Splitter για δύο δέκτες

pinezas133

New member
7 January 2007
87
Καλησπέρα. Έχω μια kuro 5090h και έναν mvision δεκτη και θέλω να τους συνδέσω και τους δυο από το ίδιο καλώδιο. Γίνεται απλά με την χρήση splitter η θα έχω πρόβλημα;
 
Last edited by a moderator:

fchef

Senior Member
14 February 2008
470
Re: splitter gia dio dektes

Εννοεις tv-sat splitter/combiner.
Θα παρεις δυο και θα κανεις την δουλεια σου. Ο εξωτερικος να εχει και καπακι για βροχες. Προτιμησε καλη μαρκα-ποιοτητα για να μην εχεις χιονακια στα Tv καναλια. Παρε κανα Hirschmann. Οι γερμανοι ειναι απαιχτοι στην ποιοτητα τους.
 

pinezas133

New member
7 January 2007
87
Re: splitter gia dio dektes

ennoo apo to kalodio pou tora exo mesa sto spiti kai sindeo ton ena dekth an mporo me splitter na sindeso kai tin tv
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,730
Πάτρα
Re: splitter gia dio dektes

απο την εξοδο του δεκτη στην εισοδο της tv αλλα δεν μπορουν να δουλευουν ταυτοχρονα και οι δυο δεκτες
 
Last edited:

fchef

Senior Member
14 February 2008
470
Re: splitter gia dio dektes

Την tv ως τι θα την συνδεσεις? Με δορυφορικο καλωδιο? δεν το πολυκαταλαβα μαλλον.
 
18 June 2006
2,224
Θεσσαλονίκη
Re: splitter gia dio dektes

Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το παρακάτω splitter,οπότε από το ένα καλώδιο της εγκατάστασης σου μπορείς να δώσεις σε 2 δέκτες.(υπάρχουν και με περισσότερες εξόδους).
Όπως αναφέραν παραπάνω και οι φίλοι, μπορεί να δουλεύει πάντα μόνο ο ένας δέκτης, αφού κάθε δέκτης στέλνει τάση στο Lnb και θέλει ιδιαίτερη προσοχή για να μην έχεις πρόβλημα.
Στην περίπτωση αυτή αποφεύγουμε να έχουμε τον 2ο δέκτη σε κατάσταση αναμονής , ώστε να μας δουλεύει το loop through!

SPLITTERF2SAT.jpg
 

teomad

Banned
5 July 2008
1,980
Re: splitter gia dio dektes

Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το παρακάτω splitter,οπότε από το ένα καλώδιο της εγκατάστασης σου μπορείς να δώσεις σε 2 δέκτες.(υπάρχουν και με περισσότερες εξόδους).
Όπως αναφέραν παραπάνω και οι φίλοι, μπορεί να δουλεύει πάντα μόνο ο ένας δέκτης, αφού κάθε δέκτης στέλνει τάση στο Lnb και θέλει ιδιαίτερη προσοχή για να μην έχεις πρόβλημα.
Στην περίπτωση αυτή αποφεύγουμε να έχουμε τον 2ο δέκτη σε κατάσταση αναμονής , ώστε να μας δουλεύει το loop through!

SPLITTERF2SAT.jpg
















αν ανοιξουμε και τους δυο δεκτες το lnb θα καει?
η ακομα η εγκατασταση αν εχει moter 1.2
που το ρευμα παει στο moter πρωτα εχει δοκιμασει κανενας?
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Re: splitter gia dio dektes

Σπίτι μου κατεβαίνουν 2 καλώδια, από ένα 4-πλό LNB.
To ένα πάει LNB > Πρίζα1 > Δέκτης1 (οκ no problem)
Το άλλο πάει LNB > Πρίζα2 > Πρίζα3 > Δέκτης2
Δηλ. με τα παραπάνω εννοείτε ότι άν συνδέσω και στη Πρίζα2 έναν δέκτη (πχ τον Δέκτη3), οι Δεκτες 2 και 3 δεν θα μπορούν να παίζουν ταυτόχρονα?
 

kernel panic

AVClub Enthusiast
18 November 2008
970
Κεφαλλονιά
Απάντηση: Re: splitter gia dio dektes

Σπίτι μου κατεβαίνουν 2 καλώδια, από ένα 4-πλό LNB.
To ένα πάει LNB > Πρίζα1 > Δέκτης1 (οκ no problem)
Το άλλο πάει LNB > Πρίζα2 > Πρίζα3 > Δέκτης2
Δηλ. με τα παραπάνω εννοείτε ότι άν συνδέσω και στη Πρίζα2 έναν δέκτη (πχ τον Δέκτη3), οι Δεκτες 2 και 3 δεν θα μπορούν να παίζουν ταυτόχρονα?

