Ένα ακόμη HTPC

rigo1981

New member
27 January 2009
11
Καλησπέρα σε όλους. Έχω προσφερθεί να βρω ένα HTPC για έναν γνωστό και θα ήθελα γενικές κατευθύνσεις απο αυτήν την αρκετά ενημερωμένη κοινότητα. Η χρήση θα είναι κυρίως για μουσική και ταινίες HD. Έχει παραγγείλει μια samsung LED TV UE46B6000, έναν projector Epson EMP-TW700 και έναν ενισχυτή (μάλλον:)) Harman Kardon AVR255 ύστερα απο δικό μου info που εννοείται προεκυψε από μελετη στο avclub. Το γενικό πλάνο είναι ο προβολέας να παίζει σε μια βεράντα το βράδυ η TV στο σαλόνι και σε ένα έπιπλο ο ενισχυτής και το HTPC να μπορούν να μεταφέρονται μέσα έξω.
Για το HTPC θέλει να διαθέσει το πολύ μέχρι 1000ευρώ. Θα ήθελα κυρίως προτάσεις για κουτί τροφοδοτικό και ανεμιστηρες ώστε να φτιάξω κάτι αθόρυβο και βέβαια οτι άλλο θέλει κάποιος να προτείνει για οποιοδήποτε μέρος του HTPC. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,485
Land of Dystopia
Πέρα όσων γράφεις για αθόρυβη χρήση, πρωταρχικό ρόλο θα παίξει ο επεξεργαστής, με την ΙΝΤΕΛ να έχει σαφή προβάδισμα με τον E800 η κάρτα γραφικών η οποία οφείλει να υποστηρίζει της ΗD αναλύσεις, ασφαλώς μνήμη και το στοιχειώδες software που θα οδηγήσει το μηχάνημα.
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Οπότε καλύτερα να καταλήξεις σε κάποια κομμάτια, να τα γράψεις εδώ (με links) και μετά, άν κάποιος τα έχει δοκιμάσει, ή διαφωνεί, ή συμφωνεί, ή έχει να προτείνει εναλλακτικά, θα σου πεί.
 
Πάντως πλάκα-πλάκα, σήμερα είναι πιο δύσκολο να διαλέξεις κουτί, τροφοδοτικό, κτλ. παρά MB / επεξεργαστή / κάρτα γραφικών, πολύ απλά γιατί σχεδόν όλες οι CPUs επαρκούν, όπως και οι κάρτες γραφικών.

Τα κουτιά όμως είναι πολλά, μικρά, μεγάλα, ψηλά, χαμηλά, από αλουμίνιο, κτλ..

Άντε να διαλέξεις..
 

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Το κουτί/τροφοδοτικό ήταν πάντα δύσκολη επιλογή. Όσο μεγαλώνουμε τους δίνουμε μεγαλύτερη σημασία καθώς μάλλον κάνουμε στροφή προς την ποιότητα παρά στις επιδόσεις.
 

rigo1981

New member
27 January 2009
11
Μήπως γνωρίζεις κάποιο κατάστημα που το βρίσκει κανείς στην Ελλάδα και που κινείται περίπου σε τιμή?
 

Desperado

New member
15 May 2009
13
Αθήνα
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ως προς τα "εντόσθια". Ωστόσο πιστεύω ότι μια καλή επένδυση στο hardware, μπορεί να σε κρατήσει άνετα για 2-3 χρόνια οπότε αξίζει τον κόπο να δώσει κανείς κάτι παραπάνω (σε λογικά πλαίσια πάντα!). Μην ξεχνάμε ότι codecs και λοιπές ιστορίες είναι software οπότε νέα format σε ταινίες/ήχο θα καλύπτονται πάντα με τα αντίστοιχα downloads.

