Συμπίεσης λόγος...

Johnakos

Established Member
18 July 2006
166
Αθήνα
Λόγω του ότι έχω μπερδευτεί λιγάκι, παρακαλώ τα φώτα σας στην εξής απορία:

Λέμε, ότι μέσω της HDMI, το σήμα θα περνάει ασυμπίεστο με αποτέλεσμα να έχουμε και καλύτερη ποιότητας εικόνας (συν άλλων παραγόντων).
Αυτο θα "συμβαίνει" μόνο με τα HD/BR dvd ή ισχύει και τώρα με τα SD dvd;

Δηλαδή, μέσω component σύνδεσης έχουμε συμπίεση σήματος σε SD dvd και μέσω HDMI δεν θα έχουμε;
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,615
Αθήνα
Λόγω του ότι έχω μπερδευτεί λιγάκι, παρακαλώ τα φώτα σας στην εξής απορία:

Λέμε, ότι μέσω της HDMI, το σήμα θα περνάει ασυμπίεστο με αποτέλεσμα να έχουμε και καλύτερη ποιότητας εικόνας (συν άλλων παραγόντων).
Αυτο θα "συμβαίνει" μόνο με τα HD/BR dvd ή ισχύει και τώρα με τα SD dvd;

Δηλαδή, μέσω component σύνδεσης έχουμε συμπίεση σήματος σε SD dvd και μέσω HDMI δεν θα έχουμε;

Συμπίεση δεν υπάρχει ούτε στο ένα ούτε στο άλλο.
Απλά η component είναι αναλογική σύνδεση και υπάρχουν μετατροπές.
Το σήμα φεύγει ψηφιακά από το δισκάκι, μετατρέπεται σε αναλογικό κι όταν φτάνει στον προβολέα ξαναμετατρέπεται σε ψηφιακό.
Εκεί, στις μετατροπές, υπάρχει κάποια απώλεια η οποία έχει σχέση και με την ποιότητα των ηλεκτρονικών που κάνουν την D/A-A/D μετατροπή.
Αντίθετα στο HDMI/DVI όλη η διαδρομή είναι ψηφιακή χωρίς μετατροπές άρα χωρίς απώλειες.
 

Johnakos

Established Member
18 July 2006
166
Αθήνα
Σ' ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση σου, αλλά δεν αναφέρομαι σε αυτο ακριβώς. Ότι μεταφέρεται το σήμα αμιγώς ψηφιακά με αποτέλεσμα και την καλύτερη ποιότητα εικόνας, το γνώριζα.

Αυτο που με μπερδεύει, είναι το εξής (απο το www.hdmi.org):

"Higher speed: HDMI 1.3 increases its single-link bandwidth from 165MHz (4.95 gigabits per second) to 340 MHz (10.2 Gbps) to support the demands of future high definition display devices, such as higher resolutions, Deep Color and high frame rates. In addition, built into the HDMI 1.3 specification is the technical foundation that will let future versions of HDMI reach significantly higher speeds."

όπως και το ότι:

"HDMI is the first and only consumer electronics industry-supported, uncompressed, all-digital audio/video interface. By delivering crystal-clear, all-digital audio and video via a single cable, HDMI dramatically simplifies cabling and helps provide consumers with the highest-quality home theater experience..."