ. Αν γίνουν τρύπες, έστω και μικρές, χάνουν την ακεραιότητά τους. Γιαυτό ψάχνω λύση πιό "soft". Aν ήταν ιδιοκατασκευή ή κάποια φτηνιάρικα, φυσικά θα έτρωγαν πολύ τρυπάνι...
 

jimz

New member
20 March 2007
17
θερμικη σιλικονη?? εγω ετσι τα εχω κολλησει και δεν μασανε μια!!
 
Πάντως εγώ αν ένιωθα άνετα να χρησιμοποιήσω π.χ. σιλικόνη στις βάσεις των ηχείων μου, θεωρώ ότι θα ένιωθα πολύ πιο άνετα να έκανα κάποιες διακριτικές τρυπούλες (πάντα από κάτω τους μιλώ) που σίγουρα δε θα επηρεάσουν στο ελάχιστο ούτε την αισθητική ούτε την απόδοση τους και παράλληλα θα μπορούν όποια στιγμή θα ήθελα, να ξεμοντάρονται σα να μην είχε γίνει ποτέ τίποτα πάνω τους.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Λοιπόν παιδιά, καλά νέα...
Χρησιμοποίησα δοκιμαστικά ταινία διπλής όψης που πήρα 3 Ε από σιδηροχρωματοπωλείο... Εκανα ενα τελαρο τεσσάρων πλευρών πάνω στην βάση και αφού πάνω σε έναν καναπέ γύρισα το ηχείο το πάνω-κάτω, ακούμπισα προσεκτικά την βάση ωστε να κάτσει στα σημεία που ήθελα... Το ένα ηχείο μου ξέφυγε 2 χιλιοστά. προσπάθησα να βγάλω την βάση και να επαναλάβω, και... απλά δεν βγαίνει !!! Θέλει βοήθεια από 2ο άτομο να ξεκολλήσει και πολύ προσοχή φυσικά μην κάνω ζημιά στο ξύλο του πάτου....
Αποφάσισα λοιπόν αφού κόλλησε που κόλλησε να μην το πειράξω γιά 2 χιλιοστά... Το πρόβλημα τώρα είναι πως θα βγάλω μόνος τα ηχεία αν υπάρξει κάποιος λόγος... Βέβαια αν ανασηκώνεις το ηχείο με πολύ δύναμη από την μία πλευρά, θα αρχίσει η ταινία σιγά σιγά να ξεκολλάει. Η κόλλα είναι εντελώς ακίνδυνη γιά το ξύλο, αλλά δεν ξέρω αν με τον καιρό χάσει την δύναμή της...