DIYer’s corner - Οfftopic DIY projects and chat

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
Και επιμενω ακομα δεν εχετε καταλαβει τι ειναι σωστο αυτοκινητο. αν πρεπει να εχει 5 τουρμπινες και 1000 τοσα αλογα για να εχει καποια αξια στα ματια σας, τοτε δεν ξερετε και πολλα απο αυτοκινητα! Οι ποιοτητες δεν ειναι οι λαμαρινες η τα αλογα και τα μπιχλιμπιδια αλλα ο τροπος που σε κανει να επικοινωνεις με τον δρομο και στις 2 κατευθυνσεις, δηλαδη ΑΠΟ εσενα τον οδηγο προς τον δρομο και απο την μερια των αναρτησεων-συστημα οδηγησεως ΠΡΟΣ εσενα. Και σε αυτην την αισθηση και συναισθημα η Αλφασουντ ειναι ενα απο τα καλυτερα αυτοκινητα που εχουν γινει και ακομα και σημερα ειναι ενα απο τα εξεπεραστα σε αυτο το σημειο.

Συμφωνώ με 1000. Γι αυτό δεν ξέρω τι να αγοράσω μετά την 147 μου. Οτι οδηγώ, δεν μου αρέσει, κι ας ειναι πιο γρήγορο.

Αυτό όμως δεν σημαίνει πως η 147 ειναι το καλύτερο αυτοκίνητο όλων των εποχών ανεξαρτήτως τιμής... Για ΜΕΝΑ ίσως ειναι το καλυτερο αυτοκίνητο ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ του (δηλ bmw 3compact, audi a3) στον τομέα της οδηγικής ευχαρίστησης.

Για κάποιους άλλους όμως μια corolla είναι σαφώς καλυτερη απο μια 147 γιατι δεν χαλάει.

Αντίστοιχα θεωρώ ότι η Alfasud ειναι το καλύτερο ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ του, στην εποχή του, αλλά όχι και όλων των εποχών ανεξαρτήτως τιμής. Να με συμπαθάτε αλλα αν ειχα να διαλέξω αναμεσα σε Alfasud και ΒΜW 6 θα διάλεγα την bmw κι ας είναι "ο εχθρός".

1 )Να μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα,και
2) το τι ειναι "F1" για τον καθένα ειναι εντελώς υποκειμενικό.

αν οδηγήσεις Alfa romeo, δυσκολα αλλάζεις μαρκα, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι αντικειμένικά F1, είναι F1 ΓΙΑ ΣΕΝΑ.
 

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
Re: Horns & OB

Γιαννη
Δεν εχω οδηγησει 6 αλλα μια 540 και μια καινουργια σειρα 1 με τον μεγαλο κινητηρα. διαλεγω την Αλφασουντ!
Εχω οδηγησει μια Μαρανελο και μια 4πορτε, διαλεγω την Αλφασουντ!
Εχω οδηγησει αρκετα την 147 του φιλου μου, διαλεγω την 1 αν ο δρομος ειναι στεγνος μονο και εδω χιονιζει ασταματητα εδω και 1 εβδομαδα.
εδω εχουμε ενα αυτοκινητο που αρχισε να σχεδιαζεται μεσα του 60 και εχει ποιο σκληρες αναρτησεις και φαρδυτερα λαστιχα απο το πρωταρχικο.
http://www.youtube.com/watch?v=rnMeVTBzECk
Γιαννη, γιατι δεν ερχεσαι μια βολτα απο εδω να οδηγησεις μια Αλφασουντ και να ακουσεις και τις κορνες?
 

