Ζήτημα τιμονιέρας!!!

lawrence-gr

Established Member
16 February 2009
187
xlarge_20161104123400_logitech_g920_driving_force.jpeg


Γεια σε ολους!εχετε εις γνωση σας καμια αξιολογη τιμονιερα για ps3?δυστυχως δεν υπαρχουν πολλες επιλογες ,αλλα ποια κρινεται ως καλυτερη?εχει ακουστει κατι για νεα κυκλοφορεια?αυτη που εχω δεν μου αρεσε καθολου...
(Logitech DRIVING FORCE EX PS3).ξεκινησα να παιζω το dirt και δεν μπορουσα να παιξω.βρισκω οτι εχει αρκετη καθυστερηση μεχρι να ανταποκριθει σε αυτο που κανω.απο τις ριθμησεις δεν καταφερα τιποτα το αξιολογο...
ειπα να το προσπαθησω μιας και ηταν δωρο,αλλα με βλεπω να αγοραζω αλλη..
 
Last edited by a moderator:

engel85

Established Member
28 January 2008
234
Αθήνα
Απάντηση: Ζητημα τιμονιερας!!!!

Εγώ έχω την Logitech Driving Force GT, την πέτυχα στα 85 Euro στη Media Markt μετά τις Γιορτές. Έχει πολύ καλή ποιότητας κατασκευής, είναι 2,5 στροφών και έχει το ισχυρότερο force feedback από όσες τιμονιέρες έχω δοκιμάσει. Εγώ τη χρησιμοποιώ κυρίως με το GT5:p και η αίσθηση είναι κορυφαία. Το μόνο μειονέκτημα είναι τα πλαστικά πεντάλ αλλά γενικά τη συνιστώ ανεπιφύλακτα.
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,682
Clermont-Ferrand, France
Απάντηση: Ζητημα τιμονιερας!!!!

G25, Απλά κορυφαία και σε απόκριση αλλά και σε κατασκευή. Μπορείς να την βρεις από 150 μεταχειρισμένη εώς 200 καινούρια.
 

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Απάντηση: Ζητημα τιμονιερας!!!!

Δεν ανέφερε βλέπω κανένας την σειρά Porsche 911 Turbo Wheel που εκτός του μεγάλου μειονεκτήματος της δηλ. της τιμής μοιάζει να είναι στα περισσότερα σημεία καλύτερη από την άμεση αντίπαλο της την G25

Πρώτα απ’ όλα η μετάδοση της κίνησης (ανάδραση δόνηση) γίνεται μέσω ιμάντα και όχι μέσω γραναζιών, που συνεπάγεται πολύ λιγότερο θόρυβο λειτουργίας!

Είναι ασύρματη, τέρμα τα καλώδια-συνδέσεις!

Είναι η μεγαλύτερη σε διάμετρο (300mm)(για μένα αυτό μετράει)

Καλύτερος επιλογέας ταχυτήτων και αίσθηση στα pedals.

Δόνηση που αυξομειώνεται ανάλογα με τις στροφές του κινητήρα (για ποιο real αίσθηση)

Πολύ καλές απομιμήσεις τιμονιών Porsche (για τους λάτρες της εταιρείας)

Ενδείξεις LED και during game play ρυθμίσεις πάνω στο τιμόνι.

Και διάφορα άλλα όχι τόσο σημαντικά.

Multiplatform: Xbox 360 – PC – PlayStation 3 (όχι για όλες τις τιμονιέρες)

Η αλήθεια είναι ότι δεν την έχω δοκιμάσει, αν και πολύ θα το ήθελα, δεν την συνάντησα πουθενά στην Ελλάδα – μάλλον δεν την φέρνει κανείς.
Και δεν ξέρω τι παίζει από άποψη lag ?
Ξέρει κανείς?
 
17 June 2006
23,484
Αθήνα
Απάντηση: Re: Ζητημα τιμονιερας!!!!

G25 + αυτο = ταμαμ

ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Με μία κολόνα στο τιμόνι , πάει σαν σεισμόπλεικτο....Οσο και κολλημένη να είναι , έχει μεγάλο τζόγο! Οπωσδήποτε το τιμόνι να πατάει σε Π.
Μιλάει η εμπειρία -bye-
 

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Απάντηση: Re: Ζητημα τιμονιερας!!!!

ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Με μία κολόνα στο τιμόνι , πάει σαν σεισμόπλεικτο....Οσο και κολλημένη να είναι , έχει μεγάλο τζόγο! Οπωσδήποτε το τιμόνι να πατάει σε Π.
Μιλάει η εμπειρία -bye-


Κάτι ξέρει ο ΤΑΣΟΣ! Την έχω πατήσει προσωπικά και χρειάστηκε να επαναλάβω ιδιοκατασκευή για τον λόγο αυτό!
 

gggppp333

Senior Member
28 November 2008
607
Re: Ζητημα τιμονιερας!!!!

Δεν το συζηταμε καν.

