Περι Ohm

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

johnl

New member
27 September 2006
23
Τι σημαίνουν τα Ohm που αναφέρονται στις προδιαγραφές των ηχείων?

Αν καταλαβαίνω σωστά είναι κάποιο είδος αντίστασης, αλλά έχει σχέση με την ποιότητα ή την δύναμη των ηχείων?
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Τι σημαίνουν τα Ohm που αναφέρονται στις προδιαγραφές των ηχείων?

Αν καταλαβαίνω σωστά είναι κάποιο είδος αντίστασης, αλλά έχει σχέση με την ποιότητα ή την δύναμη των ηχείων?

Είναι η μέση (ονομαστική) ηλεκτρική αντίσταση των ηχείων. Δηλαδή η αντίσταση κανονικά έχει μια διακύμανση στο φάσμα των συχνοτήτων οπότε αν θες να είσαι ακριβής εκτός από την μέση σε ενδιαφέρει και ελάχιστη ώστε να μην "ξετινάξεις" τον ενισχυτή σου.
Δεν είναι ένδειξη της ποιότητας των ηχείων. Με τη λέξη "δύναμη" εννοείς ισχύ μάλλον. Η αντίσταση των ηχείων ορίζει τις απαιτήσεις του ενισχυτή.
 

johnl

New member
27 September 2006
23
Δεν σε κατάλαβα ακριβως...

Προσδιορίζονται και οι ενισχυτές με Ohm? Ή μόνο με σχέση μεταξύ Ohm-Watt?

Τι μπορεί να συμβεί αν συνδέσω ηχεία λιγότερων Ohm σε ενισχυτή περισσότερων? Και στην αντίστροφη περίπτωση?
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Δεν σε κατάλαβα ακριβως...

Προσδιορίζονται και οι ενισχυτές με Ohm? Ή μόνο με σχέση μεταξύ Ohm-Watt?

Τι μπορεί να συμβεί αν συνδέσω ηχεία λιγότερων Ohm σε ενισχυτή περισσότερων? Και στην αντίστροφη περίπτωση?

Όπα...Παρεξήγηση. Όταν λέω ότι "ορίζουν τις απαιτήσεις" εννοώ ότι όσο πιο μικρή είναι η αντίσταση των ηχείων τόσο πιο ισχυρός πρέπει να είναι ο ενισχυτής σου για να τα οδηγήσει...Σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση δεν συνδέεις ηχεία χαμηλότερης αντίστασης από αυτή που μπορεί να σηκώσει ο ενισχυτής σου! Το αντίστροφο δεν βλάπτει.
 

johnl

New member
27 September 2006
23
Όπα...Παρεξήγηση. Όταν λέω ότι "ορίζουν τις απαιτήσεις" εννοώ ότι όσο πιο μικρή είναι η αντίσταση των ηχείων τόσο πιο ισχυρός πρέπει να είναι ο ενισχυτής σου για να τα οδηγήσει...Σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση δεν συνδέεις ηχεία χαμηλότερης αντίστασης από αυτή που μπορεί να σηκώσει ο ενισχυτής σου! Το αντίστροφο δεν βλάπτει.

Δηλαδή αν συνδέσω ηχεία 6ohm σε ενισχυτή 8ohm, είναι επικίνδυνο για τον ενισχυτή?
Ενώ αν συνδέσω ηχεία 8ohm σε ενισχυτή 6ohm θα παίξουν μια χαρά?
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Δηλαδή αν συνδέσω ηχεία 6ohm σε ενισχυτή 8ohm, είναι επικίνδυνο για τον ενισχυτή?
Ενώ αν συνδέσω ηχεία 8ohm σε ενισχυτή 6ohm θα παίξουν μια χαρά?

Κάποιοι ενισχυτές έχουν επιλογή με ένα τζαμπεράκι για επιλογή αντίστασης ηχείων κάτω από 6 ή πάνω από 6 ή κάτι ανάλογο. Αν δεν έχει, τότε θα σε βοηθήσει το manual για το τι μπορεί να σηκώσει και τι όχι. Ξαναλέω ότι αν συνδέσεις ηχεία με χαμηλότερη μέση αντίσταση από αυτή που μπορεί να σηκώσει ο ενισχυτής σου, τον επιβαρύνεις επικίνδυνα. Μπορεί απλά να μην παίζει καλά, μπορεί να υπερθερμανθεί, μπορεί να μην πάθει τίποτα, μπορεί διάφορα ανάλογα με το ποιος ενισχυτής είναι. Το αντίστροφο δεν πειράζει.
Αν θες γράψε τα ηχεία που θες να οδηγήσεις με τα χαρακτηριστικά τους καθώς και για τον ενισχυτή για να το δούμε πιο συγκεκριμένα.
 

