Εγγραφή NOVA σε DVD Recorder

astratos

New member
9 March 2009
31
Μολις εγινα συνδρομητης στο Start Pack της NOVA. Μου δωσανε τον PANASAT 1110. Ξερω δεν λεει πολλα. Αλλα ο κυριος λογος που εγινα συνδρομητης ειναι να εχω καλυτερη ληψη των ελληνικων καναλιων ελευθερης ληψης.
Συνδεω λοιπον τον αποκωδικοποιητη στο Dvd Recoreder (LG RH7800h) και παω να κανω εγγραφη απο το AV2 (NOVA). Το μηνυμα που εβγαλε το recorder ηταν "ανιχνευτηκαν σηματα απαγορευσης εγγραφης".
Υπαρχει τροπος να "ξεκλειδωθει" ο PANASAT 1110? Μπορω να ξεγελασω το LG ωστε να μην καταλαβαινει οτι ερχεται απο NOVA το σημα?
Υπαρχει λυση?
Ευχαριστω
 

Leonidas33

AVClub Addicted Member
30 November 2007
1,735
Re: Εγγραφη NOVA σε Dvd Recorder

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτε γιατί το σήμα έρχεται κλειδωμένο.Η μόνη λύση να γράψεις κάτι,είναι σε VHS video που δεν καταλαβαίνουν κλειδώματα... και ίσως μετά αντιγραφή της κασέτας στο recorder να το δεχτεί.
Φυσικά όλα αυτά με παραχωρήσεις στην ποιότητα εικόνας.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Εγγραφη NOVA σε Dvd Recorder

Τα VHS δεν καταλαβαίνουν από κλειδώματα; Μόνο όσα δεν έχουν Auto Gain Control (από τα τέλη του '80 όλα έχουν).

Φίλε astratos, κάνε μια ερώτηση σε ένα κατάστημα δορυφορικών για το πρόβλημά σου, ίσως να έχουν κανένα παρακαμπτήριο ανταπτοράκι...
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Re: Εγγραφη NOVA σε Dvd Recorder

Μολις εγινα συνδρομητης στο Start Pack της NOVA. Μου δωσανε τον PANASAT 1110. Ξερω δεν λεει πολλα. Αλλα ο κυριος λογος που εγινα συνδρομητης ειναι να εχω καλυτερη ληψη των ελληνικων καναλιων ελευθερης ληψης.
Συνδεω λοιπον τον αποκωδικοποιητη στο Dvd Recoreder (LG RH7800h) και παω να κανω εγγραφη απο το AV2 (NOVA). Το μηνυμα που εβγαλε το recorder ηταν "ανιχνευτηκαν σηματα απαγορευσης εγγραφης".
Υπαρχει τροπος να "ξεκλειδωθει" ο PANASAT 1110? Μπορω να ξεγελασω το LG ωστε να μην καταλαβαινει οτι ερχεται απο NOVA το σημα?
Υπαρχει λυση?
Ευχαριστω

καλημερα φιλαρακι,
Λοιπον εγω με την καρτα της Nova se ΗUMAX2000 και recorders sony ποτε δεν ειχα προβλημα. θα σου ελεγα να αγοραζες αλλο δεκτη σχετικα φτηνο ωστε να μην ξαναεχεις προβλημα να γραφεις οτι γουσταρεις. Βαλε την καρτουλα σου και ολα καλα.
Νικος
 

aenaos15

Inactive User
25 August 2008
996
Re: Εγγραφη NOVA σε Dvd Recorder

Εγω εχω τον αποκωδικοποιητη που δινει η nova ( δεν ξερω ποιος ακριβως ειναι )και το recorder ( με τον 80αρι σκληρο )που λες και κανω αυτη τη δουλεια εδω και 3 χρονια χωρις κανενα προβλημα , εχω δει πανω απο 190 ταινιες... μηπως δεν κανεις κατι καλα στις συνδεσεις;
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Re: Εγγραφη NOVA σε Dvd Recorder

Εγω εχω τον αποκωδικοποιητη που δινει η nova ( δεν ξερω ποιος ακριβως ειναι )και το recorder ( με τον 80αρι σκληρο )που λες και κανω αυτη τη δουλεια εδω και 3 χρονια χωρις κανενα προβλημα , εχω δει πανω απο 190 ταινιες... μηπως δεν κανεις κατι καλα στις συνδεσεις;

Μην το λες. Αν για καποιο λογο (που καταλαβαινουμε δηλαδη γιατι) εχουν κλειδωσει τα νεα μηχανακια τους τοτε δυστυχως δεν μπορει να κανει τιποτα.:violent-smiley-030:
 

foxbyte

New member
7 July 2008
18
Re: Εγγραφη NOVA σε Dvd Recorder

Στους νέους Panasat εκτός το πάντρεμμα της κάρτας δε σε αφήνει να κάνεις record σε καμμία πηγή. Ούτε σε Video VHS. Με λίγα λόγια ενεργοποιήτε ένα είδος macrovision που ελέγχετε από την ίδια τη Smartcard και λέγετε DRM ( Επίσης εαν βάλεις μηχανάκι εξωτερικό για Bypass του Macrovision που υπάρχουν στην αγορά πάλι δε κάνεις τίποτα) γιατί ο αλγόριθμος είναι διαφορετικός.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις δέκτη και να πάρεις τηλέφωνο τη Νοβα να σου ξεπαντρέψει τη κάρτα ώστε να παίζει με το νέο δέκτη.
 
Last edited:

astratos

New member
9 March 2009
31
Re: Εγγραφη NOVA σε Dvd Recorder

Δηλαδη δεν υπαρχει τροπος να "χακεψεις" τον Panasat?
Ουτε να κανεις disable macrovision στο LG?
 

gdaskal

AVClub Enthusiast
20 June 2006
1,099
Re: Εγγραφη NOVA σε Dvd Recorder

Μολις εγινα συνδρομητης στο Start Pack της NOVA. Μου δωσανε τον PANASAT 1110. Ξερω δεν λεει πολλα. Αλλα ο κυριος λογος που εγινα συνδρομητης ειναι να εχω καλυτερη ληψη των ελληνικων καναλιων ελευθερης ληψης.
Συνδεω λοιπον τον αποκωδικοποιητη στο Dvd Recoreder (LG RH7800h) και παω να κανω εγγραφη απο το AV2 (NOVA). Το μηνυμα που εβγαλε το recorder ηταν "ανιχνευτηκαν σηματα απαγορευσης εγγραφης".
Υπαρχει τροπος να "ξεκλειδωθει" ο PANASAT 1110? Μπορω να ξεγελασω το LG ωστε να μην καταλαβαινει οτι ερχεται απο NOVA το σημα?
Υπαρχει λυση?
Ευχαριστω

Dοκιμασε με rf καλώδιο απο τον δεκτη στο lg. Μάλλον ειναι προβλημα του lg...
 

Leonidas33

AVClub Addicted Member
30 November 2007
1,735
Re: Εγγραφη NOVA σε Dvd Recorder

Τα VHS δεν καταλαβαίνουν από κλειδώματα; Μόνο όσα δεν έχουν Auto Gain Control (από τα τέλη του '80 όλα έχουν).

Tα panasonic δεν έχουν πρόβλημα.Το τελευταίο πριν 2 έτη λειτουργεί άψογα και ξεγελώ το Sony recorder με σύνδεσh RCA.Iσως εξαρτάται από την συσκευή.Το ίδιο και DVD player Samsung για αντιγραφή με το recorder (σε κάποιες περιπτωσεις μόνο δεχεται εγγραφή μόνο στο σκληρό)
 

Leonidas33

AVClub Addicted Member
30 November 2007
1,735
Re: Εγγραφη NOVA σε Dvd Recorder

καλημερα φιλαρακι,
Λοιπον εγω με την καρτα της Nova se ΗUMAX2000 και recorders sony ποτε δεν ειχα προβλημα. θα σου ελεγα να αγοραζες αλλο δεκτη σχετικα φτηνο ωστε να μην ξαναεχεις προβλημα να γραφεις οτι γουσταρεις. Βαλε την καρτουλα σου και ολα καλα.
Νικος