G25

Εχω ασχοληθει πολυ με το αθλημα και ξερω πολλους ακομα φιλους με τους οποιους τρεχουμε αγωνες σε παγκοσμιο επιπεδο.
Ολοι συμφωνουν οτι ειναι η καλυτερη λυση.
Οτι αλλο και να παρεις, το πιο πιθανο ειναι σε λιγο διαστημα να το δωσεις για να παρεις μια G25. Τελειο feedback και τελεια ποιοτητα κατασκευης.

Ενα αλλο παλικαρι προτεινε την Porsche την οποια δεν εχω δοκιμασει. Σιγουρα ειναι καλη, αλλα δεν ειναι τοσο δοκιμασμενη και εγγυημενη οσο η G25. Σε 1-2 χρονια, ειναι πιθανο να μιλαμε ολοι για αυτη, οπως ακριβως κανουν ολοι τωρα για την G25.

Mεχρι τοτε ομως..... G25 rules. :grandpa:
 

lawrence-gr

Established Member
16 February 2009
187
Re: Ζητημα τιμονιερας!!!!

g25 λοιπον.να υποθεσω οτι δεν εχει το χαζο λαγ που εχει η μικρη τιμονιερα της εταιριας.αυτη της πορσε κ εμενα μου ακουστηκε καλη.στα συν οτι εχει ιμαντα και δεν θα ακουγεται εκεινο το χαζογραναζο.ευχαριστω παιδια.λαω να παω να την παρω την τυπησα.χεχε!!
 

apo21kissos

New member
24 October 2008
38
Re: Ζητημα τιμονιερας!!!!

η G25 εχει την καλυτερη αισθηση!!!!
γενικα ολη η σειρα G της logitech ειναι ιδιαιτερα πετυχημενη βλεπε mouse, keyboards(g15 :grinning-smiley-043) και ηχεια.
 

lawrence-gr

Established Member
16 February 2009
187
Re: Ζητημα τιμονιερας!!!!

εχει καμια χρονοκαθυστερηση στην ανταποκριση?προφανως την εχεις για να λες οτι εχει καλη αισθηση.στην αντισταση πως ειναι?απο παραμετρους πως τα παει?
 

gggppp333

Senior Member
28 November 2008
607
Re: Ζητημα τιμονιερας!!!!

εχει καμια χρονοκαθυστερηση στην ανταποκριση?προφανως την εχεις για να λες οτι εχει καλη αισθηση.στην αντισταση πως ειναι?απο παραμετρους πως τα παει?

Ρυθμιζονται απλα ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
Ποσες μοιρες θα στριβει το τιμονι, ποσο σκληρο θα ειναι το ελατηριο, πως θα αντιδραει η επαναφορα, και πολλα ακομα. :a0210:
 

lawrence-gr

Established Member
16 February 2009
187
Re: Ζητημα τιμονιερας!!!!

οπωτε χαλαλι τα λεφτα της...μια απο αυτες τις μερες θα την κανω την αγορα.κ κατι αλλο.υπαρχει περιπτωση μια τιμονιερα να ειναι καλη με ενα παιχνιδι αλλα να μην κανει για καποιο αλλο,η αν ειναι καλη οπως η συγκεκριμενη που μιλαμε,ειναι καλη παντου?
 

gggppp333

Senior Member
28 November 2008
607
Re: Ζητημα τιμονιερας!!!!

οπωτε χαλαλι τα λεφτα της...μια απο αυτες τις μερες θα την κανω την αγορα.κ κατι αλλο.υπαρχει περιπτωση μια τιμονιερα να ειναι καλη με ενα παιχνιδι αλλα να μην κανει για καποιο αλλο,η αν ειναι καλη οπως η συγκεκριμενη που μιλαμε,ειναι καλη παντου?


Φιλε ειναι τοσο παραμετροποιησημη που οπως και να εχει θα την φερεις στα μετρα σου.

Απλα ψαξε λιγο τις τιμες, γιατι την τελευταια φορα που κοιτουσα, ειχα προσεξει μεγαλες αποκλισεις. :grandpa:
 

apo21kissos

New member
24 October 2008
38
Re: Ζητημα τιμονιερας!!!!

εχει καμια χρονοκαθυστερηση στην ανταποκριση?προφανως την εχεις για να λες οτι εχει καλη αισθηση.στην αντισταση πως ειναι?απο παραμετρους πως τα παει?

δεν την εχω για να σου δωσω λεπτομερειες αλλα εχω παιζει GT5 με αυτη σε ενος φιλου και δεν ειχε καμια σχεση με οποια ειχα ξαναπαιξει, η αντισταση που εχει ειναι πολυ ρεαλιστικη δεν δινει την αισθηση του ψευτικου. Πιστευω οτι αξιζει!!! Πολυ καλη αγορα.
 

m3fisto

Senior Member
30 September 2007
360
Patra
Re: Ζητημα τιμονιερας!!!!

εγω παντως χρησιμοποιω αυτη στο prologue και δηλωνω πως εχει καταπληκτικη αισθηση.μπορει να μην αναφερεται πως λειτουργει σε πσ3 ωστοσο στα περισσοτερα racing αναγνωριζεται κανονικα με την αναδραση της