Καθαρισμός της οθόνης του Mac σας

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,445
Πειραιάς
Ο φίλος krokodilos με ρώτησε πως να καθαρίσει την οθόνη του υπολογιστή του, οπότε ήταν ευκαιρία να βρω πληροφορίες για όλους μας.

Αν κ λίγο πολύ είναι γνωστά, ο καθαρισμός καλό είναι να γίνεται στεγνός. Αν όμως, δεν καθαρίζει η οθόνη, τότε μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε νερό ή υγρό καθαρισμού τζαμιών, το οποίο όμως να μην περιέχει αμμωνία ή οινόπνευμα.

Εξυπακούεται ότι το πανί που θα χρησιμοποιήσουμε πρέπει να είναι πάρα πολύ μαλακό, για να μην γρατζουνιστεί η οθόνη.

Βασικό επίσης είναι το υγρό να μην το ρίξουμε κατευθείαν στην οθόνη, αλλά στο πανί πρώτα κ μετά το πανί στην οθόνη.

Τέλος, ο υπολογιστής πρέπει να είναι κλειστός κ να προσέξουμε πάρα πολύ τυχόν υγρά να μην πάνω στο εσωτερικό του.
:a0210:
 

krokodilos

Established Member
26 February 2008
193
Ευχαριστώ Μιχάλη!
Έγιναν δύο δαχτυλιές στην οθόνη του macbook μου και δεν μπορούσα να τις βγάλω με το μαύρο πανάκι που έρχεται μαζί με το μηχάνημα και κόντεψα να χάσω τον ύπνο μου!
Τελικά έβρεξα το πανάκι ελάχιστα και έφυγαν! -bye-
 

Carculas

Established Member
22 May 2011
171
Μη φοβάστε , ακόμα και η σουβλακολιγδα φεύγει.εγώ χρησιμοποιώ τα πανακια απο τα γυαλιά που αν το νοτισεις ή τα βρεχεις με λίγο νερό ή ακόμα καλύτερα με μικρή ποσότητα απο καθαριστικο(καλής ποιοοτητας) οθονων κάνουν δουλειά.θέλει όμως και λίγο τρόφιμο τοπικά, μην περιμένετε το υγρό να κάνει τη διάφορα μόνο του.
 

alzazira69

AVClub Addicted Member
17 June 2012
2,261
θέλει ακόμα και το μαλακό πανί προσοχή, γιατί αν πιάσει κανά "σκληροτράχηλο" κόκο σκόνης από κάτω, μπορεί να γρατζουνίσει άσχημα την οθόνη.