Τα "είδη" ηχείων κι εμείς...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Εχουμε και λέμε:

-ΗΛΕΚΤΡΟΔΥΝΑΜΙΚΑ:Με ξύλινες-συνθετικές-μεταλλικές-μαρμαρινες...καμπίνες και τα γνωστά μεγάφωνα."Χρησιμοποιούν" την καμπίνα,για την ακύρωση της οπίσθιας ακτινοβολίας των μεγαφώνων των χαμηλών και για την αύξηση της ευαισθησίας τους στην περιοχή αυτή.
Η "φόρτιση" της καμπίνας,στα μεγάφωνα,γίνεται με 3 τρόπους:Bass reflex(αλλαγή φάσης της φόρτισης μέσω της οπίσθιας ακτινοβολίας),κλειστού τύπου(δεν υπάρχει διαφυγή αέρα) και Transmission line(μέγιστη αξιοποίηση του αέρα της καμπίνας,με το μεγάφωνο να "βλέπει" μιά σταθερή σύνθετη μηχανική αντίσταση).

-PLANAR:Ενα πολύ ελαφρύ διάφραγμα,κινείται στο διάκενο ενός μόνιμου μαγνήτη.

-ΗΛΕΚΤΡΟΣΤΑΤΙΚΑ:Το σήμα διαμορφώνει ένα πολύ ισχυρό ηλεκτροστατικό πεδίο,μέσα στο οποίο κινείται το διάφραγμα.

-ΚΟΡΝΑΣ:Το πρώτο "μεγάφωνο",σε ηχεία του 21ου αιώνα.

-FULL RANGE:Ηχεία χωρίς κροσσόβερ μ' ένα μεγάφωνο πλήρους φάσματος.

-RIBBON/ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΒΡΙΔΙΑ:Εντάξει τι να πρωτογράψει κανείς γι' αυτά.

Για να συζητήσουμε,ποιό είδος έχουμε και μας γοητεύει και γιατί.Πέστε και πώς τα συνοδεύετε,για να δέσει το...γλυκό!
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Re: ΤΑ "ΕΙΔΗ" ΗΧΕΙΩΝ ΚΙ ΕΜΕΙΣ...

Για να δούμε...
Προσωπικά, είμαι από αυτούς που τους αρέσουν όλα, γιατί το καθένα έχει τις χάρες του.

Σαν προσωπική επιλογή, αυτό τον καιρό ακούω από μονόδρομα ηλεκτροστατικά για τους εξής λόγους:

-Μπορούν να αποδώσουν τις λεπτομέρειες μιας ηχογράφησης σε χαμηλές στάθμες. Όσο είμαι στο πατρικό μου, δε μπορώ να ακούω όποτε θέλω σ' όποια ένταση θέλω.

-Μικροδυναμικά. Είναι πολύ αναλυτικά ηχεία.

-Καταπληκτικές μεσαίες ('nuff said).

-H στερεοφωνική εικόνα που σου δίνει το πάνελ.


Βέβαια, μου λοίπουν οι εντάσεις τύπου "πάρτι", ο "τσαμπουκάς" του ηλεκτροδυναμικού και κάνω μια ελαφρά έκπτωση στα άκρα. Αλλά τι να γίνει, κανείς δεν είναι τέλειος...
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Re: ΤΑ "ΕΙΔΗ" ΗΧΕΙΩΝ ΚΙ ΕΜΕΙΣ...

Δύσκολα μας βάζεις αφεντικό!
Η αλήθεια είναι ότι αν μπορούσα θα είχα ένα σύστημα με το κάθε είδος(με τα αντίστοιχα συνοδά) γιατί όπως λέει και ο Στέργιος το καθένα έχει τη χάρη του-και τους συμβιβασμούς του-.Παρ΄όλα αυτά είμαι κολλημένος με τα ΄κουτιά¨.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: ΤΑ "ΕΙΔΗ" ΗΧΕΙΩΝ ΚΙ ΕΜΕΙΣ...

Γιατί τζιέρι μου;:flipout:

Εδώ έχει κι ένα επιπλέον ενδιαφέρον το θέμα.Ποίον;

Η σύγκριση διαφορετικών τεχνολογιών σε διαφορετικά χρήματα.Το βέλτιστον ή ο τυφλός στους μονόφθαλμους...:AFADF0:
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Re: ΤΑ "ΕΙΔΗ" ΗΧΕΙΩΝ ΚΙ ΕΜΕΙΣ...

Αναγκαστικά πηγαίνουμε στο "μη χείρον βέλτιστον" στο χόμπυ μας.
Όλα (μα όλα) έχουν αδυναμίες, οπότε ο καθένας κάνει τις "θυσίες" του και πορεύεται με τα υπόλοιπα...
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Re: ΤΑ "ΕΙΔΗ" ΗΧΕΙΩΝ ΚΙ ΕΜΕΙΣ...

Εγώ πάντα λάτρευα των ήχω των διπόλων, αλλά την καλή "μποτιά" την φχαριστιέσαι μόνο με ένα μεγάλο γούφερ. Έτσι κατέληξα σε μαγνητοστατικό υβρίδιο.
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Re: ΤΑ "ΕΙΔΗ" ΗΧΕΙΩΝ ΚΙ ΕΜΕΙΣ...

Εγώ πάλι μπορώ να ζήσω χωρίς την "μποτιά", ειδικά όταν δείχνει υπερ-τονισμένη και υπερ-βολική σε αντίθεση με την πιο "πραγματική" εκδοχή της.
Κατέληξα λοιπόν σε κόρνες πριν από λίγο καιρό ώστε να απολαύσω τη ζωντάνια και τον ρεαλισμό του ήχου, την ισορροπία σε όλο το φάσμα συχνοτήτων χωρίς χρωματισμούς, και την ευκολία στην οδήγηση...

Θα έλεγα ότι βρίσκω πλέον συναρπαστικό το γεγονός ότι μπορώ και παίζω με 18w όπως επίσης και το ότι ανοίγονται μπροστά μου άπειροι συνδυασμοί για οδήγηση υψηλής ποιότητας.
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Re: ΤΑ "ΕΙΔΗ" ΗΧΕΙΩΝ ΚΙ ΕΜΕΙΣ...

Εγώ πάντα λάτρευα των ήχω των διπόλων, αλλά την καλή "μποτιά" την φχαριστιέσαι μόνο με ένα μεγάλο γούφερ. Έτσι κατέληξα σε μαγνητοστατικό υβρίδιο.

Γι' αυτό το λόγο σκεφτόμουν κι εγώ το ηλεκτροστατικό υβρίδιο, ίσως στο μέλλον...
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Απάντηση: ΤΑ "ΕΙΔΗ" ΗΧΕΙΩΝ ΚΙ ΕΜΕΙΣ...

Εγώ πάλι προτιμώ των ήχο των μεγάλων μονόδρομων ηλεκτροστατικών, με
τους όποιους περιορισμούς στην χρήση τούς. Αν δεν υπήρχαν τα ηλεκτροστατικά
θα προτιμούσα με σειρά προταιρεότητας, Τα πλανάρ, τα ηλεκτροδυναμικά με
φόρτιση γραμμής μεταφοράς, τα με βοηθητικό παθητικό ακτινοβολητή χαμηλών
και τα απείρου διαφράγματος. Γιά τα όπης χαμηλών δεν τρέφω καμία συμπάθεια,
πλην ελαχίστων εξαιρέσεων.
 
Απάντηση: ΤΑ "ΕΙΔΗ" ΗΧΕΙΩΝ ΚΙ ΕΜΕΙΣ...

Κλασική μου αγάπη απο ηλεκτροδυναμικά είναι τα κλειστού τύπου (ακουστικής ανάρτησης). Με πολύ ελεγχόμενο χαμηλό που μαλλον υστερεί σε ατάκα των BR αλλά το θεωρώ πιό φυσικό και με καλύτερη περιγραφή. Κλασικά μοντέλα έχουν αυτό το σχεδιασμό (Celestion SL600 & Kingston, B&W 801 FS, Dynaudio Facette, ΑΤC SCM20, LS3/5A -χωρίς το χαμηλό-).

Βέβαια είναι αναίσθητα, αλλά τα πολλά βατ έχουν φτηνήνει αρκετά πιά.

