Near Field ακροάσεις.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

fotio

Senior Member
22 November 2006
448
Ήθελα να διαβάσω γνώμες για ακροάσεις στο γραφείο του pc.
Με κουράζει μετά από κάποια ώρα κ δεν ξέρω αν πήρα τα σωστά ηχεία...monitor audio br2 με τον t-amp.
Ti είναι καταλληλότερο για τέτοιες καταστάσεις;Καθισμένος στο γραφείο δλδ.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
To θέμα δεν έχει να κάνει μόνο με την ποιότητα των ηχείων,αλλά και με το στήσιμό τους.Μπορεί να ακούς σε κοντινό πεδίο,αλλά τα περί τριγώνου κι ύψους των τουϊτερ σε σχέση με τα αυτιά σου ισχύουν.

Ενα ωραίο στήσιμο έχει κάνει ο Θέμης.Τα ηχεία πατούν σε υψηλές βάσεις με κλίση(σε κατά προσέγγιση τρίγωνο),πίσω απο το γραφείο του και σκοπεύουν στο ύψος των αυτιών του.Βέβαια αυτός τα οδηγεί με Krell(άν θυμάμαι καλά έχει τα παθητικά ATC SCM 10) κι έχει επίσης και στην διάθεσή του κορυφαία dac για να παίζει.

Απο εκεί και πέρα,ότι πληρώνεις παίρνεις,ειδικά στα μόνιτορς.
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Ήθελα να διαβάσω γνώμες για ακροάσεις στο γραφείο του pc.
Με κουράζει μετά από κάποια ώρα κ δεν ξέρω αν πήρα τα σωστά ηχεία...monitor audio br2 με τον t-amp.
Ti είναι καταλληλότερο για τέτοιες καταστάσεις;Καθισμένος στο γραφείο δλδ.

Ενα μικρό μονόδρομο ιδιοκατασκευής με τετράιντσο μεγάφωνο fostex. Κόστος κατασκευής < 100 ευρώ.
Κάποτε έγινε και μια δοκιμή με μικρά ηχεία στο σπίτι του Τάσου (tmjuju) και ήταν για μένα το καλύτερο της δοκιμής αφού ήταν το μοναδικό ηχείο που δεν μπέρδευε την κιθάρα στο demo CD αναφοράς που χρησιμοποιώ. Είχε και πολύ ξεκούραστο ήχο, ότι πρέπει για near-field για χρήση με H/Y.

Οσο για τα DACs, επι της ουσίας δεν παίζουν πλέον κανέναν απολύτως ρόλο για τη χρήση που τα θέλεις.
 
Last edited:

fotio

Senior Member
22 November 2006
448
Ενδιαφέρον....ψηλές βάσεις ε;Δεν το είχα σκεφτεί καθόλου αυτο.Eγώ σκεφτόμουνα να τα βάλω σε βάσεις λίγο χαμηλότερα από το γραφείο και να δώσω κλήση προς τα επάνω.
Τα 4' fostex που τα βρήκες;O thomann μόνο αυτά έχει http://www.thomann.de/gr/fostex_fe83e_breitbandlautsprecher.htm
και είναι 3'

Πάντώς θα γίνουν δοκιμές και με άλλους ενισχυτές.Musical fidelity B1 και nad 3020b
 
Last edited:

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Re: Απάντηση: Near Field ακροάσεις.

Ενδιαφέρον....ψηλές βάσεις ε;Δεν το είχα σκεφτεί καθόλου αυτο.Eγώ σκεφτόμουνα να τα βάλω σε βάσεις λίγο χαμηλότερα από το γραφείο και να δώσω κλήση προς τα επάνω.
Τα 4' fostex που τα βρήκες;O thomann μόνο αυτά έχει http://www.thomann.de/gr/fostex_fe83e_breitbandlautsprecher.htm
και είναι 3'

Πάντώς θα γίνουν δοκιμές και με άλλους ενισχυτές.Musical fidelity B1 και nad 3020b

Ιδιοκατασκευή σου έγραψε με μεγάφωνα fostex.
 

meraklis

New member
10 February 2009
13
Μετά απο πόση ώρα έρχεται η κούραση; Σε ποιά ένταση ακούς? Πόσο near είναι το near field?
 

fotio

Senior Member
22 November 2006
448
Δεν μπορώ να το δυναμώσω...πραγματικά νομίζω ότι αυτά τα ηχεία δεν είναι για το γραφείο του pc και για μικρό υπνοδωμάτιο.Στο σαλόνι που τα άκουσα ήταν καλά.
Περίπου 110 εκατοστά κάθομαι....Ατυχία...Πήρα και καλώδια,μήπως ήταν αυτό..
Το να το χαμηλώσω δεν είναι λύση γιατί δεν ακούγεται η ηχογράφηση μετά σωστά...
Άντε πάλι στην αναζήτηση...
 

THEMILOC

AVClub Enthusiast
6 February 2008
1,176
ΕΛΛΑΔΑ
Re: Απάντηση: Near Field ακροάσεις.

Δεν μπορώ να το δυναμώσω...πραγματικά νομίζω ότι αυτά τα ηχεία δεν είναι για το γραφείο του pc και για μικρό υπνοδωμάτιο.Στο σαλόνι που τα άκουσα ήταν καλά.
Περίπου 110 εκατοστά κάθομαι....Ατυχία...Πήρα και καλώδια,μήπως ήταν αυτό..
Το να το χαμηλώσω δεν είναι λύση γιατί δεν ακούγεται η ηχογράφηση μετά σωστά...
Άντε πάλι στην αναζήτηση...

Θα είχα να προτείνω τη λύση των ATC SCM7 σαν σχεδόν εξειδικευμένα near field με έναν ενισχυτή 40-50W.
 

fotio

Senior Member
22 November 2006
448
Ευχαριστώ για την πρόταση.Θα το ψάξω.
Τώρα έχω τον Musical Fidelity B1 και περιμένω και τον Nad 3020b για δοκιμή.
 

christos

Supreme Member
6 August 2006
5,483
πέρα μαχαλάς
εγω πηγα σε αυτη τη λυση η οποια με υπερκαλυπτει στα 180 ευρω
005379.jpg

υπαρχουν βεβαια πολλες διαφορετικες υπολποιησεις σε αυτοενισχυομενα ,δεν εχεις παρα να ακουσεις .
Απο την αλλη μου φαινεται παραξενο που το παρον συστημα δεν σε ικανοποιει ,μηπως φταιει κατι αλλο?
πειραξε λιγο τις ρυθμισεις του κομπιουτερ και τσεκαρε τις συνδεσεις καλου κακου.
 

fotio

Senior Member
22 November 2006
448
Απάντηση: Re: Near Field ακροάσεις.

εγω πηγα σε αυτη τη λυση η οποια με υπερκαλυπτει στα 180 ευρω
005379.jpg

υπαρχουν βεβαια πολλες διαφορετικες υπολποιησεις σε αυτοενισχυομενα ,δεν εχεις παρα να ακουσεις .
Απο την αλλη μου φαινεται παραξενο που το παρον συστημα δεν σε ικανοποιει ,μηπως φταιει κατι αλλο?
πειραξε λιγο τις ρυθμισεις του κομπιουτερ και τσεκαρε τις συνδεσεις καλου κακου.

τα έχω ακούσει και νομίζω ότι έχουν πολλά μπάσσα...
 

fotio

Senior Member
22 November 2006
448
Να πάω σε ενεργά ή παθητικά ηχεία;
(ταλαντεύομαι μεταξύ nad 3020b και musical fidelity b1)
Θέλω να συνδέσω pc,cd player και πικάπ.Θα μπορώ να τα έχω αυτά με τα ενεργά;
 

lekarou73

New member
26 June 2008
11
Τα ενεργα ηχεια δεχονται σημα προενισχυσης αρα οτι τους δωσεις θα το αναπαραγουν. Για να εχεις συγχρονως τον ελεγχο για αναπαραγωγη CD , πικαπ, PC κ.α. ολα αυτα θα πρεπει να συνδεθουν πανω σ' εναν προενισχυτη ή εναν ολοκληρωμενο που εχει εξοδο Pre out .
 

fotio

Senior Member
22 November 2006
448
Ο nad 3020b που έχω έχει pre out.Πώς θα γίνει λοιπόν;Θα χρησιμοποιηθεί μόνο για τις εισόδους του;και τα ενεργά θα λειτουργούν με τον δικό τους ενισχυτή;Είναι καλό αυτό;Μήπως να χρησιμοποιούσα την ενίσχυση από τον nad.
Τέλος υπάρχουν near field ηχεία που να είναι παθητικά;
 

lekarou73

New member
26 June 2008
11
Βεβαιως και υπαρχουν παθητικα Nearfields. Αν συνδεσεις ενεργα ηχεια θα τα συνδεσεις στην εξοδο preout.
 

fotio

Senior Member
22 November 2006
448
Έχω έναν ενδοιασμό για τα monitor ηχεία γιατί διαβάζω συνέχεια ότι τα χρησιμοποιούν για να γράφουν μουσική και δεν ξέρω αν θα είναι ξεκούραστα για να ακούς μουσική.
 

fotio

Senior Member
22 November 2006
448
Ακούει κανείς με παθητικά ηχεία στο pc;
Τι είναι καλύτερα;Κάποιος μου είπε να μην έχει μεταλλικό twitter.Ισχύει;