Οι Καλύτερες Λάμπες Του Σήμερα...

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Προσωπικά παίζω με 2 εργοστασιακά ταιριασμένες τετράδες JJ KT88.Ιδιας προέλευσης,έχω και στις 5 της προενίσχυσης.

Εχω ακούσει άλλες λάμπες,να επενεργούν αλλάζοντας δραστικά τον ήχο μηχανημάτων.Στον δικό μου διστάζω,γιατί απλά πρώτα πληρώνεις(πολλά) και μετά κλαίς ή γελάς...

Νομίζω θα ήταν πολύ ενδιαφέρον,για όλους τους λαμπάκηδες,να ανοίγαμε ένα θέμα,γι' όλα τα είδη λάμπας,περιγράφοντας τα δυνατά-αδύνατα σημεία τους,απο την προσωπική μας εμπειρία.Καλό επίσης θα ήταν,να γράφαμε τιμές και μαγαζιά που θεωρούμε σαν τα καλύτερα για αξιόπιστες και φθηνότερες αγορές.

Πάμε;
 
Last edited:

sakis65

Senior Member
4 May 2007
336
Απάντηση: ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΛΑΜΠΕΣ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ...

Αγαπητε DIPIE ο ενισχυτης σου περνει EL34;
Φυσικα με την αναλογη ρυθμιση.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΛΑΜΠΕΣ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ...

Οχι,αλλά δεν έχει σημασία.Το θέμα είναι γενικά για λάμπες.

Πές σε παρακαλώ την πρότασή σου.
 

spyhar

Established Member
27 November 2008
103
Re: ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΛΑΜΠΕΣ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ...

Επειδή τον τελευταίο καιρό έκανα διάφορες αλλαγές σε λάμπες το έψαξα αρκετά το θέμα. Σε γενικές γραμμές οι περισσότεροι συμφωνούν ότι οι NOSλάμπες είναι ανώτερες των σύγχρονων. Θα συμφωνήσω σε αυτό γιατί ένα ζευγάρι NOSGE 6NS7 που μου έστειλε από USAο κατασκευαστής του προενισχυτή μου, πραγματικά κατατρόπωσαν τις Sovtekπου ο ίδιος χρησιμοποιεί σαν standard. Βέβαια υπάρχουν και καινούργιες πανάκριβες λάμπες αλλά δε θα ρίσκαρα τα χρήματά μου σε αυτές. Όσον αφορά στις EL 34, πιστεύω ότι οι SEDWingedCείναι μια άριστη επιλογή. Πρόκειται για τις originalρωσικές Svetlana,οι οποίες είναι σαφώς ανώτερες από αυτές που σήμερα φέρουν το λογότυπο Svetlana(νομικά προβλήματα κλπ.) και κατασκευάζονται στο ίδιο εργοστάσιο με τις Sovtekκαι ElectroHarmonix. Η τιμή των SEDείναι περίπου στα 100€ η ματσαρισμένη τετράδα (ίσως και φθηνότερα μέσω Internetαπό USA).
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΛΑΜΠΕΣ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ...

Αν έχετε την καλοσύνη,βάζετε και μερικές φωτο καθώς και λίνκς σε sites,που θεωρείτε αξιόπιστα και με καλές τιμές.

Ευχαριστώ.
 

spyhar

Established Member
27 November 2008
103
Re: ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΛΑΜΠΕΣ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ...

Προσπάθησα να βάλω δύο φωτογραφίες αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα έρθουν. Η μονή λάμπα είναι η SED Winged C EL 34 και το ζευγάρι οι GE 6SN7. Εγώ πήρα τις EL 34 από την audiocraftworks πριν από τις γιορτές. Δυστυχώς όμως, όπως οι περισσότεροι ξέρουμε, αυτή η αξιόπιστη και εγγυημένη επιλογή δεν υπάρχει πια. Τώρα όσον αφορά στα ηλεκτρονικά καταστήματα τα www.tubedepot.com και www.thetubestore.com είναι νομίζω ασφαλείς επιλογές και περιέχουν και άλλα πράγματα όπως reviews, links κλπ. Τέλος ένα ενδιαφέρον site είναι το www.tubeworld.com το οποίο περιέχει πολλές πληροφορίες και αξιολογήσεις NOS λυχνιών από κάποιον που φαίνεται να κατέχει καλά το αντικείμενο. Από κει και πέρα ένα απλό AUDIO TUBES στο Google και ώρα να έχεις να διαβάζεις.
 

Attachments

  • EL34.gif
    EL34.gif
    18.8 KB · Views: 884
  • 6sn7gegta.jpg
    6sn7gegta.jpg
    85.5 KB · Views: 894

sakis65

Senior Member
4 May 2007
336
Απάντηση: ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΛΑΜΠΕΣ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ...

Απο EL34 εχω δοκιμασει Electro Harmonix - JJ - Mullard.
Απο τις τρεις κατεληξα στις Mullard.
Ο ηχος ειναι πιο ολοκληρωμενος ως συνολο.
Ειναι ουδετερες ηχητικα για το δικο μου αυτι.
Δεν τονιζει καποια περιοχη.
Φυσικα δεν ακουσα τις Telefunken που ειναι φυσικα ΝΟS.
Απο 6550 ειχα μονο τις electro harmonic.
Καλες λυχνιες αλλα δεν ειχα μετρο συγκρισης.
Απο μικρες τις ECC81 για προενισχυση ειχα electro harmonic - JJ - Mullard - Telefunken.
Κατεληξα στις Telefunken.
Ολοκληρωμενος ηχος, καλυτερος απο ολες τις αλλες.
Στο cdplayer εχω E88CC. Εχω δοκιμασει JJ - Jan fhillips - Mullard.
Kατεληξα σε Mullard. Καλυτερο ακουσμα απο τις αλλες.
 

john reel to reel

Established Member
16 December 2008
282
Re: ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΛΑΜΠΕΣ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ...

Αυτη την εβδομαδα θα πρεπει να παραγγειλω λυχνειες για τον ενισχυτη μου (ή El 34 ή KT88) Ειμαι και εγω στο ψαξιμο. Τι λετε για τις Golden Lion http://thetubestore.com/goldlionkt77.html
http://thetubestore.com/goldlionkt88.html
Επισης σκεφτομαι τις SEDWingedC και τις Mullard Το θεμα ειναι οτι αν δεν ακουσεις δυσκολα να ξερεις τι γινεται , γιαυτο και θελω την αποψη σας...

ΕΠΙΣΗς ΓΙΑ προενισχυτρια σκεφτομαι την Groove Tubes 12AT7 http://www.virginiatubeaudio.com/groove-tubes-12128.html
 
Last edited:

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΛΑΜΠΕΣ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ...

Απ' ότι φαίνεται,άν δεν πληρώσουμε δεν θα μάθουμε...

Απο πλευράς μου,έχω JJ φτιαγμένες για την Jadis.Χωρίς να ξέρω πραγματικά πόσο διαφορετικές είναι κι όντας ευχαριστημένος απο την αξιοπιστία και τον ήχο τους,μάλλον θα μείνω σ' αυτές και δεν θα το ρισκάρω...

Δές άν θές αυτήν την συζήτηση
http://forum.audiogon.com/cgi-bin/fr.pl?htech&1137889853&openfrom&1&4
 

john reel to reel

Established Member
16 December 2008
282
Re: ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΛΑΜΠΕΣ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ...

Να ρωτησω και κατι ακόμα. Αθηνα δεν υπαρψουν λαμπες να μπορει να αγορασει καποιος; Το ιντερνετ ειναι μονοδρομος;;;
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΛΑΜΠΕΣ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ...

Οχι βέβαια.Οσοι εισάγουν ή φτιάχνουν λαμπάτα έχουν και διαθέτουν προς πώληση διάφορες λυχνίες.
 

gas gas

Senior Member
23 March 2008
443
Νέα Σμύρνη
Re: ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΛΑΜΠΕΣ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ...

Οι λάμπες και όλα αυτά τα μικρά δέματα (καλώδια, αντιστάσεις, πυκνωτές κλπ) από Αμερική, δεν περνάνε τελωνείο;
 

sakis65

Senior Member
4 May 2007
336
Απάντηση: Re: ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΛΑΜΠΕΣ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ...

Οι λάμπες και όλα αυτά τα μικρά δέματα (καλώδια, αντιστάσεις, πυκνωτές κλπ) από Αμερική, δεν περνάνε τελωνείο;

Εγω προσφατα πηρα 4 λαμπες απο Αμερικη, ( καποιο καταστημα μεσολαβησε που κανει αγορες απο το εξωτερικο) και δεν υπηρχε καμια επιβαρυνση.
 

thanasis k.

