OPPO BDP-83 Blue Ray Player (Εντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

johny1989

AVClub Addicted Member
17 December 2007
2,573
παιδια δεν εχω γνωσεις για αυτη τη μαρκα
αλλα εσεις που ξερετε τα προιοντα της ειναι καλα ?ανατγωνιστικα?
γιατι εχω πληροφοριες απο τον cavx οτι το συγκεκριμενο βγαινει σε λιγο καιρο και κανει και αναμορφικο zoom:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043
αν εχει ποιοτητα εικονας οπως τα panasonic και ηχο bistream και normal τιμη τοτε ειναι σιγουρη αγορα:guitarist:

τα oppo σαν dvd player καποιοι λενε οτι ειναι τα καλητερα
αληθευει?
 
Last edited by a moderator:

johny1989

AVClub Addicted Member
17 December 2007
2,573
Απάντηση: οppo bdp 83

Just received this e-mail today:

OPPO BDP-83 Blu-Ray Disc Player Update

Thank you for signing up to receive information about our upcoming OPPO BDP-83 Blu-ray Disc Player. We appreciate your interest, and would like to update you on the current development status of this exciting new product.

One of the major design goals for the BDP-83 is to deliver first-class video quality for both Blu-ray and DVD. We based and expanded upon our top-of-the-line DV-983H up-converting DVD player and fully utilize the unparalleled performance of the VRS by Anchor Bay video processing solution. You can expect all the high-end video features including Source Direct for DVD and Blu-ray, high definition HDMI scaling, Edge and Detail Enhancement options, and 1080p24Hz output for both Blu-ray and DVD.

We did not stop at just video performance. We further refined the audio stage, including the addition of discrete stereo outputs and increasing the power and efficiency of the power supply. For SACD playback, the BDP-83 supports direct DSD over HDMI and DSD-to-analog without any PCM conversion, a very unique feature.

With the BDP-83, we intend to release a full-featured universal Blu-ray Disc player that supports BD Profile 2.0 (BD-Live), DVD, SACD, DVD-Audio, Dolby TrueHD, and DTS-HD Master Audio. As of this writing, the BDP-83 supports BD Profile 1.1 (BONUSVIEW), DVD-Video, SACD, and bitstreaming of Dolby TrueHD and DTS-HD Master Audio. Progress is being made on a daily basis as our engineers work diligently around the clock to further enable DVD-Audio, Dolby TrueHD and DTS-HD Master Audio onboard decoding, and BD Profile 2.0.

The BDP-83 is currently undergoing an extensive and thorough Beta Test Program. We greatly appreciate all the feedback from our beta testers, as without their hard work and extraordinary attention to detail, the BDP-83 would not be the high quality product that our customers have come to expect from us.

As many of our customers eagerly anticipate the release of the BDP83, we are contemplating a "BDP-83 Early Adoption Program" in late December or early January. This program will make available a limited number of units so you can purchase and experience the current implementation of the BDP-83's feature set, with the ability to download firmware as new features become available. The estimated price for the BDP-83 is around $499 to $599.

OPPO Digital is a consumer-oriented company that listens carefully to customer opinions and values their feedback. If it were not for our customers' feedback and support, OPPO would not be where we are today. At OPPO we strive to provide our customers with quality products reinforced by exceptional customer service
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,796
Αθήνα
Re: οppo bdp 83

Εγώ έχω το 981 και σε βεβεαιώνω οτι έχει πολύ καλή εικόνα (Faroudja) και πάρα πολύ καλό ήχο για αναπαραγωγή cd. Άσε που διαβάζει DVD Audio και SACD. Είναι πολύ καλό μηχάνημα για τα λεφτά που στοιχίζει.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: οppo bdp 83

μιλησα με το αποστολη και μαλλον απο απριλη
ο ιδιος ειπε καλο πασχα
τιμη περιπου 500-600$ εδω θα δουμε
 

serreos73

AVClub Addicted Member
28 June 2006
2,432
ΑΘΗΝΑ-ΑΛΙΜΟΣ
Απάντηση: οppo bdp 83

Μηπως σου ανεφερε για καποιο κομματι δοκιμης που μπορει να φερει για να το τεσταρει και να το δουμε απο κοντα σε καποια επιδειξη?
 

johny1989

AVClub Addicted Member
17 December 2007
2,573
Απάντηση: Re: οppo bdp 83

του εστειλα mail δεν ειπε ποτε αλλα ειπε με σιγουρια οτι θα κανει anamorphic zoom-bye-
Υπάρχει και Έλληνας αντιπρόσωπος :
Κολοκοτρωνη 60,10560 Αθηνα, Τηλ:210-3250267
http://www.twindigital.gr , email : [email protected]



Φιλικά
Γιώργος.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,842
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: οppo bdp 83

Επίσης (και σημαντικό για πολλούς)

DVD-Audio & SACD !!!

