Πικαπ τροποι μεταδοσης κινησης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Λεω να ανοιξουμε κουβεντα για τους διαφορους τροπους μεταδοσης κινησης του πλατω του Πικαπ:
Ιμαντας :(Linn LP 12,Thorens TD160 κλπ) Τροχαλια+Ιμαντας:(Thorens TD124) Τροχαλια:(Garrard 301,401 - EMT 930,927 ) Direct Drive: (EMT 950,948-DENON,PIONEER,κλπ)
Εχω δοκιμασει σχεδον ολα τα πιο πανω τα προηγουμενα 30 χρονια.Που κατεληξα? Ισως ειναι εμφανες αλλα περιμενω την αποψη σας διχως να σας προκαταλαβω.Για να δουμε λοιπον τις αποψεις και εμπειριες σας.
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Την εποχή που δημοσίευαν μετρήσεις τα πικάπ με άμεση μετάδοση και μοτέρ με πολλούς πόλους είχαν χαμηλότερο Wow & Flutter και χαμηλότερο Rumble από αυτά με ιμάντα, αν αυτό λέει κάτι...
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Ιμάντας τελεία και παύλα!



Καλά, δεν το πιστεύω, αλλά σκέφτηκα να βάλω και εγώ το λιθαράκι μου στη διαλλακτικότητα των απόψεων! :grinning-smiley-043
Αν θέλετε πείτε και τους λόγους. Αλλιώς μπορώ να βοηθήσω με τους παρακάτω τρόπους (ο geovar έχει τον πρώτο λόγο μιας και άνοιξε το thread).

1) Το μεταφέρω στα τεχνικά όπου μάλλον θα απαντήσουν περισσότεροι...
2) Αν δεν θέλετε πολύ συζήτηση σας το γυρίζω σε poll...
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Μόνο επαγγελματίας που έχει παιδέψει το θέμα μπορεί να απαντήσει ειδικά.

Κρίνοντας τελικές υλοποιήσεις με τόσες διαφορές μεταξύ τους (ανάρτηση, μάζα, διαφορετικούς βραχίονες, υλικά κτλ) δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα.

Γενικολογώντας πιστεύω ότι η κίνηση με ιμάντα είναι προτιμότερη. Δίνει τουλάχιστον την δυνατότητα να τοποθετηθεί το μοτέρ μακριά. Και για τις δονήσεις του αλλά και για το πεδίο που δημιουργεί. Με τι υλικό θα μεταφερθεί είναι μια άλλη μεγάλη συζήτηση. Είχα διαβάσει παλιότερα θετικές εμπειρίες για ιμάντα φτιαγμένο απο ταινία video. Υπάρχουν και οι υπερβολές με πολλαπλούς ιμάντες ή πολλαπλά ράουλα.

Ασχετο. Για τον έλεγχο των στροφών οι πιο εντυπωσιακές λύσεις που έχω δει είναι της EMT με την τσόχα φρένο και την manual ρύθμιση (brute force) και της Denon με την μαγνητική ταινία κολλημένη στο platter που διάβαζε τις πραγματικές στροφές του (hi tech).
 

gfle

AVClub Enthusiast
17 June 2006
1,282
Αθήνα
Εχω σε ραδιοεπιλο, το γκρι PE-66 !!
.... περασα και απο DUAL και απο ERA-555 (ακομα το εχω στην αποθηκη).
Εκει αναπαυεται και το τελευταιο που πηρα... SL1200-MK2 :a0210:

Για να μπω εντος θεματος.... ισως ο ιμαντας λογω απομονωσης αλλα πο την αλλη ζοριζει το αξονα μονοπαντα. Με δυο μοτερ αντιδιαμετρικα λυνεται αλλα παλι θα περιστερφονται με την ΙΔΙΑ ταχυτητα?

Τεχνικα θα ελεγα αμεσου οδηγησης και σασι/υποσασι.
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Re: Απάντηση: Πικαπ τροποι μεταδοσης κινησης

Για να μπω εντος θεματος.... ισως ο ιμαντας λογω απομονωσης αλλα πο την αλλη ζοριζει το αξονα μονοπαντα. Με δυο μοτερ αντιδιαμετρικα λυνεται αλλα παλι θα περιστερφονται με την ΙΔΙΑ ταχυτητα?

Τεχνικα θα ελεγα αμεσου οδηγησης και σασι/υποσασι.

Γιώργο, υπάρχουν υλοποιήσεις που το μοτέρ είναι ένα αλλά εφαρμόζουν αντίστοιχη ένταση με σκέτο καρούλι στην απένταντι πλευρά.

Direct με υποσασί; Δεν σκέφτομαι κανένα. Η αναρτηση ίσως να είναι περιτή. Θα μου πεις το EMT 927 έχει σε ανάρτηση 60 κιλά.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Λεω να ανοιξουμε κουβεντα για τους διαφορους τροπους μεταδοσης κινησης του πλατω του Πικαπ:
Ιμαντας :(Linn LP 12,Thorens TD160 κλπ) Τροχαλια+Ιμαντας:(Thorens TD124) Τροχαλια:(Garrard 301,401 - EMT 930,927 ) Direct Drive: (EMT 950,948-DENON,PIONEER,κλπ)
Εχω δοκιμασει σχεδον ολα τα πιο πανω τα προηγουμενα 30 χρονια.Που κατεληξα? Ισως ειναι εμφανες αλλα περιμενω την αποψη σας διχως να σας προκαταλαβω.Για να δουμε λοιπον τις αποψεις και εμπειριες σας.

αν κρίνουμε από το avatar μας προκαταλαμβάνεις. -bye-

Πάντως ψηφίζω ιμάντα
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Θεωρητικά ο ιμάντας απομονώνει από κραδασμούς το μοτέρ από το πλατώ.

Γιατί όμως πάντα τα άμεσης οδήγησης πικάπ είχαν καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά Wow & Flutter και Rumble από τα αντίστοιχα με ιμάντα;

Ας απαντήσει όποιος ξέρει κάτι για αυτό...
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Εχω σε ραδιοεπιλο, το γκρι PE-66 !!

Κι εγώ έχω σε ραδιοέπιπλο Graetz το Perpetuum Ebner PE66
Τρομερή ποιότητα κατασκευής! Και το καλύτερο είναι ότι παίζει ακόμα όπως την πρώτη μέρα χωρίς κανένα απολύτως service όλα αυτά τα χρόνια!!! Μόνο βελόνες έχουμε αλλάξει!

Πόσα χρόνια; Το είχε αγοράσει ο πατέρας μου γύρω στο 1965!!!

Μα η λαστιχένια τροχαλία να διατηρεί ακόμη την ελαστικότητά της και να μην χάνει στροφές; Αν είναι δυνατόν!!! Και όμως έτσι είναι!!!
 

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
Ο ιμαντας ειναι ελαστικος και μακρυς και δεν εχει σταθερη μεταφορα των στροφων απο το μοτερ προς το πιατο. Εχει ενα φαινομενο σαν το γιογιο που αλλαζει συνεχεια μηκος. Τα γραμμοφωνα με ιμαντες δεν εχουν σταθερο ηχο και η στερεοφωνικη εικονα μεταβαλεται συνεχως. Η καλυτερη λυση ειναι η τροχαλια
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Re: Απάντηση: Πικαπ τροποι μεταδοσης κινησης

Θεωρητικά ο ιμάντας απομονώνει από κραδασμούς το μοτέρ από το πλατώ.

Γιατί όμως πάντα τα άμεσης οδήγησης πικάπ είχαν καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά Wow & Flutter και Rumble από τα αντίστοιχα με ιμάντα;

Ας απαντήσει όποιος ξέρει κάτι για αυτό...

Δεν ξέρω.