πανκροκ

AVClub Enthusiast
17 June 2006
783
ΠΑΤΡΙΔΑΑ!!!!!
ο καθε ενισχυτης σχεδιαζεται για να οδηγησει ηχεια συγκεκριμενης ονομαστικης εμπεδησης (πιο σωστος ορος απο το αντισταση).
τα ηχεια της αγορας σχεδιαζονται ετσι ωστε η ονομαστικης τους εμπεδηση να βρισκεται καποιων οριων ωστε να θεωρητικα ολοι σχεδον οι ενισχυτες να μπορουνα να οδηγησουν ολα σχεδον τα ηχεια χωρις προβλημα.

ποτε υπαρχει προβλημα??

χονδροειδης εξηγηση αλλα κανει δουλεια.
οι ενισχυτες δεχονται ενα σημα μικρης ισχυως και μικρης τασης (απο 0.5 μεχρι 2V συνηθως) στην εισοδο τους (το οποιο ειναι ανισχυρο για να οδηγησει ενα ηχειο) και το βγαζουν στην εξοδο τους σε μεγαλυτερη ταση (απο 10 V και πανω , μεχρι και 50-60 στους πολυ δυνατους ενισχυτες)
απο το νομο του Ωμ ειναι γνωστο οτι οσο χαμηλωτερη ειναι μια αντισταση (και κατεπεκταση εμπεδηση) τοσο πο πολυ ρευμα θα περασει απο αυτην αλλα και απο τον ενισχυτη με δεδομενη την ταση.

προβλημα: ο ενισχυτης εχει μια εσωτερικη εμπεδηση πολυ μικρη μεν, υπαρκτη δε. το ρευμα αυτο θα διαρευσει απο αυτην την εμπεδηση και το αποτελεσμα θα ειναι να μειωθει η ταση πριν το ηχειο , αλλα το χειροτερο ειναι οτι θα ζεστανει πολυ τα τρανζιστορ μας. αυτο οταν γινει σε μικρο βαθμο θα αρχισει να χαλαει τα ποιοτικα χαρακτηριστικα των τρανζιστορ μας, σε μεγαλο βαθμο θα τα καταστρεψει.

ειναι γνωστο επισης απο την φυσικη οτι η ισχυς ειναι γινομενο τασης επι την ενταση του ρευματος. συνεπως οσο μειωνεται η αντισταση-εμπεδηση αυξανεται η ισχυς. δηλαδη ενας ενισχυτης οταν οδηγησει ηχειο ονομαστικης εμπεδησης 8Ω θα βγαλει μικροτερη ισχυ απο οτι αν οδηγησει ενα των 6Ω η των 4Ω. απο τα παραπανω καταλαβαοινουμε ομως οτι σε ηχειο χαμηλης εμπεδησης ζοριζουν τα πραμματα για τον ενισχυτη.

ετσι καθε κατασκευαστης ενισχυτων οριζει στις οδηγιες του ποιας ονομαστικης εμπδησης ηχειο μπορει να οδηγησει με ασφαλεια. συνηθως απο 4Ω-16Ω δεν υπαρχει προβλημα. ωστοσο δεν μπορουν ολοι οι ενισχυτες να οδηγησουν καλα ενα φορτιο 4Ω ασχετως αν δεν κινδυνευουν να καταστραφουν.

επισης δεν ειναι ολα τα ηχεια ιδιας δυσκολιας για εναν ενισχυτη αν εχουν ιδια ονομαστικη εμπεδηση (για αυτο και τονιζουμε το ονομαστικη)
αυτο ομως ειναι λιγο πιο προχωρημενο και θα το πουμε αργοτερα.

ελπιζω να τα εγραψα κατανοητα...
 

petros32

Senior Member
27 January 2007
423
Περιστέρι/Αττική
Ενδιαφέρον θέμα [το επαναφέρω γιατί έχω κι εγώ κάποιες απορίες].

  • 1. Γιατί στα αυτοκίνητα λοιπόν, χρησιμοποιούμε μεγάφωνα 4Ω από τη στιγμή που αν χρησιμοποιούσαμε πχ 8Ω θα τον ''ζορίζαμε'' λιγότερο;
  • 2. Έχω ένα ραδιο-CD αυτοκινήτου [αλλά μιας που δεν έχω αυτοκίνητο :BDGBGDB55: :BDBDG54: ], θα το στήσω σε μια δική μου κατασκευή με τροφοδοτικό υπολογιστή [το έχω δοκιμάσει και λειτουργεί χωρίς πρόβλημα].

    Το ερώτημα είναι: είναι καλύτερο να το συνδέσω με μεγάφωνα 4Ω ή 8Ω;

    Μήπως τα 4Ω προτημόνται στα αυτοκίνητα για χαμηλότερη κατανάλωση;
    Στη δική μου περίπτωση μάλλον δεν τίθεται τέτοιο πρόβλημα μιας που μιλάμε για τροφοδοτικό[;].
  • 3. Τέλος, αν θέλουμε σε μία έξοδο να συνδέσουμε πάνω από 1 μεγάφωνο, τί αντίσταση πρέπει να έχει το καθένα ώστε η συνολική να είναι:
    α) 4Ω
    β) 6Ω
    γ) 8Ω

    ;; [δε νομίζω πχ αν συνδέσουμε δύο μεγάφωνα 8Ω να ισχύει 8+8=16Ω (από ποιά σχέση υπολογίζεται άρα; )].
    Έχει σημασία ο τρόπος που θα συνδεθούν;
    δλδ έτσι:
    (+)---------(+)ΜΕΓΑΦΩΝΟ1(-)-----------(+)ΜΕΓΑΦΩΝΟ2(-)----------(-)
    ή έτσι:
    (+)----------(+)ΜΕΓΑΦΩΝΟ1(-)-----------(-)
    l..........................................................................l
    L___________(+)ΜΕΓΑΦΩΝΟ2(-)__________l
    ;;;


Thanks!
 

ΔημήτρηςΤοπ.

AVClub Addicted Member
11 March 2007
1,666
στην μια περιπτωση συνδεσης η αντισταση πεφτει απο 8 στα 4 ομ.
στην αλλη μενει ως εχει
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Απάντηση: Re: Περι Ohm

Ενδιαφέρον θέμα [το επαναφέρω γιατί έχω κι εγώ κάποιες απορίες].
  • 1. Γιατί στα αυτοκίνητα λοιπόν, χρησιμοποιούμε μεγάφωνα 4Ω από τη στιγμή που αν χρησιμοποιούσαμε πχ 8Ω θα τον ''ζορίζαμε'' λιγότερο;
Στα αυτοκίνητα έχουμε έναν μεγάλο περιορισμό που λέγεται τάση τροφοδοσίας 12Βολτ.

Στο σπίτι για να πάρουμε πχ 100 βατ τροφοδοτούμε το κύκλωμα του ενισχυτή μας με μια συνεχή (DC) τάση γύρω στα 50 βολτ. Για τα 200 βατ η τάση πρέπει να ανέβει και άλλο γύρω στα 65 βολτ (DC) κλπ. Αυτό το κάνει το τροφοδοτικό του ενισχυτή μας που παίρνει τα 230 βολτ εναλλασσόμενης (AC) τάσης από την πρίζα και τα μετασχηματίζει ανάλογα και τα ανορθώνει στις συνεχείς τάσεις που είπαμε παραπάνω.

Στο αυτοκίνητο τώρα με τα 12 άντε 14 βολτάκια DC τι ισχύ νομίζεται μπορούμε να πάρουμε; Το πολύ πολύ 4-5 χλωμά βατάκια που με μια πονηριά που λέγεται γεφύρωση άντε να τα πάμε στα 12 -15 βατ.

Τι μπορούμε να κάνουμε άν θέλουμε παραπάνω βατ; Να πάρουμε τα 12 βολτ DC να τα μετατρέψουμε σε AC γιατί μόνο αυτά μπορούν να μετασχηματιστούν, να τα μετασχηματίσουμε σε μιά μεγαλύτερη τιμή τάσης πχ 40 βολτ AC και να τα μετατρέψουμε (ανορθώσουμε) πάλι σε DC ώστε να τροφοδοτήσουμε τον ενισχυτή μας. Πιάστο αυγό και κούρευτο δηλαδή. Γίνεται όμως! Οι μεγάλοι ενισχυτές το κάνουν υποχρεωτικά...

Είπαμε με την γεφύρωση μπορούμε να έχουμε έστω 15 βατ. Πού όμως θα τα έχουμε αυτά τα βατ, δηλαδή σε τι φορτίο ή σε τι μεγάφωνα; Η Ισχύς θέλει πάντα ένα φορτίο για να αποδοθεί. Ισχύς στον αέρα δεν υπάρχει! Ένας κινητήρας αυτοκινήτου δεν μπορεί να παράγει και να αποδώσει ισχύ όταν οι τροχοί είναι στον αέρα. Το πολύ πολύ να παράγει 2-3 ίππους ίσα να νικήσει τις εσωτερικές τριβές του. Έτσι και ένας ενισχυτής δεν παράγει καθόλου ισχύ όταν δεν έχει φορτίο (μεγάφωνο) ακόμα και αν έχουμε το volume στο τέρμα. Το μόνο που θα συμβεί θα είναι να μετρήσουμε μία μεγάλη τάση στην έξοδό του.

Πόσο μεγάλη τάση; Όσο πιο δυνατός ο ενισχυτής τόσο μεγαλύτερη και η τάση που μπορεί να ανεβάσει στην έξοδό του.

Έστω ότι μετράμε μια τάση στην έξοδο του ενισχυτή πχ 6 Βόλτ. Οπως μάθαμε στην φυσική του Λυκείου κάποτε, ο τύπος που μας δίνει την ισχύ που καταναλώνεται πάνω σε ένα φορτίο (ηχείο) σε συνάρτηση με την τάση στα άκρα του και την ωμική του αντίσταση είναι P=U(τετράγωνο)/R

Δηλαδή για ηχείο 8Ω έχουμε Ρ=6Χ6/8 => Ρ= 4,5βατ

Ας δούμε την ισχύ για ηχείο 4Ω
Ρ=6Χ6/4 => Ρ= 9βατ....χμ.

Δηλαδή για ηχεία 4Ω έχουμε διπλάσια ισχύ από ότι για 8Ω. Άρα με την μικρή τάση του αυτοκινήτου μπορούμε να έχουμε μεγάλη ισχύ σε ηχεία χαμηλής αντίστασης. Και αν τα ηχεία του παραδείγματός μας τα κάνουμε 2Ω τότε θα πάρουμε 18 ολόκληρα βάτ επάνω τους.

Γιατί όμως στο σπίτι 8Ω και στο αυτοκίνητο 4Ω; Η Ισχύς είναι το γινόμενο της τάσης επί το ρεύμα που διέρχεται από το φορτίο (ηχείο)

Στο αυτοκίνητο δεν μας περισσεύει η τάση έχουμε όμως πολύ ρεύμα από την μπαταρία του και εκμεταλλευόμαστε αυτό.

Στο σπίτι αντίθετα η τάση είναι άφθονη αλλά το ρεύμα είναι δύσκολο και ακριβό. Εκμεταλλευόμαστε λοιπόν την τάση για να παράγουμε ισχύ πάνω σε μεγάφωνα μεγαλύτερης αντίστασης.

Ένας βαρβάτος και άρα ακριβός ενισχυτής μπορεί να οδηγήσει οτιδήποτε ηχείο ακόμα και 1Ω. Συνήθως τέτοιους ενισχυτές δεν μπορούμε να αγοράσουμε. (μπορούμε όμως να φτιάξουμε :flipout:)

  • 2. Έχω ένα ραδιο-CD αυτοκινήτου [αλλά μιας που δεν έχω αυτοκίνητο :BDGBGDB55: :BDBDG54: ], θα το στήσω σε μια δική μου κατασκευή με τροφοδοτικό υπολογιστή [το έχω δοκιμάσει και λειτουργεί χωρίς πρόβλημα].

    Το ερώτημα είναι: είναι καλύτερο να το συνδέσω με μεγάφωνα 4Ω ή 8Ω;
    Εσύ θα το απαντήσεις αυτό για να δούμε τι κατάλαβες!:flipout:

  • Μήπως τα 4Ω προτημόνται στα αυτοκίνητα για χαμηλότερη κατανάλωση;
  • Είπαμε η κατανάλωση είναι υψηλότερη στα 4Ω:grandpa:

  • Στη δική μου περίπτωση μάλλον δεν τίθεται τέτοιο πρόβλημα μιας που μιλάμε για τροφοδοτικό[;].
:guitarist:Τίθεται τίθεται
  • 3. Τέλος, αν θέλουμε σε μία έξοδο να συνδέσουμε πάνω από 1 μεγάφωνο, τί αντίσταση πρέπει να έχει το καθένα ώστε η συνολική να είναι:
    α) 4Ω
    β) 6Ω
    γ) 8Ω

    ;; [δε νομίζω πχ αν συνδέσουμε δύο μεγάφωνα 8Ω να ισχύει 8+8=16Ω (από ποιά σχέση υπολογίζεται άρα; )].
    Έχει σημασία ο τρόπος που θα συνδεθούν;
    δλδ έτσι:
    ή έτσι:

    ;;;
  • Από την φυσική του λυκείου να θυμηθούμε ότι όταν έχουμε αντιστάσεις σε σειρά τότε τις προσθέτουμε πχ R=R1+R2+R3+....Rv
  • Αν έχουμε αντιστάσεις παράλληλα τότε ισχύει: 1/R=1/R1+1/R2+1/R3+...1/Rv
Ειδικά για δύο αντιστάσεις παράλληλα ο τύπος απλοποιείται ως εξής: R=R1R2/R1+R2. Θα παρατηρήσει κάποιος πως όταν οι αντιστάσεις είναι ίδιας τιμής σε Ωμ τότε η συνολική τιμή της παράλληλης σύνδεσης είναι η μισή πχ 8Ω//8Ω=4Ω


Thanks!

Τέλος να πούμε ότι παράλληλη σύνδεση είναι εκείνη στην οποία οι αντιστάσεις έχουν κοινά τα άκρα τους. (Πιάνονται μεταξύ τους και με τα δύο τους τα χεράκια)
Σε σειρά είναι όταν το τέλος της μίας είναι η αρχή της άλλης. (δηλαδή σαν τρενάκι ή πιάνονται μεταξύ τους από το ένα τους χεράκι)

-bye-
 

Dragonlord

Senior Member
24 August 2007
315
Ενδιαφέρον θέμα [το επαναφέρω γιατί έχω κι εγώ κάποιες απορίες].
  • 1. Γιατί στα αυτοκίνητα λοιπόν, χρησιμοποιούμε μεγάφωνα 4Ω από τη στιγμή που αν χρησιμοποιούσαμε πχ 8Ω θα τον ''ζορίζαμε'' λιγότερο;
  • 2. Έχω ένα ραδιο-CD αυτοκινήτου [αλλά μιας που δεν έχω αυτοκίνητο :BDGBGDB55: :BDBDG54: ], θα το στήσω σε μια δική μου κατασκευή με τροφοδοτικό υπολογιστή [το έχω δοκιμάσει και λειτουργεί χωρίς πρόβλημα].

    Το ερώτημα είναι: είναι καλύτερο να το συνδέσω με μεγάφωνα 4Ω ή 8Ω;

    Μήπως τα 4Ω προτημόνται στα αυτοκίνητα για χαμηλότερη κατανάλωση;
    Στη δική μου περίπτωση μάλλον δεν τίθεται τέτοιο πρόβλημα μιας που μιλάμε για τροφοδοτικό[;].
  • 3. Τέλος, αν θέλουμε σε μία έξοδο να συνδέσουμε πάνω από 1 μεγάφωνο, τί αντίσταση πρέπει να έχει το καθένα ώστε η συνολική να είναι:
    α) 4Ω
    β) 6Ω
    γ) 8Ω

    ;; [δε νομίζω πχ αν συνδέσουμε δύο μεγάφωνα 8Ω να ισχύει 8+8=16Ω (από ποιά σχέση υπολογίζεται άρα; )].
    Έχει σημασία ο τρόπος που θα συνδεθούν;
    δλδ έτσι:
    ή έτσι:

    ;;;

