Interconnect Belden 89207 vs 89259

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Maria An.

Established Member
28 June 2006
292
Θεσσαλονίκη
Γεια σας,

σήμερα παρέλαβα μερικά μέτρα από τα 89207 και 89259 της Belden, μετά από αρκετή μελέτη και σκοπεύοντας να τα χρησιμοποιήσω για να αντικαταστήσω τα απλά inteconnects που υπάρχουν σε κάποιες συνδέσεις του συστήματός μου. Τα RCA θα είναι της Neutrik. Αγόρασα και από τα δύο για να δοκιμάσω ποια θα δέσουν καλύτερα με το σύστημά μου, καθώς έχω διαβάσει ότι τα 89207 είναι μεν καλύτερα, αλλά πιο φωτεινά στα πρίμα και δεν είναι τόσο πασπαρτού όσο τα 89259. Για την ώρα στο cd player χρησιμοποιώ τα επίσης ομοαξονικά YBA Crystal με τύπου WBT βύσματα, αλλά υπάρχουν ένα σωρό συνδέσεις ακόμα, που ευχαρίστως θα δεχόντουσαν ένα καλό καλώδιο.

Το ερώτημα είναι αν έχει κανείς εμπειρία από τις ηχητικές διαφορές ανάλογα με τον τρόπο κόλλησης του 89207. Άλλοι στα ιντερνετικά φόρουμ προτείνουν ξεχωριστή κόλληση των δύο κεντρικών αγωγών που έχει, ενώ άλλοι προτείνουν την ενοποίηση των δύο κεντρικών και τη χρήση του μπλεντάζ, όπως και στο 89259 που είναι μονόκλωνο ομοαξονικό. Αν σας έχει τύχει να τα ακούσετε, τι θα προτείνατε? Σκοπεύω να χρησιμοποιήσω την απλή κόλληση που ήδη έχω, λέτε να χρειάζεται κάτι καλύτερο? Επίσης, η χρήση τους θα είναι για αναλογικές συνδέσεις, έχει σημασία το μήκος τους? Κάτι θυμάμαι πως στις digital παίζει ρόλο.

Παράκληση μην αρχίσει καμιά καλωδιομαχία. Απλά θα με ενδιέφερε η γνώμη και η γνώση σας, αν δεν σας κάνει κόπο. Άντε δώστε καμιά ιδέα, περιμένω με το κολλητήρι στην πρίζα και με ένα σαρδόνιο χαμόγελο. Ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
Γεια σου Μαρία.

Δεν γνωρίζω πολλά απο καλώδια και συνεπώς δεν ξέρω αν ειμαι ο κατάλληλος ανθρωπος να σου απαντήσει τεκμηριωμένα, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο υπάρχει ο δευτερος αγωγός μεσα απο το μπλεντάζ αν ειναι να τον ενωσουμε με τον πρώτο... Εγω αν δεν εβρισκα τελικά μια εμπεριστατωμένη άποψη που να προτείνει κατι άλλο, θα δοκιμαζα να το συνδεσω ως εξης: τους εσωτερικους αγωγους αντίστοιχα με το + και - του καθε RCA και το μπλεντάζ συνδεδεμενο στο - μόνο απο την μεριά της πηγής.

Σε κάθε περίπτωση, ενημέρωσέ μας για το αποτέλεσμα οκ?
 
Last edited by a moderator:

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
Δεν έχω εμπειρία από τα συγκεκριμένα καλώδια αλλά έχω κάνει το τεστ αρκετές φορές με αλλά καλώδια και πάντα έπαιζαν καλυτέρα όπως ακριβώς το λέει ο johnjohn.
Και θεωρητικά αυτό είναι το σωστό γιαυτο άλλωστε φτιάχτηκαν αυτά τα καλώδια έτσι.
Καλή επιτυχία.
 
Last edited by a moderator:

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Βασικά το καλώδιο έχει δύο αγωγούς + το μπλεντάζ για να μπορείς να φτιάξεις και καλώδιο balanced...
Έχω δοκιμάσει και τις δύο συνδεσμολογίες, η διαφορά δεν ήταν κάτι το εκωφαντικό αλλά νομίζω ότι αυτή που προτείνει ο John ήταν λίγο καλύτερη. -bye-
 
Last edited by a moderator:

Γ. ΚΟΥΛΗΣ

Established Member
17 January 2008
179
ΑΘΗΝΑ
Θα το συνδέσεις ώς εξής:
Τους δύο εσωτερικούς αγωγούς θα τους συνδέσεις ώς + & - του σήματος στό RCA. Το ποιό είναι ποιό δεν έχει σημασία.

Το μπλεντάζ θα το συνδέσεις μόνο απο την πλευρά της πηγής στο - του RCA.

Έχε υπ'οψιν σου ότι τα περισσότερα καλώδια είναι και κατευθυντικά, δηλαδή 'παίζουν' λίγο καλύτερα όταν συνδεθούν με την 'σωστή' κατεύθυνση, που συνήθως είναι ίδια με την κατεύθυνση των γραμμάτων του καλωδίου.

Αν τα RCA που πήρες το επιτρέπουν απέφυγε την κόλληση εντελώς.

Βέβαια ανάλογα το συστημά σου οι διαφορές μπορεί να είναι απο τίποτα έως αρκετά μεγάλες, πάντως σε κάθε περίπτωση αυτή είναι η σωστή μέθοδος σύνδεσης.

Ελπίζω να βοήθησα...
 
Last edited by a moderator:

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Σύνδεση όπως ανέφεραν και οι προηγούμενοι.

Κόλληση αρκεί καλής ποιότητας. Μικρό κολλητήρι (όχι υδραυλικών). Εφαρμογή των αγωγών όσο καλύτερα γίνεται στο βύσμα και μετά κόλληση.

Το 89259 το έχω απ τον καιρό της λάσπης. Είναι ουδέτερο καλώδιο και δεν έχω σκεφτεί ποτέ να το αλλάξω. Το έχω στην συνταγή του Jon Risch αλλά και απλό.
 
Last edited by a moderator:

Maria An.

Established Member
28 June 2006
292
Θεσσαλονίκη
Μόλις συνειδητοποίησα ότι ξέχασα να σας ευχαριστήσω για τις πληροφορίες. Βασικά, περίμενα να σας πω και εντυπώσεις, αλλά για την ώρα έχω φτιάξει μόνο ένα ζευγάρι 89259, οπότε η σύγκριση δεν έχει γίνει ακόμα. Thanks again.
 
Last edited by a moderator:

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Οπς, μου διέφυγε τελείως αυτό το θέμα. Ποιές είναι οι ακουστικές σου εντυπώσεις μέχρι στιγμής Μαρία;

Η τελική έκδοση του Jon Risch όπως θα διάβασες γίνεται με δύο αγωγούς, 89259 και έναν εκ των 89248, 1695, 89207 (κατά προτίμηση του πρώτου).
Οι αγωγοί συστρέφονται και τυλίγονται με τεφλόν ταινία. Κατόπιν περνιέται από πάνω μπλεντάζ της Belden (κάλυψη 95%) το οποίο ενώνεται από την πλευρά της πηγής με το αρνητικό. Ο Jon επιμένει ότι υπάρχει βελτίωση αν ενώνουμε το μπλεντάζ με το αρνητικό και στην άλλη πλευρά παραμβάλλοντας ανάμεσα έναν κεραμικό πυκνωτή.
Στο τέλος περνάμε και πάνω στο μπλεντάζ τεφλόν.

Έχοντας υλοποιήσει αυτή την εκδοχή με βύσματα Cardas (υπόδειξη Jon) έχω να πω πως το καλώδιο έχει πολύ καλό ηχητικό χαρακτήρα με μια έμφαση στα μεσο-χαμηλά. Ανάλογα με τον ενισχυτή μπορεί να κανείς να προσέξει μια μικρή έλλειψη καθαρότητας.
Συνιστάται ανεπιφύλακτα σε κάποιον που θα ήθελε ένα τονικά ισορροπημένο καλώδιο με πλούσια μεσο-χαμηλά, πολύ καλές χροιές (ή καλύτερα καλώδιο που αφήνει της καλές χροιές του ενισχυτής σας να αναδειχθούν) χωρίς να είναι τέρας αναλύσεως.

Επειδή δεν έχω κάνει την απλή έκδοση είμαι περίεργος αν έχει τον ίδιο χαρακτήρα.
 
Last edited by a moderator:

Aprile

Senior Member
9 March 2007
656
Aπό έξω τα αγόρασες γιατί το 89259 δεν το φέρνουν πλέον στη Ελλάδα μου είχε πεί η αντιπροσωπεία πέρυσι.
Μπορεί να γίνει ένα πολύ καλό καλώδιο ρευματος αν βρεθεί και το belden 83803.
 
Last edited by a moderator:

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Kαι να τα φέρνουν, θα πρέπει να αγοράσεις όλο το καρούλι 300 ή τουλάχιστον 150 μέτρων, οπότε... tree birds were sitting

Απλά παραγγέλνεις από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού (takefive, bluejeans κ.α.) όσα μέτρα θέλεις (πάντα με USPS ή καναδικό ταχυδρομείο) και τελειώνει η υπόθεση.
Αξίζει τον κόπο πιστεύω.

Όσο για το καλώδιο ρεύματος το VH Audio προτείνει άλλο της Belden, δεν έχω εμπειρία αλλά θα με ενδιέφερε ιδίως για εσωτερική καλωδίωση που συνήθως βάζω ότι έχω πρόχειρο.
 
Last edited by a moderator:

Maria An.

Established Member
28 June 2006
292
Θεσσαλονίκη
Ξεθάβω ένα θέμα που είχα ξεκινήσει κοντά δέκα χρόνια πριν.

Καταρχάς θεωρώ ότι τα καλώδια αυτά είναι ακόμη και τώρα τζάμπα για αυτό που κάνουν. Βέβαια μάλλον θα πρέπει να τα προμηθευτεί κανείς από την άλλη μεριά του Ατλαντικού, όπως είχα κάνει κι εγώ άλλωστε. Με την αγορά μερικών μέτρων και με τη χρήση βυσμάτων της Neutrik με εφοδίασαν με interconnect για πάσα συσκευή.

Ο λόγος που γράφω σήμερα, είναι ότι μόλις χθες συνειδητοποίησα πόσο μεγάλες είναι οι διαφορές μεταξύ του Belden 89207 και του Belden 89259 σε ένα αναλυτικό σύστημα, έτσι σκέφτηκα να μοιραστώ τις εντυπώσεις αυτές.

Το τελευταίο διάστημα η παρουσία ενός υπό δοκιμή πολύμπριζου μου ανέτρεψε τη δεδομένη κατάσταση του συστήματος. Χρησιμοποιούσα το Belden 89207 μεταξύ του dac (micromega) και του ενισχυτή (Plinius) και έως τώρα οι μεσαίες ήταν όπως τις ήθελα. Αλλάζοντας το πολύμπριζο με ένα Isotek με καλώδιο Nordost, καταρχάς έφυγε ένα hum noise που με ενοχλούσε και άνοιξε ο ήχος, έγιναν πιο καλά εστιασμένα τα όργανα, τα μπάσα πιο ξεκάθαρα, αλλά πάει η ευχαρίστηση στις φωνές! Η Marianne Faithfull δεν κατάφερνε πια να με συνεπάρει όπως πριν στο 'the crane wife 3'. Απογοήτευση.

Λέω ας δοκιμάσω το Belden 89259 που το είχα διαθέσιμο, καθώς ήξερα ότι είναι πιο συγκρατημένο στα μεσοϋψηλά.

Άλλο πράγμα. Η Faithfull σταμάτησε να ενοχλεί, αλλά με τίμημα. Η σκηνή χαμήλωσε και μίκρυνε, το μπάσο έχασε κάτι κι αυτό, τα πιατίνια το μέταλλο τους και γενική εντύπωση είναι ότι το 89207 είναι σίγουρα καλύτερο καλώδιο σε όλα, σαν να διώχνει ένα πέπλο μπροστά από τα ηχεία. Απλά πρέπει να ταιριάξει με το σύστημα στα ψηλά, καθώς δεν είναι πασπαρτού όπως το 89259 που θα συγχωρήσει πράγματα, αλλά δε θα αναδείξει άλλα.

Με άλλα καλώδια δεν τα έχω συγκρίνει πρόσφατα, οπότε δεν έχω κάτι να πω. Απλά σας μεταφέρω την εμπειρία μου μεταξύ των δύο. Αξίζει να προμηθευτεί κανείς και τα δυο, οπότε να έχει δυνατότητα τελικής επιλογής, με βάση το πως θα παίξουν στο σύστημα του.



Επίσης, δεν ξέρω αν θα ήταν σκόπιμο να μεταφερθεί πλέον αυτό το θέμα στη Hi fi κατηγορία. Ας το κρίνουν οι διαχειριστές.
Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Ευχαριστούμε για τη συμπλήρωση των εντυπώσεων ανάμεσα σε αυτά τα δύο καλώδια.

Θα αποφασιστεί εάν χρειαστεί αλλαγή σε νέα κατηγορία ή όχι.