Επιδιόρθωση Β&W cdm1 tweeter...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Είναι 2 και έχουν ξεραθεί... Πριν 2-3 χρόνια τα άλλαξα με καινούρια μιας και όλοι μου έλεγαν οτι είναι εξαιρετικά δύσκολο να φτιαχτούν...
Σήμερα τα βρήκα μπροστά μου σε ένα συρτάρι και άνοιξα το ένα... Ανοίγουν εξαιρετικά εύκολα με 2 βίδες στο σασί... Υπάρχει περίπτωση να τα φτιάξω? τι λέτε? ferofluid που μπορώ να βρώ?
 

Attachments

  • PC260035.JPG
    PC260035.JPG
    60 KB · Views: 153
  • PC260034.JPG
    PC260034.JPG
    60.7 KB · Views: 124
  • PC260033.JPG
    PC260033.JPG
    61.7 KB · Views: 112
  • PC260032.JPG
    PC260032.JPG
    62.4 KB · Views: 130
  • PC260031.JPG
    PC260031.JPG
    61.7 KB · Views: 135

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Ελπίζω να μην υπονοείς τίποτα άλλο... LOLOL
Πάντως δεν ήξερα ότι κάνει και η βαζελίνη... έχει δοκιμαστεί σαν ψυκτικό/λιπαντικό σε tweeter ?
Αν δεν καταφέρω να βρω ferrofluid ίσως αποτελέσει την τελευταία λύση... Iσως και diy ferrofluid...
 
Last edited:

papakos

Established Member
22 April 2007
144
Δεν χρειαζεται ferrofluid, εκτος αν θα παιζουν πολυ δυνατα.
Μαλιστα αρκετοι σε B&W tweeter πανε στο "γιατρο" για να αφαιρεσουν αυτα τα υγροειδη.
Οποτε, προσεκτικα καθαριζεις γυρω γυρω απο το πηνιο με μπατονετα και ισοπροπυλικη αλκοολη οτι υπαρχει απο το ξερο ferrofluid.
Υστερα με στυποχαρτο καθαριζεις το διακενο του μαγνητη.
Εχεις ετσι δυο "καινουργια" tweeter που παιζουν με καλυτερα πριμα και με μπολικο spl.

"Εκ του γιατρου"
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Θα κάνω μιά δοκιμή. Θα τα καθαρίσω καλά, και θα δοκιμάσω να δω πως παίζουν χωρίς ferrofluid...
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Re: Επιδιόρθωση Β&W cdm1 tweeter...

Ελπίζω να μην υπονοείς τίποτα άλλο... LOLOL
Πάντως δεν ήξερα ότι κάνει και η βαζελίνη... έχει δοκιμαστεί σαν ψυκτικό/λιπαντικό σε tweeter ?
Αν δεν καταφέρω να βρω ferrofluid ίσως αποτελέσει την τελευταία λύση... Iσως και diy ferrofluid...

Γράψε λάθος...:BDGBGDB55:

Δέν πρόσεξα ότι μιλάς για τουίτερ...
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
..
Μαλιστα αρκετοι σε B&W tweeter πανε στο "γιατρο" για να αφαιρεσουν αυτα τα υγροειδη.
...
Εχεις ετσι δυο "καινουργια" tweeter που παιζουν με καλυτερα πριμα και με μπολικο spl.

"Εκ του γιατρου"