Thanks!
Λοιπόν, αν και οι γνώσεις μου είναι από ενισχυτές ηλεκτρικού μπάσου, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι τα ίδια ισχύουν... Οπότε έχουμε και λέμε:
1) Λογικά, γιατί στα 8 Ω θα είχες λιγότερα watt από τον ενισχυτή, άρα και χαμηλότερη ένταση. Αν οι προδιαγραφές του ενισχυτή λένε πως είναι σχεδιασμένος για να δουλεύει στα 4 Ω χωρίς πρόβλημα, δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας.
2) Εδώ δεν μπορώ να βοηθήσω.
3) Κι όμως, ακριβώς αυτό που "δε νομίζεις" συμβαίνει. Όταν συνδέεις δύο ηχεία στη σειρά (όπως στην πρώτη εικόνα) τα ohm προστίθεται, ενώ όταν τα συνδέεις παράλληλα υπολογίζεις την τελική αντίσταση από τον τύπο (R1*R2)/(R1+R2), δηλαδή αν είναι και τα δύο πχ 4 Ω η αντίσταση όταν τα συνδέσεις παράλληλα θα είναι 4*4/(4+4)=16/8=2.
 

Dragonlord

Senior Member
24 August 2007
315
Να προσθέσω επίσης πως το ότι λιγότερα Ω σημαίνουν περισσότερα watt δεν είναι απόλυτο (όμως ισχύει σχεδόν πάντα) και δεν ισχύει σε λαμπάτους ενισχυτές (εννοώ με λάμπες στον power amp και όχι σε προενίσχυση), που αποδίδουν τα ίδια watt ανεξάρτητα από την αντίσταση (αλλά έχουν συγκεκριμένη έξοδο για κάθε αντίσταση, πχ 4 ή 8 Ω). Δεν ξέρω αν χρησιμοποιούνται λαμπάτοι ενισχυτές στις εφαρμογές που αφορούν τούτο δω το φόρουμ (σε αυτοκίνητα αποκλείεται, για hi-fi/home theater λέω), απλώς το αναφέρω ως σχετική πληροφορία.
 
Ο βασικότερος λόγος που στα αυτοκίνητα χρησιμοποιούνται ηχεία 4Ω είναι η διαθέσιμη τάση τροφοδοσίας για τους ενισχυτές των ραδιοcd. Με διαθέσιμα μόνο 12V (και κάτι ψιλά) συμφέρει να έχεις όσο το δυνατό μικρότερη εμπέδηση στα ηχεία ώστε για τη δεδομένη τάση τροφοδοσίας να βγάζεις τα περισσότερα δυνατά W.
 

pinwouza

New member
2 September 2007
50
Ας με συγχωρέσετε, αλλά είμαι εντελώς άσχετος με το αντικείμενο. Η μόνη μου επαφή με πολυκάναλο ήχο είναι με το pc, που τα πράγματα εκεί είναι πολύ απλά επειδή τα πάντα είναι έτοιμα... Όμως, σε λίγο καιρό ανοίγω σπίτι και ένα home cinema είναι πάτα αυτό που ονειρευόμουν, αλλά τεχνικά δεν ξέρω σχεδόν τίποτα. Όλα τα παραπάνω ήταν πολύ διαφωτιστικά για εμένα, αλλά έχω μερικά πράγματα που δεν ξέρω (ή που δεν κατάλαβα)...

Εδώ και καιρό έχω βάλει στο μάτι τα crystal audio THX-3D12 (τα έχω ακούσει σε έκθεση) αλλά δεν ξέρω τι ενισχυτή να αγοράσω για τα συγκεκριμένα ηχεία και με βάση τα Ohm τους. Τα ηχεία δαπέδου και το κεντρικό έχουν αντίσταση 4 Ohm, και οι πίσω δορυφόροι βάσης έχουν 8 Ohm. Με βάση τα συγκεκριμένα δεδομένα:

1) Ποια είναι τα κριτήρια για να καταλήξεις σε ενισχυτή
2) Οι ενισχυτές μπορούν να ρυθμιστούν με βάση τα Ohn ανά συγκεκριμένο κανάλι; Αν ναι, είναι εύκολο;
3) Πέρα από την ρύθμιση των Ohm, θα πρέπει να προσέχει κάποιος την ένταση που δίνει στο καθένα ξεχωριστά ή δεν θα έχει πρόβλημα αν έχει γίνει σωστά η ανάλογη ρύθμιση;
4) Γενικά έχω διαβάσει καλές κριτικές για την νέα σειρά ενισχυτών της onkyo. Ο TX-SR705 θα καλύπτει τις ανάγκες μου όσον αφορά να μην πιέζω καταστάσεις σε θέματα αξιοπιστίας τόσο των ηχείων, όσο και του reciever; Στα specs του αναφέρει: 160 W/Ch Minimum into 6Ω, 1 kHz, IEC (1 Channel Driven). Στην πράξη τι σημαίνει αυτό όσον αφορά τον ίδιο τον ενισχυτή, αλλά και σε σχέση με τα παραπάνω ηχεία;

Ελπίζω η ασχετοσύνη μου να μην κούρασε (ή ακόμα και να εξόργισε) κανέναν...
 
Last edited:

pinwouza

New member
2 September 2007
50
Ας με συγχωρέσετε, αλλά είμαι εντελώς άσχετος με το αντικείμενο. Η μόνη μου επαφή με πολυκάναλο ήχο είναι με το pc, που τα πράγματα εκεί είναι πολύ απλά επειδή τα πάντα είναι έτοιμα... Όμως, σε λίγο καιρό ανοίγω σπίτι και ένα home cinema είναι πάτα αυτό που ονειρευόμουν, αλλά τεχνικά δεν ξέρω σχεδόν τίποτα. Όλα τα παραπάνω ήταν πολύ διαφωτιστικά για εμένα, αλλά έχω μερικά πράγματα που δεν ξέρω (ή που δεν κατάλαβα)...

Εδώ και καιρό έχω βάλει στο μάτι τα crystal audio THX-3D12 (τα έχω ακούσει σε έκθεση) αλλά δεν ξέρω τι ενισχυτή να αγοράσω για τα συγκεκριμένα ηχεία και με βάση τα Ohm τους. Τα ηχεία δαπέδου και το κεντρικό έχουν αντίσταση 4 Ohm, και οι πίσω δορυφόροι βάσης έχουν 8 Ohm. Με βάση τα συγκεκριμένα δεδομένα:

1) Ποια είναι τα κριτήρια για να καταλήξεις σε ενισχυτή
2) Οι ενισχυτές μπορούν να ρυθμιστούν με βάση τα Ohn ανά συγκεκριμένο κανάλι; Αν ναι, είναι εύκολο;
3) Πέρα από την ρύθμιση των Ohm, θα πρέπει να προσέχει κάποιος την ένταση που δίνει στο καθένα ξεχωριστά ή δεν θα έχει πρόβλημα αν έχει γίνει σωστά η ανάλογη ρύθμιση;
4) Γενικά έχω διαβάσει καλές κριτικές για την νέα σειρά ενισχυτών της onkyo. Ο TX-SR705 θα καλύπτει τις ανάγκες μου όσον αφορά να μην πιέζω καταστάσεις σε θέματα αξιοπιστίας τόσο των ηχείων, όσο και του reciever; Στα specs του αναφέρει: 160 W/Ch Minimum into 6Ω, 1 kHz, IEC (1 Channel Driven). Στην πράξη τι σημαίνει αυτό όσον αφορά τον ίδιο τον ενισχυτή, αλλά και σε σχέση με τα παραπάνω ηχεία;

Ελπίζω η ασχετοσύνη μου να μην κούρασε (ή ακόμα και να εξόργισε) κανέναν...


κανείς;;;
 

Θάνος Φούντας

AVClub Addicted Member
22 June 2006
1,878
καλύτερα να ανοίξεις ξεχωριστό θέμα καθώς το συγκεκριμένο και ο τίτλος του ίσως αποπροσανατολίζουν κάποιους που θα μπορούσαν να βοηθήσουν...
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Κατ' αρχήν να πούμε ότι η εμπέδηση ή χαρακτηριστική αντίσταση επί το ελληνικότερον, αποτελεί για τον ενισχυτή την χαρακτηριστική αντίσταση εξόδου του, και για το ηχείο την χαρακτηριστική αντίσταση εισόδου του. Για να μεταφέρεις το σήμα ή την ενέργεια αυτούσια χωρίς απώλειες ή στάσιμα κύμματα κατα μήκος της γραμμής σύνδεσης (κοινώς καλώδιο) θα πρέπει να επιτύχεις την προσαρμογή μεταξύ της πηγής και της κατανάλωσης. Αυτό επιτυγχάνεται με τον εξής απλό τρόπο. Θα πρέπει η χαρακτηριστική αντίσταση εξόδου του ενισχυτή (πηγή), η χαρακτηριστική αντίσταση εισόδου του ηχείου (κατανάλωση) και η χαρακτηριστική αντίσταση της γραμμής μεταφοράς (καλώδιο) να είναι ίσες. Σε περίπτωση που έστω μία από της τρεις αντιστάσεις είνια διαφορετική, έχεις σίγουρα απώλεια στο σήμα σου, ενώ σε ακραία περίπτωση, έχεις μέχρι και απώλεια του ενισχυτή ή του ηχείου σου. Απο κει και πέρα, συνδυασμοί παίζουν. Αν για παράδειγμα, πάρω μία έξοδο του ενισχυτή και τη συνδέσω σε δύο ηχεία 8Ohm που έχουν παράλληλη διάταξη, η συνολική τους χαρακτηριστική αντίσταση θα έχει γίνει 4 Ohm. Γι αυτό και πρέπει να επιλέξω την έξοδο των 4 Ohm στον ενισχυτή μου.
 

pinwouza

New member
2 September 2007
50
Κατ' αρχήν να πούμε ότι η εμπέδηση ή χαρακτηριστική αντίσταση επί το ελληνικότερον, αποτελεί για τον ενισχυτή την χαρακτηριστική αντίσταση εξόδου του, και για το ηχείο την χαρακτηριστική αντίσταση εισόδου του. Για να μεταφέρεις το σήμα ή την ενέργεια αυτούσια χωρίς απώλειες ή στάσιμα κύμματα κατα μήκος της γραμμής σύνδεσης (κοινώς καλώδιο) θα πρέπει να επιτύχεις την προσαρμογή μεταξύ της πηγής και της κατανάλωσης. Αυτό επιτυγχάνεται με τον εξής απλό τρόπο. Θα πρέπει η χαρακτηριστική αντίσταση εξόδου του ενισχυτή (πηγή), η χαρακτηριστική αντίσταση εισόδου του ηχείου (κατανάλωση) και η χαρακτηριστική αντίσταση της γραμμής μεταφοράς (καλώδιο) να είναι ίσες. Σε περίπτωση που έστω μία από της τρεις αντιστάσεις είνια διαφορετική, έχεις σίγουρα απώλεια στο σήμα σου, ενώ σε ακραία περίπτωση, έχεις μέχρι και απώλεια του ενισχυτή ή του ηχείου σου. Απο κει και πέρα, συνδυασμοί παίζουν. Αν για παράδειγμα, πάρω μία έξοδο του ενισχυτή και τη συνδέσω σε δύο ηχεία 8Ohm που έχουν παράλληλη διάταξη, η συνολική τους χαρακτηριστική αντίσταση θα έχει γίνει 4 Ohm. Γι αυτό και πρέπει να επιλέξω την έξοδο των 4 Ohm στον ενισχυτή μου.


Καταρχήν ευχαριστώ... Κατάλαβα το σκεπτικό σου αλλά δεν κατάλαβα το παράδειγμά σου (ίσως γιατί δεν ξέρω τι είναι παράλληλη διάταξη). Μπορείς λίγο να με βοηθήσεις να καταλάβω (ή τουλάχιστον ένα link για να διαβάσω λίγη θεωρία!)
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Είναι απλό. Φαντάσου το κάθε ηχείο σαν μια αντίσταση που το ένα της άκρο είναι στο τέρμα του καλωδίου, και το άλλο στη γη. Βάλε τώρα ένα δεύτερο ηχείο στο ίδιο καλώδιο. Έχεις δύο αντιστάσεις σε παράλληλη συνδεσμολογία. Σε αυτή την περίπτωση η συνολική αντίσταση ισούται με Rολ=(R1*R2)/(R1+R2). Άρα αν υποθέσουμε ότι έχεις δύο ηχεία 8 Ohm, τότε Rολ=(8*8)/(8+8)=64/16=4 Ohm. Οπότε πρέπει να βρείς μια έξοδο και ένα καλώδιο με χαρακτηριστικές αντιστάσεις στα 4 Ohm αντί για 8.