Respighi

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Τα ακούσματά μου κλασσικής μουσικής που γράφτηκε στον 20ο αιώνα δεν είναι και πολλά και κυρίως δεν ξεφεύγουν από τα καθιερωμένα των Stravinski, Prokofiev, και λοιπά.

Ακολουθώντας λοιπόν την πρόταση συμφέρουσας αγοράς του Δημοκηδή πήρα το επετειακό πακέτο της Chandos των 30 CDs τα οποία είναι κατά ένα μεγάλο μέρος σε ένα είδος και μια εποχή την οποία δεν γνωρίζω.

ΧΘες λοιπόν η λέξη "μπαλέτο" με παρακίνησε να βάλω πρώτο το CD αρ. 18 με συνθέσεις του Ottorino Respighi και συγκεριμένα κάποια τμήματα του μπαλέτου Belkis, Regina di Saba (όπως είναι στα Ιταλικά), δυστυχώς μόλις 25 λεπτά από τα συνολικά 80.
Εντυπωσιακό έργο με έντονες ανατολίτικες μουσικές εκφράσεις όπως άλλως τε ταιριάζει και στο θέμα του, ο συνθέτης χρησιμοποίησε τεράστια ορχήστρα που περιελάμβανε ακόμα και σιτάρ!
Το έργο πρωτοπαρουσιάστηκε το 1932 και έτυχε φοβερά επιτυχημένης υποδοχής. Δυστυχώς λόγω του τεράστιου όγκου μουσικών, χορευτών και σκηνικών δεν ανέβηκε παρά ελάχιστες φορές, και ηχογραφήθηκε μόνο από τη CHANDOS με τον Simon να διευθύνει τη Philarmonia.
 

Attachments

  • ballet3.jpg
    ballet3.jpg
    21.7 KB · Views: 18

dionisp

Established Member
25 January 2007
148
Η ορχηστρική εκδοχή/ σουίτα που έβγαλε αργότερα επειδή το έργο δεν μπορούσε να ανέβει έχει αρκετές ηχογραφήσεις πάντως.

Επίσης πέρσυ την ακούσαμε και στο μέγαρο σε μια καλή εκτέλεση.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
πάντως το πακέτο έχει πολλά αξιολογότατα έργα, που παντελώς αγνοούσα, από συνθέτες όπως Boulanger, Delious, αρκετούς Βρετανούς, κλπ. Οι ηχογραφήσεις είναι άριστες ... τον Respighi δεν τον άκουσα ακόμη, ....
 

Lucas Stephanides - Anakrousis

AVClub Addicted Member
16 March 2007
2,118
πάντως το πακέτο έχει πολλά αξιολογότατα έργα, που παντελώς αγνοούσα, από συνθέτες όπως Boulanger, Delious, αρκετούς Βρετανούς, κλπ. Οι ηχογραφήσεις είναι άριστες ... τον Respighi δεν τον άκουσα ακόμη, ....
Ο 20ός αιώνας έχει πάρα πολλούς Βρετανούς συνθέτες. Ζώντας στη χώρα για τέσσερα χρόνια, έχω αρκετή έως πολύ εξοικείωση. Έχω γνωρίσει και μιλήσει για αρκετή ώρα με τον Malcolm Arnold που έμενε στην πόλη της γυναίκας μου. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για τη μουσική του αιώνα αυτού θα βρει πολλά και ενδιαφέροντα στους Βρετανούς συνθέτες που καλύπτουν όλες τις προτιμήσεις και τα γούστα των φιλόμουσων. Λ.Σ.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Τελικά τα κατάφερα εχθές να το ακούσω ... το έργο του Ρέσπιγκι είναι πραγματικά εξαίσιο, πολύ καλύτερο και περιπετειώδες από τα συνήθη δικά του που είχα μέχρι σήμερα στην δισκοθήκη μου... παίρνει το νήμα από τους ρομαντικούς του τέλους του 19 ου αιώνα και το μπολιάζει με άφθονο 'θεατρικό' ή καλύτερα 'κινηματογραφικό' σασπένς, παράγοντας ένα έργο που παρακολουθείς 'στο όριο', κυριολεκτικά σαν να στηρίζεσαι στα ακροδάκτυλα των ποδιών ....
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Τελικά τα κατάφερα εχθές να το ακούσω ... το έργο του Ρέσπιγκι είναι πραγματικά εξαίσιο, πολύ καλύτερο και περιπετειώδες από τα συνήθη δικά του που είχα μέχρι σήμερα στην δισκοθήκη μου... παίρνει το νήμα από τους ρομαντικούς του τέλους του 19 ου αιώνα και το μπολιάζει με άφθονο 'θεατρικό' ή καλύτερα 'κινηματογραφικό' σασπένς, παράγοντας ένα έργο που παρακολουθείς 'στο όριο', κυριολεκτικά σαν να στηρίζεσαι στα ακροδάκτυλα των ποδιών ....

Χαίρομαι που συμφωνούν και τα πιο "έμπειρα" αυτιά...Προσωπικά δεν έχω και μέτρο σύγκρισης με άλλα του έργα οπότε και φοβήθηκα μήπως εντυπωσιάστηκα περισσότερο από όσο θα έπρεπε...

Συνολικά δε, το πακέτο των 30 CD εξακολουθεί να μου ανοίγει νέους δρόμους και ακούσματα. Θα επανέλθουμε!
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
εγώ πάντως έχω κολλήσει με τα πιάνο κονσέρτι του Hummel, τα τραγούδια του Delius, το δισκάκι της Boulanger και έχουμε δρόμο ακόμη ...