TEUFEL CONCEPT S 5.1. Home Theater Speakers (Ερωτήσεις - Εντυπώσεις - Reviews...)

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Καλησπέρα σε όλους
Μέσα απο τα επομενα λιγα ποστ θα προσπαθήσω να καταγράψω τις εντυπώσεις μου από το σετάκι αυτο που αγόρασα (ή καλύτερα πρόσθεσα) στο συστηματάκι μου. Μαζί με αυτά προστεθηκε και νεα τηλεόραση η LG 7000 47" αλλά για αυτήν θα γράψω ξεχωριστά τις εντυπωσεις μου στην κατηγορία τηλεοράσεις αφου νομιζω οτι ταιριάζει καλύτερα έτσι

Αρχιζω λοιπόν..

(Ωπα πλάκωσαν επισκέπτες... αναμονή παιδιά... :coffee:
 
Last edited by a moderator:

NuMb

Established Member
11 July 2006
173
Αθηνα
Re: REVIEW : Denon 1909 + Teufel Concept Series S

Θα πρέπει να είναι καλό το σύστημα. Δεν λένε να ξεκολλήσουν....
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: REVIEW : Denon 1909 + Teufel Concept Series S

Παιδιά sorry αλλά το ξεφτυλίσαμε χτές.. Ειπαμε να δουμε καμμια ταινια αλλά παρολιγο να μας κανουν εξωση από την πολυκατοικία :flipout::flipout:

Λοιπόν..

Το παζλ ηταν δυσκολο.. Ειχα ενα συστημα ανομοιογενές που δεν με καλυπτε ηχιτικά ουτε σε μουσική ουτε σε home cinema. Οι αναγκες ήταν να γινει μια ριζική αναβαθμιση ετσι ωστε να βελτιωθεί το τελικο αποτέλεσμα για ενα μεσοπροθεσμο οριζοντα αλλά με προσοχή στο budget (Το καλό home cinema που σχεδιάζω αργεί ακόμα γιατί σχετίζεται αμεσα με μετακομιση στην επαρχία οπου και θα στηθεί στο νεο μας σπίτι)

Ηθελα να κρατήσω λοιπόν τα μπροστινα ηχεια (B&W 603-2) μιας και με ικανοποιουν μουσικα για δικάναλο πρόγραμμα αλλά παράλληλα να πετύχω ενα καλο αποτέλεσμα σε πολυκάναλο περιεχομενο κατά τη θεαση ταινιών. Μετά απο ψάξιμο διαβασμα αποφάσισα να παω στο σετάκι Denon 1909 + Teufel Compact S (για κεντρικο και πισω ηχεια) κρατώντας βέβαια τα B&W μπροστά..
Ο συνδυασμος ήταν παράτολμος. Ολοι θα πρότειναν τουλαχιστον το κεντρικο ηχεια να ηταν B&W λογω των μπροστινών και για να πω την αμαρτια μου το σκεφτηκα πολύ, αλλά επειδή μου αρέσει να δοκιμάζω και εχοντας διαβασει τα θαυματα που κανει το Odyssey της Denon σε οποιοδήποτε περίεργο setup προχώρησα έτσι

Παραγγελια

Ενισχυτής : 482 Euro από το Technikdirekt.de ταχύτατη διαικπεραίωση και σε 4 εργάσιμες στην πορτα μου με UPS . Αψογη συσκευασία :grinning-smiley-043

Ηχεια : 332 με τα μεταφορικά απο το teuffel.eu λιγο καθυστέρηση στην διακπεραιωση της παραγγελιας. Εδώ οσοι παραγγειλουν θα πρέπει να γνωριζουν οτι επειδή το εν λογω εργοστάσιο πουλάει κατευθειαν σε ολο τον κοσμο χωρις μεσάζοντες και μεταπωλητές, ναι μεν οι τιμές ειναι πολυ καλες αλλα παράλληλα θα υπάρχει μια καθυστέρηση 3-4 ημερών μεχρι να ετοιμαστει η παραγγελια + τον χρόνο αποστολής. Η αποστολή στην Ελλάδα γινεται με DHL η οποια ομως συνεργάζεται με τα ΕΛΤΑ με αποτέλεσμα να υπαρχει μια μικροκαθυστέρηση. Συμβουλή μου σε οσους παραγγείλουν να ελεγχουν στο σιτε των elta το progress του δέματος και οταν φτασει στα ΕΛΤΑ της περιοχής τους να το παραλάβουν μονοι τους. ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΤΩΝ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΩΝ τα ΕΛΤΑ δεν παραδιδουν σπίτι , απλά στέλνουν ειδοποιητήριο.
Συσκευασια και εδώ άψογη. Προσοχή ομως σε 2 σημεια :

α) Οι βιδες συναρμολογησης της βασης ειναι πιασμενες σε καποια εγκοπή με ταινιουλα.. Για καποιον λιγο αφηρημένο ειναι εύκολο να τις πετάξει στα σκουπιδια και πιστέψτε με τουλάχιστον για τα concept S ειναι δύσκολο να βρεθούν ιδιες...
β) Μεσα στην συσκευασία υπαρχει σε ζελατινα ενα χαρτι που λεγεται "customer return form" και το οποιο ειναι απαραίτητο εαν ώ μοι γένοιτο πρέπει να επιστρέψουμε κατι λογω προβλήματος. Το φυλάμε προσεκτικά μαζι με τις κουτες και τις αποδείξεις.

Μαζι με αυτά παρέλαβα και την νεα μου τηλεόραση LG7000 47" αλλά γιαυτήν θα γράψω στο αναλογο θεμα στην κατηγορία Τηλεοράσεις..

....
....
 
Last edited:

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: REVIEW : Denon 1909 + Teufel Concept Series S

Με το που μαζεύτηκαν ολα λοιπόν άρχισε η εγκατάσταση και το σετάρισμα. Πρώτα τα καλώδια οπου η υπαρξη 3 HDMI στον ενισχυτή διευκόλυνε πολύ τα πράγματα

Το DVD στην πρώτη είσοδο (DVD)
Το PS3 στην δεύτεερη (HDP)
Το Popcorn στην τρίτη

και από εκει η εξοδος στην ΤV σε μια αναλογη HDMI πόρτα. Για το PS3 αγορασα ενα 2μετρο HDMI της Clicktronic από το Πλαίσιο το οποιο παιζει μια χαρά και προφανως ειναι 1.3 οπότε δεν εχουμε κανενα προβλημα για HD Audio .. Για τις υπόλοιιπες συνδέσεις χρησιμοποίησα καλώδια που ήδη ειχα από πριν.. Οι καλωδιώσεις των ηχειων ειναι Oelhbach

Aνοιγω ενισχυτή και TV και πριν από ολα αρχίζω τις ρυθμισεις.. Βαζω Auto Setup του Audyssey και αρχίζει η διαδικασία που φαντάζομαι οτι οι περισσοτεροι την γνωρίζετε οπότε δεν μπαίνω σε βάθος.. Με το ενχωματωμενο μικροφωνο παιρνουμε ρυθμισεις από 6 θεσεις ακροασης (μπορουμε και απο λιγότερες αλλά ο κατασκευαστής συνιστα να ειναι μεγάλο το sample ώστε οι υπολογισμοι και οι ρυθμίσεις των ηχείων να γινουν με τον καλύτερο τρόπο. H διαδικασία απαιτεί ήσυχο χώρο οπότε καλύτερα να γινει βράδυ με κλειστες πόρτες/παράθυρα και με σιγαση των συσκευών που βρίσκονται στον ιδιο χώρο διότι το μικρόφωνο ειναι αρκετά ευαίσθητο και οποιεσδήποτε έξτρα ηχητικές πληροφορίες που μπορει να ληφθουν μπορεί να οδηγήσουν σε μη βέλτιστο ηχητικό αποτέλεσμα. Σε μενα η ολη διαδικασια πήρε 3 λεπτά ανα ηχειο και περίπου 5 λεπτά στο τέλος για υπολογισμο των παραμέτρων..

