Φωτογραφία υψηλού δυναμικού εύρους - HDR photography

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

GoMaR

AVClub Enthusiast
22 January 2007
928
Καλλιθεα
καλησπερα σας..
πριν κανω αυτο το θεμα εψαξα με το keyword "hdr" στο φορουμ και δε βρηκα κατι.Επειδη τωρα αρχισα να ψιλομπαινω στο φορουμ και ειδα οτι ασχολειστε , ειπα να υπαρχει και ενα θεμα με τις hdr photos μας..Εκτος αν εκανα κατι λαθος και υπηρχε παλιοτερα και δε το εμφανισε η δεν ειχε κινηση σα θεμα :

προφανως οι περισσοτεροι χομπιστες της φωτογραφιας θα εχουν ιδεα περι τινος προκειται η τεχνικη "HDR"
αν οχι σας λεω στο περιπου για να παρατε μια ιδεα (οχι πως ξερω - τωρα αρχισα και εγω ) ειναι συνθεση πολλων εικονων με διαφορετικα stop φωτεινοτητας

η πιο απλη hdr φωτο δλδ αποτελειται απο 3 φωτογραφιες με -2 / 0 / +2 στοπ φωτεινοτητας η οχι απαραιτητα -2 αλλα μπορει να ειναι και κατα 1 μοναδα στοπ. (-1 / -0 / +1 )
και αυτο που κανει ειναι να συνθεσει τις διαφορετικους τονους που εχει αποτυπωσει η φωτογραφια
Η διαφορα των στοπ μπορει να επιτευθει με 2 τροπους.Η απευθειας απο τη καμερα ρυθμιζοντας ειτε με bracketing ειτε manuall τα στοπ , η απο το RAW με καποιο προγραμμα ρυθμιζοντας τη φωτεινοτιτα(exposure value)

τις ανοιγουμε με καποιο προγραμμα οπως photomatix η dynamic photo hdr
επιλεγουμε τις φωτος και αρχιζουμε και σκαλιζουμε :p

ορισμενα links για να μπουμε στο πνευμα των hdr photo
1)http://en.wikipedia.org/wiki/High_dynamic_range_imaging
2)Στα ελληνικα ενα tutorial
3)photomatix tool

να και ορισμενες δικες μου φωτογραφιες :



δεν ειναι κατι αξιολογο αλλα ολα στη προσπαθεια γινονται :)
Ελπιζω να εχει κινηση το συγκεκριμενο θεμα γιατι πραγματικα ορισμενες φωτογραφιες βγαινουν πολυ εντυπωσιακες

Υ.Γ sticky :p
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Φίλε GoMar η τρίτη φωτο είναι για μένα η καλύτερη!
Η πρωτη ήθελε λίγη προσπάθεια στη λήψη, πχ να απεφευγες το κάψιμο απο τον ήλιο και τον πυροσβεστήρα δεξιά. Δοκίμασε να την κροπάρεις.
Πολύ καλή η άποψή σου , δίνει μια περίεργη ατμόσφαιρα!!:smile:
 

GoMaR

AVClub Enthusiast
22 January 2007
928
Καλλιθεα
χαιρομαι που σαρεσαν.
Οσο αφορα την πρωτη , ειναι η μονη που δεν ειναι δικια μου φωτο(δικια μου ληψη εννοω..)ενας γνωστος μου ψαχνόταν με το hdr και μου στειλε μια να την κανω και ετσι αφου πηρα την αδεια την ανεβασα:)

ολες οι αλλες ειναι καθαρα δικιες μου ληψεις και επεξεργασμενες
Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι σε ορισμενες φωτογραφιες , καλυτερα αποδιδει το photomatix και αλλες φορες το dynamic photo hdr
πιο πολυ ussarw το πρωτο προγραμμα...αλλα καλο ειναι να υπαρχουν και τα 2 στον δισκο :)

αντε να δουμε κιαλλες αποψεις..

Υ.Γ GoMaR ειναι:p
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: HDR photos

Εχω μπει και εγω στο HDR τρυπάκι τωρα τελευταια αλλα εχω πολυυυυυυ δουλεια ακόμα

n839986623_837169_7071.jpg


n839986623_882638_743.jpg


n839986623_831879_3565.jpg
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Προσωπικά σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το HDR για τοπία και αστικές λήψεις με έντονη συννεφιά (τη γνωστή ασπρίλα) που χαλά τις φωτογραφίες.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Φίλε GoMaR, για εξήγησε μου λίγο πώς προέκυψε αυτή στο πλοίο, από την άποψη οτι εάν την τραβήξεις με multi-bracketing ,τότε σίγουρα δεν θα γίνουν align οι τρείς φώτο αφού το κύμα θα έχει φύγει από καρέ σε καρέ...
 

GoMaR

AVClub Enthusiast
22 January 2007
928
Καλλιθεα
η μηχανη μου δεν υποστηριζει bracketing :( οποτε η μονη επιλογη για μενα ειναι η αλλαγη exposure time στο RAW file....

και γιαυτο δε κανω align :)
 
Παιδιά!!! Δε γράφω ποτέ εδώ μέσα καθότι τελείως άσχετος... αλλά πραγματικά τρελάθηκα βλέποντας αυτές τις φωτό...

Για την ώρα ακόμα πειραματίζομαι με την D40 μου και τον kit 18-55 φακό... ενώ πρόσφατα άρχισα να τολμάω να "παίξω" χειροκίνητα με κάποια πράγματα και εντυπωσιάζομαι. Φυσικά δεν ξέρω τι κάνω... αλλά που θα πάει, θα μάθω.

Όταν λέμε λοιπόν ότι αποτελείται από 3 φωτογραφίες.... ουσιαστικά βγάζουμε το ίδιο ακριβώς κάδρο με 3 διαφορετικά exposures... και μετά τι? Πως γίνεται να "ενώσουμε" αυτές τις 3 φωτογραφίες...??


Sorry αν είπα κάτι ξεκαρδιστικά άσχετο αλλά είπαμε, είμαι ο ορισμός του rookie... -bye-
 

akisg

Established Member
9 February 2009
294
Θεσσαλονίκη
Όταν λέμε λοιπόν ότι αποτελείται από 3 φωτογραφίες.... ουσιαστικά βγάζουμε το ίδιο ακριβώς κάδρο με 3 διαφορετικά exposures... και μετά τι? Πως γίνεται να "ενώσουμε" αυτές τις 3 φωτογραφίες...??

Στο πρώτο μήνυμα περιγράφεται συνοπτικά η διαδικασία, κάνεις bracketing στην D40, με +- 2 ev, και μετά photomatix ή dynamic photo hdr ή της ανοίγεις με photoshop (συγχώνευση hdr) και χρησιμοποιείς το photomatix σαν plugin στο photoshop (μιλάω για την έκδοση photoshop cs4).

Μετά "παίζεις" με τις διάφορες παραμέτρους για να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα...
 
Στο πρώτο μήνυμα περιγράφεται συνοπτικά η διαδικασία, κάνεις bracketing στην D40, με +- 2 ev, και μετά photomatix ή dynamic photo hdr ή της ανοίγεις με photoshop (συγχώνευση hdr) και χρησιμοποιείς το photomatix σαν plugin στο photoshop (μιλάω για την έκδοση photoshop cs4).

Μετά "παίζεις" με τις διάφορες παραμέτρους για να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα...

Έχασα λίγο την έννοια του bracketing..... :antlers:
 

GoMaR

AVClub Enthusiast
22 January 2007
928
Καλλιθεα
bracketing η d40 δεν εχει :p
οποτε η μονη λυση ειναι να τραβας μια φωτογραφια (ΠΑΝΤΑ σε RAW) και μετα με καποιο προγραμα αλλαζεις το exposure σε -1 stop (την αποθηκευεις) μετα αποθηκευεις αλλη μια με +1 στοπ και μετα αποθηκευεις και μια σε 0 στοπ (οπως δλδ τραβηχτηκε)
τις αποθηκευεις ολες σε TIF (ετσι το κανω εγω)
και αυτες τις 3 τις ανοιγεις με το photomatix.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Το photomatix παιρνει κατευθειαν 1 raw και κανεις pseudo HDR χωρις την αναγκη να κατεβασεις το exposure χειροκινητα. απλα κανεις drag n drop την φωτο μεσα του και μετα ορεξη να εχεις να πειραζεις...
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Αν κρίνω απο τα πρωτότυπα, έκανες καλή δουλειά....

Αλλά άλλοι θα σε κρίνουν....-bye-

thanx..ήσουν επιεικέστατος:flipout:


ευτυχώς που υπήρχε μια παλιά καρέκλα στο σημείο γιατί όταν έφτασα είδα ότι είχα χάσει την βίδα για το τρίποδο,,,