Hdmi splitter(1 in 2 out)!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vout

Senior Member
1 July 2007
323
Πειραιας
Καλησπέρα σε όλους! Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός ποιοτικού hdmi splitter (1 in 2 out) μιας εισόδου και δυο εξόδων . Έχετε να μου προτείνετε κάτι ?
 

vout

Senior Member
1 July 2007
323
Πειραιας
Είναι δοκιμασμένο και αποδεδειγμένο ότι δεν επιφέρει πτώση στη ποιότητα του εισερχόμενου σήματος? Πόσο κοστίζει?
 
@ vout:

Δεν χρειάζεται να σε απασχολεί το θέμα της απώλειας σε ποιότητα εικόνας, γιατί πολύ απλά δεν υφίσταται τέτοιο θέμα στα HDMI splitters.

Είτε θα δουλεύει σωστά (δηλαδή θα "κλειδώνει"), είτε όχι.

Οπότε, ψωνίζεις περισσότερο με τις δυνατότητες του μηχανήματος κατά νου, όσο και με τη συμβατότητά του με τις συσκευές που θα συνδέσεις πάνω του.

Κάποιες συσκευές είναι πιο ευαίσθητες από κάποιες άλλες, οπότε είναι σημαντικό να έχεις τη δυνατότητα αλλαγής του splitter, σε περίπτωση που δεν συνεργάζεται σωστά με τις υπόλοιπες συσκευές σου.
 

vout

Senior Member
1 July 2007
323
Πειραιας
Απάντηση: Re: Hdmi splitter(1 in 2 out)!

@ vout:

Δεν χρειάζεται να σε απασχολεί το θέμα της απώλειας σε ποιότητα εικόνας, γιατί πολύ απλά δεν υφίσταται τέτοιο θέμα στα HDMI splitters.

Είτε θα δουλεύει σωστά (δηλαδή θα "κλειδώνει"), είτε όχι.

Οπότε, ψωνίζεις περισσότερο με τις δυνατότητες του μηχανήματος κατά νου, όσο και με τη συμβατότητά του με τις συσκευές που θα συνδέσεις πάνω του.

Κάποιες συσκευές είναι πιο ευαίσθητες από κάποιες άλλες, οπότε είναι σημαντικό να έχεις τη δυνατότητα αλλαγής του splitter, σε περίπτωση που δεν συνεργάζεται σωστά με τις υπόλοιπες συσκευές σου.

Ευχαριστώ πολύ!
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Εγώ έχω ένα Aavara SS422 (4 in - 2 out)... http://www.aavara.com/en/products/hdmi.php?id=2

Έχω συνδέσει PS3 και DVD Recorder (πάνω στο οποίο έχω συνδέσει δορυφορικό δέκτη με scart για να κάνει upscaling - λέμε τώρα - από την HDMI), οι έξοδοι καταλήγουν σε τηλεόραση και βιντεοπροβολέα, όλα δουλεύουν ρολόι και απροβλημάτιστα.

Υ.Γ.:Υπάρχει από την ίδια εταιρία και το PS122 (1 in - 2 out).... http://www.aavara.com/en/products/hdmi.php?id=5
 

vout

Senior Member
1 July 2007
323
Πειραιας
Εγώ έχω ένα Aavara SS422 (4 in - 2 out)... http://www.aavara.com/en/products/hdmi.php?id=2

Έχω συνδέσει PS3 και DVD Recorder (πάνω στο οποίο έχω συνδέσει δορυφορικό δέκτη με scart για να κάνει upscaling - λέμε τώρα - από την HDMI), οι έξοδοι καταλήγουν σε τηλεόραση και βιντεοπροβολέα, όλα δουλεύουν ρολόι και απροβλημάτιστα.

Υ.Γ.:Υπάρχει από την ίδια εταιρία και το PS122 (1 in - 2 out).... http://www.aavara.com/en/products/hdmi.php?id=5


Το ότι ειναι δοκιμασμένο μετράει για μένα πολύ. Γνωρίζεις το κόστος(1 in -2 out) αλλά και που μπορώ να το προμηθευτω?
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Το SS422 το είχα πάρει από τον Λημναίο - Στοά Φέξη, Aavara φέρνει και το Shop21, αλλά δεν είχα κοιτάξει για 1Χ2, οπότε δεν ξέρω αν έχουν, πάρε ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις....και google it ή skroutz it.

Αν δεν είναι μεγάλη η διαφορά τιμής ανάμεσα στο 1Χ2 και το 4Χ2, να προτιμήσεις το 'μεγάλο', δεν θα βλάψουν μερικές θύρες παραπάνω, μπορεί τώρα να μην τις χρειάζεσαι.... αλλά αν?....-bye-
 

akisnm156

AVClub Enthusiast
1 July 2007
1,012


Όσο κι αν φαίνεται περίεργο εγώ αφού ταλαιπωρήθηκα αρκετά με διάφορα splitter (ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ακριβότερα) τα οποία για άγνωστο λόγο δεν μου κλείδωναν, το φτηνιάρικο αυτό πραγματάκι μου δούλεψε μια χαρά!

Έχω πανω το PS3 και οι έξοδοι πάνε σε προβολέα και TV.
Αν δεν θες να κάνει πολλά κόλπα, είναι μια χαρά! -bye-
 

vout

Senior Member
1 July 2007
323
Πειραιας
Εμένα με ενδιαφέρει το τελικό αποτέλεσμα και όχι η τιμή του προϊόντος. Αν με ικανοποιεί πρακτικά (δηλαδή κλειδώνει) και δεν δω διαφορά προς το χειρότερο στην εικόνα του προβολέα τότε μένει αλλιώς φεύγει(με ενδιαφέρει επίσης να υπάρχει η δυνατότητα επιστροφής).
Σε ευχαριστώ πολύ!-bye-