Δικαιώματα Καταναλωτών Σε Περίπτωση Αγοράς Ελαττωματικών Προϊόντων.

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Με βάση την εναρμόνιση του Αστικού Κώδικα,με την ευρωπαϊκή νομοθεσία,απο το 2002 ισχύουν τα παρακάτω:

ΠΟΤΕ ΕΝΑ ΠΡΟΪΟΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΟ.

Οταν δεν εκπληρεί τις "συμφωνημένες ιδιότητες" δηλαδή δεν έχει τις ιδιότητες που περιέγραψε ο πωλητής,τα χαρακτηριστικά που προβάλλονται σε διαφημίσεις,στα μάνουαλς,καρτελάκια επάνω στο προϊόν κλπ.
Αν έστω και μία απ' αυτές δεν τηρείται,το προϊόν σύμφωνα με τον νόμο είναι ελαττωματικό.

ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙ Ο ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ;

Κατ' αρχήν δεν χρειάζεται μεσολάβηση δικηγόρου.Ο καταναλωτής απευθύνεται απευθείας στο κατάστημα αγοράς,όπου έχει συναφθεί η "συμφωνία πώλησης".Το κατάστημα πώλησης είναι υπεύθυνο,για το πουλημένο ελαττωματικό προϊόν κι όχι η εδώ αντιπροσωπεία εισαγωγής του προϊόντος. Συνήθως λέγεται στον καταναλώτή,ότι υπεύθυνη για επισκευή ή αντικατάσταση κλπ είναι η αντιπροσωπεία της οποίας είναι κι η επίσημη εγγύηση,αλλά αυτή η πρακτική είναι παράνομη.Ο λόγος είναι,ότι ο νόμος επιβάλλει σ' όποιον πουλάει κάτι,να αναλαμβάνει και την ευθύνη γι' αυτό που πουλάει,επειδή κερδίζει μέσω αυτού.

ΑΝ ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ ΕΧΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΣΤΕ;

Είναι γνωστό,ότι η εγγύηση παρέχεται απο τον κατασκευαστή των προϊόντων.Είναι όμως λάθος,η αντίληψη,ότι σ´ αυτόν πρέπει να απευθυνθούμε.Στην πραγματικότητα,η εγγύηση του κατασκευαστή λειτουργεί συμπληρωματικά εν είδει "διπλής προστασίας.Με βάση τον νόμο,έχετε δικάιωμα επιλογής μεταξύ και των δύο επιχειρήσεων,που υποχρεούνται κι οι δύο να επισκευάσουν το προϊόν.Το κατάστημα πώλησης,είναι υποχρεωμένο με δικά του έξοδα να αποκαταστήσει την βλάβη,είτε στέλνοντας το προϊόν στην αντιπροσωπεία είτε μέσω δικού του service.

ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ

Το άρθρο 540 του Αστικού Κώδικα προβλέπει για τον καταναλωτή

-Να απαιτήσει χωρίς επιβάρυνσή του επισκευή ή αντικατάσταση του προϊόντος.
-Να μειώσει το αρχικό τίμημα αγοράς(π.χ άν τελικά κρατηθεί το ελαττωματικό προϊόν απο τον καταναλωτή).
-Να υπαναχωρήσει απο την σύμβαση αγοράς(γίνεται με απλή δήλωση κι επιστροφή του ελαττωματικού προϊόντος).

ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΑΣΚΟΥΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ;

Ο νόμος δίνει δικαίωμα άσκησης των παραπάνω δικαιωμάτων σε διάρκεια 2(δύο) χρόνων.Ετσι αυτά που λέγονται ή δίνονται προς υπογραφή στους πελάτες απο τα καταστήματα(π.χ επιστροφή εντός 15 ημερών,εγγύηση 1 χρόνου....),είναι παράνομα.


ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΑΓΚΗΣ ΒΟΗΘΕΙΑΣ Ή ΓΙΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΨΗ ΣΑΣ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΗΛΕΦΩΝΑ:

-Ινστιτούτο προστασίας καταναλωτή 210 3632443.
-Γενική Γραμματεία Καταναλωτή(Υπουργείο ανάπτυξης) 1520.
-Ενωση Καταναλωτών Ποιότητα Ζωής(ΕΚΠΟΙΖΩ) 210 3304444,2310 257776.








-
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ.

Θα έλεγα να γίνει Sticky και να εμπλουτιστεί όσο γίνεται περισσότερο. Μπράβο για την πρωτοβουλία!
 

Ge0rge

AVClub Addicted Member
17 April 2007
2,454
Re: ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ.

Μπράβο Διονύση. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί (συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου) θα πουν μακάρι να τα ξέραμε νωρίτερα.

Τα τηλέφωνα λοιπόν πρέπει να είναι στη μνήμη των κινητών μας και όποιος έμπορος κάνει τον κινέζο από 'δω και πέρα.....

"μισό λεπτό κύριε Κινέζε, θα πάρω αυτή τη στιγμή το Ινστιτούτο προστασίας καταναλωτή, να μας λύσει την απορρία"
:flipout::flipout::flipout::flipout:

ε ρε κάτι γέλια που θα ρίξουμε.....
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Re: ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ.

Τα έγραφα μήνες πριν και κάποιοι αμφέβαλλαν. Δεν ξέρω αν ήταν και λιανέμποροι...
Μπράβο για το καθαρό ποστ. Έτσι ακριβώς είναι.
 

vasilisnt

Established Member
21 July 2007
294
Αθήνα
Re: ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ.

ειλικρινα σε ευχαριστω dipie για την γνωστοποιηση των δικαιωματων μας.

Δυστυχως δεν εχουμε ολοι ειδικες γνωσεις ή και τα κουραγια και την υπομονη να το ψαξουμε περισσοτερο....πολυ κακως βεβαια...
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,602
Μπακοτσιάνος...
Re: ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ.

Θέλει όμως πολύ υπομονή φίλοι μου...........

Να προσθέσω τα εξής (παγίδες):

Θα πρέπει να αποδείχθεί ότι το προιόν είναι ελλατωματικό. Θα πρέπει λοιπόν να έχει ιωβηλαία υπομονή ο καταναλωτής διότι εκεί ξεκινάει ένας μικρός γολγοθάς.

Εξηγούμαι.
Αρχίζει ο πόλεμος λιανεμπόρου - αντιπροσωπείας για το ποιός θα έχει την υποχρέωση να "ικανοποιήσει" τον πελάτη. Ο νόμος αφήνει κενό σε αυτό και ο καταναλωτής θα πρέπει να περιμένει αρκετό διάστημα, διότι το προιόν θα πρέπει να πάει στην αντιπροσωπεία να εξακριβωθεί ότι δεν αφορά κακή χρήση, και να δώσει το οκ στον λιανεπωλητή να το αντικαταστήσει (η κατά 90% θα υπάρχει πιστωτικό προς τον τελευταίο).

Επαναλαμβάνω ότι σε αυτή τη διαδικασία δεν μπορεί να επέμβει ο πελάτης οπότε θα είναι ιδιαίτερα "χρονοβόρα"...........

Θέλει υπομονή λοιπόν γιατί εκεί ίσως να "πατήσει" η κάθε εταιρεία.-bye-
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ.

Ολες τις συσκευές...

Βλέπεις εδώ είναι η...έδρα μου:flipout:
 
Re: Απάντηση: ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ.

Ολες τις συσκευές...

Βλέπεις εδώ είναι η...έδρα μου:flipout:


Αχα και το εβαλες εδω για να παιζεις εντος εδρας .......σωστα?????:flipout:
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,602
Μπακοτσιάνος...
Re: Απάντηση: ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ.

Ολες τις συσκευές...

Βλέπεις εδώ είναι η...έδρα μου:flipout:


Συγχαρητήρια πάντως για το νήμα.



ΥΓ
Ο νόμος στην αρχή έλεγε για 6 μήνες. Άλλαξε σε 2 χρόνια και ούτε το πήραμε χαμπάρι. Αφορά όλα τα ηλεκτρονικά.
 

KostasF

AVClub Enthusiast
28 April 2007
853
Re: ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ.

Επαναλαμβάνω ότι σε αυτή τη διαδικασία δεν μπορεί να επέμβει ο πελάτης οπότε θα είναι ιδιαίτερα "χρονοβόρα"...........

Εξαρτάται πως το εννοείς το "δεν μπορεί να επέμβει ο πελάτης".
Ο πελάτης δεν μπορεί να μείνει χωρίς προϊόν (είτε επισκευασμένο είτε από αντικατάσταση) επ'αόριστον. Υπάρχει ένα μέγιστο χρονικό διάστημα - νομίζω 15 εργάσιμες ημέρες - μέσα στο οποίο θα πρέπει είτε να αντικατασταθεί η συσκευή είτε να επισκευαστεί. Το είχα ψάξει κάποια στιγμή για ένα φίλο αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς.
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,602
Μπακοτσιάνος...
Re: ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ.

Εξαρτάται πως το εννοείς το "δεν μπορεί να επέμβει ο πελάτης".
Ο πελάτης δεν μπορεί να μείνει χωρίς προϊόν (είτε επισκευασμένο είτε από αντικατάσταση) επ'αόριστον. Υπάρχει ένα μέγιστο χρονικό διάστημα - νομίζω 15 εργάσιμες ημέρες - μέσα στο οποίο θα πρέπει είτε να αντικατασταθεί η συσκευή είτε να επισκευαστεί. Το είχα ψάξει κάποια στιγμή για ένα φίλο αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς.

Δεν μου έχει τύχει να ακούσω για όριο σε χρονικό διάστημα επισκευής. Ούτε βέβαια σε φορές επισκευής. Παίζει ρόλο η βλάβη, το ανταλλακτικό κλπ.

Δοκίμασε να πας ένα nokia για επισκευή (να πάει στην αντιπροσωπεία) σε ένα κατάστημα αλυσίδας. Εδώ ο ένας μήνας που σου λένε θεωρείται λογικός.

Γιαυτό αρκετές εταιρείες προσφέρουν μια προσωρινή συσκευή.
 

KostasF

AVClub Enthusiast
28 April 2007
853
Re: ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ.

Δεν μου έχει τύχει να ακούσω για όριο σε χρονικό διάστημα επισκευής. Ούτε βέβαια σε φορές επισκευής. Παίζει ρόλο η βλάβη, το ανταλλακτικό κλπ.

Δοκίμασε να πας ένα nokia για επισκευή (να πάει στην αντιπροσωπεία) σε ένα κατάστημα αλυσίδας. Εδώ ο ένας μήνας που σου λένε θεωρείται λογικός.

Γιαυτό αρκετές εταιρείες προσφέρουν μια προσωρινή συσκευή.

Αν σου δίνουν προσωρινή συσκευή δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λέω.
Εγώ το είχα ψάξει για τηλεόραση τότε (που ο άνθρωπος περίμενε "την πλακέτα από Ιαπωνία" 3 εβδομάδες, μπας και έρθει για να μπορέσει να αποφασίσει ο μαστρο-Μήτσος αν θα επισκευαστεί τελικά η TV ή αν θα αλλαχτεί...).
Αρχικά είχα ζητήσει τηλεόραση να κάνει ο άνθρωπος προσωρινά τη δουλειά του περιμένοντας την πλακέτα αλλά ο "μάστορας" δεν είχε κάποια διαθέσιμη.
Μετά το έψαξα παραπάνω, τον πήρα, του είπα για τους σχετικούς νόμους και τελικά σε 4 ημέρες (με Σ/Κ μέσα) η TV είχε αντικατασταθεί με καινούργια.
Δυστυχώς δεν έχω το χρόνο τώρα να το ξανα-ψάχνω για να σου πω ακριβώς.
 
