ενισχυτης αερισμος

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,271
1)εχω βαλει τον ενισχυτη(yamaha rx-v361) στο επιπλο της τηλεoρασης kai πανω κατω ειναι τσιτα,ισα που χωρεσε.μπρος πισω ειναι ανοικτο.λετε να καει;θελω αρκετο χωρο πανω κατω να αεριζονται η δεν εχουν προβλημα;
2)τα ηχεια μου ειναι 74w 8ω kai ο ενισχυτης 100w 8ω,μπηκα στο μενου στο sound level των ηχειων και το εβαλα 3/4,κομπλε δεν ειναι;θαχουν προβλημα να καουν λετε;

σορρυ αμα ρωταω βλακειες αλλα ειμαι ασχετιδης.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
κανονικα θελει 5 ποντους αερα.
Αλλα αν δεν μπορεις βαλε καποιο φαν ωστε να βοηθας την κατασταση.
Λογικα αν ζορισεις το γιαμι θα πρεπει να σου αναψει στην οθονη overload και να σβησει για να προστατεψει τα κυκλωματα του
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,271
ok,thanks-bye-
μηπως ξερεις να μου πεις για τα ηχεια που ρωταω πιο πανω;
 

HAL-9000

Senior Member
26 December 2007
375
1)εχω βαλει τον ενισχυτη(yamaha rx-v361) στο επιπλο της τηλεoρασης kai πανω κατω ειναι τσιτα,ισα που χωρεσε.μπρος πισω ειναι ανοικτο.λετε να καει;θελω αρκετο χωρο πανω κατω να αεριζονται η δεν εχουν προβλημα;
.....

Οι κατασκευαστες λενε οτι οι ενισχυτες θελουν χωρο γυρω γυρω για ψυξη...
Οι γριλιες του ενισχυτη σου που εχουν σχεδιαστει για να βγαινει ο ζεστος αερας
που ειναι..? δεν εχουν καθολου κενο απο το επιπλο...? Εγω δεν θα εβαζα ποτε εναν ενισχυτη χωρις αερα γυρω γυρω
τουλαχιστον 5 ποντους..... Η υπεθερμανση κυκλωματων δεν ειναι καλη κατασταση...
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Πρέπει να αερίζεται επαρκώς,γιατί σίγουρα σε βάθος χρόνου μειώνεις την διάρκεια ζωής των εξαρτημάτων του κι η βλάβη είναι μιά ισχυρή πιθανότητα.

Δεν είναι μόνο,ότι πρέπει να είναι ελεύθερος απο επάνω και περιμετρικά,πρέπει και να αερίζεται σωστά.Οταν το έπιπλο είναι κλειστό και δεν επιτρέπει την σωστή απαγωγή της θερμότητας και την ανανέωση του αέρα,κάποια στιγμή θα δημιουργηθεί πρόβλημα(ιδιαίτερα άν τον χρησιμοποιείς πολύ κι ακόμα περισσότερο όταν δυσκολεύεται να οδηγήσει τα ηχεία σου).Επομένως θα πρέπει να του βρείς άλλη θέση.

Πόσα και ποιά ηχεία(μοντέλα) οδηγεί;
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,271
Speaker(s)
2 x right/left channel speaker - 2-way - external - 120 - 20000 Hz - 8 Ohm - 75w
2 x right/left rear channel speaker - 2-way - external - 120 - 20000 Hz - 8 Ohm - 75w
1 x centre channel speaker - 2-way - external - 120 - 20000 Hz - 4 Ohm 100w
1 x subwoofer - external - 30 - 120 Hz - 4 Ohm -100w

εριξα το level στα 75αρια στα 3/4 στο sound level
και στη μιση στα 100σταρια των 4Ω
κομπλε δεν θα ειναι;
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Το τι εκανες δεν εχει καμμια σχεση υπο προυποθεσεις με την θερμοκρασια.
Οι ονκιο π.χ που εχουν διαταξη dual push - pull darlington
και ηχεια να μην εχουν πανω τους απλα ζεματανε.
Ο κατασκευαστης εχει φροντισει να εχει τις αναλογες ψυκτρες και ζητα αναλογο χωρο στο περιβαλλοντα χωρο γυρω απο τον ενισχυτη.
Αν δεν εχεις δυνατοτητα για τοποθετηση σε αλλο μερος βαλε του ενα φαν
να εισαι ησυχος.
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,271
Speaker(s)
2 x right/left channel speaker - 2-way - external - 120 - 20000 Hz - 8 Ohm - 75w
2 x right/left rear channel speaker - 2-way - external - 120 - 20000 Hz - 8 Ohm - 75w
1 x centre channel speaker - 2-way - external - 120 - 20000 Hz - 4 Ohm 100w
1 x subwoofer - external - 30 - 120 Hz - 4 Ohm -100w

εριξα το level στα 75αρια στα 3/4 στο sound level
και στη μιση στα 100σταρια των 4Ω

εβαλα ta specs απτα ηχεια γιατι ο ενισχυτης ειναι μεγαλητερος απτα ηχεια και θελω να μου πειται με τις ρυθμισεις που χω κανει αν ειναι κομπλε να μην μου τα καψει γιατι ο ενισχυτης ειναιι 100w στα 8Ω
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,271
παιδια σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας.για την ψυξη θα βρω ακρη,θα το βαλω αλου τελικα να εχειχωρο να αεριζεται.στο 2 ερωτημα μπορεις καποιος να με βοηθησει;:huh2:
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Τα ηχεια καιγονται για 2 λογους :
1 απο ανικανοτητα οδηγησης του ενισχυτη ή αλλιως κλιπαρισμα
2 απο θερμικη καταπονηση που μπορει να δεχτει ενα ηχειο.
Και στις 2 περιπτωσεις το ηχειο σε προηδοποιει πριν τα τιναξει.
 