Απ την άλλη δεν ξέρω και αν υπήρχε κάποια συγκεκριμένη μεθοδολογία για τις μετρήσεις. Μπας και μέτραγε ότι ήθελε ο κάθε κατασκευαστής;

Οπως σήμερα που οι κατασκευαστές ενισχυτών ανακοινώνουν πχ παραμόρφωση χωρίς να αναφέρουν το εύρος ζώνης.
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Πικαπ τροποι μεταδοσης κινησης

Δεν ξέρω.

Απ την άλλη δεν ξέρω και αν υπήρχε κάποια συγκεκριμένη μεθοδολογία για τις μετρήσεις. Μπας και μέτραγε ότι ήθελε ο κάθε κατασκευαστής;

Οπως σήμερα που οι κατασκευαστές ενισχυτών ανακοινώνουν πχ παραμόρφωση χωρίς να αναφέρουν το εύρος ζώνης.

Οχι εκείνη την εποχή ήταν πιο αυστηρός ο τρόπος που γίνονταν οι μετρήσεις και ήταν άμεσα συγκρίσιμες από κατασκευαστή σε κατασκευαστή. Καμμία σχέση με το μπάχαλο δηλαδή που επικρατεί σήμερα στους AV ενισχυτές και την παντελή απουσία μετρήσεων των λεγόμενων Hi-End μηχανημάτων.

Πάντως συν τοις άλλοις και ο Ηχος έκανε μετρήσεις των συσκευών στο εργαστήριό του (όχι όπως σήμερα με χρωματιστά αστεράκια) και επιβεβαίωνε αυτό που λέω.
 

hellenic vanagon

AVClub Enthusiast
23 May 2008
1,022
Σε pick up DUAL 1010S ενσωματωμένο σε ραδιοέπιπλο, η κίνηση ήταν με τροχαλία. Το λάστιχο ξεραινόταν και έσκαγε κάθε δύο χρόνια. (Το ζόριζα και εγώ βέβαια σαν πιστιρικάς γύρω στα 1965, βάζοντας επάνω να γυρίζουν τασάκια, βαρίδια και διάφορα άλλα εκτοξευόμενα... πυρομαχικά!). Το rumble ακουγόταν εμφανέστατα όταν άνοιγες το volume.

Eγώ ψηφίζω direct drive, και ιδιαίτερα TECHNICS SL 1200 MK I του 1974, που ήταν και το αγαπημένο φετίχ εργαλείο μου, με την απεριόριστη αντοχή και wow & flutter 0,003, rumble, (-70 db A!), σε υποηχητικές μη ακουστές συχνότητες λόγω αργής και απόλυτα σταθερής περιστροφής!
 
Last edited:

In My Humble

Banned
2 September 2008
732
Malmo, Sverige
στα γραμμοφωνα οι μετρησεις ειναι ενα πραγμα και το πως ακουγεται ενα αλλο. Δεν κατεχω και πολυ αυτην την αρχαια τεχνολογια και γιατι γινεται αυτο, αλλα ετσι ειναι. βασικα θα πρεπει τα σχετικα καλα μηχανηματα να μην εχουν ακουστο Wow & Flutter και Rumble τα υπολοιπα ειναι προσωπικες εκτιμησεις.
 

Costas Coyias

Banned
19 June 2006
1,964
Αυστρία
Ο ιμαντας ειναι ελαστικος και μακρυς και δεν εχει σταθερη μεταφορα των στροφων απο το μοτερ προς το πιατο. Εχει ενα φαινομενο σαν το γιογιο που αλλαζει συνεχεια μηκος. Τα γραμμοφωνα με ιμαντες δεν εχουν σταθερο ηχο και η στερεοφωνικη εικονα μεταβαλεται συνεχως. Η καλυτερη λυση ειναι η τροχαλια

Έχεις δίκιο μπρε τζάνε μ' αλλά υπάρχει και ένα πράγμα που το λένε ροπή αδρανείας.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Χμμμμ... Ωραία όλα αυτά, εμένα όμως μου δημιουργήθηκε μία άλλη σχετική απόρία...

Γνωρίζει κανείς, εμπεριστατωμένα όμως, όχι με υποθέσεις, τα κοπτικά τι μετάδοση χρησιμοποιούν/ούσαν; :chinscratch: