Ιδανικά Ηχεία για Μικρό Δωμάτιο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Manos S.

Senior Member
5 September 2006
572
Καλημέρα σας!

Θέλω να φτιάξω ένα συστηματάκι hi-fi για να ακούω μουσική στο υπνοδωμάτιο. το πρόβλημα είναι ότι δεν το ‛χω ξαναπροσπαθήσει στο παρελθόν-θα είναι το πρώτο μου σύστημα(προς το παρόν ακούω με ένα Yamaha mini hi-fi), γι’αυτό θα θέλα τη γνώμη\συμβουλή σας για τα ηχεία πρώτα που είναι το σημαντικότερο κομμάτι, αλλά και για ενισχυτή μετά.

Οι διαστάσεις του δωματίου είναι 3,5 x 2,8 δηλ. κάτι λιγότερο απο 10τ.μ. και 2,8μ. στο ύψος.
Απ’ αυτά που διαβάζω στο φόρουμ, ηχεία με κλειστή καμπίνα ή με το bass reflex μπροστά θα ταιριάζουν μάλλον στο χώρο μου, καθώς η απόσταση απο τους τοίχους θα είναι μικρή.

Επίσης δεν ζητώ μεγάλες εντάσεις, το βασικό είναι να είναι ξεκούραστα με ισσοροπημένο ήχο και όχι τσιρικτά-μεταλλικά πρίμα όπως τα jbl πχ.
Το budget για ηχεία είναι γύρω στα 500-1000ε αλλά και με πιο λίγα να βρω κάτι καλό δε θα πω όχι :)

Όλες οι προτάσεις καλοδεχούμενες εννοείται :smile:
 

Manos S.

Senior Member
5 September 2006
572
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Τα Tannoy F1 φαίνονται καλή περίπτωση στην οικονομική λύση βραβευμένα απ το whathifi κιολας, για τον HLLY TAMP-90 διαβάζω κάτι για 'white noise' απ το tweeter στο ένα μέτρο σε review.

Για τα ATC ακούω καλά λόγια, το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι θέλουν βαρβάτο ενισχυτή απο 50W και πάνω.
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
.

Για τα ATC ακούω καλά λόγια, το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι θέλουν βαρβάτο ενισχυτή απο 50W και πάνω.

βαρβάτο ενισχυτή ένα ηχείο που έχει προσεγμένη σύνθετη αντίσταση? εγώ θα έλεγα το αντίθετο.
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,918
127.0.0.1
Για τα ATC ακούω καλά λόγια, το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι θέλουν βαρβάτο ενισχυτή απο 50W και πάνω.

Στοπα και στο ξαααααναλέεεωωωω... :BDGBGDB55:

Επειδή πολλοί μπερδεύουν τα δύσκολα με τα αναίσθητα ηχεία...
Τα ATC είναι αναίσθητα ηχεία. Θέλουν πολλά watt για να παίξουν δυνατά.

Αλλά είναι εύκολα ηχεία! H αντίστασή τους πέφτει μέχρι τα 6Ω...

Οπότε δεν θέλουμε ντε και καλά ένα τέρας που να διπλασιάζει την ισχύ του στα 4Ω γιατί απλά τα ATC δεν θα το ζητήσουν ποτέ...
 
  • Like
Reactions: Kostas P. K.

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
84db δεν ειναι κακή ευαισθησία για ένα ηχείο με 5" midbass και ισοσταθμισμένο baffle step, ειναι μια φυσιολογική τιμή. απλά ο συγκεκριμένος κατασκευαστής λέει την αλήθεια χωρις κολπάκια.

τώρα όσο για τον Trends, ε μην τρελλαθουμε κι όλας, είπαμε αλλά όχι κι έτσι... ο ενισχυτάκος μπορεί να είναι τρέντυ αλλα αποδίδει υπο προϋποθέσεις και τα atc μόνο να χαραμιστούν μπορουν με αυτόν.

by the way, ο τύπος που κάνει review στον trends, έχει παίξει lego με τα LothX και έχει φτιάξει συστοιχία με 2 tweeter στο κάθε κανάλι, tweeters που ενώ απέχουν καμια 25ριά cm μεταξύ τους παίζουν την ίδια πληροφορία. Αν δεν μπορει να αντιληφθεί τα προβλήματα που εχει προκαλέσει τι να πω.. και πληρώνεται κι όλας..

για να επανέλθω, εφοσον τα ATC εχουν 550 περισσεύουν αρκετά χρήματα για εναν μή αναιμικό ενισχυτή, δεν υπάρχει κανένας λόγος να ρισκάρει κανείς με τον trends
 

Aprile

Senior Member
9 March 2007
656
Εγώ αντίθετα βλέπω 1100 λόγους υπέρ του trends γιατί τόσα ευρώ περίπου θέλει η άλλη λύση.
Ενας ενισχυτής με καλό ήχο και ικανότητα οδήγησης δύσκολα υπάρχει κάτω από τα πεντακόσια ευρώ.
Και εντάξει τα 1000+ για σαλόνι μπορεί να είναι λίγα αλλά για δευτερο σύστημα κρεβατοκάμαρας είναι πολλά.
Αντίθετα με το συνδυασμό Tannoy F1 & trends καθαρίζεις με 300.
Ο trends μπορεί να μην είναι ο καλύτερος ενισχυτής που υπάρχει αλλά δεν υπάρχει άλλος καλύτερος στα 150 ευρώ.
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,918
127.0.0.1
τώρα όσο για τον Trends, ε μην τρελλαθουμε κι όλας, είπαμε αλλά όχι κι έτσι... ο ενισχυτάκος μπορεί να είναι τρέντυ αλλα αποδίδει υπο προϋποθέσεις και τα atc μόνο να χαραμιστούν μπορουν με αυτόν.

Σωστόστ...
Έχω βάλει τον Trends όπως και πολλούς άλλους Tripath στα 40άρια.
Ακόμη και ο trends έπαιξε σε χαμηλές εντάσεις βέβαια...
Για κανένα μισάωρο όμως γιατί τα ATC τονίζουν το πόσο ενοχλητικό ήχο βγάζει αυτή η τεχνολογία...
Κατά τα άλλα ο gainclone έπαιξε πολύ καλύτερα και όσο πιο κοντά πηγαίνεις σε λάμπα τόσο πιο καλά παίζουν τα ATC.
Κατά τα άλλα, πολύ καλός ο Trends αλλά όχι για τα ATC!


Btw μου αρέσει που στην πρώτη φωτογραφία ο reviewer έχει βάλει τον trends σε μπλε κύκλο για να τον δούμε...
Λες και μπορείς να μην τον δεις έτσι που βγάζει μάτι το led του!

Σε αυτή τη φωτογραφία π.χ. δεν φαίνεται που είναι; :flipout:

tordaylinearray.jpg
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
Και εντάξει τα 1000+ για σαλόνι μπορεί να είναι λίγα αλλά για δευτερο σύστημα κρεβατοκάμαρας είναι πολλά.

όλα σχετικά είναι. εγώ τώρα που το σκέφτομαι, στην κρεβατοκάμαρα έχω ένα σετ Tannoy SFX (~480 ) + 150 για τροποποίηση του sub, + 230 ενας πολυκάναλος Pioneer + 550 το HTPC = 1410 + καποια υλικά τροποποίησης στα cross των tannoy (και δεν μου τρέχουν κι απ τα παντζάκια..)

Και ο ήχος που θα πάρει ο φίλος με τα ATC + Creek θα είναι κλάσεις ανώτερος με τα ίδια περίπου χρήματα (χωρις το κόστος της πηγής εννοώ). Αλλη η χρήση η μία, άλλη η αλλη θα μου πεις, όμως λίγο το ενα λίγο το άλλο το κόστος ανεβαίνει χωρίς να το παρουμε χαμπάρι, ιδίως οταν οι αγορές γίνονται μια μια (ετσι "ξέφυγα" στο κόστος χωρίς να το ελεγξω ιδιαίτερα). Είτε πρόκειται για το καθιστικό, είτε για το pc, είτε για την κρεβατοκάμαρα, το κόστος παει αναλογα με την διάθεση (και το βαλάντιο φυσικά) αλλά ως ενα βαθμό, το γεγονός ότι ο χώρος δεν είναι ο κύριος, δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει δυο πεντάρες παραπάνω..
 

Manos S.

Senior Member
5 September 2006
572
Ένα παράδειγμα οικονομικό αλλά ικανό στην οδήγηση (δοκιμασμένα) είναι ο CREEK evo (2x80) που, με παλιά λίρα είχε 650 ευρω. Τώρα πρέπει να είναι ικανά πιο κάτω.
http://www.creekaudio.co.uk/main_product.asp?prolook=evo_amp

Είναι όμως ο creek εκτός από ικανός να τα οδηγήσει και ο πιο κατάλληλος να συνοδέψει/αναδείξει τα atc?
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Σωστόστ...
Έχω βάλει τον Trends όπως και πολλούς άλλους Tripath στα 40άρια.
Ακόμη και ο trends έπαιξε σε χαμηλές εντάσεις βέβαια...
Για κανένα μισάωρο όμως γιατί τα ATC τονίζουν το πόσο ενοχλητικό ήχο βγάζει αυτή η τεχνολογία...
Κατά τα άλλα ο gainclone έπαιξε πολύ καλύτερα και όσο πιο κοντά πηγαίνεις σε λάμπα τόσο πιο καλά παίζουν τα ATC.
Κατά τα άλλα, πολύ καλός ο Trends αλλά όχι για τα ATC!


Btw μου αρέσει που στην πρώτη φωτογραφία ο reviewer έχει βάλει τον trends σε μπλε κύκλο για να τον δούμε...
Λες και μπορείς να μην τον δεις έτσι που βγάζει μάτι το led του!

Σε αυτή τη φωτογραφία π.χ. δεν φαίνεται που είναι; :flipout:

tordaylinearray.jpg

Για αυτες τις 40αρες ελεγες στο αλλο νυμα :flipout: (...ναι εκατσα και τα μετρησα)?με τοσο μαγνητη που εχει μαζεψει οταν αλλαζει δισκο θα κρυβει τα σφραγγισματα του:flipout:
 

Kostas P.

AVClub Enthusiast
19 June 2006
739
Αθήνα
Επίσης δεν ζητώ μεγάλες εντάσεις, το βασικό είναι να είναι ξεκούραστα με ισσοροπημένο ήχο και όχι τσιρικτά-μεταλλικά πρίμα όπως τα jbl πχ.
Το budget για ηχεία είναι γύρω στα 500-1000ε αλλά και με πιο λίγα να βρω κάτι καλό δε θα πω όχι :)

Όλες οι προτάσεις καλοδεχούμενες εννοείται :smile:

H προταση μου ειναι αυτη http://www.thomann.de/gr/tascam_vla5.htm Δεν τα εχω ακουσει αλλα εχω το ιδιο μοντελο της προηγουμενης σειρας και τα σχολια ειναι και παλι κατι παραπανω απο θετικα. Εχουν δυναμη (τα εχω σε 30τμ) και ισορροπημενο ηχο, ουτε τσιριχτα πριμα ουτε αβυσσαλεο χαμηλο. Θα ικανοποιησουν τις αναγκες σου, θα ακουσεις μεγαλη διαφορα απο το mini hi-fi που εχεις τωρα και με τον καιρο θα καταλαβεις τι σου αρεσει και τι δεν σου αρεσει για οταν αποφασισεις να ξοδεψεις περισσοτερα χρηματα για συστημα.
 

JohnJohn

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,481
Για αυτες τις 40αρες ελεγες στο αλλο νυμα :flipout: (...ναι εκατσα και τα μετρησα)?με τοσο μαγνητη που εχει μαζεψει οταν αλλαζει δισκο θα κρυβει τα σφραγγισματα του:flipout:

:flipout:


άσε που φαίνονται να καμπυλώνουν.... λέτε να είναι λόγω του φακού της φωτογραφικής, ή έλκονται οι μαγνήτες μεταξύ τους κι εχει ...στρεβλώσει η κούτα? :flipout: