Απορίες για κεφαλές και phono stage

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Καλησπέρα, είμαι καινούριος στο club και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για την αναλογική πηγή μου.
Λοιπόν, έχω το Pro-ject 1-Xpression III με κεφαλή Benz Micro MC20 E2 και phono stage το Pro-ject Tube Box II.
Ερώτηση 1η: H Βenz είναι MC υψηλοέξοδη (2mV), το phono stage έχει διακόπτη στην είσοδο για MC-MM. Που πρέπει να βάλω την Benz, στην MC αν και υψηλοέξοδη? η στην ΜΜ?
Ερώτηση 2η: Σκέφτομαι για αλλαγή κεφαλής,μεταξύ:
Benz Micro MC Gold (0,4mV)
Denon DL-301MKII (0,4mV)
Grado Statement Platinum (0,5mV)
Και οι τρεις είναι χαμηλοέξοδες, θα παίζουν καλά με το Phono stage της pro-ject ή θα έχω πρόβλημα?
Αν ξέρει κανείς να προτίνει καμία άλλη κεφαλή MC γύρω στα 300 ευρώ......
Ευχαριστώ, Μιχάλης
 

stavrosz

Supreme Member
4 November 2007
3,014
Αθηνα
Θα χρησιμοποιησεις την MC ενισχυση βεβαιως.

Γιατι θελεις να αλλαξεις την κεφαλη? Πρεπει να σκεφτεις τι δεν σε ικανοποιει για να μπορεις να διαλεξεις την σωστη... παντως ολες που ανεφερες θα παιξουν καλα με το phono stage που εχεις. Παντως αν σου αρεσε ο ηχος της Benz θα σου προτεινα την Benz Ace (υπαρχει σε 0.4, 0.8 και 2.5 mv εξοδο). Απο Denon θα σου προτεινα την 160 τρομερη κεφαλη για τα χρηματα της. Απο Ortofon την Bronze (ειτε την MC ειτε την MM ειναι παρα πολυ καλες). Και τελος αν μπορεις να ανεβεις στο κοστος θα σου προτεινα να κοιταξεις τις Dynavector.
 
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!
Κεφαλή θέλω να αλλάξω γιατί έχει ξεπεράσει τις ώρες που λέει ο κατασκευαστής. Η Benz Ace ξεφεύγει λίγο στην τιμή (560 ευρώ). Η Denon 160 και η Ortofon Bronze σε MC μήπως ξέρεις τιμές? Επίσης μπορούν κάπου να μου αλλάξουν βελόνα στην Micro?
Sorry για τις πολλές απορίες!:smile:
 
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!
Κεφαλή θέλω να αλλάξω γιατί έχει ξεπεράσει τις ώρες που λέει ο κατασκευαστής. Η Benz Ace ξεφεύγει λίγο στην τιμή (560 ευρώ). Η Denon 160 και η Ortofon Bronze σε MC μήπως ξέρεις τιμές? Επίσης μπορούν κάπου να μου αλλάξουν βελόνα στην Micro?
Sorry για τις πολλές απορίες!:smile:
 

stavrosz

Supreme Member
4 November 2007
3,014
Αθηνα
Re: Απάντηση: Απορίες για κεφαλές και phono stage

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!
Κεφαλή θέλω να αλλάξω γιατί έχει ξεπεράσει τις ώρες που λέει ο κατασκευαστής. Η Benz Ace ξεφεύγει λίγο στην τιμή (560 ευρώ). Η Denon 160 και η Ortofon Bronze σε MC μήπως ξέρεις τιμές? Επίσης μπορούν κάπου να μου αλλάξουν βελόνα στην Micro?
Sorry για τις πολλές απορίες!:smile:

Η Denon εχει γυρω στα 120 ευρω (απιστευτη τιμη για αυτη την κεφαλη) και η Ortofon γυρω στα 220 αν δεν κανω λαθος. Βελονα βεβαιως μπορουν να σου αλλαξουν αλλα το κοστος ισως ειναι παρομοιο με την αγορα κατευθειαν καινουριας κεφαλης.
 

stavrosz

Supreme Member
4 November 2007
3,014
Αθηνα
Re: Απάντηση: Απορίες για κεφαλές και phono stage

Ευχαριστώ!
Η Ortofon Bronze είναι της σειράς Rondo?

Υπαρχει η Rondo Bronze (MC) και η 2M Bronze (MM). Εχω προσωπικη εμπειρια με την 2Μ και στην συνιστω ανεπιφυλακτα. Υψηλη εξοδος, μουσικοτητα και αναλυση τι αλλο να ζητησεις σε αυτη την τιμη.
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Η Rondo Bronze είναι πολύ ακριβότερη. Νομίζω πάει κάπου στα 700-800 ευρώ, αλλά ας το επιβεβαιώσει και ο Γιάννης ο Μιχαηλός.
 
Τελικά μάλλον θα πάω στην Benz Micro MC20 E2L (0,4mV) που είναι πολύ καλή για τα λεφτά της (140).
Το Xpression III παίρνει clamp? Και το πλατό είναι ακρυλικό, αν του βάλω ματ θα καλυτερέψει ή θα χειροτερέψει ο ήχος του?
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Σοφή επιλογή να επιλέξεις την ίδια με αυτή που είχες σε χαμηλοέξοδη.
Clamp παίρνει και θα πρότεινα το βαρύ της project απλά ρώτα τον αντιπρόσωπο πρώτα σχετικά με το πόσο αυξάνεται η φθορά στο πηγάδι απο το έξτρα βάρος αν και δεν πιστέυω να έχεις πρόβλημα αφού μετο ίδιο πηγάδι δουλέυουν και πολύ βαρύτερα πλατώ απ'το δικό σου.
Για μάτ θα σου πρότεινα το clearaudio harmonicer το οποίο θα βελτιώσει τον ήχο που ήδη έχεις χωρίς να προσθέσει η αφαιρέσει κάτι όπως τα περισσότερα mat.
Γενικά το πικάπ που έχεις είναι κατα την ταπεινή μου άποψη φαινόμενο για τα λευτά του και καλό θα ήταν πλήν μικροεπεμβάσεων (κλάμπ,ματ κ.λ.π.) να μην το πολύ πειράξεις εφόσον χάνει το value for money πλεονέκτημά του.
Πάντως κάποια στιγμή θα δοκίμαζα και με μία ακριβότερη κεφαλή της τάξης των 500 με 700 ευρώ πιστέυω οτι την "σηκωνει" άνετα.
 
Last edited:

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Aυτό που αποτελεί εγγυηένη και εντυπωσιακή αναβάθμιση για το πικάπ σου, και απαραίτητη κατα την γνώμη μου είναι το φτηνό speed box.Νομίζω οτι θα εκπλαγείς με το αποτέλεσμα.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Κάνοντας ακριβώς αυτό βελτιώνει δραμματικά τις ηχητικές επιδόσεις του πικάπ λόγω σταθερότερης και πιό αθόρυβης περιστροφής του πλατώ.
ΑΑ.. και φυσικα μπορείς να αλλαζεις στροφές απο 33 σε 45 με το πάτημα ενός κουμπιού.
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Στην θέση σου θα κοιτούσα πρώτα να βελτιώσω, όσο με παίρνει οικονομικά, το μονοπάτι του σήματος και μετά τα υπόλοιπα. Mετά την κεφαλή, θα πρόσεχα το phono stage. Χωρίς να το έχω ακούσει, θεωρώ οτι ανεβαίνοντας σε κεφαλές το tubebox δεν θα μπορέσει να τις αναδείξει. Ισως κάνω και λάθος, οπώσδηποτε ομως θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και αλλα phono stages πριν αποφασίσεις να διορθώσεις τις στροφές. Αν επιμένεις για λάμπα, κοίτα αυτο των αδελφών Τσακιρίδη και ζήτα καποιο για δοκιμή. Αν επίσης πιάνουν τα χέρια σου, με πολύ λίγα χρήματα και αρκετή δουλειά, μπορείς να φτιάξεις ενα καλό phono stage μονος σου.
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Απάντηση: Re: Απορίες για κεφαλές και phono stage

Θα χρησιμοποιησεις την MC ενισχυση βεβαιως.

