Ποιά είναι η Αγαπημένη σας Ταινία από την PIXAR ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Αγαπημένη σας ταινία της Pixar


  • Total voters
    0
Status
Not open for further replies.

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Pixar Logo.png
Η Pixar Animation Studios (Pixar), είναι μια εταιρεία παραγωγής κινηματογραφικών
ταινιών, που εδρεύει στο Έμερβιλ (Emeryville) της Καλιφόρνια των ΗΠΑ.

Συνιδρύθηκε απο τον Στηβ Τζομπς, και μέχρι σήμερα έχει δημιουργήσει ταινίες που
γνώρισαν μεγάλη επιτυχία σε σχέση με το κόστος παραγωγής τους.



pixarr.jpg




Η Pixar (Πίξαρ) ξεκίνησε το 1984 από την ομάδα των ειδικών εφέ του σκηνοθέτη Τζορτζ Λούκας,
οπότε και δημιούργησε το πρώτο της τρισδιάστατο κινούμενο σχέδιο, μια ταινία μικρού μήκους,
με τον τίτλο Andre & Wally B. σκηνοθετημένο απο τον John Lasseter (Τζον Λάσιτερ).

Το όνομά της ως ανεξάρτητη εταιρεία ωστόσο, δεν το απέκτησε παρά το 1986 όταν ο πολύ γνωστός
σήμερα επιχειρηματίας Στιβ Τζομπς εξαγόρασε το τμήμα των ειδικών εφέ του Τζορτζ Λούκας, το
οποίο εκείνη την περίοδο απασχολούσε σαραντα τέσσερα άτομα.
Με τη φαινομενικά πρώτη της τρισδιάστατη, επίσης μικρού μήκους ταινία Luxo Jr. προτείνεται
για το πρώτο της Όσκαρ, και συνεχίζει μέχρι το 1990 με τις μικρού μήκους ταινίες Red's
dream, Tin Toy και Knick Knack.

Για να εξασφαλίζουν οι υπάλληλοι της τα προς το ζην μέχρι τότε, η Pixar αναλάμβανε την
δημιουργία πολλών τρισδιάστατων διαφημίσεων μεγάλων εταιρειών, των οποίων οι παραγγελίες
πλήθαιναν όσο περνούσε ο καιρός.

Το 1991, η Πίξαρ, κλείνοντας ένα συμβόλαιο με την Walt Disney Pictures, εξασφαλίζει το
λαμπρότερο μέλλον της. Χάρη στο συμβόλαιο αυτό, η Πίξαρ δημιουργεί αρκέτα τρισδιάστατα
σκηνικά, που εντάχθηκαν σε ταινίες κινουμένων σχεδίων της Disney, όπως είναι ο Αλαντίν
και Η Πεντάμορφη και το Τέρας. Παράλληλα, δίνεται στους υπαλλήλους της η ευκαιρία για
την δημουργία της πρώτης τρισδιάστατης ταινίας μεγάλου μήκους, που γίνεται πραγμάτικότητα
με την ταινία Η ιστορία των παιχνιδιών (Toy Story).

Χάρη στην μεγάλη της επιτυχία το 1995, οπότε και προβλήθηκε, αλλά και το Όσκαρ που της
εξασφάλισε, οι παραγωγοί της εταιρείας ξεκινούν το 1996 την δημιουργία της επόμενης
ταινίας τους, και την εξαγωγή της πρώτης τους σε Βίντεο.


| Wikipedia |


 
Last edited by a moderator:

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,403
Land of Dystopia
Re: Ποια ειναι η αγαπημενη σας ταινια απο την PIXAR ?

27_ratmovie_lg.jpg


Με διαφορά η καλύτερη για μένα, αν μεγαλώσουν λίγο ακόμη και οι δικοί σου Ναθ, συστείνετε ανεπιφύλακτα -bye-
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Ποια ειναι η αγαπημενη σας ταινια απο την PIXAR ?

Θα έλεγα το Monsters Inc.
Ακόμη και μεταγλωττισμένο!
Παρεμπιπτόντως, και οι μεταγλωττίσεις έχουν προσεχθεί αντιστοίχως. Monsters Inc, Nemo... Ευτυχώς, γιατί δύσκολα θα έμπαιναν στο πλέυερ δίχως να μαζευτούν δίπλα και οι μπόμπιρες.
Επίσης απόλαυση είναι συνήθως οι τίτλοι τέλους: Monsters, Nemo, Bug's Life...
Εκεί που είχα πραγματικά πεθάνει στο γέλιο ήταν στους τίτλους του Νέμο, όπου περνάει ο Μάικ Βαζόφσκυ με μάσκα κολυμπώντας!
 
Last edited:

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Απάντηση: Ποια ειναι η αγαπημενη σας ταινια απο την PIXAR ?

Ο Ρατατούης είναι η μόνη ταινία κινουμένων σχεδίων που κατάφερα να δω μέχρι το τέλος και μου άρεσε.
Μερικές απόπειρες που έκανα με άλλες, τις παράτησα στη μέση.
Δεν άντεξα άλλο.
Δεν είμαι φαν των κινουμένων σχεδίων.
Κατά συνέπεια ψήφισα τον Ρατατούη.
 

kostagg

Senior Member
25 March 2008
330
Κορινθία
Απάντηση: Ποια ειναι η αγαπημενη σας ταινια απο την PIXAR ?

Ο ρατατούης ήταν φοβερός και σε περιεχόμενο αλλά και σε εικόνα .

Αλλά το πιο ''βαθύ'' μεταφορικά και κυριολεκτικά νέμο τελικά θα κερδίσει την ψήφο μου.

Στα συν του και η πολύ καλή μεταγλώττιση
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,608
Μπακοτσιάνος...
Re: Ποια ειναι η αγαπημενη σας ταινια απο την PIXAR ?

Finding NEMO.

Καταπληκτική! Την έχω δει αρκετές φορές και θα την δω και άλλες.
 
Re: Ποια ειναι η αγαπημενη σας ταινια απο την PIXAR ?

Δεν κατάφερα ακόμη να δω το Walle...ωστόσο ο Rattatouille ειναι μια ταινία που ήδη έχω δει πάνω από 3 φορές, απολαμβάνοντας την κάθε φορά περισσότερο απ'την προηγούμενη... Ένα μικρό αριστούργημα.

Ωστόσο, για όποιον δεν το´χει δει, συστήνω ανεπιφύλακτα και το μικρού μήκους φιλμάκι "One man's band". Δείτε το και θα με θυμηθείτε..
 

Samoladopoulos Asteris

Established Member
1 January 2008
258
Θεσ/νίκη
Re: Ποια ειναι η αγαπημενη σας ταινια απο την PIXAR ?

Ρατατούης και από μένα
Αν η ίδια πάντως ερώτηση απευθυνόταν στην πιτσιρικαρία , το Cars θα έβγαινε πρώτο και με διαφορά
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Ποια ειναι η αγαπημενη σας ταινια απο την PIXAR ?

Την πρώτη θέση (και με μεγάλη διαφορά από όλα τα άλλα), μοιράζονται το Νεμο και το Monster's Inc. Για ένα απειροελάχιστο κλικ θα υπερισχύσει το Νέμο, που τελικά θα πάρει και την ψήφο μου.

Από την λίστα το bug's Life δεν το έχω δει (ακόμα)
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: Ποια ειναι η αγαπημενη σας ταινια απο την PIXAR ?

'Εχοντας δει όλες τις ταινίες της Πίξαρ, μικρού και μεγάλου μήκους, έχοντας τις σχεδόν όλες στη συλλογή (με την εξαίρεση του Ρατατούη, η σύζυγος σιχαίνεται τους αρουραίους και έβαλε βέτο), και αφού είδαμε κάθε μια τόσες φορές ώστε καταλήξαμε να μιλάμε στο σπίτι με διαλόγους από τις ταινίες (έχω δυο πιτσιρίκια που ξέρουν να χειρίζονται το dvd-player, αν καταλαβαίνετε τι εννοώ) καταλήξαμε μετά απο οικογενειακό συμβούλιο στα εξής συμπεράσματα:

1. 'Ολες σχεδόν οι ταινίες της Πίξαρ είναι σε ένα όμοιο, εξαιρετικά υψηλό επίπεδο, τόσο απο άποψη τεχνική, όσο και απο καλλιτεχνική.

