Battlestar Galactica - Caprica - Blood and Chrome

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ποιον χαρακτήρα προτιμάτε από το Battlestar Galactica ?

  • NΞ±ΟΞ±ΟΟΞΏΟ ΞΞ½ΟΞ±ΞΌΞ±

    Votes: 28 32.9%
  • Ξ ΟοΡδΟΞΏΟ Ξ‘ΞΏΟλιν

    Votes: 0 0.0%
  • Ξ£ΞΌΞ·Ξ½Ξ±Ξ³ΞΏΟ ΞΟολλο

    Votes: 5 5.9%
  • ΞΞΉΞ±ΟΟΞΏΟ ΞΟΞ±Ξ»ΟΞ±Ο

    Votes: 11 12.9%
  • ΞΟΞ»ΟΞ½Ξ±Ο ΞΞΏΟΞΌΞ΅ΟΞΏ ΞΞΎΞΉ

    Votes: 14 16.5%
  • Ξ£ΞΌΞ·Ξ½Ξ±Ξ³ΞΏΟ ΞΞ±ΟΞ± ΞΟΞ΅ΞΉΟ (Ξ£ΟΞ±ΟΞΌΟΞ±ΞΊ)

    Votes: 19 22.4%
  • ΣμηναΟΟΞΏΟ Ξ£Ξ±ΞΏΟΞ» ΀αι

    Votes: 7 8.2%
  • Ξ₯ΟΞΏΟΞΌΞ·Ξ½Ξ±Ξ³ΞΏΟ Ξ¦Ξ΅Ξ»ΞΉΞΎ ΞκΡιΟΞ±

    Votes: 0 0.0%
  • ΞΞ·ΟΞ±Ξ½ΞΉΞΊΞΏΟ ΞκαλΡν ΀αιΟΞΏΞ»

    Votes: 1 1.2%

  • Total voters
    85

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,474
Εκεί ψηλά.....
Battlestar-Galactica.jpg



ΥΠΟΘΕΣΗ: Σε έναν μακρινό γαλαξία που τον αποίκησαν άνθρωποι πριν σαράντα περίπου χρόνια, οι Κυλωνες, ανδροειδή που χρησιμοποιούνταν ως εργάτες σε συνθήκες πέραν των ανθρώπινων δυνατοτήτων, συνυπήρχαν αρμονικά με τους δημιουργούς τους. Από τότε η κατάσταση έχει αλλάξει δραματικά καθώς οι Κυλωνες με επικεφαλής τη Νο. 6, εξεγέρθηκαν κατά των δημιουργών τους και τώρα ο πόλεμος πλήττει τις αποικίες. Με τη βοήθεια του Γάιους Μπαλταρ, ενός επιστήμονα, οι Κυλωνες αδρανοποιούν τα αμυντικά συστήματα των ανθρώπων και εξαπολύοντας σφοδρές επιθέσεις με πυρηνικα οπλα κατορθώνουν να εξολοθρεύσουν τον αστρικό στόλο των εχθρών τους. Παρόλα αυτά, ένα μόνο αστρόπλοιο, που επρόκειτο να παροπλιστεί, γλιτώνει από τα πυρα των Κυλωνων. Πρόκειται για το Γκαλάκτικα, που με επικεφαλής τον Πλοιαρχο Αντάμα, κατορθώνει να «σπάσει» τις γραμμές των εχθρών και να οδηγήσει τα εναπομείναντα διαστημόπλοια του στόλου των ανθρώπων σε ασφαλές μέρος. Ποιο είναι αυτό; Η 13η αποικία, γνωστή ως ένας πλανήτης με την ονομασία Γη! Μια δραματική πορεία στο Διάστημα ξεκινά για τον Αντάμα και το ατρόμητο πλήρωμά του, ενώ οι κυλωνες βρίσκονται στο κατόπι τους...
 
Last edited:

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
Χθές ολοκλήρωσα με ανάμεικτα συναισθήματα τον πρώτο κύκλο του Battlestar Galactica. Ευχαριστήθηκα πολλά σημεία του: την πολυπλοκότητα των πολιτικών διεργασιών και αποφάσεων, την -σε βαθμό επιδεικτικότητας- ισότητα των δύο φίλων, τον Baltar, τον αντιπαθητικό Tigh και (ελαφρύ spoiler) την αίσθηση ότι όλες οι νίκες των ανθρώπων είναι προαποφασισμένες από τους Cylons.

