Ναι αγάπη μου ή... παντόφλα; (2019 resurrection)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
αλήθεια το έτερον ήμισυ αρέσκεται με το χόμπι σας ή δυσφορεί;

επιδοκιμάζει τις αγορές ή ...;

όταν θα πείτε φεύγω για ένα 2ήμερο για φωτογράφηση θα πει "ναι άντρα μου", "θα ρθω κι εγώ μαζί" ή "μην τολμήσεις να γυρίσεις στο σπίτι";

είναι αδιάφορη όταν σας βλέπει στον ΗΥ με αυτούς τους τρελούς ή κλεφτοκοιτάζει;

Η κυρία Μανωλίδου ας εποπτεύσει τις αρχικές τοποθετήσεις και τη συζήτηση

:flipout:
:violent-smiley-030:
 

sunsea

Established Member
11 February 2009
105
Re: Ναι αγάπη μου ή... παντόφλα;

Sigle προς το παρον ! :smile:
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Ναι αγάπη μου ή... παντόφλα;

Δυσφορία εάν είμαστε κάπου βόλτα και βλέπει πως "καθυστερώ" εδώ και εκεί για φωτογραφίες. Και το κακό είναι πως δεν μου αρέσουν τα καρέ στο άψε-σβήσε, μου αρέσει να σκέφτομαι λιγάκι τα πλάνα, θέλω λιγάκι χρόνο μέχρι να "ζεσταθώ".
Βέβαια τα αποτελέσματα τα κοιτάει με ενδιαφέρον.
 

HERO

Senior Member
29 March 2008
368
Απάντηση: Ναι αγάπη μου ή... παντόφλα;

Θα μπορουσα να πω οτι η φωτογραφια ειναι ενα χομπυ που στις συζυγους
παντα αρεσει για τους παρακατω λογους
1 εισαι πολλες ωρες στο σπιτι εστω και μπροστα στο pc

2 δεν γυρνας στα καφενεια

3 κανεις παρεα με καλιτεχνες αρα μπορει να εισαι και ευαισθητος και τρυφερος και ανθρωπος με αποψεις

4 ειναι ενα χομπυ που δειχνει και καποιο πρεστιζ

5 αφου εσυ τα χωνεις για το χομπυ σου να μην τσκισω και γω λιγο την πιστωτικη ?

6 ωραια αφου θα πας 2 μερες για φωτο ευκαιρια να παμε και καμια εκδρομη !

ΠΡΟΤΑΣΗ : Δεν κανονιζουμε κανενα Σ/Κ καμια εκρομη μετα των συζυγων η χωρις ?
 

vasada

Supreme Member
19 August 2007
4,616
Κόρινθος
Re: Ναι αγάπη μου ή... παντόφλα;

Ενδιαφερον θεμα, σε ολες τις κατηγοριες του φορουμ.

Περισσοτερο σε αυτες που το χομπι απαιτει ολοκληρο το σπιτι να προσαρμοστει στα μετρα του.

Σε σχεση με τη φωτογραφια τωρα, η κοπελα μου εχει μια Canon Ixus 75 (99 euro στα εγκαινια του Saturn) που εκτελει και χρεη "παρακαμερας".

Συμμετεχει με ευχαριστηση γενικως, δεν εχω παραπονο.

Στη Σαντορινη μεχρι και για planespotting γυρω απο το αεροδρομιο την ετρεχα...:grinning-smiley-043
Λετε να φταει που ειναι νωρις ακομα? Μηπως ειναι παραπλανητικο?

Σιγα σιγα μπαινει και στο κλιμα της SLR, οσο μαθαινω εγω της εξηγω. Και τις φωτογραφιες τις παρακολουθει με ενδιαφερον.

Γενικως πιστευω οτι οι γυναικες εχουν πιο συχνα το λεγομενο "καλλιτεχνικη φλεβα", αλλα πολυ απησχολημενες καθως ειναι με τα ρουχα, τα καλλυντικα και τα αλλα ενδιαφεροντα δεν προκανουν να ασχοληθουν.
 
Last edited:

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Ναι αγάπη μου ή... παντόφλα;

Δεν εχω τέτοια προβληματα ακόμα....
Οταν θα ερθει σπιτι ο Nikkor 300 f4 δεν ξερω εαν θα φύγω από την πόρτα ή το παράθυρο :flipout::flipout:
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Re: Ναι αγάπη μου ή... παντόφλα;

Δεν εχω τέτοια προβληματα ακόμα....
Οταν θα ερθει σπιτι ο Nikkor 300 f4 δεν ξερω εαν θα φύγω από την πόρτα ή το παράθυρο :flipout::flipout:

τουλαχιστον ξερεις οτι θα φυγεις.:flipout::flipout: Εχεις λιγοτερο στρες.

Εμενα ειναι συνοδοιπορος και στις φωτογραφιες (δεν εχει βεβαια την τρελλα την δικια μου). Εχω ομως συμπαρασταση...και κριτικη.:a0210:
 

Attachments

  • 20080429-DSC_5176.jpg
    20080429-DSC_5176.jpg
    153.1 KB · Views: 303

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,608
Μπακοτσιάνος...
Re: Ναι αγάπη μου ή... παντόφλα;

Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω παρακάνει οπότε μέχρι τώρα πάμε καλά. Φροντίζω όταν είμαι με τη μηχανή, να έχω εξασφαλίσει το δίωρο-τρίωρο μου, αφού όλα τα άλλα θα είναι τακτοποιημένα.

Μάλιστα αρκετές φορές με έχει παροτρύνει να πάμε για φωτογράφηση, ιδιαίτερα όταν είμαι στεναχωρημένος αφού ξέρει πως μου αρέσει.

Βέβαια αν πω ότι θα φύγω 2-3 μέρες για φωτογράφιση, σίγουρα θα πέσει μπαντόφλα....

Και σίγουρα καθημερινά μου αναφέρει για το avclub (τι βρίσκω εκεί μέσα με τις ώρες). Υποτίθεται πως διαβάζω. Σε ένα μήνα που παίρνω πτυχίο, πρέπει να βρω άλλη δικαιολογία...:flipout:
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,132
Bratislava
Re: Ναι αγάπη μου ή... παντόφλα;

Καλα τα λετε εδω...:guitarist: οπου δεν σας διαβαζουν οι κυριες :slapface: αλλα ο αντρας ο σωστος, ο κυρης του σπιτιου θα φανει οταν καταφερει την κυρια να ..... κουβαλαει το τριποδο στις εξορμησεις, χωρις μουρμουρα.... :flipout:

Το ειδα να το κανουν οι γιαπωνεζοι τουριστες και με εντυπωσιασε.... μπροστα ο Κος με τα βαλιτσακια και τις μηχανες να ψαχνει τη σωστη γωνια και πισω η Κα με το τριποδο να περιμενει υπομονετικα... βεβαια αυτοι ειναι Γιαπωνεζοι, αλλη κουλτουρα, αλλα για δοκιμαστε το κι εσεις....:flipout:
 

vasada

Supreme Member
19 August 2007
4,616
Κόρινθος
Re: Ναι αγάπη μου ή... παντόφλα;

Την προηγουμενη εβδομαδα στη Σαντορινη, ξεφορτωσε Γιαπωνεζους ενα κρουαζιεροπλοιο.

Οι φεροντες SLR μπορει να ηταν τελικως και λιγοτεροι απο τις φερουσες SLR.

Μια Γιαπωνεζουλα δε, ειχε και φακο με κοκκινο δαχτυλιδι...
 

monad

AVClub Addicted Member
2 April 2008
1,541
Re: Ναι αγάπη μου ή... παντόφλα;

σε αντίθεση με άλλα hobby μου, με την φωτογραφία, είναι πολύ ανεκτική και μπορώ να πω οτι δείχνει και ενδιαφέρον να μάθει. το πρόβλημα είναι οτι νομίζει οτι αν τις πω 2-3 πράγματα θα είναι έτοιμη φωτογράφος.
 

soulkeeper

AVClub Addicted Member
5 October 2006
1,984
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Re: Ναι αγάπη μου ή... παντόφλα;

"καλα βρε μωρο μου...γιατι δεν βλεπω τιποτα απο την οθονη οπως με την μικρη φωτογραφικη που εχουμε????"
"Εμ...γιαυτο σου λεω μοναδικη μου αγαπη να παρουμε την D90..για να σε διευκολυνω και να μην ζοριζεσαι!!!"
 

Attachments

  • P1040305.JPG
    P1040305.JPG
    181.8 KB · Views: 184
  • P1040304.JPG
    P1040304.JPG
    153.7 KB · Views: 164

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Ναι αγάπη μου ή... παντόφλα;

Μικρός ακομα για σύζυγο αλλα με την κοπέλα μου δεν έχω πρόβλημα ώς τώρα... Κάθε άλλο μάλιστα αφού την έχει καταβρεί με την φωτογραφία...

Είναι καταρχήν το αγαπημενο μου θέμα! Την φωτογραφίζω συνεχώς και το απολαμβάνει, μάλιστα το αποζητεί θα έλεγα! Μου λέει συνεχώς άντε να βγάλουμε καμια φωτογραφία.

Είναι σκληρός κριτής βέβαια και λέει πάντα ανοιχτά την γνώμη της είτε θετική είτε αρνητική. Με βοηθάει πολύ σε αυτό. Με υποστηρίζει απο την αρχή και πηγαίνουμε και σε εκθέσεις μαζί και σε καθαρά φωτογραφικές βόλτες συχνά!

Μετά σιγά σιγά της κόλλησα το μικρόβιο και στην αρχή με την δικιά μου και πρόσφατα με δικιά της πλέον (δώρο μία Μινολτα για όσους θυμούνται το σχετικό νήμα) τραβάει και αυτή! Ρωτάει συνεχώς για φακούς και οδηγίες...
Έχει και το στύλ του φωτογράφου όμως... χεχε

3485967419_3ee68be23f_b.jpg


Άλλη μία απο τα Κodachrome 64 (βλ σχετικό νήμα). Απο μία πλαγια στις παρυφές του Νυμφαίου
 

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Re: Ναι αγάπη μου ή... παντόφλα;

Υπάρχει μια σημαντική διαφορά ανάμεσα σε κοπέλες και συζύγους.

Οι πρώτες ανέχονται την τρέλα μας ,ενώ οι δεύτερες ανέχονται την τρέλα μας στα στενά πλαίσια της οικογένειας.

Για να γίνω πιο σαφής:Οι φωτογραφικές βόλτες είναι ωραίες, μέχρι και ρομαντικές, όταν είναι δυο και δεν μπλέκεται ιδιαίτερα ο ένας στα πόδια του άλλου, ή συμμετέχουν και οι δύο.

Πως μπορείς να αφήσεις για λίγο την οικογένεια όταν ένα παιδί είναι άρρωστο πχ;Όταν συμβαίνει κάτι σημαντικό στη ζωή κάποιου από την οικογένεια και πρέπει να είσαι εκεί;Ο χρόνος που έχεις είναι πολύ περιορισμένος για να προσέχεις και την οικογένεια και να κάνεις και την τρέλα σου.

Όταν η ενασχόληση με την φωτογραφία δεν μπλέκεται στις υπόλοιπες υποχρεώσεις είναι ΟΚ. Παν μέτρον άριστον.

Αλλιώς...παντόφλα

(Για τις άλλες τα λέω μωρό μου, όχι για σένα!!!:flipout:)
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Re: Ναι αγάπη μου ή... παντόφλα;

Για τις όποιες αγορές δεν είχα ποτέ πρόβλημα, ούτε τώρα έχω. Όχι μόνο με τη φωτογραφία, γενικά το λέω (ενισχυτές, δισκους, φακούς κτλ)
Απλά δεν το παρακάνω, για παράγειγμα δεν αφήνω πίσω σημαντικές υποχρεώσεις του σπιτιού για να πάρω τη D700. Άλλα όταν θα την πάρω δε θα έχω πρόβλημα, σε αυτό δεν έχω παράπονο. Δείχνει απόλυτη κατανόηση.

Στις φωτογραφίες που θα πάω να τραβήξω, εκεί τα πράγματα ζορίζουν λίγο. Ακολουθεί παντού αλλά θέλει η φωτογραφία να βγεί στο τσάκα μπαμ χωρίς πολύ σκέψη, τριπόδια κτλ για αυτό προτιμώ, όταν είναι δυνατόν να πηγαίνω μόνος μου.

Γενικά την ενασχόληση μου με τη φωτογραφία την απολαμβάνει, έχουμε κάνει πολλά ταξίδια γυρνώντας με ωραίες αναμνηστικές φωτογραφίες,
αυτός είναι ο σημαντικότερος -νομίζω- λόγος.
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Re: Ναι αγάπη μου ή... παντόφλα;

στην δική μου την περίπτωση η παντόφλα πέφτει από την δουλειά μου που είναι
7ημερης φύσεως και όχι από την σύζυγο η οποία παρακαλάει να πάρω ρεπό και
αν το πάρω να το περάσω όπως θέλω...
με τις αγορές επίσης δεν υπάρχει πρόβλημα μόνο που και εγώ σαν τον Ηλία
είμαι (σπαταλάω παράλληλα χρήμα για αγορά δίσκων),έχοντας πάντα τις υποχρεώσεις του σπιτιού τακτοποιημένες...αλλιώς υπάρχει πρόβλημα..
αυτό είναι κανόνας...
χθες μου έλεγε μάλιστα ότι θέλει θα μου κάνει δώρο την Ε3 που καλοκοιτάζω.

για να δούμε:BDGBGDB55:
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Ναι αγάπη μου ή... παντόφλα;

Όποιος έχει προβλήματα με το ταίρι του ας δείξει την συνημμένη φωτογραφία και ας πει "είδες εγώ τί καλός που είμαι; Κοιμάμαι στο κρεβάτι μας και χωρίς τις μηχανές μου".

http://www.dailydigitalphoto.com/cgi-bin/potd/potd.pl?day=22&month=4&year=2009
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Απάντηση: Ναι αγάπη μου ή... παντόφλα;

Εμένα η κοπέλα μου μεν δεν την ενοχλεί που τραβάω πολύ, συνέχεια κ παντού, αλλά με πειράζει που κουβαλάω μαζί μου το "κανόνι" όπως χαρακτηρίζει την dslr μου....χαχαχαχχαχαχαχαχχαχαχααχα

Βέβαια, στις διακοπές μας πολλές φορές κρατά κ εκείνη την τσάντα, χωρίς να διαμαρτύρεται...χιχιχιχιχι
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Ναι αγάπη μου ή... παντόφλα;

Δεν είναι ακριβώς θέμα υποχρεώσεων του σπιτιού... όταν είσαι σε ελεύθερο επάγγελμα και με ρευστή την κατάσταση λόγω της οικονομικής κρίσης, οι αγορές (παρά το ότι -αυτονόητα- βγαίνουν οι οικονομικές υποχρεώσεις) μοιραίως παγώνουν.
Χώρια που είχα αρχίσει να έχω κρίση ταυτότητας -εάν είμαι πρώτα χομπίστας φωτογράφος ή συλλέκτης φωτογραφικού εξοπλισμού.


Με τον καιρό έχω περάσει το χόμπυ μου αυτό σαν προσωπική λόξα, έτσι κάποια κατανόηση υπάρχει, από τη στιγμή που είναι κάτι δημιουργικό, που με εκφράζει και κρατάει στο χρόνο και όχι μια παροδική μανία.

Βέβαια εάν πω τώρα πως αύριο λέω να βγω κανένα 3ωρο να βγάλω καμια φωτογραφία, θα εισπράξω, μετά βεβαιότητος, την απάντηση "να πάρεις τα παιδιά και να πας" (σχεδόν το ακούω, ήδη) :p

Έτσι ψήνω τον μεγάλο στη φωτογραφία, μπας και βγαίνουμε τουλάχιστον παρέα...
 

Greg61

Senior Member
Απάντηση: Ναι αγάπη μου ή... παντόφλα;

αλήθεια το έτερον ήμισυ αρέσκεται με το χόμπι σας ή δυσφορεί;
Της αρέσει. Το βρίσκει ενδιαφέρον. Ιδίως όταν βλέπει φωτογραφίες δικές της και των παιδιών μας.

επιδοκιμάζει τις αγορές ή ...;
Πάντα τις επιδοκιμάζει. Απεναντίας, "παντοφλιάζει" την έλλειψη του κατάλληλου εξοπλισμού και των αναγκαίων γνώσεων, προκειμένου να δεί το επιθυμητό κατα τη γνώμη της αποτέλεσμα.

όταν θα πείτε φεύγω για ένα 2ήμερο για φωτογράφηση θα πει "ναι άντρα μου", "θα ρθω κι εγώ μαζί" ή "μην τολμήσεις να γυρίσεις στο σπίτι";
Όταν μπορεί έρχεται. Τις περισσότερες φορές είναι δίπλα μου. Σημειώστε όμως οτι, το μικρότερο απο τα τρία παιδιά μας είναι πλέον εικοσιτριών χρόνων. Οπότε... οι κυρίες με μικρότερα τέκνα, δείξτε κατανόηση.
Όταν δέν μπορεί, φεύγω μόνος μου. Πολλάκις έχει συμβεί.
Κλασσική ερώτηση κατα την επιστροφή: "Αγαπούλα, γιά... να δούμε τί έβγαλες!; "
"-Καλά βρε γυναίκα, κάτσε να πάρω μιά ανάσα!"
"-Όχι. τώρα θέλω. Μέχρι να κάνεις εσύ καφέ, συνδέω τη φωτογραφική με τον υπολογιστή."

είναι αδιάφορη όταν σας βλέπει στον ΗΥ με αυτούς τους τρελούς ή κλεφτοκοιτάζει;
Κάθε άλλο. Και δέν κλεφτοκοιτάζει. Συνδέεται και βλέπει όταν λείπω, ή κάθεται δίπλα μου μόλις αντιληφθεί παρουσία φωτογραφίας: "Αγαπούλα, σού'φερα τον καφέ που θα μου ζητούσες σε λίγο..."

Η κυρία Μανωλίδου ας εποπτεύσει τις αρχικές τοποθετήσεις και τη συζήτηση
Και η κυρία Νάκου θα παρακολουθεί ανελλειπώς το παρόν νήμα. Άν κρίνει οτι χρειάζεται, με απείλησε οτι θα κάνει εγγραφή στο φόρουμ προκειμένου να διατυπώσει τις απόψεις της.


:flipout:
 
Last edited: