Τελικός ή προ? Ποιος είναι πιο σημαντικός για το τελικό αποτέλεσμα?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Φυσικά κάποιοι θα πουν και οι δύο, αλλά ποιός είναι σημαντικότερος? Έστω και ένα κλικ?

Τι πιστεύετε και πως το εξηγείτε?


Δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί στο παρελθόν, εκτός από μια σχετικά γρήγορη συζήτηση που είχε γίνει σε ένα άσχετο θέμα.

Επειδή όμως θεωρώ ότι έχει αρκετό ενδιαφέρον και είναι ένα topic που σηκώνει..... :slapface: συζήτηση, σκέφτηκα να το ανοίξω σαν ξεχωριστό θέμα.

Ας μιλήσουμε μόνο για τους ενεργούς (active) προενισχυτές και όχι τους παθητικούς, γιατί εκεί η απάντηση είναι απλή.


Πρόβλημα:
Έστω ότι έχουμε ένα σετακι που παίζει, μάρκας Χ. Και επίσης έχουμε και ένα σετάκι μάρκας Y. Και τα δύο σετάκια είναι της ίδιας κατηγορίας. Πότε θα αλλάξει ποιό πολύ ο ήχος, όταν βάλουμε τον προ Υ στην θέση του προ Χ, ή όταν βάλουμε τον τελικό Υ στην θέση του τελικού Χ?


Εγώ θα πω μετά...

(γιατί υπάρχουν άνθρωποι που διαφωνούν μαζί μου, μόνο για να διαφωνούν και χωρίς κανένα απολύτως επιχείρημα. Ας μην τους δώσω λόγο να ξεκινήσουν από τόσο νωρίς)
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Τελικός ή προ? Ποιός είναι ποιό σημαντικός για το τελικό αποτέλεσμα?

Οταν ο πρε είναι πρε,περισσότερο ο πρε.

Τώρα αυτό που ρωτάς δεν έχει νόημα.Τι θα πεί Χ και Ψ ζεύγη ίδιας κατηγορίας χωρίς να λές ποιά,με ποιά χαρακτηριστικά και με τι συνοδά;Ετσι δεν υπάρχει ασφαλώς απάντηση.
 
Last edited:

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Re: Τελικός ή προ? Ποιός είναι ποιό σημαντικός για το τελικό αποτέλεσμα?

Εντάξει όλα σχετικά είναι σίγουρα και εξαρτάται τι αλλάζει με ποιόν και κατά πόσο τεριάζουν μεταξύ τους κτλ κτλ.

Όλα τα ίδια, συνοδά, καλώδια κτλ.

Η ερώτηση βασικά έχει να κάνει μόνο με τους ενισχυτές.

Τι εννιείς όταν ο πρε είναι πρε?
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Τελικός ή προ? Ποιός είναι ποιό σημαντικός για το τελικό αποτέλεσμα?

Δεν πολυκαταλαβαίνω,τι ακριβώς θές να πείς.

Σε σχέση με τον πρε,εννοώ να είναι καλό μηχάνημα και δεν είναι πάρα πολλά.Aυτό δεν έχει να κάνει πάντα με την τιμή (π.χ Μusic First,Promitheus....)

Πέρα απο την σχεδίαση,είναι επίσης είναι απαραίτητο να "ταιριάζει" με τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του εκάστοτε τελικού και της πηγής.
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Re: Τελικός ή προ? Ποιός είναι ποιό σημαντικός για το τελικό αποτέλεσμα?

Έστω ότι όλα είναι τεριαστά ηλεκτρικά. Τα καλώδια και τα συνοδά είναι όλα τα ίδια και ο προενισχυτής είναι active και όλα είναι μια χαρά μεταξύ τους. Αν αλλάξουμε μεταξύ 2 διαφορετικών προ και 2 διαφορετικών τελικών που είναι στην ίδια κατηγορία (ηχητικά, όχι οικονομικά), πότε θα ακούσουμε μεγαλύτερη διαφορά στον ήχο. Όταν αλλάξουμε προ ή όταν αλλάξουμε τελικό?
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Re: Τελικός ή προ? Ποιός είναι ποιό σημαντικός για το τελικό αποτέλεσμα?

Και γιατί?
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Τελικός ή προ? Ποιός είναι ποιό σημαντικός για το τελικό αποτέλεσμα?

Σου απάντησα ήδη στο πρώτο μου πόστ...
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Re: Τελικός ή προ? Ποιός είναι ποιό σημαντικός για το τελικό αποτέλεσμα?

Ευχαριστώ πολύ. Δεν φαντάζεσαι πόσο.....-bye-

Περιμένω κι άλλους....


Και όπως είπαμε. Εγω αργότερα.... και φυσικά με πλήρη επεξήγηση.
 
Last edited:

audioj

Senior Member
19 June 2006
478
Αθήνα
Απάντηση: Τελικός ή προ? Ποιός είναι ποιό σημαντικός για το τελικό αποτέλεσμα?

Δεν νομιζω πως τιθεται θεμα ''ζυγαριας'',με δεδομενο πως ο προ κανει αλλη δουλεια απο τον τελικο και πως αν καποιο απο τα δυο μερη ''πασχει'' καπου,θα πασχει και το συνολικο ακουσμα μας. Μπορει να εχεις εναν καλο προενισχυτη( σχετικο αυτο ,οπως ολα...) ,αλλα ενας ''κακος'' η ''αδυναμος'' τελικος,η εστω οχι ταιριασμενος με τα υπολοιπα,να μην μπορει καν να οδηγησει τα ηχεια σου,οποτε το αποτελεσμα θα ειναι κακο. Αναλογα και με την αντιστροφη περιπτωση,οπου μπορει να εχεις καποιον τελικο ''θεριο'',αλλα εναν μετριο απο πλευρας οδηγησης και ταιριασματος προ,η με καποια ιδιαιτερη ηχητικη ''ταυτοτητα'' ,οποτε και εκει μια απο τα ιδια... Μονολεκτικη απαντηση δεν νομιζω πως μπορεις να παρεις,εκτος και υπαρχουν καποια συγκεκριμενα μηχανηματα,οποτε πλακωνεις τις δοκιμες και βλεπεις.-bye-
 

gdevelek

Established Member
4 July 2006
267
Re: Τελικός ή προ? Ποιός είναι ποιό σημαντικός για το τελικό αποτέλεσμα?

αυτή η κουβέντα δεν μπορεί να οδηγήσει πουθενά, γίνεται στον αέρα

αν μπορούσαμε, εντελώς υποθετικά, να μειώσουμε την ποιότητα του προ κατά 10% και να δούμε μείωση ποιότητας τελικού αποτελέσματος κατά π.χ. 12%, ενώ με την ίδια μείωση ποιότητας του τελικού να δούμε αντίστοιχαμ μείωση τελικού αποτελέσματος 8%, ΤΟΤΕ θα μπορούσαμε να πούμε "ο προ επηρεάζει περισσότερο από τον τελικό"

όταν όμως οι έννοιες "καλός" τελικός ή προ, καθώς και "καλό" ηχητικό αποτέλεσμα είναι μη μετρήσιμες, αόριστες ΚΑΙ υποκειμενικές, η κουβέντα γίνεται για να περνάει η ώρα

γνώμη μου -bye-
 
  • Like
Reactions: Gtech

audioj

Senior Member
19 June 2006
478
Αθήνα
Απάντηση: Re: Τελικός ή προ? Ποιός είναι ποιό σημαντικός για το τελικό αποτέλεσμα?

αυτή η κουβέντα δεν μπορεί να οδηγήσει πουθενά, γίνεται στον αέρα

αν μπορούσαμε, εντελώς υποθετικά, να μειώσουμε την ποιότητα του προ κατά 10% και να δούμε μείωση ποιότητας τελικού αποτελέσματος κατά π.χ. 12%, ενώ με την ίδια μείωση ποιότητας του τελικού να δούμε αντίστοιχαμ μείωση τελικού αποτελέσματος 8%, ΤΟΤΕ θα μπορούσαμε να πούμε "ο προ επηρεάζει περισσότερο από τον τελικό"

όταν όμως οι έννοιες "καλός" τελικός ή προ, καθώς και "καλό" ηχητικό αποτέλεσμα είναι μη μετρήσιμες, αόριστες ΚΑΙ υποκειμενικές, η κουβέντα γίνεται για να περνάει η ώρα

γνώμη μου -bye-



Ναι,καπως ετσι ας πουμε ειναι τα πραγματα. Βασικα,οποιος κρικος σπασει σε μια αλυσιδα,το ποδηλατο μενει! Ασε δε το αλλο και αναφερομαι στον πιο αδυναμι κρικο της αλυσιδας μας,που δεν ειναι αλλος,παρα το ηχειο. Ποσες φορες εχουμε ακουσει μετριες μοναδες τελικων ,προ,ηχειων,που ομως βγαλανε πολυ καλο αποτελεσμα,απλα γιατι ''δεσανε'' καλα μεταξυ τους. Αβυσσος...:BXVZCBXZ6:
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Re: Τελικός ή προ? Ποιός είναι ποιό σημαντικός για το τελικό αποτέλεσμα?

Εγω μίλησα για εξίσου καλά κομμάτια, τα οποία τεριάζουν μεταξύ τους εξίσου. Αν το θέλετε όμως, μπορούμε να το πούμε και έτσι, ότι ρίχνοτνας εξίσου την ποιότητα, προ ή τελικού, πότε θα έχουμε περισσότερη μείωση στο τελικό αποτέλεσμα. Όταν αλλάξουμε τον προ ή όταν αλλάξουμε τον τελικό?

Μπορούμε όμως καλύτερα, να πούμε ότι αν ρίξουμε εξίσου πολύ την ποιότητα του τελικού και εξίσου πολύ την ποιότητα του προ, πότε θα δούμε μεγαλύτερη επίπτωση στο τελικό αποτέλεσμα. Τότε, οι διαφορές θα είναι μεγαλύτερες και το αποτέλεσμα θα είναι πολύ λιγότερο υποκειμενικό.


Το θέμα το κοιτάμε πάντα θεωρητηκά, όχι πρακτικά και με συγκεκριμένες μάρκες και μάτσινγκ. Θεωρούμε ότι όλα τα άλλα είναι σταθερά και τα ίδα.

Επιτρέψτε μου να αναπτύξω την δική μου θέση, σε 1-2 ώρες, γιατί το γράφω ακόμα και φυσικά με πλήρη εξήγηση για να μπορείτε να με διορθώσετε αν υπάρχει κάποιο λάθος.

Και κάτι τελευταίο. Το θέμα, όπως κάποιοι μάλον κατάλαβαν, δεν βγήκε τυχαία αλλά για να αποκαταστήσω κάποια πράγματα από άλλα thread.

-bye-
 

audioj

Senior Member
19 June 2006
478
Αθήνα
Απάντηση: Re: Τελικός ή προ? Ποιός είναι ποιό σημαντικός για το τελικό αποτέλεσμα?

Εγω μίλησα για εξίσου καλά κομμάτια, τα οποία τεριάζουν μεταξύ τους εξίσου. Αν το θέλετε όμως, μπορούμε να το πούμε και έτσι, ότι ρίχνοτνας εξίσου την ποιότητα, προ ή τελικού, πότε θα έχουμε περισσότερη μείωση στο τελικό αποτέλεσμα. Όταν αλλάξουμε τον προ ή όταν αλλάξουμε τον τελικό?

Μπορούμε όμως καλύτερα, να πούμε ότι αν ρίξουμε εξίσου πολύ την ποιότητα του τελικού και εξίσου πολύ την ποιότητα του προ, πότε θα δούμε μεγαλύτερη επίπτωση στο τελικό αποτέλεσμα. Τότε, οι διαφορές θα είναι μεγαλύτερες και το αποτέλεσμα θα είναι πολύ λιγότερο υποκειμενικό.


Το θέμα το κοιτάμε πάντα θεωρητηκά, όχι πρακτικά και με συγκεκριμένες μάρκες και μάτσινγκ. Θεωρούμε ότι όλα τα άλλα είναι σταθερά και τα ίδα.

Επιτρέψτε μου να αναπτύξω την δική μου θέση, σε 1-2 ώρες, γιατί το γράφω ακόμα και φυσικά με πλήρη εξήγηση για να μπορείτε να με διορθώσετε αν υπάρχει κάποιο λάθος.

Και κάτι τελευταίο. Το θέμα, όπως κάποιοι μάλον κατάλαβαν, δεν βγήκε τυχαία αλλά για να αποκαταστήσω κάποια πράγματα από άλλα thread.

-bye-

Κοιτα.ετσι οπως το λες,πολυ θεωρητικα και αβεβαια,θα ελεγα πως ( αν εξαιρεσεις τον παραγοντα ''οδηγηση'' στον τελικο...) οι οποιες επιπτωσεις θα ειναι μεγαλυτερες με την αλλαγη καποιου υποδυεστερου προενισχυτη,αλλα και παλι σου ειπα,εντελως θεωρητικα και αβεβαια,ισως...μπουρδολογω:flipout:
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Re: Τελικός ή προ? Ποιός είναι ποιό σημαντικός για το τελικό αποτέλεσμα?

Δε νομίζω ότι μπουρδολογείς:flipout:.

Πιστεύω ότι έχεις απόλυτο δίκιο και απ' ότι φαίνεται όλες οι απόψεις εκεί συγκλίνουν. Και μάλιστα οι διαφορές κατά την γνώμη μου είναι πάρα πολύ μεγαλύτερες απ' ότι αν αλλάξεις τελικό και όχι τόσο μικρές όσο το νούμερο που ανέφερε ο gdevelek.
 

audioj

Senior Member
19 June 2006
478
Αθήνα
Απάντηση: Τελικός ή προ? Ποιός είναι ποιό σημαντικός για το τελικό αποτέλεσμα?

Δεν ξερω,ι να σου πω... Αν δεν ταχεις ολα τα ρημαδια μαζεμενα σε ενα χωρο συγκεκριμενο και να κανεις το ''παιχνιδι'' σου,ειναι δυσκολο,για να μην πω ακατορθωτο,να βγαλεις συμπερασματα και με δεδομενο πως σημερα,κακα μηχανηματα δεν υπαρχουν,απλα οι προτιμησεις και ο χωρος μας ειναι που διαφερουν. Προσωπικα,ουτε τεχνικα χαρακτηριστικα κοιταζω,ουτε τιποτα. Τα συμπερασματα μου τα βγαζω μονο με το αυτι και ...τελος! ( και με την τσεπη βεβαιως βεβαιως:flipout:)
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Re: Τελικός ή προ? Ποιός είναι ποιό σημαντικός για το τελικό αποτέλεσμα?

Βεβαώς και μόνο αυτί, αλλιώς, δεν βγαίνει νόημα. Τα σημαντικότερα τεχνικά χαρακτηριστηκά δεν αναφέρονται πουθενά.
 

gdevelek

Established Member
4 July 2006
267
Re: Τελικός ή προ? Ποιός είναι ποιό σημαντικός για το τελικό αποτέλεσμα?

προχωρώντας λίγο παρακάτω τη σκέψη μου...

προσπαθώντας να καταλήξουμε σε απτό συμπέρασμα, μπορούμε να αφήσουμε την αόριστη και στείρα θεωρητικολογία και να δούμε το θέμα στην καθαρά πρακτική του εκδήλωση:

τι είναι αυτό που συχνότερα ψάχνει κανείς να αναβαθμίσει, προ ή τελικό;

φυσικά τελικό, γιατί το συχνότερο - αλλά και ευκολώτερα αντιληπτό! - πρόβλημα είναι η ανεπάρκεια ρεύματος και μάλιστα σωστά ελεγχόμενου ρεύματος
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Re: Τελικός ή προ? Ποιός είναι ποιό σημαντικός για το τελικό αποτέλεσμα?

Αυτή είναι διαφορετική συζήτηση, άσε που αυτό που λες είναι πολύ σχετικό, γιατί ένας τελικός, επιλέγετε με βάση συγκεκριμένα ηχεία. Αν κάποιος κάνει λάθος, τότε φυσικό είναι να ψάχνει για τελικό.
 

audioj

Senior Member
19 June 2006
478
Αθήνα
Απάντηση: Re: Τελικός ή προ? Ποιός είναι ποιό σημαντικός για το τελικό αποτέλεσμα?

προχωρώντας λίγο παρακάτω τη σκέψη μου...

προσπαθώντας να καταλήξουμε σε απτό συμπέρασμα, μπορούμε να αφήσουμε την αόριστη και στείρα θεωρητικολογία και να δούμε το θέμα στην καθαρά πρακτική του εκδήλωση:

τι είναι αυτό που συχνότερα ψάχνει κανείς να αναβαθμίσει, προ ή τελικό;

φυσικά τελικό, γιατί το συχνότερο - αλλά και ευκολώτερα αντιληπτό! - πρόβλημα είναι η ανεπάρκεια ρεύματος και μάλιστα σωστά ελεγχόμενου ρεύματος

Σωστο ειναι αυτο και αν διαβασεις σε προηγουμενη μου απαντηση,το ανεφερα σε παρενθεση,σαν να μην υπαρχει θεμα οδηγησης δλδ. Ελα ομως που οχι απλα υπαρχει,αλλα μας ''καιει'' κιολας:flipout: Αλλα ο θεματογραφος ,μαλλον μας ρωταει στο θεμα χροιων τι γινεται και εκει,ισως ο προενισχυτης ειναι λιγο βαρυτερης σημασιας,αλλα και παλι σχετιο ειναι αυτο. Μυλος...:argue:
 

gdevelek

Established Member
4 July 2006
267
Re: Τελικός ή προ? Ποιός είναι ποιό σημαντικός για το τελικό αποτέλεσμα?

θα ξαναπώ το ίδιο με διαφορετικό τρόπο, και πάλι με ένα πρακτικό σενάριο:

αν αποφασίσω να πάρω ένα ζευγάρι magnepan και το ανακοινώσω εδώ, τονίζοντας πως θα παραμείνω με τον ταπεινό yamaha rxv640, τι θα μου πει σύσσωμο (εντάξει υπερβάλλω λίγο) το φόρουμ;

ότι ο ραδιοενισχυτής δεν έχει κατάλληλο προ για τα magnepan, ή ότι δεν έχει κατάλληλο τελικό;

το δεύτερο φυσικά