Υπολογιστής Εντάσεων/Ισχύος Συστημάτων.

vas silis

AVClub Enthusiast
26 May 2008
834
Re: ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΕΝΤΑΣΕΩΝ/ΙΣΧΥΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ.

...
 

Attachments

  • dB SPL at listening postion.pdf
    25.9 KB · Views: 100
Re: ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΕΝΤΑΣΕΩΝ/ΙΣΧΥΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ.

Μιας και αναφέρθηκε το συγκεκριμένο calculator, καλό είναι να έχουμε κατά νου μια λεπτομέρεια:

Στην πρώτη γραμμή ζητάει την ευαισθησία του ηχείου σε db για ισχύ 1W και στο 1 μέτρο.

Οι κατασκευαστές δεν δίνουν πάντα την ευαισθησία μετρημένη υπό αυτές τις συνθήκες.

Πολύ συχνά την δίνουν ως db για τάση 2.83V και στο 1 μέτρο.

Τα νούμερα που προκύπτουν (1W@1m vs. 2.83V@1m) είναι πρακτικά ισοδύναμα όταν τα ηχεία είναι των 8Ω, αλλά όταν είναι 4Ω δεν είναι, καθότι 2.83V σε 4Ω αντιστοιχούν ουσιαστικά σε ισχύ 2W και όχι 1W.

Οπότε, προσοχή..
 

vas silis

AVClub Enthusiast
26 May 2008
834
Re: ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΕΝΤΑΣΕΩΝ/ΙΣΧΥΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ.

:worshippy:


Ναι πολύ σωστά και το λογικό θα ήταν όταν μας δίνεται η ευαισθησία (για τα όποια ηχεία) αυτή να είναι σε dB/W/m, για μπορούμε να ξέρουμε για τι μιλάμε.

Πάντως εγώ όταν βλέπω μια ευαισθησία πχ σε ένα 4 ohm ηχείο θέλω να πιστεύω ότι μιλάμε στο 1 Watt άρα και για τάση 2 Volt.

Τώρα δεν έχω καταλάβει αν πραγματικά το κάνουν έτσι ή όχι και τελικά σε διάφορα 4ωμα μας δίνουν την ευαισθησία εκφρασμενή στα 2 Watt οπότε μιλάμε για ανομοια πράγματα.

Και επίσης τι κάνουν σε ένα πχ 6 ohm ή και σε κάποια ηχεία που έχουν υψηλότερη αντίσταση από τα 8 ohm. Ή ακόμα και τι στο καλό κάνουν σε κάποια ηχεία με πολύ μεγάλες διακυμάνσεις στην αντίσταση. :huh2:


.
 

vas silis

AVClub Enthusiast
26 May 2008
834
Re: ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΕΝΤΑΣΕΩΝ/ΙΣΧΥΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ.

YΓ:
Α, και φυσικά η μέτρηση αυτή δεν δείχνει σίγουρα και κάτι για τη γενικότερη ή τη συνολική συμπεριφορά του ηχείου σε άλλη πιο υψηλή ισχύ πχ τα 3 τα 5 ή τα 15 Watt.
 

vas silis

AVClub Enthusiast
26 May 2008
834
Re: ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΕΝΤΑΣΕΩΝ/ΙΣΧΥΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ.

Ναι δε νομίζω ότι υπήρξε αμφιβολία.

Είναι νομίζω γνωστό ότι πραγματικά, ''χρησιμοποιούμε '' λίγα ή ακόμα και μονοψήφιο αριθμό Watt .

H απαίτηση από ένα φυσιολογικό σύστημα αναπαραγωγής σε ένα φυσιολογικό χώρο, είναι για 5 - 10 Watt άντε να γίνω και πλεονέκτης, να πω 15.

Αρκεί ο ενισχυτής να μπορει να παρέχει το ανάλογο ρεύμα που απαιτεί το φορτίο για να οδηγηθεί και αυτό (το φορτίο) απλά να είναι ανθρώπινο και να μην είναι μαρτζαφλάρι ένεκα της όποιας αντίληψης ή βίτσιου.

(και μη μου αρχίσει κανείς τι πάει να πει '' φυσιολογικό '' .... ) -bye-
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,105
Re: ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΕΝΤΑΣΕΩΝ/ΙΣΧΥΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ.

Πολύ μικρή απόκλιση εχει απο τα νούμερα που εχω μετρήσει με το ντεσιμπελόμετρο.