Είσαι σίγουρος για αυτό;

2mV στην είσοδο MC που είναι κανονικά για 0.5mV δεν είναι πολλά;
Εντάξει μπορεί να μην υπερφορτώνει γιατί έχει περιθώριο... Αλλά νομίζω ότι στην είσοδο MM που είναι για 2.5mV θα είναι πιο σωστά. Και ας παίζει λίγο χαμηλότερα...
 

stavrosz

Supreme Member
4 November 2007
3,014
Αθηνα
Re: Απάντηση: Re: Απορίες για κεφαλές και phono stage

Είσαι σίγουρος για αυτό;

2mV στην είσοδο MC που είναι κανονικά για 0.5mV δεν είναι πολλά;
Εντάξει μπορεί να μην υπερφορτώνει γιατί έχει περιθώριο... Αλλά νομίζω ότι στην είσοδο MM που είναι για 2.5mV θα είναι πιο σωστά. Και ας παίζει λίγο χαμηλότερα...

Οι MM κεφαλες ειναι συνηθως στα 4-5mV εξοδο ενω οι MC απο 0.4-2.5mV οι περισσοτερες. Ετσι και τα περισσοτερα phono stages ειναι προσαρμοσμενα σε αυτες τις τιμες. To Project που εχει ο φιλος εχει τυπικο gain 40dB για ΜΜ και 60db για MC και με Input impedance για MM 47kohm και για MC 100ohms χωρις αλλες επιλογες. Ετσι οχι μονο ειναι απαγορευτικο να βαλει στην ΜΜ εισοδο χαμηλοεξοδη MC κεφαλη αφου δεν θα εχει καθολου ενταση, οχι μονο δεν θα υπερφορτωνει αλλα ουτε στην MC δεν θα εχει αρκετη ενταση αν η κεφαλη ειναι χαμηλοεξοδη (κατω απο 0.5). Εχω βαλει κεφαλη με εξοδο 1.6 σε ΜΜ ενισχυση με καλα αποτελεσματα αλλα κεφαλη με εξοδο 0.4 οπως αυτη που σκεφτεται να παρει ο φιλος δεν θα τρεξει με χαμηλο gain.
Aλλο τωρα αν μπορει να βαλει την ΜΜ ενισχυση σε μια κεφαλη πχ των 2mV αλλο που ειναι ομως καλυτερα. Mε χαμηλη προενισχυση θα εχει δυνατοτερα τον ενισχυτη του με αυξημενη εκει παραμορφωση. Με μεγαλυτερη προενισχυση θα εχει καλυτερη αποδοση ο ενισχυτης του.
 
Last edited:

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Yπάρχουν πολλές MM και στα 2mV. Γενικά, οι MC υψηλής εξόδου πάνε σε MM στάδιο προενίσχυσης.
 
Απάντηση: Re: Απορίες για κεφαλές και phono stage

Κάνοντας ακριβώς αυτό βελτιώνει δραμματικά τις ηχητικές επιδόσεις του πικάπ λόγω σταθερότερης και πιό αθόρυβης περιστροφής του πλατώ.
ΑΑ.. και φυσικα μπορείς να αλλαζεις στροφές απο 33 σε 45 με το πάτημα ενός κουμπιού.

Μάλιστα, πολύ ενδιαφέρον....
Μήπως ξέρεις τιμή για το Project sdeedbox και αν αξίζει?
 
Απάντηση: Re: Απορίες για κεφαλές και phono stage

Στην θέση σου θα κοιτούσα πρώτα να βελτιώσω, όσο με παίρνει οικονομικά, το μονοπάτι του σήματος και μετά τα υπόλοιπα. Mετά την κεφαλή, θα πρόσεχα το phono stage. Χωρίς να το έχω ακούσει, θεωρώ οτι ανεβαίνοντας σε κεφαλές το tubebox δεν θα μπορέσει να τις αναδείξει. Ισως κάνω και λάθος, οπώσδηποτε ομως θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και αλλα phono stages πριν αποφασίσεις να διορθώσεις τις στροφές. Αν επιμένεις για λάμπα, κοίτα αυτο των αδελφών Τσακιρίδη και ζήτα καποιο για δοκιμή. Αν επίσης πιάνουν τα χέρια σου, με πολύ λίγα χρήματα και αρκετή δουλειά, μπορείς να φτιάξεις ενα καλό phono stage μονος σου.

Μέχρι στιγμής (με την Benz Micro mc20 E2) είμαι ευχαριστημένος με το εν λόγω phono stage. Θα το δω τώρα με την ίδια κεφαλή σε χαμηλοέξοδη και βλέπουμε.