Last edited:

isoviths

Senior Member
19 September 2007
619
Re: ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ.

Στην περίπτωση που η επισκευή ενός προϊόντος υπερβεί τις 15 ημέρες, το κατάστημα/αντιπροσωπεία/service είναι υποχρεωμένο να δώσει ένα αντίστοιχο προϊόν ; -)
 

isoviths

Senior Member
19 September 2007
619
Re: ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ.

Επίσης, η κοινοτική οδηγία για τα 2 χρόνια, ισχύει για τις χώρες που έχουν εναρμονιστεί με τα δύο χρόνια εγγύηση.
Η Ελλάδα, δεν έχει εναρμονιστεί με τη διετή εγγύηση της Ευρωπαϊκής ένωσης, οπότε ισχύει για ένα χρόνο…

Όλα τα παραπάνω, ισχύουν για αγορές, όπου το κατάστημα/αντιπροσωπεία είχε κέρδος από την πώληση του προϊόντος.
Για αγορές, όπου το κατάστημα/αντιπροσωπεία δεν είχε κέρδος, ο ιδιοκτήτης της συσκευής πρέπει να βρει το δίκιο του από το σημείο πώλησης όπου και έγινε η αγορά π.χ, αγορά από κατάστημα του εξωτερικού.
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,602
Μπακοτσιάνος...
Re: ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ.

Στην περίπτωση που η επισκευή ενός προϊόντος υπερβεί τις 15 ημέρες, το κατάστημα/αντιπροσωπεία/service είναι υποχρεωμένο να δώσει ένα αντίστοιχο προϊόν ; -)

Είναι θέμα αντιπροσωπείας αυτό. Ο μεταπωλητής δεν μπορεί να πιέσει για το μηχάνημα όσο αυτό βρίσκεται εκεί για service.

Εκτός αν εννοείς για προσωρινή αντικατάσταση.
 

isoviths

Senior Member
19 September 2007
619
Re: ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ.

Για προσωρινή αντικατάσταση αναφέρομαι κύριε jim...
 
Re: ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ.

Παιδιά, πρέπει επιτέλους να γίνει σαφές ότι ο πελάτης μιλάει με το κατάστημα που έκανε την πώληση, και όχι με την αντιπροσωπεία.

Το κατάστημα μπορεί να κάνει ότι συνεννόηση θέλει με όποιον αντιπρόσωπο θέλει, αλλά αυτό ποσώς ενδιαφέρει τον πελάτη.

Ο νόμος είναι νόμος.
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Re: ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΓΟΡΑΣ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ.

Επίσης, η κοινοτική οδηγία για τα 2 χρόνια, ισχύει για τις χώρες που έχουν εναρμονιστεί με τα δύο χρόνια εγγύηση.
Η Ελλάδα, δεν έχει εναρμονιστεί με τη διετή εγγύηση της Ευρωπαϊκής ένωσης, οπότε ισχύει για ένα χρόνο…

Όλα τα παραπάνω, ισχύουν για αγορές, όπου το κατάστημα/αντιπροσωπεία είχε κέρδος από την πώληση του προϊόντος.
Για αγορές, όπου το κατάστημα/αντιπροσωπεία δεν είχε κέρδος, ο ιδιοκτήτης της συσκευής πρέπει να βρει το δίκιο του από το σημείο πώλησης όπου και έγινε η αγορά π.χ, αγορά από κατάστημα του εξωτερικού.

Κάνεις λάθος και μάλιστα τα έχεις μπερδέψει μου φαίνεται. Η διετής ευθύνη του πωλητή είναι αυθύπαρκτη και δεν έχει σχέση με την εγγύηση.
Για να μην ξαναλέμε τα ίδια διάβασε το αρχικό μήνυμα πιο προσεκτικά.

Η ευθύνη της αντιπροσωπείας για αγορές από το εξωτερικό είναι άλλο πράγμα.
 
Last edited: