Περί καρτών ήχου.

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Τελικά η asus αντικαταστάθηκε και πριν λίγες μέρες αξιώθηκα να την εγκαταστήσω και να την ακούσω.

Όταν πήγα στον καινούριο χώρο ακρόασης η κάρτα ήταν ήδη στο service και έτσι εδώ και καιρό ακούω με την παλιά μου x-fi extreme audio.

Τα ηχεία έχουν κάτσει πολύ καλά στον νέο χώρο (δεν θα μπορούσαν καλλίτερα πιστεύω) και έτσι πλέων μπορώ να αξιολογήσω τις πηγές μου σε όλους τους τομείς.

Το πρώτο που παρατήρησα είναι πως επιτέλους ηρέμησαν τα ενοχλητικά επιπλέον πρίμα που είχα σε κάποιες ηχογραφήσεις.

Ο ήχος δεν σκληραίνει ποτέ και η στερεοφωνική εικόνα είναι καλλίτερη απο ποτέ.

Η μουσική σκηνή διευρύνθηκε σε τέτοιο βαθμό που κάποιες φορές νομίζω οτι παίζουν και τα πίσω ηχεία.

Μέχρι εδώ καλά.

Πάμε τώρα στις χαμηλές συχνότητες.

Με την creative το χαμηλό ήταν κοφτό και δυνατό και σε ηχογραφήσεις με έντονο περιεχόμενο χαμηλά ταρακουνούσε τον τόπο χωρίς ποτέ να γίνεται υπερβολικό ή κουραστικό.

Με την asus το χαμηλό "στρογγύλεψε" υπερβολικά και έγινε κουραστικά διακριτικό.

Εχω την εντύπωση οτι σβήνει και υπερβολικά γρήγορα.

Τελικά νομίζω θα προτιμούσα την creative με ενα πιο σκοτεινό καλώδιο στα πρίμα.

Μιας και πολλοί απο εσάς έχετε την εν λόγω κάρτα για πείτε μου τις εντυπώσεις σας απο το χαμηλό της.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Ειδικά στο setup με τα ενεργά κρός και τα μπασοκούτια δεν κατάφερα με κανένα τρόπο να έχω αξιοπρεπές χαμηλό ακόμα και με τα db των χαμηλών πολύ πιο ψηλά σε σχέση με την creative.

Ο χώρος απλά δεν γέμιζε χαμηλά με τίποτα.
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Να πάρετε την ψηφιακή έξοδο από την κάρτα ήχου και την συνδέσετε σε ένα εξωτερικό DAC.
Για να παίξει καλά μια χαμηλής τιμής κάρτα ήχου από την αναλογική της έξοδο χρειάζεται να γίνουν και κάποιες επεμβάσεις σε hardware επίπεδο και εκεί τα πράγματα δυσκολεύουν ελαφρώς.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Ρε παιδιά δεν είμαι αρνητικός αλλά τελευταία είμαι μόνιμα με το χέρι στην τσέπη.

Αν έχετε κάτι να προτείνετε που να μην κινείται στην σφαίρα της φαντασίας είμαι όλος αφτιά.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Αναρωτιέμαι πάντως γιατί τέτοια διαφορά στο χαμηλό απο μια κάρτα που στις μετρήσεις είναι τουλάχιστον άριστη και στα χαρακτηριστικά σκοτώνει.
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
μπορη να φοραη ενα κορυφαιο dac αλλα το αναλογικο μερος και η

τροφοδοσια καταστρεφουν οτιδηποτε καλο.

αυτο που βλεπεις υποθετω οτι ειναι αντιγραφη των χαρακτηριστικων του dac

και του src.
 

kpaiss

AVClub Addicted Member
29 November 2006
2,129

To σκεφτομουν και εγω αυτο το dac αλλα φοβηθηκα τα τελωνεια που λογικα θα μου πηγαινε συνολικα κανα 300αρι και μια μερα χαμενη απο την δουλεια.
Ακουσα και κατι ιστοριες οτι δεν εχει "CE" και μπορει να μην περασει καν.
Ισχυουν βρε παιδια ?
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
εγω το πηρα και δεν περασε τελωνειο.

απλα ζητησα αποστολη με απλο ταχυδρομειο και σημειωση οτι ειναι δωρο.

απο ηχο ειναι παρα πολυ καλο για τα χρηματα του.

παντως τωρα φτιαχνω το buffalo που ειναι ακομα καλυτερο αλλα στα

τριπλασια χρηματα.
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Αναρωτιέμαι πάντως γιατί τέτοια διαφορά στο χαμηλό απο μια κάρτα που στις μετρήσεις είναι τουλάχιστον άριστη και στα χαρακτηριστικά σκοτώνει.

Μπορεί η κάρτα να είναι όντως άριστη και απλά τα ηχεία - χώρος σου να είναι λιγάκι "ψόφια" . Τι παιδεύεσαι; Άκου με την creative. Όσο για το σκοτεινό καλώδιο δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεται να καταφύγεις σε τέτοιου είδους ...σκοτεινή μαγεία. Παίξε λιγάκι με τον ισοσταθμιστή του foobar πρώτα ώστε να σκοτεινιάσεις κάποιες συχνότητες και μετά βλέπεις...
 

SHERPA

Supreme Member
18 June 2006
3,450
Βέροια
Κώστα έλεγχξε τις φάσεις και τα left/right να είναι σωστά ανά πλευρά.
Όσο πιο πολύπλοκο το σύστημα, τόσο περισσότερο αυξάνεται η πιθανότητα λαθεμένης συνδεσμολογίας...
Την έχω πατήσει πολλές φορές και την έχουν πατήσει και πολλοί άλλοι που μου λέγανε για εξαιρετικό ήχο και κάναν και συγκρίσεις... μηχανημάτων με λάθος συνδέσεις και αλλού για αλλού(ονόματα δεν λέω...)
 

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Δεν ξέρω αν "στρώνουν" και οι κάρτες ήχου αλλά νομίζω οτι σιγά σιγά το χαμηλό γίνεται καλλίτερο.

Πρως το παρών έχω και τις δυο κάρτες στον υπολογιστή και δοκιμάζω.

Ο χρόνος θα δείξει.

Μάλλον αύριο θα έχω και τον parasound που αγόρασα την δευτέρα.
Να δω και με αυτόν τι γίνεται.
 

lawrence-gr

Established Member
16 February 2009
187
θα δεις οτι θα σου αρεσει πιο πολυ οταν την αφηνεις να δουλευει λιγη ωρα και ακους μετα.ολα εχουν τις καταλληλες συνθηκες λειτουργειας.η θερμοκρασια ειναι ενας παραγοντας.θα δειτε πολλα μεγαλα pa να ανοιγουν ωρες πριν να χρησιμοποιηθουν για να φτασουν σε μια καλη θερμοκρασια.