2. Η μοναδική ταινία που απογοητεύει είναι τα Ζουζούνια. Δεν συγκρατήσαμε ούτε μια ατάκα απο όλη την ταινία.

3. Καλύτερη όλων, η αστειότερη γαρ, είναι η Μπαμπούλες ΑΕ.

Λήγει η συνεδρίαση.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Απάντηση: Ποια ειναι η αγαπημενη σας ταινια απο την PIXAR ?

καλες με καλουτσικες ειναι σχεδον ολες
καμμια αγαπημενη .


.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Ποια ειναι η αγαπημενη σας ταινια απο την PIXAR ?

Νemo βάσει και τών προτιμήσεων τού Γιού μου,πού μέ ´έπεισε´να τήν δώ και πραγματικά μέ ενθουσίασε.
Τα γραφικά επίσης μέ εντυπωσίασαν.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Ποια ειναι η αγαπημενη σας ταινια απο την PIXAR ?

Ωραία δημοσκόπηση…
Θα ηθελα να εχει την δυνατότητα πολλαπλών επιλογων καθως εχω πανω από δυο ταινιες που θα ψήφιζα ως αγαπημενες…
Σίγουρα σε αυτές είναι το Moster INC ( με την πολύ καλη μεταγλώττιση στα ελληνικά όπως ειπώθηκε παραπανω) και το Ratatouille.
Αντιθέτως θεωρω υπερτιμημένες το The Incredibles , Wall-E και CARS
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Re: Ποια ειναι η αγαπημενη σας ταινια απο την PIXAR ?

Εγώ ψήφισα Wall-E γιατί τη θεωρώ την πιο "μαύρη" σεναριακά ταινία της Pixar. Επι τοις ουσίας είναι μια ταινία που φτιάχτηκε αποκλειστικά για ενήλικες.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Re: Ποια ειναι η αγαπημενη σας ταινια απο την PIXAR ?

Μπορειτε να δειτε ποιοι ψηφισαν ποια ταινια με κλικ επανω στον αριθμο των ψηφων καθε ταινιας.
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,403
Land of Dystopia
Re: Ποια ειναι η αγαπημενη σας ταινια απο την PIXAR ?

Μπορειτε να δειτε ποιοι ψηφισαν ποια ταινια με κλικ επανω στον αριθμο των ψηφων καθε ταινιας.

Α, ρε μάστορα!!:grinning-smiley-043
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: Ποια ειναι η αγαπημενη σας ταινια απο την PIXAR ?

Ψηφισα το Nemo που ειναι και το καλυτερο για μενα αλλα το cars,μπαμπουλας και ρατατουλης ακολουθουν πολυ κοντα,το wall-e δεν το εχω δει ακομη.Παντως δεν υπαρχει γνωστο animation που να μην το δω τα λατρευω.
 

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Re: Ποια ειναι η αγαπημενη σας ταινια απο την PIXAR ?

Εγώ ψήφισα Wall-E γιατί τη θεωρώ την πιο "μαύρη" σεναριακά ταινία της Pixar. Επι τοις ουσίας είναι μια ταινία που φτιάχτηκε αποκλειστικά για ενήλικες.

Νομίζω ότι υποτιμάς τη νοημοσύνη των μικρών... Η ταινία περνάει άνετα μηνύματα και σε ...μονοψήφιες ηλικίες, που πιάνουν και τόπο. Γιατί δεν πιστεύω ότι κάποιος απο τους ενήλικες άλλαξε συνήθειες ως προς το οικολογικότερο λογω της ταινίας (είναι μάλλον αργά για κάτι τέτοιο)

ΝΕΜΟ για μένα!
 

Nikos F

Supreme Member
19 June 2006
6,146
Αλιμος
Re: Ποια ειναι η αγαπημενη σας ταινια απο την PIXAR ?

Wall-e και Νemo 2 μικρα αριστουργηματα που φαινεται
οτι θα περασουν και το τεστ του χρονου με επιτυχια
 
Status
Not open for further replies.