Marantz sr5003

redribo

Senior Member
15 January 2009
381
παιδια καλημερα,
τον εχει καποιος τον συγκεκριμενο ενισχυτη να μας πει εντυπωσεις η εαν τον εχει ακουσει,διοτι ενω ημουν αναμεσα σε denon 1909 και HK 255,μου μπηκε και αυτος στο μυαλο .

Νικος
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,319
Νέο Ηράκλειο
Τον έχω πάρει εγώ. Είναι ο πρώτος που παίρνω και δεν μπορώ να τον συγκρίνω με άλλους (δεν έχω και τις γνώσεις).
Είναι αρκετά "γλυκός" στον ήχο (μαζί με τα focal dome).
Ένταση δεν έχω ανεβάσει πολύ γιατί στρώνω τα ηχεία.
Από δυνατότητες νομίζω τα έχει όλα επάνω.
 

redribo

Senior Member
15 January 2009
381
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου,
εχω κολησει και δεν ξερω τι να κανω και ποιον να αγορασω,
ε ρε διλληματα που αποχτησαμε χαχααα

φιλικα Νικος
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,442
Μεταμορφωση
Ειναι πολυ καλος.Ισοδυναμος/το ιδιο καλος με τους 1909/255.Αλλα οσο ακριβος ο 2309.Μαλον πληρωνεις το εξαιρετικο design λιγο παραπανω.
Αν το ερωτευτηκες παρτον...
 

Nikkyo

Senior Member
18 January 2007
627
μετα απο 3 Marantz και επισης 3 denon μεσα σε 1 χρονο μπορω ανεπιφυλακτα να σου πω οτι στης ιδιας κλασης μοντελα οι denon ειναι πιο δυνατοι σε watt αλλα οι marantz πιο μουσικοι και γλυκοηχοι.denon παλουκι μενου marantz σε 3 λεπτα εισαι ΟΚ.
Αλλα εξωτερικα οι νεοι marantz ειναι ΠΟΙΗΜΑ!!!!
 

redribo

Senior Member
15 January 2009
381
το θεμα παιδια ειναι οτι τον 1909 με μεταφορικα απο γερμανια moy κοστιζει στα 504 ,ενω ο μαραντζ 5003 κατω απο 650 δεν τον βρηκα πουθενα.
εαν νομιζεται οτι ειναι στην ιδια ποιοτητα ο 1909 με τον 5003,δεν βλεπω τον λογο πλεον να συνεχισω να ψαχνομαι.
το θεμα ειναι,ειναι στην ιδια ποιοτητα η οχι?
και δεν μιλαω για μικρες διαφορες αλλα για διαφορες που δικαιολογουν 150 ευρω......

Φιλικα Νικος
 

redribo

Senior Member
15 January 2009
381
και ξεχασα να σας πω το καταστημα το οποιο αγορασα απο αγγλια τα ηχεια(κεφ 2005,3),ενω ειχε και τους 2 μου ειπε οτι ο 5003 ειναι πολυ καλυτερος σε ολους τους τομεις,
τωρα τι να πω.....
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,442
Μεταμορφωση
Ειπαμε, της ιδιας κατηγοριας ειναι.Απλα με τα χρηματα του 5003 μπορεις να παρεις τον 2309 που μαλλον θα ειναι λιγο καλυτερος, οχι τοσο απο μεριας ηχου αλλα απο ισχυος...
Τους δορυφορους σου παντως τους οδηγει πανευκολα...
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,319
Νέο Ηράκλειο
To τηλεκοντρολ εδώ και 1-2 μήνες έχει τα θέματα του με ορισμένα κουμπιά. Κάποια δεν πιάνουν κάποια πρέπει να τα πατας 10 sec.

Είναι γνωστό θέμα αυτό ? (χάλασε και ενός κουμπάρου μου και παρήγγειλε άλλο 70 από το internet).

Φτιάχνει κάπως ? (γιατι 70 δεν δίνω, καλύτερα να το δουλεύω από τον ενισχυτή μέχρι να τον αλλάξω)
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Κι εμένα ο sr7007 έχει το ίδιο θέμα. Προς το παρόν τον δουλεύω από το app.
Δεν μπόρεσα να βρω οδηγίες για το πώς να ανοίξει. Φοβάμαι ότι τα δύο κομμάτια είναι κολλημένα μεταξύ τους στο δικό μου. Αν ανοίξει θα είναι μάλλον εύκολο από εκεί και πέρα. Καθάρισε.α τις επαφές με οινόπνευμα νομίζω θα θέλει μόνο. 70 είναι όντος παράλογα πολλά.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Στο ebay εχει απο Γερμανία ένα 20άρικο με μεταφορικά χωρις τελωνεία καινουριο ημιτασιον ομως.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,319
Νέο Ηράκλειο
ναι τα ειδα αυτά. προγραμματισμένα για να παίζουν όπως το original.

είδες κάποιο σε ίδια μορφή ? αυτα που βλέπω είναι σαν της CRT της γιαγιάς μου :(

μάλλον δεν έχω απελπιστεί τόσο ακόμα για να το παραγγείλω.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,669
--------------------
δεν ειναι κολλημένα τα δυο κομμάτια άλλα κουμπωτά , με οποίο τρόπο και να προσπαθήσεις να το ανοίξεις θα μείνουν σημάδια
αν το προσπαθήσεις αγόρασε μια πένα για κιθάρα μεταλλικη φτηνή και προσπάθησε με υπομονή και προσοχή
αν το καταφέρεις να ανοίξει τότε καθαρισμό με ισοπροπυλικη και αν κάποιο pad έχει χαλάσει στην πλευρά τις μεμβράνης τότε υπάρχουν κιτ επισκευής ,κάτι τέτοιο http://www.acdcshop.gr/100xrubberbuttonforremotecontroller-p-372.html

άλλη λύση ειναι ένα μαθητευόμενο χειριστήριο
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
Αυτο με τα τηλεκοντρολ που δεν ανοιγουν να τα καθαρισεις απλα .... το βρισκω ανηθικο !!!!!!!

και μετα αν θες να πχ, να το πουλησεις αντε να εξηγεις γιατι εχει σημαδια...