Στο θέμα τώρα μιας και πρόσφατα τελείωσα το HTPC μου (φωτό συντόμως):

Δύο θέματα που με απασχόλησαν ήταν το αισθητικό (για προφανείς λόγους) και το μέγεθος καθώς:
α. δεν με "έπαιρνε" μικρό κουτί γιατί τα εντόσθια ήταν ήδη στημένα σε full-tower case και ήθελα να χρησιμοποιήσω αυτά (Full ATX motherboard κλπ).
β. δεν μου αρέσει να έχω περιορισμούς στον εσωτερικό χώρο του κουτιού (πρόβλεψη για το μέλλον καθώς π.χ. οι κάρτες γραφικών όλο και μεγαλώνουν)
γ. ήθελα χώρο-χώρο-χώρο ΠΟΛΥ ΧΩΡΟ για δίσκους (μακράν το component που χρειάζεσαι όλο και περισσότερο όσο περνάει ο καιρός λόγω HD movies κλπ.).
δ. Έχω περιορισμό ύψους από το έπιπλο που τελικά στήθηκε το μηχάνημα (άρα λύση HTPC tower δεν ήταν εφικτή).

Μ' αυτά και μ' αυτά, κατέληξα στο Thermaltake DH103 (http://uk.thermaltake.eu/product_info.aspx?PARENT_CID=C_00001183&id=C_00001184&name=DH103&ov=n&ovid=)
από το e-Shop στα 216 euro.

Χαρακτηριστικά και Παρατηρήσεις
- Ψιλο-μεγάλο (ΟΚ ΟΚ είναι ΜΕΓΑΛΟ! :BDGBGDB55:): ύψος 22cm, πλάτος 46cm, βάθος 45cm (ειδικά αυτό το τελευταίο μπορεί να είναι θέμα).
- Άφθονο χώρο (όπως είναι λογικό). Πιστέψτε με, τον έχω εκμεταλευτεί ΟΛΟ!
- Δυο ανεμιστήρες 120mm (πολύ ήσυχοι), front panel 2 γραμμών, 1 θέση για 5,25" (DVD) και εσωτερικό frame με 5 θέσεις για 3,5" (παράξενο γιατί η Thermaltake λέει για 3 θέσεις). Το frame έχει mounting points με καουτσούκ για την αποφυγή ήχου κραδασμών.
- Remote iMON με συνοδεία του κατάλληλου software που περιέχει και Media Center (αντίστοιχο των Windows), για αναζήτηση αρχείων και δημιουργία-διαχείριση βιβλιοθήκης media.
- Πάρα πολύ όμορφο φινίρισμα. Ιδανικά αν μπει σε θέση όπου φαίνονται τα πλαϊνα και ειδικά το πάνω μέρος που έχουν το λεγόμενο piano finish (γυαλιστερό μαύρο).

Το κουτί ΔΕΝ έχει τροφοδοτικό (θα πρότεινα modular/αποσπώμενα καλώδια για να μην "πήξει" το εσωτερικό).

Γενικώς, εξαιρετικά ικανοποιημένος από το προϊόν. Δεν μπορώ να πω ότι όλα τα κουτιά της εταιρίας με έχουν ενθουσιάσει (πρόσφατα πάλι έστησα ένα HTPC για φίλο σε slim κουτί Bach το οποίο όμως δεν συστήνω). Το DH103 όμως είναι πραγματικά πολύ καλό. Εναλλακτικά που είχα κοιτάξει ήταν τα:

Silverstone LC10M (http://www.silverstonetek.com/products/p_contents.php?pno=lc10m&area=usa) κάτι δεν μου πάει σ' αυτή την εταιρία!

Advance 2610 (http://www.skroutz.gr/s/60594/Advance-HTPC-2610-Black.html) φθηνότερο αλλά χωρίς panel στην πρόσοψη

Για τις ερωτήσεις σου τώρα:
Το Silverstone Grandia έχει μικρότερους ανεμιστήρες (80mm) και πιθανώς να είναι θορυβώδες.
Το Zalman φαίνεται καλό αλλά εξαρτάται από τα εντόσθια. Αν θα κινηθείς προς επεξεργαστή i7 με τα αντίστοιχα παρελκόμενα, τα 600W πιθανώς να μην είναι αρκετά. Προσωπικά συστήνω ανεπιφύλακτα Tagan :a0210:.

Το δικό μου είναι 750 ακριβώς για να καλύψω μελλοντικές αναβαθμίσεις με αυξημένες ανάγκες τροφοδοσίας.

Ελπίζω να βοήθησα.
 

artemismatsas

New member
23 August 2007
13
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ως προς τα "εντόσθια". Ωστόσο πιστεύω ότι μια καλή επένδυση στο hardware, μπορεί να σε κρατήσει άνετα για 2-3 χρόνια οπότε αξίζει τον κόπο να δώσει κανείς κάτι παραπάνω (σε λογικά πλαίσια πάντα!). Μην ξεχνάμε ότι codecs και λοιπές ιστορίες είναι software οπότε νέα format σε ταινίες/ήχο θα καλύπτονται πάντα με τα αντίστοιχα downloads.

Στο θέμα τώρα μιας και πρόσφατα τελείωσα το HTPC μου (φωτό συντόμως):

Δύο θέματα που με απασχόλησαν ήταν το αισθητικό (για προφανείς λόγους) και το μέγεθος καθώς:
α. δεν με "έπαιρνε" μικρό κουτί γιατί τα εντόσθια ήταν ήδη στημένα σε full-tower case και ήθελα να χρησιμοποιήσω αυτά (Full ATX motherboard κλπ).
β. δεν μου αρέσει να έχω περιορισμούς στον εσωτερικό χώρο του κουτιού (πρόβλεψη για το μέλλον καθώς π.χ. οι κάρτες γραφικών όλο και μεγαλώνουν)
γ. ήθελα χώρο-χώρο-χώρο ΠΟΛΥ ΧΩΡΟ για δίσκους (μακράν το component που χρειάζεσαι όλο και περισσότερο όσο περνάει ο καιρός λόγω HD movies κλπ.).
δ. Έχω περιορισμό ύψους από το έπιπλο που τελικά στήθηκε το μηχάνημα (άρα λύση HTPC tower δεν ήταν εφικτή).

Μ' αυτά και μ' αυτά, κατέληξα στο Thermaltake DH103 (http://uk.thermaltake.eu/product_info.aspx?PARENT_CID=C_00001183&id=C_00001184&name=DH103&ov=n&ovid=)
από το e-Shop στα 216 euro.

Χαρακτηριστικά και Παρατηρήσεις
- Ψιλο-μεγάλο (ΟΚ ΟΚ είναι ΜΕΓΑΛΟ! :BDGBGDB55:): ύψος 22cm, πλάτος 46cm, βάθος 45cm (ειδικά αυτό το τελευταίο μπορεί να είναι θέμα).
- Άφθονο χώρο (όπως είναι λογικό). Πιστέψτε με, τον έχω εκμεταλευτεί ΟΛΟ!
- Δυο ανεμιστήρες 120mm (πολύ ήσυχοι), front panel 2 γραμμών, 1 θέση για 5,25" (DVD) και εσωτερικό frame με 5 θέσεις για 3,5" (παράξενο γιατί η Thermaltake λέει για 3 θέσεις). Το frame έχει mounting points με καουτσούκ για την αποφυγή ήχου κραδασμών.
- Remote iMON με συνοδεία του κατάλληλου software που περιέχει και Media Center (αντίστοιχο των Windows), για αναζήτηση αρχείων και δημιουργία-διαχείριση βιβλιοθήκης media.
- Πάρα πολύ όμορφο φινίρισμα. Ιδανικά αν μπει σε θέση όπου φαίνονται τα πλαϊνα και ειδικά το πάνω μέρος που έχουν το λεγόμενο piano finish (γυαλιστερό μαύρο).

Το κουτί ΔΕΝ έχει τροφοδοτικό (θα πρότεινα modular/αποσπώμενα καλώδια για να μην "πήξει" το εσωτερικό).

Γενικώς, εξαιρετικά ικανοποιημένος από το προϊόν. Δεν μπορώ να πω ότι όλα τα κουτιά της εταιρίας με έχουν ενθουσιάσει (πρόσφατα πάλι έστησα ένα HTPC για φίλο σε slim κουτί Bach το οποίο όμως δεν συστήνω). Το DH103 όμως είναι πραγματικά πολύ καλό. Εναλλακτικά που είχα κοιτάξει ήταν τα:

Silverstone LC10M (http://www.silverstonetek.com/products/p_contents.php?pno=lc10m&area=usa) κάτι δεν μου πάει σ' αυτή την εταιρία!

Advance 2610 (http://www.skroutz.gr/s/60594/Advance-HTPC-2610-Black.html) φθηνότερο αλλά χωρίς panel στην πρόσοψη

Για τις ερωτήσεις σου τώρα:
Το Silverstone Grandia έχει μικρότερους ανεμιστήρες (80mm) και πιθανώς να είναι θορυβώδες.
Το Zalman φαίνεται καλό αλλά εξαρτάται από τα εντόσθια. Αν θα κινηθείς προς επεξεργαστή i7 με τα αντίστοιχα παρελκόμενα, τα 600W πιθανώς να μην είναι αρκετά. Προσωπικά συστήνω ανεπιφύλακτα Tagan :a0210:.

Το δικό μου είναι 750 ακριβώς για να καλύψω μελλοντικές αναβαθμίσεις με αυξημένες ανάγκες τροφοδοσίας.

Ελπίζω να βοήθησα.
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις ακριβώς το ύψους χωρίς τα στρογκιλα ποδαράκια :ernaehrung004:
ευχαριστώ
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
το να φτιάξεις δύο πισιά δικτυωμένα, το σκέφτεσαι καθόλου?

Ενα htpc με μικρό ssd δίσκο μόνο για λειτουργικό και software players, επεξεργαστή "παγάκι" (κάποιον energy efficient π.χ. AMD 5050e, τι i7 και 700w τροφοδοτικά που διάβασα....) και με έναν το πολύ (αλλά μεγάλο) ανεμιστήρα να δουλεύει στις ελάχιστες του στροφές. Κάρτα γραφικών ενσωματωμένη στο Μ/Β, ή κάποια fanless (προτίμηση δική μου σε κάποια nvidia ψόφια π.χ. 9400 - 9500, οι οποίες όμως έχουν την δυνατότητα για h/w επιτάχυνση στα mkv μέσω coreAVC). Τροφοδοτικό κάποιο καλό - επώνυμο - ήσυχο των 300 - 400w το πολύ, ίσως και το fanless της silverstone. Και μια αθόρυβη ψύκτρα στον επεξεργαστή. Κουτάκι της επιλογής σου, ανάλογα τι θες (σχήμα, τηλεκοντρόλ και οθόνη, κλπ).

Ενα file server (και downloader μπορεί να είναι ταυτόχρονα αν θες), π.χ. ένα atom mini itx, με ήσυχους και μεγάλους σκληρούς π.χ. WD Green power >=1TB. Κάπου κρυμμένο (πατάρι, αποθήκη, διπλανό δωμάτιο, ακόμα και μέσα σε μπουφέ), παρέα με ένα ups (και VNC μόνιμα ενεργό).

Στις παραπάνω λύσεις κατέληξα αφού πέρασα από πολλά διαφορετικά configurations... Την μέρα που το htpc μου απέκτησε τον ssd και οι μηχανικοί δίσκοι καθώς και οι ανεμιστήρες τους πήραν δρόμο, κατάλαβα τι θα πει ησυχία. Α ξέχασα, αυτά που λέω είναι μέσα στο χρηματικό όριο που θέτεις των 1000ε...
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
+100 στα δύο pcια. Ενα μικρό player και ένα μεγάλο το οποίο θα στέλνει μέσω δικτύου τα αρχεία. Χώρια που το μεγάλο μπορεί να χρησιμοποιείται και για άλλες δουλιές.