ακριβώς όπως τα λες
ο δεκτης 2 δεν μπορεί να είναι ταυτόχρονα ανοικτός με τον δεκτη 3 γιατί θα στέλνουν και οι δυο ρεύμα στο lnb και μάλλον θα καεί

αφού έχεις quad lnb γιατί δεν κατεβάζεις άλλο ένα καλώδιο ?
 

teomad

Banned
5 July 2008
1,980
Re: splitter gia dio dektes

ενταξει πες οτι το κανω σε ΜΟΝΟ lnb τι γινετε ?
α)δεν παιζει ο ενας δεκτης
β)κεγετε το lnb
γ)αν υποθεσουμε οτι παει σε ενα moter τι γινετε εκει?
εμενα παει σε moter και δεν με νιαζει αν ενας δεκτης δεν παιζει(θα ανοιγω μια τον ενα μια τον αλλο) το θεμα ειναι
το lnb θα το καψω σε περιπτωση που ανοιξω δυο δεκτες μαζι σε ενα μαγαζι που ρωτησα μου ειπαν θα το καψεις ισχιει αυτο ?:BXVZCBXZ6:
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Re: splitter gia dio dektes

ακριβώς όπως τα λες
ο δεκτης 2 δεν μπορεί να είναι ταυτόχρονα ανοικτός με τον δεκτη 3 γιατί θα στέλνουν και οι δυο ρεύμα στο lnb και μάλλον θα καεί

αφού έχεις quad lnb γιατί δεν κατεβάζεις άλλο ένα καλώδιο ?

Οι άλλες 2 έξοδοι του LNB πάνε σε άλλα διαμερίσματα.
Τότε τί νόημα έχουν οι "ενδιάμεσες" ή "τερματικές" πρίζες?
 
18 June 2006
2,224
Θεσσαλονίκη
Re: splitter gia dio dektes

ενταξει πες οτι το κανω σε ΜΟΝΟ lnb τι γινετε ?
α)δεν παιζει ο ενας δεκτης
β)κεγετε το lnb
γ)αν υποθεσουμε οτι παει σε ενα moter τι γινετε εκει?
εμενα παει σε moter και δεν με νιαζει αν ενας δεκτης δεν παιζει(θα ανοιγω μια τον ενα μια τον αλλο) το θεμα ειναι
το lnb θα το καψω σε περιπτωση που ανοιξω δυο δεκτες μαζι σε ενα μαγαζι που ρωτησα μου ειπαν θα το καψεις ισχιει αυτο ?:BXVZCBXZ6:

α)αν είναι ανοικτοί και οι δυο ο 2ος δεν θα παίζει (θα παίζει μόνο αν το κανάλι είναι από τον ίδιο πομπό το έχω κάνει πολλές με προσοχή όμως).
β)εκτός από το lnb κινδυνεύει να καεί και ο δέκτης (βέβαια είναι μην σου τύχει, αφού πολλές φορές έχω ξεχαστεί και ανάψει και τους 2 δέκτες μαζί χωρίς ευτυχώς παρατράγουδα).
γ)δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με την προυπόθεση να είναι πάντα ένας ανοικτός
 

teomad

Banned
5 July 2008
1,980
Re: splitter gia dio dektes

ευχαριστω πολυ για την αμεσοτιτα γενικα απο οτι καταλαβα θελει λιγο προσοχη
θα το προσπαθισω ομως και βλεπουμε:a0210:
 

kernel panic

AVClub Enthusiast
18 November 2008
970
Κεφαλλονιά
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: splitter gia dio dektes

Οι άλλες 2 έξοδοι του LNB πάνε σε άλλα διαμερίσματα.
Τότε τί νόημα έχουν οι "ενδιάμεσες" ή "τερματικές" πρίζες?
οι ενδιάμεσες και τερματικές έχουν νόημα μονο για επίγεια για να επιτρέπουν την διέλευση χωρίς να χάνουμε πολλοί σήμα και οι τερματικές έχουν μια αντίσταση μέσα τους
δεν γνωρίζω παραπάνω μιας και δεν είμαι τεχνικός για να σου πω.κάποιος με γνώσεις θα σε βοηθήσει
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Re: splitter gia dio dektes

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Ούτε εγώ είμαι τεχνικός. Απλώς νόμιζα ότι, όπως συμβαίνει με τη TV, μπορείς να έχεις όλους τους δέκτες ανοικτούς - τον καθένα σε μία πρίζα της κεντρικής εγκατάστασης του σπιτιού.
Θα το ψάξω...

PS Οι πρίζες είναι 3-πλές, TV/SAT/Radio
 
Last edited:

kozadin

Senior Member
28 July 2006
664
Βόλος
Loop ή splitter

Θέλω να έχω σήμα τόσο στον dream 800 όσο και στο skybox να το κάνω μέσω του loop through του dm ή με splitter; Και οι δυο λύσεις θέλουν τον dream σε standby mode όταν βλέπεις από τον skybox; Επίσης όταν βάζεις τον dm σε standby πρέπει να τον έχω γυρίσει σε κανάλι του astra 28 ή δεν παίζει ρόλο;