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,004
Λάρισα
Re: Horns & OB

Σπύρο τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν έχουμε οδηγήσει ή δεν είχαμε alfasud; την 10ετία του 70 και 80 ήταν ένα καλοπουλημένο αυτοκίνητο στην Ελλάδα. Λοιπόν η απλή Sud η 1,2 απλά κρατούσε καλλίτερα απο ένα kadett 1,2 απο ένα seat 124 1,2 όχι πολύ καλλίτερα απο ένα fiat128 και σχεδόν ισάξια με το fiat 128 3p sport. Δεν αναφέρω ford, vw γιατί απλά δεν είχαν σχέση με τον δρόμο. Αν πάμε κατά Γαλλία μεριά υπήρχαν κάτι 1300 alpine να σου πέσει ο τάκος. Το πρόβλημα όμως ήταν ότι ξεκινούσες το πρωί να πας στην δουλειά σου και δεν ήξερες τι ώρα θα φθάσεις και παρακαλούσες να μην βρέξει (γιατι εκείνα τα ντιστριμπιτερ έπαιρναν νερό με το παραμικρό). Δεν ήξερες πόσο σου κοστίζει και τελικά όλα πουληθήκαν σαν μεταχειρισμένα σε εξευτελιστικές τιμές. Δεν είναι μόνο το κράτημα, είναι ο ανεμος, είναι η αξιοπιστία, είναι το κόστος.
Πάμε τώρα στην καλή μεριά της sud (πρόσεξε η alfisti ποτέ δεν την αποδέχθηκαν σαν Alfa). H alfasud ti quadrifolio verde 1,5, σαφώς κρατούσε, ήταν αυτοκίνητο για συγκεκριμένους οδηγούς, ήταν απόλαυση, σου έδινε μία χαρά που σου τσίτωνε το δέρμα, αλλά σου έφερνε και δέκα λύπες. Πόσο λάδι έχανε ο 1500άρης κινητήρας, κάθε πότε ήθελαν ρύθμισμα οι βαλβίδες, κάθε πότε στράβωναν κλπ κλπ. Μία ανάβαση στο Πήλιο πήγαινες να ευχαριστηθείς και μόλις σκεφτόσουν τι έπρεπε να κάνεις μετά σου κοβόταν η όρεξη. Σήμερα πάντως υπάρχουν πολλά αυτοκίνητα προσιτά που θα προσφέρουν απλόχερα οδηγηκή ευχαρίστηση χωρίς να ζητάνε κάτι απο την ζωή σου.
Βέβαια περι γούστου ουδείς λόγος, αλλά όταν προσκολλάσαι σε κάτι παρωχημένο και αρνείσαι την εξέλιξη, δέξου τουλάχιστον ότι η επιστήμη και η τεχνολογία έχει κάνει άλματα απο το 1976 μέχρι σήμερα. Και θα το ξαναπώ μη φαντάζεσαι ότι ανακάλυψες την φωτιά.
Φιλικά.
 

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
Re: Horns & OB

Ευαγγελε
Ειχα και εχω Αλφασουντ και αυτα τα προβληματα που αναφερεις ειναι αγνωστα σε εμενα. Και στους αλλους που εχουν Αλφασουντ εδω πανω!
παντα εχει παρει μπρος σε εμενα και ας εχει -20 βαθμους. Η δικια μου ειναι του 76 και ειναι οπως εχει βγει απο το εργοστασιο, 97.000χλμ και ακομα δεν εχει ρυθμιστει στις βαλβιδες, η μηχανη ακουγεται πολυ μαλακα και ομορφα.
Η μηχανη της δεν στραβωνει σε τιποτα, ειναι απο τις ποιο αξιοπιστες ακομα και σημερα.
Πριν μερικα χρονια ηρθα στην Ελλαδα με μια Αλφασουντ η οποια ειχε κατσει κυριολεκτικα 18 χρονια ακουνητη. Μετα απο ενα καλο σερβις και τον ελεγχο ΜΟΤ, (δεν βρηκαν καμμια παρατηρηση), εκανα 26.000 χλμ σε ολη την Ευρωπη.
Αυτο ειναι ποιοτητα!
Αυτα που γραφεις για τα αλλα αυτοκινητα εκεινης της εποχης, απλα τα περναω στα αστεια της ημερας, κανε ενα ψαξιμο στο google πριν γραφεις αυτα που γραφεις! Η 1,5 QV (σειρα 3) ηταν η χειρωτερη Αλφασουντ σε κρατηματα και αισθηση, ειχαν κανει βασικες αλλαγες στις αναρτησεις οι οποιες δεν βλεπωνται απο εξω και αν ψαξεις μπορεις να μαθεις τι αλλαγες κανανε και πως αλλαξε η συμπεριφορα προς το χειρωτερο. Μαλλον εσυ πας με το σκεπτικο οτι οτι ποιο δυνατο τοσο καλυτερο, κατι που εμενα δεν με ενδιαφερει, εγω κοιταζω τα χαρακρηριστικα που κανουν ενα αυτοκινητο σωστο. Οπως ξερεις η Αλφασουντ ηταν ενα οικογενοιακο αυτοκινητο με 4 πορτες και 63 ιππους και οπως γραφουνε ακομα και τα φορουμ των Αλφιστι, αξεπεραστο ακομα και απο την Μιτο σε οτι αφορα την ακριβεια τιμονιου και αισθηση.
Εδω βλεπεις την προσπαθεια ενος ιδιωτη να εξελιξει ενα αυτοκινητο που η ιδια η Αλφα Ρομεο δεν πιστευε.
http://alfasud.alfisti.net/asus38e.html
Το συγκεκριμενο το εχω δει πολλες φορες και στις πιστες και ειναι πολυ γρηγορο και σωστο. Ο φιλος μου που τον εχει παει βολτα ο Πετερ σε επαρχιακο δρομο, εχει πει οτι δυσκολα βλεπει ενα μοντερνο στην κατηγορια να ειναι ποιο σωστο σε οδικη συμπεριφορα! Και ειναι μεσα στα αυτοκινητα αυτος ο φιλος.
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
Re: Horns & OB

εντάξει ρε παιδιά μην είμαστε τόσο τυπικοί.. ας βγούμε και λίγο offtopic δεν χάθηκε ο κόσμος.. στο κάτω κάτω diy δεν είναι μόνο το audio. αν καποιος σκαλίζει το αυτoκίνητό του μόνος του, έστω πειράζοντας δυο βίδες, diy ειναι!!

Οι Alfa μπορεί να σου δώσουν μεγάλες απολαύσεις αλλά φυσικά και μεγάλες πικρες. Το θέμα της αξιοπιστίας ήταν πάντα πονοκέφαλος. Η δικιά μου μου έχει βγάλει διάφορα, και μου την έχει σπάσει, αλλά ύστερα από 6 χρόνια και 95.000km όταν παρκάρω ακόμα γυρίζω και την κοιτάζω καθώς απομακρύνομαι. Και δεν βλέπω την στιγμή να μπω να την ξαναοδηγήσω.

Εχω πολλά παραδείγματα από Alfa που δεν έχουν βγάλει το παραμικρό και οι ιδιοκτήτες τους μενουν μ'ανοιχτο το στόμα όταν μιλάμε για προβλήματα, όπως ισχυρίζεται και ο Σπύρος. Αλλά μην τρελλαθούμε. Οι Alfa γενικά δεν μπορουν να χαρακτηριστούν αξιόπιστες, όπως δεν μπρορούν σε καμιά περίπτωση να χαρακτηριστουν αξιόπιστα ούτε τα VW, ούτε τα Audi, ούτε τα περισσότερα ευρωπαϊκά. Παλιά επαιρνες γερμανικό αυτοκίνητο και ήταν σκυλί (πιο απλες κατασκευές) ενώ με το ιταλικό υπέφερες. Καθώς περνουσαν τα χρόνια όμως, αντί ο Ιταλός να προσεγγίσει τους υπόλοιπους ευρωπαίους και να γίνει αξιόπιστος, προσέγγισαν οι ευρωπαίοι τον Ιταλό, γιατι είδαν ότι έτσι κερδίζουν περισσότερο. Μικρότερο κόστος κατασκευής, πολλές επισκεψεις στο συνεργείο που αποφέρουν περισσότερα κέρδη, ΧΩΡΙΣ τελικά να μειώνουν τις πωλήσεις, γιατι ο αγοραστής είναι παράξενο φρούτο, ψαχνοντας για αυτοκίνητο σκεφτεται με την λογική, αλλά στο τέλος αγοράζει με το συναίσθημα.

Το θέμα ειναι καθαρά στατιστικό, φυσικά υπάρχουν πολλες alfa, πολλά audi κτλ που δεν εχουν βγαλει το παραμικρό, υπάρχουν πολλοί περισσότεροι όμως που αντιμετωπίζουν προβλήματα, και στα ιταλικα και στα γερμανικά και στα γαλλικά. Ειδικά οι γερμανόφιλοι όμως είναι οι πιο απατημένοι γιατι τους υποσχεθηκαν ποιότητα στο προϊόν, ο ιταλός και ο γάλλος δεν το υποσχέθηκε ποτέ, και γι αυτό ντρέπονται στις συζητήσεις να παραδεχτουν τα προβλήματα. Τουλάχιστον όμως εχουν μεταπώληση και παιρνουν τα λεφτά τους πισω.

Σπυρο οι Alfa ειναι γ@μώ τα αυτοκίνητα, αλλά αξιόπιστες δεν είναι. Εισαι απλά απο τους τυχερους που επεσαν σε καλό κομμάτι.

Σκεφτείτε τώρα πως θα βαλουμε μια κόρνα σε Alfasud για να μην ειμαστε offtopic :p
 

Σταυρος Δανος

AVClub Addicted Member
21 March 2008
1,811
Πατρα/Κυπρος
Re: Horns & OB

Και εγω να συνεχισω το off topic...
Σπυρο πραγματι.Οι αλφα ειναι και γ@μω τα αυτοκινητα.Αλλα στη δικη μου 33 μονο το gear box και τα καθισματα δεν εχω αντικαταστησει!!!!!
Ομως... οποτε κανω μια βολτα μαζι της κατεβαινοντας απο το αμαξι λεω χαλαλι.Δεν μου αρνηθηκε ποτε να ξεκινησει οπως σε πολλους,αλλα ολα τα μερη της εχουν αντικατασταθει!
Χαλαλι:grinning-smiley-043
 

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
Re: Horns & OB

με παρασυρετε στα ΟΤ, αλλα εχω την αδεια ειπαμε!
Γιαννη, ειχα αρκετες Αλφες, οχι Αλφασουντ, σε σκοτεινες περιοδους της ζωης μου, Giulietta 2,0 junior, Alfa90 V6 QV, μερικες 33 ακομα και Giardinetta 4x4
Και αυτες και οι Αλφες των φιλων , ποιο μοντερνες, δεν εχουν παρουσιασει πολλα λαθη, βλεπω το Χοντα που ειχε η γυναικα πριν να ειχε πολλα λαθη και πολυ ακριβα να φιαχτουν τελικα πηγε στον παλιατζη αν και δεν ειχε σκουριες, ακριβως επειδη χαλαγε συνεχεια.
παντως τα ποιο πολυχαλασμενα και πολυσκουριαμενα αυτοκινητα εδω ειναι τα μερσεντες και οχι οι Αλφες. και εδω μιλαμε για αυτοκινητα μερικων χρονων μονο.
Η Αλφασουντ μου ειναι τοσο αξιοπιστη που μπορω οπως ειναι να την παρω και να ειμαι στην Αθηνα αυριο το βραδυ, ενταξει, αν ηταν καλοκαιρι γιατι τωρα ειναι χιονισμενες οι Αλπεις. Ποτε δεν με εχει αφησει, ουτε καποια απο τις αλλες. Οι μοντερνες θα πρεπει να ειναι τοσο αξιοπιστες οσο τα υπολοιπα αυτοκινητα.
και που εισαι, εχω Ιταλικες κορνες στην δικια μου, αχαχαχαχαχα, αν και δεν εχω κορναρει ποτε οσο ειμαι εδω, απλα δεν ετυχε ακομα........
 

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,004
Λάρισα
Re: Horns & OB

Δεν ξέρω τι alfasud πουλιόταν στην Σουηδία, αλλά στην Ιταλία που ήταν οι δικιές μου ξέρω πολύ καλά. Δηλαδή Σπύρο 33 χρόνια αυτοκίνητο, με μόνο 97.000χλμ, και μάλιστα τα 26.000χλμ σε μία χρονιά; επέτρεψέ μου να έχω τις απόψεις μου για την sud σου. Τα αυτοκίνητα βγάζουν προβλήματα όταν περπατάνε, όταν είναι κλεισμένα στο γκαραζ μόνο σκουριάζουν. Υπόψιν ότι για τους alfisti η alfasud δεν είναι alfa. Οσο για τη qv 1,5 την έζησα δύο χρόνια απο καινούρια μέχρι τα 42.000χλμ, ευτυχώς την πούλησα σε τρελαμένο γιατί μετά δεν παράγονταν και δεν έχασα λεφτά. Τώρα σε κρατήματα και επιδόσεις ήταν μέρα με την νύχτα σε σύκριση με τις 1,2 και 1,3 τρίπορτες. Αλλά απο αξιοπιστία και εκείνη άστα να πάνε, ως και κρεμαγιέρα άλλαξα και υποτιθεται ότι ήταν και συλλεκτική και δέθετε όλη την ωριμότητα της sud.
 
Last edited:

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
Re: Horns & OB

Για την ταξη
Η ασπρη η Αλφασουντ μου ειχε μεινει 18 χρονια σε ενα σημειο ακριβως σε ζεστο γκαραζ, ειχε 75.000 χιλ οταν την αγορασα για 100 Ευ και ηταν αυτη που μεσα σε 8 μηνες εκανε 26.000χλμ. Με αυτην ημουν και στην Ελλαδα πριν 3 χρονια αν θυμαμαι καλα.
Αυτη που εχω τωρα ειναι η κοκκινη, ειχε 50.000 χιλ οταν την αγορασα πριν 3 χρονια και εχει κανει αισιως 97.000 σημερα. εχει περασει 3 φορες απο ΜΟΤ χωρις προβλημα, εκτος απο μια φορα που καποιος βρηκε τον ενα προβολεα λιγο ποιο θαμπο. Αλλαχτηκε φυσικα με NOS.
Επειδη σε συτην την κοκκινη πηρα και ολα τα χαρτια με ολους τους ετησιους ελεγχους που ειχε περασει μεχρι και το 1998 που ο γερος(πρωτος ιδιοκτητης, εχω την αποδειξη αγορας) εγινε σενιλ σε ηλικια 87 ετων και ολα τα χαρτια απο τα σερβις που εκανε και μπορω να δω τι αλλαχτηκε στο περασμα του χρονου. Μου εκανε εντυπωση που δεν εγραφε πουθενα για αλλαγη ιμαντων εκεντροφωρων και φυσικα το ελεγξα και ειδα οτι μαλλον οι ιμαντες αυτοι ηταν αυτοι που εβαλε το εργοστασιο, πριν 30 τοσα χρονια, γραφανε και καλλιγραφικα alfasud πανω τους! Ηταν ακομα σε αριστη κατασταση και δεν δειχνανε σημεια φθορας, εχω κρατησει τον εναν για ενθυμιο.
Απο τις αποδειξεις των σερβις βλεπουμε οτι ακομα δεν εχει γινει καθαρισμα και γρασσαρισμα στις σιαγωνες των φραινων και τωρα εχει αρχισει να τραβαει λιγακι το ενα(εντος οριων, καμμια παρατηρηση στο τελευταιο ΜΟΤ τον Μαιο που μας περασε). Δεν εχω δει αποδειξη οτι εχει γινει ευθυγραμμιση τροχων και ο γερος ειχε εκατομυρια αποδειξεις ακομα και το σπριτ που εβαζε για τους υαλοκαθαριστηρες. Ακομα βρηκα και καμμια 400αρια αποκοματα απο διαφορα περκινγκ, το ποιο παλαιο απο το 1976! Ολα ταξινομιμενα σε διαφορετικους φακελους. Δισκους αλλαξα εγω, οχι γιατι ηταν φαγωμενοι, αλλα γιατι ειχα NOS, ο ενας μονο πισω ηταν λιγακι στραβος(καμμια παρατηρηση στο ΜΟΤ ομως)
Επιμενω οτι οι πρωτες, σειρα 1 και 2 ειναι οι καλυτερες Αλφασουντ και οχι η σειρα 3, απο το 82 και μετα, γιατι ηδη εκει την κανανε ποιο ευγενικια με αντιστρεπτικη μπρος μικρωτερης διαμετρου, μαλακωτερες αναρτησεις και τα μπροστα αμορτισερ πλεον ανεστραμενα κατι που χαλασε αυτην την περιφημη αισθηση. Αν διαβασεις το λινκ που εβαλα για αυτην την πρασινη Αλφασουντ απο την Δανια, θα δεις οτι αυτος εβαλε αντιστρεπτικη απο την πρωτη σειρα 1.
η απολυτη Αλφασουντ ειναι η πρωτη ΤΙ, 1974, οταν η ιπποδυναμη ανεβηκε στους 68 ιππους και μπηκαν αυτα τα συγκεκριμενα ελατηρια αμορτισερ. Θελω να πιστευω οτι αυτο το σεταπ μπηκε και στις 4πορτες αμεσως μετα, επειδη η κοκκινη μου μου θυμιζει την μπλε ΤΙ του 75 που ειχα μια εποχη.
Κοιταξε αυτην την φωτογραφια οταν ελατηρια/αμορτισερ/ελαστικα παρεμβασματα στις αναρτησεις ηταν καινουργια και πες μου ποσα σημερινα αυτοκινητα κατορθωνουν να μην γερνουν τοσο πολυ πριν βαλουν μαγνητικες αναρτησεις και coilcovers, σαν την Μιτο πχ. Ξεχασα, ελατηρια/αμορτισερ και οτι εχει σχεση με αναρτηση δεν εχει αλαχτει, ακομα εχω και τα λαστιχα που ειχε οταν βγηκε απο το εργοστασιο, ακομα δεν ειχαν αλλαχτει και ακομα ειναι νομιμα στο πελμα!(firestone)
και με αυτα τελειωνω με αυτα που ειχα να γραψω για αυτο το αυτοκινητο.
 

Attachments

  • vit Alfasud.jpg
    vit Alfasud.jpg
    63 KB · Views: 804

nbullamatsis

Supreme Member
11 February 2007
4,664
πειραιας
Re: Horns & OB

Αν καποιος σου πει ''ελα μωρε Alfasud, σιγα το σαπάκι''

πρεπει απλά να χαμογελάσεις και να τον χαιρετήσεις αφηνοντας τον στο σκοταδι του...-bye-
 

jan41

Senior Member
24 July 2006
330
Re: Horns & OB

Eιχα και εγω μια αλφασουντ γυρω στα 80 σαν φοιτητης ...πολυ πλακα ..:flipout: μεχρι και ο μεντεσες της μπροστινης πορτας ξεκολησε , ασε που ο συνεργαντζης καπου στην αμφιθεα , απο την συνεχη γνωριμια ηθελε να μου πασαρει την κορη του....:BDGBGDB55:
 

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
Re: Horns & OB

jan41
αυτα συμβαινουν οταν οι αγροτες του Νοτου πιασανε δουλεια στο εργοστασιο.
Δεν εχει σημασια ομως, λες μερικα τς, τς, τς, κολας τον μεντεσε και συνεχιζεις με ενα χαμογελο απο αυτι σε αυτι!
Παντως εγω δεν ειχα ποτε τετοια προβληματα, χωρις να υποστηριζω οτι ειναι η ποιο ποιοτικη κατασκευη που εχω δει! Αλλα μαλλον ετσι ηταν τα περισσοτερα της κατηγοριας εκεινης της εποχης!
Κομπρα, εδω πολλοι γεροι/γριες ερχονται και μου μιλανε στο περκινγκ η στο βενζιναδικο, πολλοι ειχανε Αλφασουντ και εχουν πολυ καλες αναμνησεις απο αυτες!
 

Attachments

  • box0708.jpg
    box0708.jpg
    75 KB · Views: 124

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
Re: Horns & OB

j... και συνεχιζεις με ενα χαμογελο απο αυτι σε αυτι!

ετσι !!!


να κι η ..μπουμπου μου :grinning-smiley-043
 

Attachments

  • Papigo2004 125.jpg
    Papigo2004 125.jpg
    146 KB · Views: 149
  • Papigo2004 194.jpg
    Papigo2004 194.jpg
    183.4 KB · Views: 137

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
Re: Horns & OB

τοσο γυαλισμενη..... αλλη δουλεια δεν εχεις Γιαννη?
Η ασπρη Αλφασουντ μου ειχε 18χρονων σκονη πανω της μεχρι να βρεξει. Ολοι κοιταζανε παραξενα, νομιζανε οτι ηταν απο καποιο φιλμ.
Αν μπορουσα να μικρυνω κατι φωτογραφιες θα εβαζα και εγω λιγο πραγμα.(εχω Λινουξ)
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
Re: Horns & OB

δεν κατάλαβες!! εδω ειναι βρώμικη ύστερα απο ταξίδι και 3-4 μέρες χειμερινών διακοπών !

γενικά έχει πλύσιμο στο χέρι κάθε βδομάδα, εννοείται ποτέ στο πλυντήριο, και κερί 3 φορές τον χρόνο, εννοείται πάλι στο χέρι και όχι με αλοιφαδόρο. Τον χειμώνα τα πλυσίματα είναι βέβαια πιο αραιά.
 

nbullamatsis

Supreme Member
11 February 2007
4,664
πειραιας
Re: Horns & OB

Στο αμαξι της φωτο εχω δυο κλησεις
μια που ανεφερει καφε χρωμα
και μια που γραφει γκρι

Γιατι Γιαννη μου, το πλυσιμο καταστρεφει το χρωμα
 

Attachments

  • ALFA ROMEO SPIDER 1.jpg
    ALFA ROMEO SPIDER 1.jpg
    19.3 KB · Views: 144

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
Re: Horns & OB

πω πωωω ομορφυνε το thread.

Ι know, και γι αυτο χρησιμοποιώ πολύ αραιή σαπουνάδα με φιλικό σαμπουαν και πολύ μαλακό σφουγγάρι εφαρμόζοντας εννοείται πολύ ελαφριά πιεση. Επισης το "πετσί" για το στεγνωμα ειναι πολυ μαλακό (συνθετικό βεβαια). Ως τωρα, σε συνδυασμό με το κέρωμα, ζημιά δεν εχει γίνει, ισα ισα κανεις δεν πιστεύει ότι προκειται για 6 χρονών αυτοκίνητο.


εχεις δικιο ομως, αρκουν δυο τρια πλυσιματα με υγρο πιάτων για να γινει το βερνικι σατινε !!
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Καθώς αρκετά μέλη πέραν των diy κατασκευών ήχου έχουν να επιδείξουν και άλλες τέχνες και πάθη, είπαμε να ανοίξουμε και καφενέ κεντρικά στην πλατεία του χωριού.

Συζητήσεις για diy projects μηχανολογικά / ηλεκτρικά / ηλεκτρονικά και γκάφες κάθε είδους ευπρόσδεκτες.

Μερικές σημειώσεις.
Ειδικά σε αυτό το νήμα, οι όποιες αντιπαραθέσεις θα κρίνονται πολύ πιο αυστηρά από ότι συνήθως.
Οι διαχειριστές διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν όσα θεωρούν ότι δε θα έπρεπε να βρίσκονται εντός της diy.
Συζητήσεις για ολοκλήρωση project πυρηνικής βόμβας δεν επιτρέπονται ;-)