Επίσης μου αρέσουν τα επίπεδα μαγνητοστατικά (επειδή παίζουν και δυνατά αμα λάχει). Ίσως κάποτε συνδυάσω ένα magnepan με ένα sub κλειστού τύπου με τερατώδες γούφερ...:slapface:
 

nbullamatsis

Supreme Member
11 February 2007
4,664
πειραιας
Re: ΤΑ "ΕΙΔΗ" ΗΧΕΙΩΝ ΚΙ ΕΜΕΙΣ...

Για να συζητήσουμε,ποιό είδος έχουμε και μας γοητεύει και γιατί.Πέστε και πώς τα συνοδεύετε,για να δέσει το...γλυκό!

Τωρα με τη βρισκω περισσοτερο με αυτα της Hemp γιατι παιζουν παπαδες :BDGBGDB55:
και με τον AV
προσεχως
phy km30 - 845&300b - HTPC (rme)
και θα σας πω εντυπωσεις
 
Απάντηση: ΤΑ "ΕΙΔΗ" ΗΧΕΙΩΝ ΚΙ ΕΜΕΙΣ...

Είμαι πιστός (σχεδόν φανατικός) οπαδός των μονάδων heil για το φάσμα που μπορούν να καλύψουν - αχ, αυτό το τεράστιο heil των κιθάρα! :love:

Επίσης υποκλίνομαι στις μεγάλες ταινίες - α λα Genesis - στα μεσαία και στη διαφάνεια των ηλεκτροστατικών και στην ταχύτητα των καλοσχεδιασμένων κορνών. Αν και στις τελευταίες πάντα με χαλά η αδυναμία τους να φτιάξουν μια σωστή στερεοφωνική εικόνα.
 

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
Re: ΤΑ "ΕΙΔΗ" ΗΧΕΙΩΝ ΚΙ ΕΜΕΙΣ...

Δαμιανε, τοτε εχεις ακουσει λαθος κορνα, η μηπως δεν εχεις ακουσει κορνα?
Παντως εμενα τα ηλεκτροστατικα και τα συναφη μου δινουν την εντυπωση του ψευτικου ηχου, δεν εχουν δυναμικα και τους λειπουν οι μικρολεπτομερειες.Αυτα σε συγκριση με σωστες κορνες.
 

Lucas Stephanides - Anakrousis

AVClub Addicted Member
16 March 2007
2,118
Re: ΤΑ "ΕΙΔΗ" ΗΧΕΙΩΝ ΚΙ ΕΜΕΙΣ...

Δαμιανε, τοτε εχεις ακουσει λαθος κορνα, η μηπως δεν εχεις ακουσει κορνα?
Παντως εμενα τα ηλεκτροστατικα και τα συναφη μου δινουν την εντυπωση του ψευτικου ηχου, δεν εχουν δυναμικα και τους λειπουν οι μικρολεπτομερειες.Αυτα σε συγκριση με σωστες κορνες.
Μάλλον δεν άκουσες ηλεκτροστατικά. Λ.Σ.
 

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
Re: ΤΑ "ΕΙΔΗ" ΗΧΕΙΩΝ ΚΙ ΕΜΕΙΣ...

Ηταν και μαλιστα δεν εχεις ακουσει (μαλλον) τετοια, αν ανατρεξεις σε παλαια ποστ μου θα δεις για ποια γραφω.
και μερικα ακομα...
 

Lucas Stephanides - Anakrousis

AVClub Addicted Member
16 March 2007
2,118
Re: ΤΑ "ΕΙΔΗ" ΗΧΕΙΩΝ ΚΙ ΕΜΕΙΣ...

Ηταν και μαλιστα δεν εχεις ακουσει (μαλλον) τετοια, αν ανατρεξεις σε παλαια ποστ μου θα δεις για ποια γραφω.
και μερικα ακομα...
Πες μας ποια είναι τα ηλεκτροστατικά. Λ.Σ.
 

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
Re: ΤΑ "ΕΙΔΗ" ΗΧΕΙΩΝ ΚΙ ΕΜΕΙΣ...

Ψαξε λιγο στα παλαια μου ποστ, θα δεις και ωραιες πικς.
Εχω ξεχασει πως λεγονται δυστυχως, δεν με ενδιαφερουν τετοια προιοντα γιαυτο δεν μου μενουν στο μυαλο τα ονομα τα τους.
 

nbullamatsis

Supreme Member
11 February 2007
4,664
πειραιας
Re: ΤΑ "ΕΙΔΗ" ΗΧΕΙΩΝ ΚΙ ΕΜΕΙΣ...