Ωστόσο, απογοητεύτηκα από το επιστημονικό κομμάτι: Οι επιστημονικοί σύμβουλοι δεν δείχνουν καν να προσπαθούν. Είναι σαν οποιαδήποτε τεχνολογική έρευνα πέραν της διαστημικής ναυσιπλοΐας να έμεινε στο 1980 - ειδικά σε ό,τι αφορά την επικοινωνία. Ακόμα χειρότερα, με εκνευρίζει όταν προφητείες και λοιπές θρησκευτικές επιταγές χρησιμοπιούνται για να οδηγήσουν στην πλοκή. Ήταν το μόνο πράγμα που με είχε ενοχλήσει και στο Matrix. Βέβαια, στη συγκεκριμένη σειρά δεν έχει ξεκαθαριστεί αν οι εν λόγω προφητείες θα επαληθευθούν ή όχι, αλλά ήδη η υπερβολική προσήλωση κάποιων χαρακτήρων σε αυτές είναι, για τα δικά μου γούστα υπερβολική. Κύριοι σεναριογράφοι, υπάρχουν και οι ταινίες φαντασίας για αυτούς τους προβληματισμούς. Όταν γράφετε sci-fi, παρακαλώ θυμηθείτε από πού βγαίνει το "sci".
 
Last edited by a moderator:

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Απάντηση: Re: Ποια ταινια μόλις ειδατε?

Χθές ολοκλήρωσα με ανάμεικτα συναισθήματα τον πρώτο κύκλο του Battlestar Galactica. Ευχαριστήθηκα πολλά σημεία του: την πολυπλοκότητα των πολιτικών διεργασιών και αποφάσεων, την -σε βαθμό επιδεικτικότητας- ισότητα των δύο φίλων, τον Baltar, τον αντιπαθητικό Tigh και (ελαφρύ spoiler) την αίσθηση ότι όλες οι νίκες των ανθρώπων είναι προαποφασισμένες από τους Cylons.

Ωστόσο, απογοητεύτηκα από το επιστημονικό κομμάτι: Οι επιστημονικοί σύμβουλοι δεν δείχνουν καν να προσπαθούν. Είναι σαν οποιαδήποτε τεχνολογική έρευνα πέραν της διαστημικής ναυσιπλοΐας να έμεινε στο 1980 - ειδικά σε ό,τι αφορά την επικοινωνία. Ακόμα χειρότερα, με εκνευρίζει όταν προφητείες και λοιπές θρησκευτικές επιταγές χρησιμοπιούνται για να οδηγήσουν στην πλοκή. Ήταν το μόνο πράγμα που με είχε ενοχλήσει και στο Matrix. Βέβαια, στη συγκεκριμένη σειρά δεν έχει ξεκαθαριστεί αν οι εν λόγω προφητείες θα επαληθευθούν ή όχι, αλλά ήδη η υπερβολική προσήλωση κάποιων χαρακτήρων σε αυτές είναι, για τα δικά μου γούστα υπερβολική. Κύριοι σεναριογράφοι, υπάρχουν και οι ταινίες φαντασίας για αυτούς τους προβληματισμούς. Όταν γράφετε sci-fi, παρακαλώ θυμηθείτε από πού βγαίνει το "sci".

Είμαι φανατικός της σειράς, αλλά παρόλα αυτά θα συμφωνήσω μαζί σου στο θέμα των θρησκευτικών μπουρδολογιών......
Για το θέμα της επικοινωνίας , υποτίθεται ότι το παλιού τύπου Galactica έχει απαρχαιωμένη τεχνολογία αλλά ακριβώς αυτό είναι και το πλεονέκτημα του,ενάντια στη ''δικτυωμένη'' τεχνολογία των Cylon.

Χθες είδα το 14ο επεισόδιο του 4ου κύκλου!!!
Έχεις πολύ πράμα να δεις ακόμα!!!!
ΔΕΝ θα απογοητευτείς!!!!!!! -bye-
 
Last edited by a moderator:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,474
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Re: Ποια ταινια μόλις ειδατε?

Ωστόσο, απογοητεύτηκα από το επιστημονικό κομμάτι: Οι επιστημονικοί σύμβουλοι δεν δείχνουν καν να προσπαθούν. Είναι σαν οποιαδήποτε τεχνολογική έρευνα πέραν της διαστημικής ναυσιπλοΐας να έμεινε στο 1980 - ειδικά σε ό,τι αφορά την επικοινωνία. Ακόμα χειρότερα, με εκνευρίζει όταν προφητείες και λοιπές θρησκευτικές επιταγές χρησιμοπιούνται για να οδηγήσουν στην πλοκή. Ήταν το μόνο πράγμα που με είχε ενοχλήσει και στο Matrix. Βέβαια, στη συγκεκριμένη σειρά δεν έχει ξεκαθαριστεί αν οι εν λόγω προφητείες θα επαληθευθούν ή όχι, αλλά ήδη η υπερβολική προσήλωση κάποιων χαρακτήρων σε αυτές είναι, για τα δικά μου γούστα υπερβολική. Κύριοι σεναριογράφοι, υπάρχουν και οι ταινίες φαντασίας για αυτούς τους προβληματισμούς. Όταν γράφετε sci-fi, παρακαλώ θυμηθείτε από πού βγαίνει το "sci".



Παρακολουθουσα και εγω την σειρα αυτη που μαζι με τον Δοκτορα Χου ειναι μακραν οτι καλυτερο εχει βγει τα τελευταια χρονια στην τηλεοραση του φανταστικου.

οι επικοινωνιες που αναφερεις εχουν δικαιολογηθει μεσα στο σεναριο. Οι πολεμικες αναμετρησεις καθιστουν απαραιτητη την αξιοπιστια των επικοινωνιων μεσα στο σκαφος και την αποτροπη των παρεμβολων απο μερους των εχθρων. Το μονο μεσο που δεν μπορει να παρεμποδισει ο εχθρος ειναι η επικοινωνια με καλωδια.
Απλο και ωραιο.
Για τις προφητειες δεν θα σου πω τιποτα. Εμενα με ενθουσιασε η παρουσια τους οπως και των θρησκευτικων δοξασιων ειτε μονοθειστικων ειτε πολυθειστικων.
Κριμα που τελειωνει.....6 επεισοδια εμειναν και πραγματικα εχουμε μεινει αφωνοι τελευταια.
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ποια ταινια μόλις ειδατε?

Παρακολουθουσα και εγω την σειρα αυτη που μαζι με τον Δοκτορα Χου ειναι μακραν οτι καλυτερο εχει βγει τα τελευταια χρονια στην τηλεοραση του φανταστικου.

οι επικοινωνιες που αναφερεις εχουν δικαιολογηθει μεσα στο σεναριο. Οι πολεμικες αναμετρησεις καθιστουν απαραιτητη την αξιοπιστια των επικοινωνιων μεσα στο σκαφος και την αποτροπη των παρεμβολων απο μερους των εχθρων. Το μονο μεσο που δεν μπορει να παρεμποδισει ο εχθρος ειναι η επικοινωνια με καλωδια.
Απλο και ωραιο.
Για τις προφητειες δεν θα σου πω τιποτα. Εμενα με ενθουσιασε η παρουσια τους οπως και των θρησκευτικων δοξασιων ειτε μονοθειστικων ειτε πολυθειστικων.
Κριμα που τελειωνει.....6 επεισοδια εμειναν και πραγματικα εχουμε μεινει αφωνοι τελευταια.

Να υποθέσω ότι είδες το 14ο επεισόδιο; :grinning-smiley-043

Αν αξιολογήσεις τη σειρά ως σύνολο,(Απο το 1ο επεισόδιο μέχρι το προχθεσινό...) νομίζω ότι είναι όντως ότι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει στο είδος αυτό τα τελευταία 10 χρόνια.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,474
Εκεί ψηλά.....
Re: Ποια ταινια μόλις ειδατε?

Τοδα το ατιμο......
Ειχα φαει τα νυχια μου μεχρι να προβληθει. Ουτε οταν εφτασαν σε εκεινο τον μπλε πλανητη δεν εκανα ετσι....
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Απάντηση: Ποια ταινια μόλις ειδατε?

Σ...ά έχουν γίνει όλα, άστα να πάνε!

Αναρωτιέμαι πως θα το τελειώσουν.....
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Ποια ταινια μόλις ειδατε?

Τοδα το ατιμο......
Ειχα φαει τα νυχια μου μεχρι να προβληθει. Ουτε οταν εφτασαν σε εκεινο τον μπλε πλανητη δεν εκανα ετσι....

To preview από το 15ο το είδες Kosh; -bye-

Έχω την εντύπωση πως τα τελευταία 6 επεισόδια, θα μας κάνουν να βάλουμε να ξαναδούμε όλη τη σειρά από την αρχή...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,474
Εκεί ψηλά.....
Re: Ποια ταινια μόλις ειδατε?

Οχι. Γενικα αποφευγω τα τρειλερ και τα preview.

Θελω να ειμαι απροετοιμαστος.





τωρα που βλεπω κινηση μαλλον θα μεταφερω ολη την γκαλακτικοκουβεντα σε δικο της νημα.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Battlestar Galactica

Ποιον χαρακτηρα προτιματε απο το Battlestar Galactica ?