Tα ίδια και γώ με παλαιότερο Humax .
 

georgie69

New member
30 July 2007
37
Re: Εγγραφη NOVA σε Dvd Recorder

Τωρα που το λετε μηπως κατι αλλαξε προσφατατα? Στον σκληρο ενος samsung, απο Humax δεν εχω ποτε προβλημα. Οταν ομως προσφατα πηγα ν αντιγραψω τα Oscar π.χ. απο δισκο σε DVD δεν το κανε. Προσφατα παλι ειχα αντιγραψει το Network γραμενο απο MGM σε DVD χωρις προβλημα. Παλιοτερα δεν ειχα ποτε προβλημα για εγγραφη σε DVD. Μηπως αφορα συγκεκριμενα προγραμματα μονο?
 

gdaskal

AVClub Enthusiast
20 June 2006
1,099
Re: Εγγραφη NOVA σε Dvd Recorder

Παιδια, 99% ειναι θεμα του lg. Το ιδιο ειχα και εγω με αλλο δορυφορικο δεκτη και αναγκαστηκα να πουλησω το lg recorder μου. Εγραφα μονο με rf καλωδιο.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Εγγραφη NOVA σε Dvd Recorder

Tα panasonic δεν έχουν πρόβλημα.Το τελευταίο πριν 2 έτη λειτουργεί άψογα και ξεγελώ το Sony recorder με σύνδεσh RCA.Iσως εξαρτάται από την συσκευή.Το ίδιο και DVD player Samsung για αντιγραφή με το recorder (σε κάποιες περιπτωσεις μόνο δεχεται εγγραφή μόνο στο σκληρό)

Φίλε μου, δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κλείδωμα macrovision στην πηγή και το VHS να γράψει κάτι που να βλέπεται. Τα τελευταίας 5ετίας βίντεο συνήθως δεν ξεκινούσαν την εγγραφή, βγάζοντας ένα μήνυμα αντίστοιχο με αυτό των DVD-Recorders, τα παλαιότερα έγραφαν, αλλά με συνεχείς αυξομοιώσεις φωτεινότητας και περιοδικές λάμψεις στην εικόνα. Μόνο οι προ εικοσαετίας συσκευές που δεν διέθεταν κύκλωμα AGC, ή όσες έχουν διακόπτη που το απενεργοποιεί, μπορούν να γράψουν από πηγή με προστασία macrovision.

Το macrovision στηρίζεται ακριβώς στην ύπαρξη αυτού του κυκλώματος στα VHS και αρχικά για αυτά είχε δημιουργηθεί. Τα NTSC και PAL έχουν 45 και 49 μη ορατές γραμμές, αντίστοιχα. Αυτές χρησιμοποιούνται για την εκπομπή σημάτων χρονισμού, κρυφών υπότιτλων (closed caprions), teletext και μεταξύ των άλλων και των παλμών του macrovision. Αυτοί οι παλμοί, δεν προκαλούν καμμία αλλοίωση σε μία τηλεόραση, σε ένα VHS όμως, μπέρδευαν το κύκλωμα AGC, το οποίο νόμιζε πως αυξομοιώνονταν η φωτεινότητα της εικόνας και προσπαθούσε να αντισταθμίσει, με αποτέλεσμα η εγγραφή να μη βλέπεται. Οι νεώτερες συσκευές, αναγνωρίζουν αυτούς τους παλμούς πριν το κύκλωμα AGC και απλώς δεν ξεκινούν καν την εγγραφή.