AVClub Addicted Member
19 December 2007
1,300
ΠΑΤΡΑ
Απάντηση: ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΛΑΜΠΕΣ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ...

Καποια γενικα πραγματα για αρχη.
Δεν υπαρχει ακριβως μπουσουλας ποια λαμπα ειναι καλυτερη απο την αλλη. Εχω ακουσει μηχανηματα οπου οι προενισχυτριες Ελεκτροαρμονιξ ακουγονταν καλυτερα απο NOS TELEFUNKEN. Δυστηχως μονο με δοκιμες μπορει να βγει καποιο συμπερασμα.
Δευτερον οι προενισχυτριες παιζουν μεγαλυτερο ρολο απο αυτες της ενισχυσης στο τελικο ηχητικο αποτελεσμα - ειναι συνηθως και λιγοτερες, αρα ξεκιναμε απο εκει τις δοκιμες.
 

thanasis k.

AVClub Addicted Member
19 December 2007
1,300
ΠΑΤΡΑ
Απάντηση: ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΛΑΜΠΕΣ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ...

Παμε.
Προενισχυτριες απο αυτες που εχω δοκιμασει - παντα σε γενικες γραμμες αναφερομενος ως προς την ηχητικη τους αποδοση και με την σειρα που προσωπικα τις αξιολογω.

TelefunkenECC83.jpg


1. TELEFUNKEN NOS καθαρα ουδετερες με μια απειροελαχιστη λεπτυνση σε μεσαια και μεσοχαμηλα, αλλα με σφιχτο και καθαρο μπασο.
Προσοχη, κυκλοφορουν πολλες απομιμησεις - οι γνησιες εχουν το εξης ιδιωμα - το λογκο τους ξεφταει ευκολα.

rft_ecc82.jpg


2, RFT αατολικογερμανικες με ιδιο ηχο με τις TELEFUNKEN -αλλωστε η τελευταια νομιζω κατασκευαζε λαμπες της εκει.

NOS-Philips-ECC83-12AX7.jpg


3. PHILIPS NOS οπως οι TELEFUNKEN αλλα με ογκωδες μεσοχαμηλο.Eπαρκης αναλυση και εκταση στις μεσαιες και υψηλες.

eh-12at7.jpeg


4. ELECTROHARMONIX ουδετερες αλλα οχι με απολυτα καθαρο ηχο, υπαρχει ενα στρογγυλεμα στις νοτες και μια ελαχιστη θαμπαδα.

chish12ax7.jpg


5. Κινεζικες - με διαφορα ονοματα, αλλωστε παραγονται ολες σχεδον στο ιδιο εργοστασιο, αναλυτικες, λεπτοηχες με τσιμπημενες υψηλες και αδυνατα σωμματα.

mullard_ecc83_010.jpg


6.MULLARD πολυ γληκοηχες στις μεσαιες αλλα με ασθενικες υψηλες και καπως χαλαρο χαμηλο. Μετριες σε αναλυση.

Επαναλαμβανω οτι τα παραπανω ειναι προσωπικες εκτιμησεις.
 
Last edited:

Lucas Stephanides - Anakrousis

AVClub Addicted Member
16 March 2007
2,118
Re: ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΛΑΜΠΕΣ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ...

Καλό είναι να αποφεύγουμε τις λεγόμενες NOS. Το πιθανότερο είναι το να είναι λάμπες που επέστρεψαν οι κατασκευαστές ενισχυτών λυχνιών μετά από έλεγχο ως ελαττωματικές ή και απαράδεκτες. Υπάρχουν ελάχιστες περιπτώσεις παλαιών λυχνιών που να είναι όντως αχρησιμοποίητες και ακόμη πιο ελάχιστες οι περιπτώσεις που να είναι καλής ποιότητας και μετρημένες-ταιριαγμένες. Αυτά από την εμπειρία μου ως αντιπρόσωπος συζητώντας κατά καιρούς με τους κατασκευαστές. Πρέπει να έχουμε μεγάλη εμπιστοσύνη τον πωλητή ότι δεν μας εξαπατά. Λ.Σ.