Κυριε Λουκα δεν εχω ακουσει τα ηχεια σας
και καθε φορα που μιλάτε για αυτα μου ερχετε η επιθυμια να τα ακουσω.
Εχω ακουσει τα περισσότερα πανελ Apogee - Analysis (που τα εχω σε μεγαλυτερη εκτιμηση), magnepan, martin logan, quad, acoustat και δε θυμαμαι ποια ακομα, σε κανενα δεν ακουσα φυσικότητα, sorry παιδια των πανελ.
δεν μ'αρεσει κανενα υβριδικο...τα logan νομιζω οτι εχουν σφυρια και βαρανε χαμηλα και απιστευτο αερα ψηλα, δεν φερνει σε ισορροπια.
τα magnepan δεν ξερω παρολο που ζουσα τα 3,6 φιλου και εχω ακουσει σε 4-5 συστηματα αλλα, ειναι κατι ψευτικο που τελικα σου μενει.
Ο ηχος του amphytrion μου αρεσε και πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο εχω ακουσει απο αυτο το ειδος και μαλιστα τον ακουσα με classe παλια και cd της rotel αν δε κανω λαθος. Σας αναφερω οτι συνδεσαμε και ενα ζευγαρι magnepan 3,6 και βαλαμε τα γελια σε γνωστο μαγαζι της εποχης...
και το 20. σε αλλο μαγαζι παρακατω εκτος απο ογκο δεν διαφοροποιουσε τον ηχητικο χαρακτηρα.

και καταληξαμε στα κουτια...

αλλα σε καμια περιπτωση δε μπορω να πω οτι τα πανελ δεν εχουν αναλυση μικρολεπτομέριες και ταχυτητα!

επειδη με τρωει η τσεπη μου το τελευταιο καιρο και εκτος απο dim εχω και εμπορικο συστημα, που μπορω να ακουσω τα ηχεια σας εδω κατω?

πειτε μας και απο τιμες, εστω προσωπικά

πραγματικά θα ηταν χαρα μου να τα εβαζα σπιτι, αν μου κανου και ηχητικά

για τις κορνες που ανεφερα σε αλλο thread, ακυρο
θα παω σε μεγαφωνα phy (dim) που ειναι μαλλον οτι καλυτερο εχω ακουσει σε κωνο
 

Lucas Stephanides - Anakrousis

AVClub Addicted Member
16 March 2007
2,118
Re: ΤΑ "ΕΙΔΗ" ΗΧΕΙΩΝ ΚΙ ΕΜΕΙΣ...

Δυστυχώς δεν μπορείς να τα ακούσεις στην Αθήνα. Μόνο αν ήσουν τυχερός σε εκθέσεις. Έχω παρουσιάσει και μεγάλα μοντέλα.
Αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά κάνε τον κόπο και έλα από εδώ. Αξίζει τον κόπο η εμπειρία. Έλα ένα Σαββατοκύριακο. Αν έχεις αμάξι το κάνεις σε 4-5 ώρες.
Αυτή τη στιγμή μπορείς να ακούσεις 3 μοντέλα σε μένα και 2 σε πελάτες. Μάλιστα αναμένεται εντός των ημερών μια ειδική έκδοση του Renaissance, full range ενός δρόμου.
Τα ηλεκτροστατικά και μάλιστα ενός δρόμου και δη τα Sound lab είναι άλλη εμπειρία. Και όχι γιατί τα εμπορεύομαι. Φυσικά άλλο γενικά πάνελ και άλλο ηλεκτροστατικό και άλλο πλήρες ηλεκτροαστατικό. Λ.Σ.
 

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
Re: ΤΑ "ΕΙΔΗ" ΗΧΕΙΩΝ ΚΙ ΕΜΕΙΣ...

συμπατριωτη απο τον Πειραια και αφου ακουσεις τα πορτοειδη, παρε την αμαξαρα σου και περνα και απο εδω να ακουσεις και τις μικροδυναμικες και τις πραγματικες δυναμικες που λεγαμε, με αυτο το θηριο αυτοκινητο που εχεις ειναι αλλες 18 ωριτσες μεχρι εδω.Εχεις ανοικτη προσκληση απο εμενα και την παρεα.