Βοηθεια σε θεση προβολέα!!!

analyzer

New member
18 June 2006
38
Ειμαι αρκετα αρχαριος στο χωρο και μιας και κατασκευαζω την ιδιοκτητη κατοικια μου, εχω υπολογισει στο υπογειο ενα ωραιο χωρο για home cinema και τωρα περνανε τα ηλεκτρικα (καλωδιωσεις)
Σκεφτομαι να βαλω προβολέα οροφής και πρεπει αυτη τη στιγμη να περασω τις καλωδιωσεις (κρυφες εννοειται) σε τοιχους και δαπεδα ουτως ωστε να ερθει να κουμπωσει το μηχανημα οταν και οποτε το παρω.
Ειμαι σε φαση που εχω ολοκληρωσει ολα τα χτισιματα
Βεβαι δεν εχω παρει ακομα προβολέα και αυτη τη στιγμη διαθετω μονο τον ενισχυτη DENON με τα ηχεια 5.1 Focal JM Lab
Οι διαστασεις του χωρου μου φαινονται στην παρακτω εικονα.

Οι αποριες μου ειναι οι εξης.
1. Σε τι αποσταση μπορει να μπει ο προβολές και σε ποσες ιντσες δειχνει ετσι? Ειναι καλα εκει που το εχω βαλει? ειναι αυτη η βελτιστη θεση για να μπει?
2. Οι ιντσες τι αντιχτοιχια με μ2 εχουνε?

Οποιαδηποτε αλλη παρατηρηση δεκτη. Σιγουρα θα με βοηθουσε οι γνωμη σας μιας και εισαστε αρκετα εξειδικευμενοι απο οτι εχω διαβασει.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
1. Εξαρταται απο τον προβολεα. (πχ καποιος μπορει να σου "δωσει" 120" απο τα 4,5 μετρα, καποιος αλλος το 100')

2. μια ιντσα = 0,254 μετρα


(το σχεδιο εξαφανιστηκε)
 

analyzer

New member
18 June 2006
38
Δεν ξερω τι συμβαινει. Το ανεβασα στο rs παντως....
Παιδιά τα φωτα σας plzzzzzzz

http://rapidshare.com/files/212531291/hc_fotis.jpg.html

attachment.php
 

Attachments

  • hc_fotis.jpg
    hc_fotis.jpg
    101.4 KB · Views: 114
Last edited by a moderator:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,667
Αθήνα
Απ' ό,τι βλέπω ο προβολέας θα μπει στα 5,45 και το μέγιστο πλάτος είναι 2,15;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,667
Αθήνα
Το μέγιστο πλάτος αν βάλεις και το casing και το border των οθονών μάλλον μου κάνει σε οθόνη 92 ίντσες διαγωνίου.

Πρέπει ο προβολέας να πάει πιο κοντά.
 
Last edited:

analyzer

New member
18 June 2006
38
Οι διαστασεις του χωρου ειναι 5,45*3,15
o προβολεας σκεφτομαι να μπει στο 5.45 (πισω πισω) μιας και πισω του ακριβως θα εχω και το pc οποτε μπορων να το συνδεσω, και ταυτοχρονα γωνια τοιχο (κατω απο τον προβολέα) για να μπουν πριζα, tv, τηλεφωνο.
Το 2,15 ειναι περιπου το max πλατος πανιου, ισως και 2,30 μπορει να παει με κλειστη πορτα.
Πιστυς το σχεδιο να ειναι κατανοητο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,667
Αθήνα
Max πλάτος πανιού υποθέτω ότι εννοείς την καθαρή εικόνα, έτσι;
Γιατί σε αυτά θα προσθέσεις και 5+5 εκ. ανά πλευρά το μαύρο border που έχει η οθόνη και αν πας σε αναδιπλούμενη πρέπει να προσθέσεις και τη θήκη που τυλίγεται η οθόνη μέσα.

Όπως το βλέπω, ακόμα και με long throw DLP προβολέα, θέλει κανα μέτρο κοντύτερα από τα 5,45.

Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος έχει καμιά ιδέα;
 

analyzer

New member
18 June 2006
38
hmmmmm δεν το χα σκεφτει οτι χανω και 5+5
Eγω σαν θεση εκρινα οτι ειναι καλα η θεση που αχω μαρκαρει στο σχεδιο, για συνδεσμολογιές και να αποφυγω τη λυση ταβανιού.
ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΕΣΕΙΣ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

Α και τωρα και κατι αλλο. Ο καναπες σε τι αποσταση πρπει να μπει για να βλεπω καλα?????
Η θεση που εχω βαλει ειναι ενδεικτικη.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
οτι και να κανεις κρατα και ενα σκεπαρνι κοντα
θα σου χρειαστει στο σκαψε
α
και ενα δραπανο με ουπα και βιδες-κατσαβιδι
και εννοηται στοκο σπατουλα
με αυτα εισαι μελλοντικα καλυμενος
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: Re: Βοηθεια σε θεση προβολέα!!!

hmmmmm δεν το χα σκεφτει οτι χανω και 5+5
Eγω σαν θεση εκρινα οτι ειναι καλα η θεση που αχω μαρκαρει στο σχεδιο, για συνδεσμολογιές και να αποφυγω τη λυση ταβανιού.
ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΕΣΕΙΣ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
και ποιος σου ειπε οτι ξερουμε?
λεω τωρα
 

Joe D.

Established Member
9 April 2008
177
ΑΘΗΝΑ
Βλέπω οτι βάζεις τον καναπέ στα 3-3,5 μέτρα. Είσαι σίγουρος οτι μπορείς να δείς ταινίες με γρήγορα γυρίσματα στις 100 ίντσες από τα 3 μέτρα;
Εγώ προτείνω : Σίγουρα ο προβολέας πιο κοντά, για να μπορείς να παίζεις με το μέγεθος της προβαλομενης εικονας - αλλιως ο καναπες πιο πισω.
θα πρεπει να αποφασίσεις για ποιο προβολεα πηγαινεις.
 

analyzer

New member
18 June 2006
38
Βλέπω οτι βάζεις τον καναπέ στα 3-3,5 μέτρα. Είσαι σίγουρος οτι μπορείς να δείς ταινίες με γρήγορα γυρίσματα στις 100 ίντσες από τα 3 μέτρα;
Εγώ προτείνω : Σίγουρα ο προβολέας πιο κοντά, για να μπορείς να παίζεις με το μέγεθος της προβαλομενης εικονας - αλλιως ο καναπες πιο πισω.
θα πρεπει να αποφασίσεις για ποιο προβολεα πηγαινεις.


Καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε μου.
Η θεση του καναπε ειναι ενδεικτικη και μαλιστα κι εγω βλεπω οτι δεν ειναι σωστη οποτε πρεπει να παει πιο πίσω οποτε να βλεπω απο τα 4,5μ περιπου το πανι.
Η θεση του προβολέα σκεφτηκα να ειναι στα 5.45 (τερμα πισω) μιας και
1.ακριβως πισω ειναι το pc
2. Γλιτωνω τη λυση ταβανιου μιας και σκεφτομαι να μπει σε καποιο υψος στον τοιχο (στη γωνια)
3. Οι καλωδιωσεις κρυβονται πολυ πιο ομορφα με καναλακια επι του τοιχου, αντι να τρεχουν και στο ταβανι
4. Βαζω και το καλοριφερ στη σωστη του θεση κατω δηλαδη απο το παραθυρο 1.80 μ χωρις να ενοχλει αισθητικα και να εχει και αποδοση

Θα μου πεις σκεφτομαι πολυ μηχανικιστικα, αλλα τι να κανουμε, μηχανικος ειμαι και δυστυχως ασχετος απο προβολεις και φυσικα δεν ξερω απο κοστος τους. Σιγοιυρα δεν ψαχνω μια high end πρόταση αλλα μια ικανοποιητικη θεαση, στο χωρο αυτό

Επισης σκεφτομαι οτι μια σωστη εγκατασταση τωρα ειναι προτιμοτερη μιας και τωρα χτιζω το σπιτι.
 

Κώστας Παπαγεωργίου

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,014
ΑΘΗΝΑ
Καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε μου.
Η θεση του καναπε ειναι ενδεικτικη και μαλιστα κι εγω βλεπω οτι δεν ειναι σωστη οποτε πρεπει να παει πιο πίσω οποτε να βλεπω απο τα 4,5μ περιπου το πανι.
Η θεση του προβολέα σκεφτηκα να ειναι στα 5.45 (τερμα πισω) μιας και
1.ακριβως πισω ειναι το pc
2. Γλιτωνω τη λυση ταβανιου μιας και σκεφτομαι να μπει σε καποιο υψος στον τοιχο (στη γωνια)
3. Οι καλωδιωσεις κρυβονται πολυ πιο ομορφα με καναλακια επι του τοιχου, αντι να τρεχουν και στο ταβανι
4. Βαζω και το καλοριφερ στη σωστη του θεση κατω δηλαδη απο το παραθυρο 1.80 μ χωρις να ενοχλει αισθητικα και να εχει και αποδοση

Θα μου πεις σκεφτομαι πολυ μηχανικιστικα, αλλα τι να κανουμε, μηχανικος ειμαι και δυστυχως ασχετος απο προβολεις και φυσικα δεν ξερω απο κοστος τους. Σιγοιυρα δεν ψαχνω μια high end πρόταση αλλα μια ικανοποιητικη θεαση, στο χωρο αυτό

Επισης σκεφτομαι οτι μια σωστη εγκατασταση τωρα ειναι προτιμοτερη μιας και τωρα χτιζω το σπιτι.

Αν η απόσταση μέχρι το δοκάρι είναι 5,45μ τότε ο φακός του προβολέα θα βγει περίπου στα 5.

Όμως αλήθεια σκέφτεσαι να τρυπήσεις δοκάρι για να τοποθετήσεις τον προβολέα?

Αν κατάλαβα καλά δεν έχεις ολοκληρώσει την κατασκευή. Γιατί λοιπόν δεν περνάς τα καλώδια που χρειάζεσαι εσωτερικά και να τον βγάλεις κανένα μέτρο πιο κοντά?

Έτσι θα η επιλογή θα είναι πιο ελαστική και το άγχος λιγότερο.

Ακόμη και αν είσαι στα 'τελειώματα', θα μπορούσες να κάνεις ένα μικρό μερεμέτι για να γλυτώσεις την ταλαιπωρία.

Αν ανησυχείς για το φωτιστικό, να είσαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλές λύσεις και καλαίσθητες.

Προτείνω να ξανασκεφθείς το πρόβλημα των καλωδιώσεων και να τοποθετήσεις τον μελλοντικό προβολέα σου στα 3,5μ - 4μ περίπου.
 

analyzer

New member
18 June 2006
38
στα 4 μ αποσταση στις πόσες ιντσες θα προβαλει?
Το 2.15-2-30 πλατος πανιου το πιανει?
Αν ο προβολεας μεπι τελικα στα 4μ ο καναπες που πρπει να ειναι?
Επισημαινω οτι θελω βαλω εναν μεσο προβολέα οχι κανενα πανακριβο κομματι.
και η ολη φαση ξεκινησε απο τις θεση των πριζων (πριζα, ΤV, τηλεφωνο)
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Εξαρταται οπως ειπαμε και πριν απο τον προβολεα.

Εαν η θεση για προβολεα θα ειναι περι τα 4 με 4,5 μετρα, θα εχεις αρκετες επιλογες σε προβολεις που να μπορουν απο αυτην την αποσταση να προβαλουν σε πανι μεγεθους απο 90" εως 120" (χονδρικα). Οποτε μην αγχωνεσαι.

Κατεληξε στην παραπανω αποσταση.

Το μεγεθος του πανιου και την θεση του καναπε την βρισκεις αργοτερα