papako, μετά δεν χρειάζεται επανασχεδιασμός του κροσσόβερ? Τι έχεις παρατηρήσει εσύ? Λογικά θα πρέπει να "φωνάζει πιό δυνατά, και να χρωματίζει πολύ από μεσαίες... Είναι έτσι ?
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Λοιπόν... Δοκιμή Νο1...
Εβγαλα το πηνίο (όλη την κάψα δηλαδή) και ψέκασα λίγο wd40 πάνω στο άνοιγμα του πηνείου. Καθάρισα επιφανειακά τον μαγνήτη όσο καλύτερα μπορούσα και άφησα μόνο όσο υγρό μπορούσε να χωρέσει στο λεπτό διάκενο πάνω και ανάμεσα απο το μισοξεραμένο ferrofluid...ξαναέβαλα προσεκτικά το πηνίο-κάψα και το κούνισα προσεκτικά αριστερά-δεξιά να πάει το πηνίο όλο μέσα. Εκλεισα το τουίτερ και το σύνδεσα χωρίς κροσσόβερ σε ένα πρόχειρο ενισχυτή (Αφαίρεσα όλα τα μπάσσα που μπορούσα και γύρισα το treble στο φούλ. Σιγά σιγά ανέβασα σταθμη ίσα ίσα να ακούγεται ένας ψίθυρος και μετά από 5 λεπτά δυνάμωσα λίγο. Κάποια στιγμή έβγαλα το τουίτερ αυτό καί έβαλα το άλλο που ήταν στην ίδια αρχική κατάσταση και το οποίο δεν έχω πειράξει ακόμα... Η μέρα με την νύχτα... Το 2ο τουίτερ δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου... Αυτό που νομίζω ότι έγινε, το wd40 μάλλον μαλάκωσε το μισοξεραμένο ferrofluid και το λιπαντικό του δούλεψε αθροιστικά. Αυτή την στιγμή το έχω αφήσει να παίζει με σκοπό να δουλευτεί το ferrofluid, να ζεσταθεί και με τις υψίσυχνες ταλαντώσεις να ενσωματωθεί το λιπαντικό του wd40 οριστικά στο ferrofluid... Θα το αφήσω να δουλεύει όλη νύχτα και αύριο θα προσθέσω wd40 γιατί τα πτητικά του στοιχεία εξατμίζονται γρήγορα... Τώρα το τουιτεράκι παίζει dreamasters (το καλύτερο που βρήκα για στρώσιμο)...
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Κοίτα...
Ένα τέτοιο thread μάλλον θα έπρεπε να είναι στην DIY...


Γιατί αν περιμένεις να πάρεις σωστές απαντήσεις από την HiFi μάλλον θα τη χρειαστείς τελικά τη βαζελίνη... :flipout:
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Το ποιό ψιλό μηχανέλαιο που μπορώ να βρώ στην αγορά είναι το 5w30 ? Ξέρει κανείς ?
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
αρχηγέ μου οχι συχνότητες στο tweeter κατω απο 2ΚΗz θα του πηδήξεις τη μάνα!! Βαλε εναν πυκνωτη 2.2μF σε σειρά, αυτο θα ρίξει τουλαχιστον 20dB τις σταθμες στις μεσαιες (για να μην τρωει και πολυ σήμα στο Fs του) και μετά παίξ 'το άφοβα
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Γι'αυτό κατέβασα τα μπάσσα όσο πάει... Από την άλλη δεν ήθελα να χρησιμοποιήσω κροσόβερ γιατί περνώντας μερικές χαμηλές (αλλά σε εξαιρετικά χαμηλή ισχύ - ούτε μισό watt) θέλω να προκαλέσω διαδρομή πηνείου όσο γίνεται μεγαλύτερη γιά να δουλευτεί αυτός ο "πολτός" εκεί μέσα...
Μέχρι τώρα καλά πάει... Αύριο θα δείξει... Η θα του βάλω βαζελίνη ή θα συνέλθει και θα το τελειώσω με ελάχιστο μηχανέλαιο (μιά μικροσταγόνα στην άκρη βελόνας)...
 
Last edited:

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Eίχα πάει παλιά argi...δεν φτιάχνονται, μου είπαν και είχαμε παραγγείλει 2 καινούρια από Αγγλία...
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
το ερώτημα δεν ειναι πώς θα φτιαχτουν.. θα φτιαχτουν γιατι τό βαλες σκοπό. Το ερώτημα είναι τί θα τα κάνεις μετά? μήπως εχουν περισσεψει και wooferακια κρυμένα σε κανενα ντουλάπι ? χε χε
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
LOL τώρα μου βάζεις ιδέες... αν και το σχήμα τους θέλει καμπίνα ηχείου παράξενη εκτός αν γίνει πατέντα χρησιμοποιώντας μόνο το λειτουργικό μέρος...
Εκανα και στο άλλο tweeter το ίδιο και έβγαλε ήδη 5 ώρες "στρώσιμο"... Εναλλάσοντάς τα μεταξύ τους δεν μπορώ να παρατηρήσω διαφορά στον ήχο... Με ενδιαφέρει να βγούν κάπως ταιριασμένα γιατί μόνο σαν ζευγάρι θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν......
Σε λίγο θα τα βάλω πάνω σε 2 κροσσόβερς πού τριγυρνούν κάπου εδώ γύρω...