Ποιός είναι ο Αγαπημένος σας Κακός του Σινεμά ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ποιος ειναι ο αγαπημενος σας Κακος του Σινεμα ?


  • Total voters
    125

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Στην κινηματογραφικη ιστορια υπηρξαν παμπολλες περιπτωσεις στις οποιες οι πρωταγωνιστες βρηκαν ενα τοσο ισχυρο αντιπαλο σεναριακα που κυριολεκτικα περασαν απαρατηρητοι .
Το κοινο εδειξε να λατρευει αυτους τους χαρακτηρες που συχνα ηταν απολυτα κακοι,αλλοτε ειχαν τρελλαθει ενω υπηρξαν και αυτοι που ετσι ηταν η φυση τους.Μιλαμε φυσικα για τους ......Ανταγωνιστες.

Δεδομενου οτι μονο 10 απο αυτους μπορουσα να συμπεριλαβω σε μια ψηφοφορια θεωρω την ατυπη αυτη ψηφοφορια τελειως δειγματοληπτικη και εκ δεδομενου αδικη για πολλα ιερα τερατα -μεταφορικα και κυριολεκτικα-.

Δεν συμπεριελαβα παρα μονον εναν απο νεωτερη ταινια μιας και κυριο κριτηριο ηταν η διαχρονικοτητα των χαρακτηρων που υποδυθηκαν.





 
Last edited:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Re: Ποιος ειναι ο αγαπημενος σας Κακος του Σινεμα ?

1) Πρωτος στην σχετικη λιστα ο διαβοητος Hannibal Lecter απο την σιωπη των αμνων - silence of the lambs.
Τι και αν εγιναν αλλες 2 ταινιες με ηρωα αυτον τον χαρακτηρα ? μια με αυτον στην συνεχεια της πρωτης ταινιας και μια χωρις αυτον σε νεαρη ηλικια .Εκεινη η ταινια χαρισε στον κινηματογραφο τον πιο εξυπνο.γοητευτικο χαρισματικο κακο που περασε ποτε κατα την αποψη του γραφοντος.


 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Re: Ποιος ειναι ο αγαπημενος σας Κακος του Σινεμα ?

2) Darth Vader - star wars. Αμφιταλαντευτηκα αν θα τον συμπεριλαβω στην σχετικη λιστα μιας και ο χαρακτηρας αυτος στην συνεχεια και με τα 3 prequels σκιαγραφειται τοσε λεπτομερως που στην ουσια δικαιολογειται το περασμα του στην Σκοτεινη πλευρα της Δυναμης.Αυτος που θα μπορουσε να ειναι στην θεση του θαταν ο Αυτοκρατορας Παλπατιν η γιατι οχι ο Κομης Ντουκου η ο Darth Maul. Κακοι μεχρι το κοκκαλο με ματια που ξεχειλιζαν απο το μισος .Στην Κολαση θα ειναι αξιωματουχοι δεν αμφιβαλλω.
Κανεις ομως δεν θα τους θυμαται.....γιατι πολυ απλα ο Vader ειναι η μαγευτικοτερη φιγουρα με πανοπλια που περασε ποτε και ας μας εδειξε την αληθινη του μορφη μονο για λιγο στην Επιστροφη των Τζενται. Κακος οσο πρεπει,με φωνη στεντορεια και με ανασα που προκαλουσε ριγη σε ολους..





 
Last edited:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Re: Ποιος ειναι ο αγαπημενος σας Κακος του Σινεμα ?

3) Freddy Krueger - nightmare on elm street .Η πιο σπλατερ εκδοχη του κακου και η πιο ασχημη συναμα(mazi me ton Hellraiser) . Εκανε τετοια επιτυχια και εγινε τοσο καλτ που γεννησε κι αλλες 7 ταινιες και εκανε πασιγνωστο τον Wes Craven.









4) Max Cady ακρωτηρι του φοβου - cape fear.Μοχθηρη φιγουρα χωρις κανενα ελεος. Ευκολα κονιορτοποιει το υπολοιπο καστινγκ και στην αυθεντικη εκδοση και στο ριμεικ.



 
Last edited:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Re: Ποιος ειναι ο αγαπημενος σας Κακος του Σινεμα ?

5) Annie Wilkes - Misery . Η ανθρωπινη εκδοχη του ασταματητου Εξολοθρευτη. Δεν σταματαει ποτε να βασανιζει τον James Caan.














6) Frank Booth - Blue velvet. To σαρδονιο χαμογελο του δυσκολα θα ξεπεραστει. Σε συνδυασμο με το βλεμμα του και τις "ανασες" του μας εδωσε ενα χαρακτηρα που θα μεινει για παντα στο πανθεον των κακων ανταγωνιστων.




 
Last edited:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Re: Ποιος ειναι ο αγαπημενος σας Κακος του Σινεμα ?

7) Anton Chigurh - No country for Old Men. Ο μοναδικος εκπροσωπος των νεοτερων ταινιων. Κακος μεχρι το κοκκαλο. Μου θυμισε εντονα βεβαια τον John Ryder στο Ωτοστοπ του Τρομου (την πρωτη ταινια του 86) παιγμενο απο τον Rutger Hauer.















8) Regan MacNeil - the Exorcist. Σοκαρε πολλους οταν βγηκε και αναγκασε ολη τον κινηματογραφο να εχει την Λιντα Μπλαιρ σαν το προτυπο του possessed




 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Re: Ποιος ειναι ο αγαπημενος σας Κακος του Σινεμα ?

9) Jack Torrance -Η Λαμψη- shining. Tο πιο σατανικο χαμογελο στην ιστορια του Κινηματογραφου ανατελλει στο αριστουργημα του Κιουμπρικ.





10) Verbal kint η αλλιως Keyser Soze - Usual suspects. Ισως ο πιο σατανικα εξυπνος μαζι με τον Χανιμπαλ.




 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Re: Ποιος ειναι ο αγαπημενος σας Κακος του Σινεμα ?

Mπορειτε να ψηφισετε παραπανω απο εναν χαρακτηρα.
 
Last edited:

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Ποιος ειναι ο αγαπημενος σας Κακος του Σινεμα ?

Κε Διαχειριστά,επειδή τα έκανα μούσκεμμα βάλτε την ψόφο μου και στον Jack (The Shinning),και στον Δε Νίρο (Cape Fear.)
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Ποιος ειναι ο αγαπημενος σας Κακος του Σινεμα ?

Αφησες τον Norman Bates (Anthony Perkins) του "Psycho" για να βάλεις τον Kaizer Soze και τον Darth Vader??????????:slapface::slapface:

Πολυ Κατινα ο Norman Bates!! :flipout:


Αστειευομαι ....αφου ηταν πρωταγωνιστης αυτος....απο την αρχη κλεμμενη την ειχε την παρασταση.



Κε Διαχειριστά,επειδή τα έκανα μούσκεμμα βάλτε την ψόφο μου και στον Jack (The Shinning),και στον Δε Νίρο (Cape Fear.)


Α !!!! δεν γινονται αυτα.....σε λιγο θα μου πειτε να ταξινομω και τα πμ σας .....α πα πα πα πα πα....
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Ποιος ειναι ο αγαπημενος σας Κακος του Σινεμα ?

Βρε στριμμένε, αφού δεν πρόλαβα να φηφίσω τους άλλους !!!
Μετά που προσπάθησα, μου έλεγε οτι "έχετε ήδη ψοφήσει..":violent-smiley-030:
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Ποιος ειναι ο αγαπημενος σας Κακος του Σινεμα ?

Βρε στριμμένε, αφού δεν πρόλαβα να φηφίσω τους άλλους !!!
Μετά που προσπάθησα, μου έλεγε οτι "έχετε ήδη ψοφήσει..":violent-smiley-030:

:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Ποιος ειναι ο αγαπημενος σας Κακος του Σινεμα ?

Για μένα τρείς...

Πρωτος και καλύτερος ο Max τού Ντέ Νίρο...
Δεν είναι γκροτέσκο,δεν είναι Καρτούν και κυκλοφορεί ανάμεσά μας.Kαί δέν είναι παράφρων.Εχει πλήρη επίγνωση τών πράξεών του.
Και μόνον για την σκηνή τής ´αποπλάνησης´τής Julliette Lewis (όπου ολα και τίποτα υπονοούνται) κερδίζει τήν προτίμησή μου.
Δευτερος ο Anton....Ψυχρός ,απάνθρωπος μέ βασική αξία τήν επιβίωση πέρα απο το ανθρώπινο είδος.Και επίσης δέν είναι παράφρων.
Tρίτος ο Jack τού Jack..
Εξαιρετικός στό πώς χάνει τά λογικά του και οδηγείται στην τρέλλα ο Nίκολσον.
Επιλέγω τούς δύο πρώτους ,σαν χαρακτήρες μέ την απόλυτη Αντικοινωνική Συμπεριφορά.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Ποιος ειναι ο αγαπημενος σας Κακος του Σινεμα ?

Βρε στριμμένε, αφού δεν πρόλαβα να φηφίσω τους άλλους !!!
Μετά που προσπάθησα, μου έλεγε οτι "έχετε ήδη ψοφήσει..":violent-smiley-030:

Δεν μπορω να παρεμβω βρε.

Αμα τη απομακρυνσει σας απο την καλπη.....απλα παρακολουθειτε. :BDGBGDB55:
 
Last edited:
Re: Ποιος ειναι ο αγαπημενος σας Κακος του Σινεμα ?

Θα σε μαλώσω... άφησες απ'έξω τον Joker του Heath Ledger...............μπορεί να είναι ακόμη ενός έτους ψάρακας αλλά είμαι σίγουρος ότι θα μείνει κλασσική αυτή η δουλειά του...

Από τους υπάρχοντες.... θα δώσω τις 3 ψήφους μου φυσικά στον κύριο Lecter, η απίστευτη προσωπικότητα του οποίου θα με είχε στείλει ως αμνό στη σφαγή...:flipout:

Δεύτερο θα βάλω τον Darth Vader, όχι για την ερμηνεία του, αλλά επειδή είναι, Ο DARTH VADER..:grinning-smiley-043

Για το τέλος θα αφήσω τον κύριο Anton Chigurh, που μπορεσε και με έπεισε ότι είναι πραγματικά ψυχασθενής.... χωρίς καρικατούρες και άλλα φαιδρά...:a0210:
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Ποιος ειναι ο αγαπημενος σας Κακος του Σινεμα ?

Oντως ο Τζόκερ ήταν εξαιρετικός.
Λίγο too much για τα γούστα μου και πολύ λίγος μπροστά στους προηγούμενους.

Αν ζούσε δεν θα γινόταν ο ίδιος πανικός, πιστεύω..
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Ποιος ειναι ο αγαπημενος σας Κακος του Σινεμα ?

Πάντως ο Αnton δέν είναι ψυχασθενής.
Ανηκει στίς λεγόμενες Αντικοινωνικές-Ψυχοπαθητικές Προσωπικότητες,πού έχουν πλήρη επίγνωση τών πράξεών τους αλλά δεν νοιώθουν καμιά Ενοχή γιά οποιδήποτε κακό προξενούν.
Το παραπάνω σχόλιο εντελώς διευκρινιστικό.
Και έχω τήν εντύπωση πώς ειναι πιό δύσκολο να υποδυθεί κάποιος έναν Ψυχοπαθητικό Χαρακτήρα μέ όλη αυτή την ´φονική ψυχρότητα´καί έλλειψη οιασδήποτε Ενοχής παρά έναν Ψυχικά Πάσχοντα(π.χ. Κρόου στό Beautiful Mind).
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Ποιος ειναι ο αγαπημενος σας Κακος του Σινεμα ?

Λίγο too much για τα γούστα μου και πολύ λίγος μπροστά στους προηγούμενους.

Αν ζούσε δεν θα γινόταν ο ίδιος πανικός, πιστεύω..

Πιθανότατα.
Απλώς αυτός μού κράτησε το ενδιαφέρον στην συγκεκριμένη ταινία.