Kenwood KA-5700

audioj

Senior Member
19 June 2006
478
Αθήνα
Αναλογα με το τι ηχεια θα τον συνδιασεις,αφου ειναι λιγο μουντος στις υψηλες μεν,αλλα παρα τα λιγα του βατ(40 στο καναλι αν θυμαμαι καλα) κουναγε καλα καποια 12ιντσα Namco. Τερας αξιοπιστιας παντως,οπως ολοι οι kenwood τοτε! Τι μου θυμιζεις...-bye-
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Με ποιόν θα τον σύγκρινες σήμερα (αν θυμάσαι τον ήχο του βέβαια)?

Ευχαριστώ για την βοήθεια
 

audioj

Senior Member
19 June 2006
478
Αθήνα
Σε τι να τον συγκρινω? Για να γινει αυτο θα πρεπει να τον εχω διπλα με καποιον-ους αλλον-ους,αλλιως δεν μπορω. Ασε που και τα τοτε Namco εχουν επιβαρυνει τον πλανητη εδω και πολλα χρονια:BDGBGDB55:
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Να τον συγκρίνεις από πλευράς ποιότητας ήχου, σε γενικές γραμμές όμως, στο μέσο όρο. Όχι να μου πεις για παράδειγμα ότι ο τάδε έχει καλύτερες μεσαίες, αλλά οι ψηλές του είναι θολές. Γενικά πράγματα.
 

audioj

Senior Member
19 June 2006
478
Αθήνα
Ειχε ξεκουραστο ακουσμα,αν το περιγραφω καλα. Μπορουσες να ακους μουσικη ωρες,χωρις να νιωσεις δυσαρεστα η να σε πιασει το κεφαλι σου,''μαλακο'' δηλαδη. Εντυπωση μου ειχε κανει και ελπιζω να θυμαμαι καλα καλα για το συγκεκριμενο μοντελο,πως το loudnees,ενισχυε μονο τις χαμηλες και τις υψηλες τις αφηνε στην ησυχια τους,κατι που μου ειχε φανει παραξενο σαν εργοστασιακη επιλογη,αφου η παγια τακτικη ηταν και ειναι οπου υπαρχει,να ενισχυει τα ακρα. Παντως,αν καποιος σου ελεγε πως ηταν και τα διπλα βατ,θα τον πιστευες ανετα,αφου εδειχνε ικανα αποθεματα ισχυος αλλα και οδηγησης,ειδικα με καποια JVC τριδρομα της εποχης του. Νοσταλγικα χρονια...
Σημερα θα ασχοληθω με ενα κουκλι που ψωνισα προχθες απο...παζαρι! Περισοτερα το βραδυ,μετα τις αναπαλαιωσεις που θα ''φαει'' σημερα! Θα ανοιξω και σχετικο thread. -bye-
 

tsakirn

New member
22 October 2010
11
Εγώ τον έχω συνδεδεμένο με ένα set wharfedale 9.1 σε έναν αρκετά μεγάλο χώρο και οι εντυπώσεις μου είναι παρόμοιες με τον audioj. Δηλαδή μπορείς να τον ακούς πάρα πολλές ώρες χωρίς να σε κουράσει πουθενά. Τα 40W είναι θα έλεγα τουλάχιστον τα διπλά με τον σημερινό "τρόπο" που μετριούνται οι ενισχυτές. Πολύ ξεκούραστος, αξιόπιστος (έχει βγάλει πολλά πάρτυ που όλοι ξέρουμε τι σημαίνει αυτό) και η ηλικία του είναι ίση με την δικιά μου (30)
 
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
o KA5700 ειναι ενα μηχανημα αρκετα υψηλης ποιοτητας σε σχεση με την ηλικια και την κατασκευη του

το ακουσμα του ειναι περιπου οπως το περιγραφεις αλλα ειναι μαλλον απιθανο το μηχανημα αυτο να παιζει σωστα σε αυτη την ηλικια κατα 99,9 % οι περισσοτεροι ηλεκτρολυτικοι θα εχουν καποιο θεμα λογο ηλικιας .

Αν σε ενδιαφερει να τον κρατησεις θα πρεπει να εχεις κατα νου καποια αναβαθμιση δεδομενης της ευκαιριας αναβαθμιση δεν σημαινει απαραιτητα επισκευη μονο αλλα και καποιες βελτιωσεις ...

Συνηθως ο στοχος ειναι οχι μονο να ερθει σε αρχικη κατασταση αλλα και να ζησει αλλα 30 χρονια ...ριξε μια ματια εδω http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?p=1473292#post1473292
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,619
Μετα απο 8 χρονια, ετυχε να ξανακουσω χθες τον 5700 , την πρωτη φορα τον ακουσα μονο του, ενω τωρα με τους δικους μου για συγκριση. Δεν θα συγκρινω βεβαια μηχανηματα που απεχουν ηλικιακα πανω απο μια γεννια,μα και τεχνολογικα (λαμπατοι οι δικοι μου προ+τελικος).
Το μηχανημα, παρ' ολο οτι ...σαρανταρισε, και μαλιστα χωρις καμια εσωτερικη επεμβαση/αναγεννηση (οχι αναπαλαιωση, αλλου γινεται αυτη!), ειναι Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Ο! Βαζει κατω πολλα , παρα πολλα συγχρονα μηχανηματα, οπως ισως κανεις να μην περιμενει. Ο ιδιοκτητης του λεει οτι εχει πολυ καλο phono (τοτε δεν υπηρχαν ή σπανιζαν τα ανεξαρτητα phono stage - εγω δεν θυμαμαι κανενα να κυκλοφορει - οποτε τα ενσωματωμενα ηταν καλης ποιοτητας). Μας εξεπληξε πραγματικα, οδηγησε ευκολα τα harbeth shl5+, μεχρι εκει που αρχιζε η ενοχληση, με πολυ ευχαριστο ακουσμα, χαμηλα δε λογω loudness ηταν αριστος. Φυσικα κι εχει τα ελαττωματα του, υποθετω λογω γηρανσης των υλικων: σε περιεχομενο με πολλα χαμηλα βαρανασαινε και με αυξημενη ενταση και δεν τραβουσε, κατα τα αλλα ομως ...
Αν ειχα χωρο, θα τον επαιρνα επι τοπου (τζαμπα ειναι) ωστε για "προχειρες" ακροασεις τυπου spotify - tidal- internet radio, να μην αναβω τις λαμπες. Πραγματικη ευκαιρια, που με εναν ελεγχο στον κ. Πετροπουλο θα ηταν κελεπουρι.
Δεν θυμαμαι την τιμη τοτε, μα τον γλυκοκοιτουσαμε εξ αποστασης μιας και οσο ναναι θα κοστιζε 3-4 μισθους της εποχης..
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,619
Ειχα παρει τοτε επι υπουργου οικονομικων τον Μητσοτακη (προ του '80, επι ΝΔ) προ+τελικο Nacamichi 400, 410 (; νομιζω), καμια σχεση με το σημερα. Τους ...χαρισα στην μουσικολογα του Λυκειου που πηγαιναν τα παιδια μου, μαζι με κατι ηχεια Jensen (που τα αναγεννησε καποιος για λογαρασμο του και τους εδωσε αλλα!)