(BTW, έχω 1 Blaupunkt (1984), 1 Bondstec (1988) (φασόν Goldstar) και 3 Panasonic (1993, 1997, 2003). Από αυτά, μόνο το Blaupunkt και το Bondstec δεν καταλαβαίνουν από macrovision)
 

Leonidas33

AVClub Addicted Member
30 November 2007
1,735
Re: Εγγραφη NOVA σε Dvd Recorder

Την ξέρω την θεωρία την γράφουν και σαν γενική αρχή τα manual των DVD ....αλλά πιστεύω και ότι βλέπω! (το ίδιο διαβαζω και άλλοι παραπάνω έχουν προσέξει.)

Οπότε είναι θέμα συμβατότητων (εξαρτημάτων και μη) των συσκευών μεταξύ τους, καθώς κάτι γίνεται και παρακάμπτεται το κλείδωμα....και δεν ισχύει για όλα τα μοντέλα σε συνδιασμό,είναι προφανές.Αλλοι διαβάζω αλλού,χρησιμοποιούν και hack σχετικά για ορισμένα recorders και τους δουλεύει επίσης,σε άλλους όχι...
 
Last edited:

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Εγγραφη NOVA σε Dvd Recorder

Καταναλωτικό Panasonic βίντεο VHS της τελευταίας 15-20ετίας που να είναι ξεκλείδωτο από macrovision ΔΕΝ υπάρχει. Εκτός όμως από το macrovision, υπάρχουν και άλλα αναλογικά κλειδώματα. Όπως επίσης υπάρχουν και DVD-Players που με διάφορους κωδικούς απενεργοποιούν το macrovision (όχι όμως από τις γνωστές επώνυμες μάρκες). Μην τα μπερδεύουμε όμως όλα αυτά και τα κάνουμε αχταρμά μεταξύ τους.

Αν ο δέκτης έχει κλείδωμα macrovision, είναι πολύ συγκεκριμένα τα πράγματα που μπορούν να γίνουν για να παρακαμφθεί (και το VHS ΔΕΝ ανήκει σε αυτά), αν το κλείδωμα είναι κάποιο άλλο, τότε θα πρέπει να αναζητηθεί και η αντίστοιχη λύση.

Επίσης, επειδή αναφέρεις και εγγραφή από Samsung DVD-Player σε Recorder, είσαι σίγουρος πως σου δουλεύει με όλα τα δισκάκια (η ύπαρξη του macrovision δεν είναι υποχρεωτική και συνήθως τα δισκάκια που δίνουν οι εφημερίδες, όπως και αρκετά άλλα ελληνικής κατασκευής, δεν έχουν);
 

Leonidas33

AVClub Addicted Member
30 November 2007
1,735
Re: Εγγραφη NOVA σε Dvd Recorder

Δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις σε κάτι και γενικεύεις τα πράγματα,όταν και άλλοι ανέφεραν ότι ξεγελούν τα recorders τους ,προφανώς δεν τους πιστεύεις επίσης,και όλα αυτά επειδή σε σένα έτυχε και δεν δουλεύει "η συνταγή"..

Λες να μην έχω δοκιμάσει όλες τις παραλλαγές,συνδέσεις κλπ ; Kαι εννοείται μιλάω και για DVD με Macrovision που έχουν κλειδωμα του με bad sector.Το samsung (4ετίας μοντέλο) μάλιστα δουλεύει απευθείας με σύνδεση RCA στο recorder γι'αντιγραφή, χωρίς να μεσολαβεί άλλη συσκευή ή κόλπα με καλωδίωση,hack λογισμικού κλπ .
 
Last edited:

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Εγγραφη NOVA σε Dvd Recorder

Επειδή τα έχεις λίγο μπερδεμένα (το bad sector που αναφέρεις δεν έχει καμμία μα καμμία σχέση με το αναλογικό κλείδωμα macrovision των DVD-Video και των αναλογικών μεταδόσεων βίντεο, ΑΛΛΟ πράγμα είναι) θα σου πρότεινα να μην προβαίνεις σε χαρακτηρισμούς και γενικεύσεις.

Να έχεις υπόψη σου, πως εδώ μέσα γράφει και κόσμος που έχει δουλέψει και πάνω σε αυτά τα αντικείμενα και δεν τα έχει γνωρίσει μόνο από κακώς εμπεδωμένο googling...