Με το που τελειωσε αυτό ορισαμε και τις εισόδους ανά πηγή και τέλος.. Ο ενισχυτής εχει πολύ πράγμα για ψάξιμο αλλά δεν έκρινα σκοπιμο στην παρούσα φάση να το ψάξω περισσότερο θελοντας να δω τι ψάρια πιάσαμε και να αφήσω το πιθανο fine tuning για αργότερα μετα από 100-150 ώρες ακρόασης οταν και ο ενισχυτής και τα ηχεία θα εχουν στρώσει..

Power on στο DVD λοιπόν Star Wars III και .. από τα πρώτα λεπτά ένα φαρδύ χαμογελο ζωγραφίζεται στο προσωπό μου. :BDGBGDB55:

ΜΑ, ΤΙ ΑΚΟΥΓΑ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ;

Επιτέλους ήχος καθαρός με σωστό διαχωρισμο καναλιών, δυνατός και με λεπτομέρεια που σε έβαζε μέσα στο κέντρο της δράσης. Τα ηχεια δέσαν άψογα μεταξύ τους, δεν ξέρω τι σκ***ά μαγικά έκανε ο επεξεργαστής του κυκλώματος Audyssey αλλά το στοιχημα του ταιριάσματος τόσο διαφορετικών ηχειων (μεγέθους , ισχύος και υφής) το κέρδισα με ενα αποτελεσμα πραγματικά εντυπωσιακό.. Αν η (entry level) Concept S σειρά της Teuffel μπορει να παιξει τοσο καλά, αναρωτιέμαι τι μπορεί να κανουν τα πιο μεγάλα ηχεία της..

Μετά απο 1 ώρα λεω να δώ και να ακουσω HD...
PS3 on, i-robot στο tray, LPCM επιλογή ήχου, και .. ΚΟΛΑΣΗ :BDGBGDB55:

ΠΑΙΔΙΑ ΑΚΟΥΣΤΕ DTS HD μονο αυτό λεω , ειναι εμπειρία...
Παρότι το μαγικο μπλέ λαμπάκι δεν άναβε (οι μαλ***ιες του PS3 :violent-smiley-030:) η διαφορά στην δυναμική περιοχή και στην τοποθέτηση των ήχων στην σκηνή ήταν "ακουστή" και σε συνδυασμο με την άριστη εικονα της LG (αλλη μια έκπληξη για μένα) με έκαναν να μην θέλω να ξεκολάω από την πολυθρόνα.. Δεν τα οδήγφησε σε πολύ υψηλές εντάσεις (περιμένω να στρώσουν) αλλά οσο τα ανεβασα ανταποκρίθηκαν άψογα..


ΜΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΕΙΤΕ, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΝΑ ΠΕΙΣ

Παιδια, για τα ηχεια δεν εχω να πώ τιποτα, αναλογιζομενος οτι μιλάμε για 300 Ευρώ. Δεν πιστεύω οτι υπάρχει καλύτερο πακετάκι στην τιμή αυτή (τουλάχιστον για τις δικές μου ανάγκες). Απο τις ακροασεις ομως ειναι φανερό στα δικά μου αυτια οτι αν και άριστη αγορά τα εν λογω ηχεια εχουν φτιαχτεί σχεδον αποκλειστικά για home cinema και δεν θα απογοητεύσουν τον μελλοντικό τους αγοραστή αρκεί αυτός να εχει ξεκάθαρες απαιτήσεις.. Από μενα μπράβο στην Teufel που μπορει και προσφέρει καλά προιόντα σε καλές τιμές. Μακάρι και αλλοι τετοιοι κατασκευαστές να υιοθετουσαν ανάλογα μοντέλα διανομής ώστε ενα κομματι από το κερδος του κατασκευαστή να πήγαινε στον τελικό καταναλωτή -bye-
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: REVIEW : Denon 1909 + Teufel Concept Series S