Τόσο απ την HDMI όσο και από τις αναλογικές.

Super μου ακούγεται.Σε συνδυασμό με την έξοχη αναπαραγωγή DVD μου φαίνεται θα δώσω το 35άρι στην αδελφή μου και θα πάρω εγώ αυτό.

Να δούμε και την τιμή γιατί όλα αυτά προς το παρόν τα παίρνεις από 1500 κάι πάνω..
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: οppo bdp 83

δημητρη καπου ειχα γραψει την πιθανη τιμη και ποτε
αλιως ρωταω αυριο τον αποστολη
 

geodengr

AVClub Addicted Member
Re: Απάντηση: οppo bdp 83

Επίσης (και σημαντικό για πολλούς)

DVD-Audio & SACD !!!

Τόσο απ την HDMI όσο και από τις αναλογικές.

Super μου ακούγεται.Σε συνδυασμό με την έξοχη αναπαραγωγή DVD μου φαίνεται θα δώσω το 35άρι στην αδελφή μου και θα πάρω εγώ αυτό.

Να δούμε και την τιμή γιατί όλα αυτά προς το παρόν τα παίρνεις από 1500 κάι πάνω..


Δημήτρη πολύ ενδιαφέροντα νέα. Αν η εικόνα του είναι τόσο καλή στο BD όσο του 981 στο SD, (τηρουμένων των αναλογιών φυσικά!), και ο ήχος του το ίδιο καλός (και γιατί όχι και καλύτερος του 981) σε CD, DVD-Audio & SACD, με τιμή γύρω στο 500άρικο, τότε θα μιλάμε για πραγματικό OPPΟ!!!
Πλησιάζει ο καιρός, θα δούμε. Και αν όντως είναι έτσι τα πράγματα, φυσικά και θα ξαναψωνίσουμε με χαρά από τον φίλο Απόστολο κoινώς Mr OPPO!


Φιλικά
Γιώργος.
 

serreos73

AVClub Addicted Member
28 June 2006
2,432
ΑΘΗΝΑ-ΑΛΙΜΟΣ
Απάντηση: οppo bdp 83

παιδια μπορειτε να ρωτησετε τον αποστολη οσοι εχετε επαφη αν θα φερει καποιο δειγμα να κανει και καποια παρουσιαση ?
 

geodengr

AVClub Addicted Member
Re: Απάντηση: οppo bdp 83

παιδια μπορειτε να ρωτησετε τον αποστολη οσοι εχετε επαφη αν θα φερει καποιο δειγμα να κανει και καποια παρουσιαση ?


Μα δεν χρειάζεται καμμιά ιδιαίτερη γνωριμία για να μιλήσεις με τον Απόστολο, απλά πάρτον τηλ.: θα αισθανθείς λές και τον ξέρεις χρόνια, είναι πολύ καλό παιδί και εξυπηρετικότατος!


Φιλικά
Γιώργος.
 

HAL-9000

Senior Member
26 December 2007
375
Re: οppo bdp 83

Η ΟΡΡΟ αναφέρει οτι οι επιδόσεις του BD-83 στη θέαση DVD θα ειναι αυτές του σημερινού 983 το οποίο είναι ενα απο τα
καλύτερα DVD-Player. Δείτε τα παρακάτω για περισσότερες πληροφορίες

http://www.oppodigital.com/blu-ray-bdp-83/blu-ray-BDP-83-Features.aspx

http://www.prillaman.net/oppobdp83_review.html

http://watershade.net/wmcclain/BDP-83-faq.html

Η τιμή συμφωνα με τον Αποστόλη μάλλον θα παιξει κοντα στα 600 +/- αλλα δεν μπορει να ξερει ακομα...

Σιγουρα φαινεται καταπληκτικό μηχάνημα ... ας ελπίσουμε οτι θα ειναι 100% οπως μας συνηθισε η ΟΡΡΟ με τα 981 και 983
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Re: οppo bdp 83

Ρε παιδιά τι να πω;

Έχω μείνει άφωνος.
Μπράβο στην Oppo που κατάλαβε τι θέλει ο κόσμος από ένα σύγχρονο player.
Συμβατότητα προς τα πίσω σε πράγματα που στο παρελθόν είχαμε χρυσοπληρώσει χωρίς να έχουμε τελικά την εξέλιξη που θέλαμε.

Και μόνο γι' αυτήν την κίνηση χίλια μπράβο.

Εάν όντως τα προσφέρει όλα αυτά, τότε μπήκε στη λίστα για το δώρο του Πάσχα.