Γιά να στα παίξει ένας ενισχυτής απο θέμα θερμοκρασίας, θα πρέπει να τον έχεις ασφυχτικά περιορισμένο σε χώρο. καθώς επίσης να παίζει σε μεγάλες στάθμες + αρκετή ώρα.Στην θέση σου θα έβαζα ένα ανεμιστηράκι και θα ησύχαζα.
Γιά παράδειγμα εγω τα μηχανήματα όλα τα έχω μέσα σε ντουλάπια και μάλιτσα κατά την διάρκεια της θέασης υπάρχουν και πορτάκια που είναι κλειστά!!!...όμως....υπα´ρχει "αέρας" ανάμεσα τουςμέσα στα ράφια και το κυριώτερο απο πίσω το έπιπλο είναι ανοιχτό και με απόσταση μισού μέτρου απι τον πίσω τοίχο, γιά αυτό και δεν υπάρχει πρόβλημα θερμοκρασιών.
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,271
αρα οκ γιατι και εμενα ειναι ανοικτο το επιπλο μπρος πισω.
ρε παιδια ανεμιστηρι πως θα βαλω;το ανοιγω και το βαζω μεσα;ανεμιστηρακι σαν κιαυτα που βαζουμε στο pc ενοοιτε,ε;και ταση απο του δινω;τωρα βλακειες ρωταω αλλα δεν εχω ιδεα το κακομοιρο.
 
Last edited:
Απάντηση: Re: ενισχυτης αερισμος

αρα οκ γιατι και εμενα ειναι ανοικτο το επιπλο μπρος πισω.
ρε παιδια ανεμιστηρι πως θα βαλω;το ανοιγω και το βαζω μεσα;ανεμιστηρακι σαν κιαυτα που βαζουμε στο pc ενοοιτε,ε;και ταση απο του δινω;τωρα βλακειες ρωταω αλλα δεν εχω ιδεα το κακομοιρο.

Δεν νομίζω ότι είναι ανάγκη να βάλεις μέσα στα σωθικά του ανεμιστηράκι.....βάλε ένα διακριτικό επάνω στην σχάρα οροφής στον εξαερισμό του και θα'σαι ok.
 
Απάντηση: Re: ενισχυτης αερισμος

και ταση;υπαρχουν ανεμιστηρακια με μπαταρια;

Αν και υπάρχουν στην αγορά ανεμιστηράκια με μπαταρία, τι ενοείς με την τάση;....δεν υπάρχει ένα πολύμπριζο εκεί κοντά;...άσε που εαν ο ενισχυτής διαθέτει απο πίσω μπρίζα ρεύματος το συνδέεις εκεί και ανάβει με το που ανάβει ο ενισχυτής.
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,271
τι ανεμιστηρακι ενοεις;220v 'η 24v;εγω ενοοω τα24v poυ βαζουμε στα pc.ena link μπορει καποιος να μου δωσει να καταλαβω τι fanaki ενοειται;:grinning-smiley-043
 
Απάντηση: Re: ενισχυτης αερισμος

τι ανεμιστηρακι ενοεις;220v 'η 24v;εγω ενοοω τα24v poυ βαζουμε στα pc.ena link μπορει καποιος να μου δωσει να καταλαβω τι fanaki ενοειται;:grinning-smiley-043

Γιατί εαν βάλεις ένα πολύ μικρό ανεμηστηράκι ρεύματος σε διακρητικό χρώμα δεν θα κάνει δουλειά;....πολύ καλύτερη νομίζω, και δεν θα μπλέξεις με ανοίγματα μηχανημάτων και τοποθετήσεις.Το νγάζει και ότι ώρα θέλεις...ι
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,271
α,τωρα καταλαβα τι ενοεις,ok thanks ολα τα παιδια που με βοηθησαν.αυτο θα κανω γιαννη.:aktion033::a0210:
 

macgyvergr

Established Member
17 January 2007
231
είναι πιο σημαντικό να υπάρχει κενό στο πανω μερος του ενισχυτή γιατί έκει έχει συνηθως γριλλιες και απο κάτω τις ψυκτρες του. Αν πάνω από τον ενισχυτή έχεις κάποιο άλλο μηχάνημα, μπορείς να προσθέσεις σταθερά ποδαράκια στο πάνω μηχάνημα ώστε να το απομακρύνεις. Τα ποδαράκια μπορεί να είναι από κάποιο πλαστικό υλικό όπως αυτά που βάζουμε στα επιπλα.

Βάζοντας την ένταση στα 3/4 για να ακούσεις στην ίδια ένταση θα πρέπει να δυναμώσεις περισσότερο τον ενισχυτή άρα και θα θερμανθεί περισσότερο και θα δώσει μεγαλύτερη παραμόρφωση (επικυνδινο για τα ηχεία). Δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό-δεν κερδίζεις τπτ μπορεί και να χανεις!!!

Γενικά οι ενισχυτές δυσκολα καίγονται - διακοπτουν μονοι τους.
Τα ηχεία είναι τα ευαίσθητα.