Για τον ενισχυτή δεν θα πώ πολλα γιατι εχει ανοιχτεί ολοκληρο thread Και νομιζω οτι τα παιδια εχουν ράψει αναλυτικά γιαυτόν, απλά θα γράφω εν συντομια τι μου άρεσε και τι οχι

(+)

- ΗΧΟΣ γλυκος και γεματος, "μουσικος" τηρουμένων των αναλογιών σε μουσική ακρόαση, αλλά συνάμα δυνατός ρωμαλέος σε πολυκάναλο περιεχόμενο (σε σχέση με την ισχύ του)

- Απιστευτο σύστημα ισοσταθμισης χώρου Audyssey/Multi EQ το οποιο τουλάχιστον στην περιπτωσή μου έκανε θαυματα.

- Πλήθος ρυθμισεων για οτιδήποτε μπορει να φανταστει κανεις για να φερεις τον ενισχυτή στα μέτρα σου

-- Καλή ποιότητα ραδιοφωνικού δεκτη (λήψη και απόδοση) Επιτέλους ακουω σωστά ρ/ς που πριν απλα δεν μπορουσα


(-)

-- Κακογραμμένο μανιουαλ. Οσοι θελετε να βουτήξετε στα βαθιά να εχετε υπόψη οτι θα απαιτήσει χρόνο..

-- Θα ήθελα λίγο περισσότερη ισχύ για να ειναι πραγματικά τέλειο το μηχανάκι

-- Πολύ καλή αλλά όχι κορυφαια ποιότητα κατασκευής (οπως μας ειχε συνηθίσει η Denon τόσα χρόνια). Φαντάζομαι ειναι το τιμημα που πληρώνουμε για να μπορουμε να αγοράζουμε τόσο καλά μηχανήματα σε τοσο χαμηλές τιμές... Εδώ νομιζω οτι ο Harman Kardon 255 υπερτερεί ..


Αυτά προς το παρόν, και θα ποστάρω περισσοτερα καθως και φωτογραφίες στην συνεχεια .. Πιστεύω οτι οταν δεσει το συνολο και στρώσουν τα ηχεια θα εχω ακομα πιο ολοκληρωμένη αποψη την οποια και θα μοιραστώ μαζί σας.

-bye-
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Re: REVIEW : Denon 1909 + Teufel Concept Series S

Μπράβο για το ωραίο ρήβιου και καλορίζικα!

Ομολογώ ότι ζηλεύω και λιγάκι καθώς από καιρό έχω αποφασίσει να αναβαθμίσω τα Καντονάκια μου με teufell αλλά μάλλον θα αργήσω λίγο ακόμη.
Πολύ όμορφα και κομψά τα S!
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Απάντηση: REVIEW : Denon 1909 + Teufel Concept Series S

Καλορίζικα φιλέ μου.
Ωραίος συνδυασμός και πολύ όμορφα τα Teufel.
Οι τιμές είναι αυτές που έχει το site?
http://www.teufel.de/de/Heimkino/Concept-S.cfm?show=orderv
Από μεταφορικά τη χρέωση έχει?

Σωστα.. απλά υπολογιζεις τα κομμάτια που θέλεις μονο (εγώ ηθελα κεντρικο και πισω ηχεια) μεγάλο πλεονέκτημα που δεν το εχεις παντου γιατί πολλοί πουλάνε μονο πακέτα

Τα μεταφορικά σε εμενα για 3 τεμάχια ήταν 53 Ευρώ (οχι και λίγα αλλά η τελική τιμή δεν με χάλασε καθόλου)
 

dmeint

New member
23 June 2006
98
Απάντηση: Re: Απάντηση: REVIEW : Denon 1909 + Teufel Concept Series S

Σωστα.. απλά υπολογιζεις τα κομμάτια που θέλεις μονο (εγώ ηθελα κεντρικο και πισω ηχεια) μεγάλο πλεονέκτημα που δεν το εχεις παντου γιατί πολλοί πουλάνε μονο πακέτα

Τα μεταφορικά σε εμενα για 3 τεμάχια ήταν 53 Ευρώ (οχι και λίγα αλλά η τελική τιμή δεν με χάλασε καθόλου)

Φίλε Geoha απο ποιο site τα αγορασες γιατί το www.teufel.de από το www.teufel.eu έχουν 50 διαφορά .
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Re: REVIEW : Denon 1909 + Teufel Concept Series S

Καλές ακροάσεις Γιώργο -bye-

Το συγκεκριμένο σετάκι ηχείων-ενισχυτή μάλλον θα με απασχολήσει και μένα στο σύντομο μέλλον.
 

cantona

AVClub Enthusiast
8 September 2008
821
Λούτσα
Απάντηση: Re: Απάντηση: REVIEW : Denon 1909 + Teufel Concept Series S

Φίλε Geoha απο ποιο site τα αγορασες γιατί το www.teufel.de από το www.teufel.eu έχουν 50 διαφορά .
Ναι αλλά από το Γερμανικό μπορείς να αγοράσεις;Γιατί μόλις πατήσεις στα Αγγλικά σε βγάζει στο teufel.eu.
@ Geoha καλές ακροάσεις και θεάσεις.
 

NuMb

Established Member
11 July 2006
173
Αθηνα
Re: REVIEW : Denon 1909 + Teufel Concept Series S

To .de στέλνει μόνο Γερμανία και σε ορισμένες κοντινές χωρες (Αυστρία, Ελβετία, Λουξεμβούργο).
 

NuMb

Established Member
11 July 2006
173
Αθηνα
Re: REVIEW : Denon 1909 + Teufel Concept Series S

Geoha με 'γειές. Δοκίμασες τα S με sub σαν 2.1 να μας πεις αν αξίζουν καθόλου σε δικάναλο?
 

VEN_REN

Senior Member
13 September 2007
340
Re: REVIEW : Denon 1909 + Teufel Concept Series S

μεγεια Geoha κι εγώ πλέον ζηλεύω και μου έρχεται να αγοράσω αύριο ενισχυτή και ηχεία

πες μου τα καλώδια τα πήρες απο Teufel ή ξεχωριστά;
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: REVIEW : Denon 1909 + Teufel Concept Series S

μεγεια Geoha κι εγώ πλέον ζηλεύω και μου έρχεται να αγοράσω αύριο ενισχυτή και ηχεία

πες μου τα καλώδια τα πήρες απο Teufel ή ξεχωριστά;

Τα καλώδια τα αγόρασα από εδώ (Αθήνα κέντρο)
Oehlbach έχει και στην Μediamarkt
 

kgian

Senior Member
5 June 2008
442
Teufel concept S - πρώτες εντυπώσεις

Παρέλαβα χτες και ξεπακετάρισα και έστησα σήμερα, πριν απο λίγο.

Η γυναίκα ακόμα κοιμάται και δεν έχω προλάβει να τα βάλω δυνατά.

Δυστυχώς ξέχασαν να μου στείλουν τις βάσεις τοίχου για τα πίσω ηχεία που είχα παραγγείλει (δεν ξέχασαν όμως να τις χρεώσουν) και έστειλα mail. Απάντηση βέβαια απο Δευτέρα.

Είναι όμορφα και φάινεται να παίζουν καλά και την μουσική, τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα. Ακόμα ψάχνομαι να καταλάβω τις ρυθμίσεις του ενισχυτή, θα επανέλθω για διευκρινίσεις.

Ενισχυτής είναι ο onkyo 607. To subwoofer μου φαίνεται πως πρέπει να το βάλω τέρμα απο το ρυθμιστικό του για να ρίξει "σοβαρό" μπάσο...

Άντε, ξύπνα!
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Re: Teufel concept S - πρώτες εντυπώσεις

Άντε γιατί τα ζαχαρώνω πακέτο με τον ίδιο ενισχυτή!!

Αν θές πές και τις διαστάσεις του χώρου σου για να έχω καλύτερη εικόνα...