Εξαρτάται από το τι θα κάνουμε μαζί του... Νομίζω ότι το Νο.6 έχει τις περισσότερες προοπτικές... :grinning-smiley-043-bye-

Χωρίς πλάκα τώρα, το BG δεν είναι μια σειρά που οι χαρακτήρες είναι χάρτινοι. Ολοι έχουν το παρελθόν τους, και ενεργή συμμετοχή στα δρώμενα. Δεν θα μπορούσα να πω ότι μου αρέσει ο "τάδε"... Συμπαθώ όμως τα δύο "γερόντια", Αντάμα και Ρόσλιν...
 
Last edited:

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Battlestar Galactica

H σειρα ειναι super και ειδικα στον τελευταιο κυκλο πηρε "Φωτια"!
Καπου στην μεση του τριτου με ειχε κουρασει με τα κοινωνικοπολιτικα του αλλα τωρα παλι το παρακολουθω με αμειωτο ενδιαφερον.
Το cast ειναι σουπερ και ο Adama απλα εξαιρετικος...
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012
Απάντηση: Battlestar Galactica

Εξαρτάται από το τι θα κάνουμε μαζί του... Νομίζω ότι το Νο.6 έχει τις περισσότερες προοπτικές... :grinning-smiley-043-bye-

Χωρίς πλάκα τώρα, το BG δεν είναι μια σειρά που οι χαρακτήρες είναι χάρτινοι. Ολοι έχουν το παρελθόν τους, και ενεργή συμμετοχή στα δρώμενα. Δεν θα μπορούσα να πω ότι μου αρέσει ο "τάδε"... Συμπαθώ όμως τα δύο "γερόντια", Αντάμα και Ρόσλιν...


Ποιον χαρακτήρα προτιμάτε......
Δύσκολα μας βάζεις!!!!! :flipout::flipout::flipout::flipout:
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Battlestar Galactica

..και ενα απιθανο poster σε στυλ μυστικου δειπνου για τους fan της σειρας:


attachment.php
 

Attachments

  • 800Χ600_PromotionalPhotos_Season4_NUP_111710_1900_122_55lo.jpg
    800Χ600_PromotionalPhotos_Season4_NUP_111710_1900_122_55lo.jpg
    130.4 KB · Views: 203

Δημήτρης Θ.

AVClub Fanatic
17 June 2006
12,627
Απάντηση: Battlestar Galactica

Σαουλ Ται, όλα τα λεφτά.....
Γενικά η σειρά είναι ότι καλύτερο έχω δει και όλο το καστ είναι φοβερό.
Η νο6 αν και μοντέλα παίζει καταπληκτικά (όπως όλοι, αν εξαιρέσω την ξενέρωτη προεδρίνα)
Είδα μέχρι τα μισά της 4ης σεζόν.
Θα περιμένω να ολοκληρωθεί για να την δω όλη, μιας και γενικά τις σειρές τις βλέπω σερί (την 1η σεζόν την είδα σε ένα Σ/Κ)
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Battlestar Galactica

Μια διορθωση για την λιστα επιλογης: ο Gaius Baltar δεν ειναι γιατρος αλλα Διδακτωρ.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,474
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Battlestar Galactica

Μια διορθωση για την λιστα επιλογης: ο Gaius Baltar δεν ειναι γιατρος αλλα Διδακτωρ.

Επιστημων για την ακριβεια.....

Σε καποιο επεισοδιο εκανε ιατρικη ερευνα.
 

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,840
Re: Battlestar Galactica

εχω δει κ το 16 το 17 και 18 επεισόδιο μιας και έχω φίλο στην SciFi Film Co και μου εστειλε κοπια για να κατατοπίσω μια Καναδικη εταιρεία σε θέματα υποτίτλων, μπορω λοιπον να διαβεβαιωσω οτι ειναι οτι καλυτερο εχει γυριστει τα τελευταια 20 χρονια




Κυριακη οποιος θελει και μπορει θα δουμε με Kosh το 19 και 20 επεισοδιο σε HD προβολεα σε 120''

και ενα tip..δωρο......ο 5ος κυκλωνας ειναι γκομενα...

τελος.....
 
Last edited by a moderator:

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,840
Re: Battlestar Galactica

βρε JL μου μην ξεχαστουμε και φαμε και καμια ντοματα....

απο τα post 18 και 19 κρατα μονον οτι θα δω τον Kosh ολα τα αλλα της Παρασκευης το γαλα

ουτε που ξερω τι ειναι το galaktika παναθεμα με μεσα μου:flipout::flipout: