Pro Onkyo PR-SC886 στο "μαύρο δωμάτιο"...

...έρχεται σε λίγες ημέρες παίρνοντας την θέση του Denon A1SE που εδω και καιρό, παίζει καθαρά και μόνο τον ρόλο του προενισχυτή.Ηδη έχει βρεθεί ο νέος κάτοχος του Denon ,έτσι ώστε να ξυπνήσει και πάλι το θηρίο!!!
Ωε γνωστόν ο νέος προενισχυτής θα ζευγαρώσει με τον 7/κάναλο,τελικό μου, SHERBOURN 7/2100A διά της Balanced οδού, και έτσι ο μόνος αδύναμος κρίκος του συστήματός μου, πιστεύω ότι θα δυναμώσει αρκετά.
Μετά απο αρκετό ψάξιμο και κυρίως απο την μοναδική ευκαιρία που έχω να τον φέρω απο εξωτερικό και απο αδελφικό φίλο στρατιωτικό,βρήκα ότι είναι μοναδικός σε σχέση με το τι προσφέρει και το τι χρήματα ζητάει γιά όλα αυτά.
Εδω ζητάνε περίπου 2 χιλιάρικα....τον φέρνω με 1.200 ευρώ....και φυσικά πολύ μου αρέσει που είναι μαύρος!!!








ONKYO PRSC886 HOME CINEMA PRE-AMPLIFIER SPECIFICATIONS
Amplifier power (watts): Pre-amplifier only, must be used with a power amp

Key decoding: Dolby: True HD, Digital/Plus/EX, Pro-Logic IIx Movie/Music/Game
DTS: DTS-HD Master Audio/High Resolution Audio, ES Matrix/Discrete, Neo:6 Music/Cinema, 96/24
THX Ultra2 Plus/Surround EX, Neural Surround
DSP, eq. modes & audio options: Theatre-dimensional virtual surround sound mode; Mono-Movie, Orchestra, Unplugged, Studio Mix, TV Logic, All Channel Stereo, Full Mono DSP modes; all-channel bass and treble controls.

Independently adjustable main, centre, rear & subwoofer crossover frequencies on-board (between 40 & 200Hz).

All decoding off mode to bypass all internal decoding for "pure stereo". Dynamic range compression (Late Night Mode) option. Double bass bass re-enforcement output mode. 5 frequency manual equaliser control.

7 band equaliser for all seven speaker channels, plus 5 band equaliser for subwoofer.

DSD process/direct mode enables selection of additional processing (such as lip sync compensation) or total bypass of all DSP and processing of SACD signals.

0-250ms lipsync compensation setting in 5ms steps
Auto microphone/room calibration: Yes. Supplied setup mic measures your speakers from your listening position and automatically configures eq, levels, crossover etc for best performance.

Audyssey MultEQ XT to correct room acoustic problems and to calibrate speakers
Video/Audio inputs & outputs: REAR:
4 x HDMI in (input assignable v1.3a)
3 x component video in (via 3 x RCA/phono)
4 x video in (S-video, composite video and stereo line in)
1 x video loop (S-video, composite video & stereo line in and out)

2 x selectable HDMI (v1.3a) output
2 x selectable component video output (one can be assigned as a high quality zone 2 output)
S-Video & composite video main zone monitor outputs
Zone 2 monitor output (composite video via 1 x RCA/phono)
RI interface, for use with remote-switchable devices such as an Onkyo iPod dock
Independent video and audio record switching
IntelliVolume enables the level of each input to be independently configured
HDMI and component video switching is HD compatible

FRONT:
S-Video, composite video & stereo line in (via 3 x RCA/phono sockets)
6.3mm (1/4") headphones jack
Video format conversion: Up to 1080p upscaling of all video inputs, converts from interlaced to progressive scan for more stable image on progressive scan displays (eg most flatscreens) and upscales video resolution up to 1080 lines.

HDMI and component video upconversion of video sources. S-Video to composite and composite to S-Video conversion.
Analogue audio: REAR:
Zone 2 line output (via 3 x RCA/phono for left channel, right channel and a subwoofer) with independent level, tone, balance controls
Zone 3 line output (via 3 x RCA/phono for left channel, right channel and a subwoofer) with independent level and balance controls
7.1 input for multi-channel SACD/DVD-Audio or use with a source (eg DVD player) with a built-in multi-channel decoder (8 x RCA/phono)
7.1 channel pre-output (8 x RCA/phono)
7.1 channel balanced pre-output (8 x XLR)
Phono (MM) turntable input (2 x RCA/phono)
Tape loop (2 pairs of RCA/phono stereo line in and out)
CD in (2 x RCA/phono)
Balanced line in (2 x XLR)

FRONT:
6.3mm (1/4") headphones jack
Digital audio: REAR:
3 x coaxial digital inputs (via RCA/phono)
2 x optical digital inputs (via Toslink)
1 x optical digital output (via Toslink)
All digital connections are input assignable

FRONT:
1 x optical digital input (via Toslink)
Speaker outputs: None
Tuner: FM (with RDS & RadioText) and AM with 40 presets
DAC/Digital bits: Linear PCM 192kHz/24Bit DACs on all channels
Three TI 32-Bit DSP Chips
Supplied accessories: Remote control (preprogrammed to control other AV components, learning capability with macros and mode key LEDs) with batteries, indoor FM & AM antennas, set-up microphone
On-screen display: Yes
W x H x D (mm): 435 x 194 x 458.5
Finish: Black all-metal case with aluminium front panel
Extra: Sleep mode, display brightness controls.

HDMI & component video switching supports HDTV.

Remote control over HDMI - controls compatible devices through AV receiver's commands for power and input switching

RS232, two IR in and one out, RI dock socket (for use with Onkyo iPod docks), two-way ethernet connection for use with Crestron/AMX control and three 12 volt trigger sockets with programmable delays.
 
Last edited:

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
καλοταξιδος
γιαννη
τον κοιταζα και εγω
απλα περιμενα καλυτερο μενου απο το 875
μιας και ακριβως ιδια
και ως προ επρεπε να ειχε κατι περισοτερο
 
καλοταξιδος
γιαννη
τον κοιταζα και εγω
απλα περιμενα καλυτερο μενου απο το 875
μιας και ακριβως ιδια
και ως προ επρεπε να ειχε κατι περισοτερο

Σε ευχαριστώ πολύ...
Εμένα πάντως αυτά που έχει και κυρίως σε σχέση με τα χρήματα που θα δώσω μου φτάνουν και μου περισεύουν!!!
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Δεν λεω οτι ειναι λιγα
απλα θα ηθελα καλυτερες δυνατοτητες στις ρυθμισεις.
Κατα τα αλλα ο ηχος και το πως στηνει το καθε τι σε κανει να αλλαξεις γνωμη για πολλα
Το μηχανακι αξιζει καθε σεντ που ζητα,
ακομα και αν δωσει καποιος τα 1950 που εχει στην ελλαδα
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Σωτηρη καντο
αξιζει
Το μονο μειον στους προ ειναι οτι φευγουν δυσκολα οταν αποφασισεις να το δωσεις.
Προ παιρνουν μονο οσοι εχουν τελικο (πραμα που σημαινει οτι εχουν καποια λεφτα)
Που σημαινει οταν τον δωσεις θα τον δωσεις για αναβαθμισει και καποιος με τελικους δεν θα αναβαθμιστει με παλαια τεχνολογια.
Συν τελικους δεν εχουν ολοι.
 
Δεν λεω οτι ειναι λιγα
απλα θα ηθελα καλυτερες δυνατοτητες στις ρυθμισεις.
Κατα τα αλλα ο ηχος και το πως στηνει το καθε τι σε κανει να αλλαξεις γνωμη για πολλα
Το μηχανακι αξιζει καθε σεντ που ζητα,
ακομα και αν δωσει καποιος τα 1950 που εχει στην ελλαδα

Οταν με το καλό τον ακούσω θα μπορώ να έχω άποψη, και θα δω κατά πόσο θα αλλάξω ακουστικά τουλάχιστον άποψη σε σχέση με την προενίσχυση του A1 που αντικειμενικά πλέον έχει κερδίσει τις καρδιές πολλών.
 
Σωτηρη καντο
αξιζει
Το μονο μειον στους προ ειναι οτι φευγουν δυσκολα οταν αποφασισεις να το δωσεις.
Προ παιρνουν μονο οσοι εχουν τελικο (πραμα που σημαινει οτι εχουν καποια λεφτα)
Που σημαινει οταν τον δωσεις θα τον δωσεις για αναβαθμισει και καποιος με τελικους δεν θα αναβαθμιστει με παλαια τεχνολογια.
Συν τελικους δεν εχουν ολοι.

Ιδανική κατάσταση, δεν υπήρξε και πρόκειται να υπάρξει ποτέ με το ριμάδι το χόμπυ που έχουμε μπλέξει.Είτε έτσι είτε αλλοιώς πάντα κάπου θα υπάρχει -...απλά κοιτάμε να βρούμε τα περισσότερα +
 

thanasis k.

AVClub Addicted Member
19 December 2007
1,300
ΠΑΤΡΑ
θα περιμενουμε με αγωνια τις ακουστικες εντυπωσεις σας, κυριως διοτι ως κατοχος DENON, θα μπορειτε να μας πληροφορησετε κατα ποσο πλησιαζει η υπερβαινει την μουσικοτητα, του τελευταιου.
 
Last edited by a moderator:
θα περιμενουμε με αγωνια τις ακουστικες εντυπωσεις σας, κυριως διοτι ως κατοχος DENON, θα μπορειτε να μας πληροφορησετε κατα ποσο πλησιαζει η υπερβαινει την μουσικοτητα, του τελευταιου.

Θα είναι απο τα πρώτα πράγματα που θα κάνω...-bye-
 
Απάντηση: Re: Pro Onkyo PR-SC886 στο "μαύρο δωμάτιο"...

Καλορίζικος και καλοάκουστος Γιάννη.Περιμένω και εγω ακουστικές εκτιμήσεις.

Κάτσε να έρθει πρώτα με το καλό και μετά θα έχουμε μεγάλο θέμα συζήτησης εδω.....-bye-
 

Giannis Amar

AVClub Addicted Member
23 August 2006
1,416
Πειραιάς
Καλορίζικος κι από μένα Γιάννη.

Σίγουρα θα τον έπαιρνα κι εγώ εάν δεν ήθελα να διώξω τον τελικό μου.
 

margas ioannis

Senior Member
5 January 2009
489
florina
Καλοριζικος εκανες πολυ καλη αγορα, εγω εχω των 886 ειναι καταπληκτικος και εξαλλου για να παρεις προ με xlr θα πρεπει να δωσεις τα διπλασια.Εξαλλου τον ηχο που μπορείς να παρεις με μετρια xlr δεν μπορεις να παρεις με οποιαδιποτε rca.Εγω περιμενω να πουλήσω καποιους τελικους που εχω, για να παρω εφτακαναλο 1 επιλογη, earthguake, 2 sherboum 7/2100 Y.Γ. Τον τελικο απο εδω των πηρες και αν γινεται απο που; καλες ακροασεις.
 
Last edited by a moderator:

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Καλοριζικος εκανες πολυ καλη αγορα, εγω εχω των 886 ειναι καταπληκτικος και εξαλλου για να παρεις προ με xlr θα πρεπει να δωσεις τα διπλασια.Εξαλλου τον ηχο που μπορείς να παρεις με μετρια xlr δεν μπορεις να παρεις με οποιαδιποτε rca.Εγω περιμενω να πουλήσω καποιους τελικους που εχω, για να παρω εφτακαναλο 1 επιλογη, earthguake, 2 sherboum 7/2100 Y.Γ. Τον τελικο απο εδω των πηρες και αν γινεται απο που; καλες ακροασεις.
γιαννη περι rca xlr
θα σου δειξω καποια πραματα εν καιρο
οσο αφορα τον σερμπερν πλεον εχει αλλαξει
- τιμη- χερια- τοπο κατσκευης
2900 - ας μην το πω - κινα
 
Last edited by a moderator: