Φωτογραφηση Γάμου.

Greg61

Senior Member
Το Σάββατο που μας πέρασε, η μεσαία κόρη έγινε κουμπάρα. Πάντρεψε μιά φίλη της.

Έκανα κάποιες λήψεις άφλασες μέσα στην εκκλησία, για δική μου χρήση, με τη D80 και τον 80-200 2,8. (Έπρεπε να βρίσκομαι μακρυά απ' το χώρο κίνησης των επαγγελματιών φωτογράφων).

Κάποια δείγματα:
Χωρίς ρύζι...

DSC_0386.jpg


Με λίγο ρύζι...

DSC_0549.jpg


...και με βολή ρυζιού.

DSC_0554.jpg


Και οι 3 στα 1600 iso, η πρώτη με f/5,6 κι οι άλλες δύο με f/7,1.
Πώς φαίνονται;
 
Last edited:

Greg61

Senior Member
Ευχαριστώ Βασίλη.

Και η δική μου λήψη ανθοδέσμης:

DSC_0395.jpg


Δέν συγκρίνεται με τις δικές σου αλλά... μάλλον κάτι έκανα!
 
Last edited:

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Πολύ ωραίες Γρηγόρη! Καλά για τον Billy δεν χρειάζεται να μιλήσω... με τόσο soft φακούς τί περιμένεις... χαχαχα

Μου αρέσουν πιό πολύ η 2η και 3η απο το πρώτο γκρούπ. Έκανες πολύ καλές λήψεις και έποιασες την στιγμή. Επίσης η 2η απο το δεύτερο γκρούπ, ή στιγμιαία έκφραση της νύφης πολύ καλή. Σε μέρικες πετάγονται μικρόφωνα και καρέκλες απο περίεργα σημεία και με αποπροσανατολίζουν λίγο. Πολύ καλή συμπεριφορά στα 1600 πάντως!

ΕΔΙΤ: και η τελευταία με την γκριμάτσα και τους "συντελεστές" στην σειρά πολύ καλή. Οι στιγμές ανάμεσα

Και σε πολύ καλή χρονική στιγμή το νήμα πάντως. Το Σάββατο θα παρεβρεθώ σε γάμο φίλου μου και συμφοιτητή μου στην Θεσσαλονίκη. Σίγουρα θα πάρω μία φωτογραφική μαζί. Δεν σκοπέυω να φωτογραφήσω την τελετή, αλλα μερικές απο την δεξίωση... Τώρα αν πετύχω καμιά καλή θα την τυπώσω και θα τους την πάω δώρο σίγουρα αλλά δεν πάω με αυτόν το σκοπό.

Με απασχολεί τί απαιτήσεις απο θέμα φωτισμού θα υπάρχουν για να αποφασίσω για το τί θα πάρω. Ένα σώμα, με έναν φακό, και το πολύ άλλος ένας στην τσάντα...

Επιλογές
Α.Ψηφιακό
Pentax K100D με τον 20αρη ΜΙR (f3.5) και τον 50αρη (f1.7)

Β.Αναλογικό 1
Nikon F90x 28-70 f3.5-4.5 (AF) ή
24mm 2.8 (AF) και 50mm 1.8

Γ.Αναλογικό 2
Pentax MX 28mm 2.8 και 50mm 1.7 (ή ο 135 στην θέση ενός...)

Δ.Αναλογικό 3
Pentacon Six 80mm 2.8

Μου αρέσει η Γ λόγω μικρού μεγέθους (η πιό φορητή απο όλες). Η Β λόγω AF
η Δ λόγω δυνατότητας να πουσάρω στα 800/1600 χωρίς να με απασχολεί ο κόκκος
και η Α τα καλά του ψηφιακού. Δλδ οτι μπορώ να βγάλω έγχρωμες σε iso 800-1600.

Έχω ένα 120αρι Portra 160NC που με ψήνει πολύ αλλά δεν θα είναι πολύ αργό? Αυτό είναι που με απασχολεί για το αναλογικό κυρίως. Οτι επιλέγω στην ουσία ασπρόμαυρο. Βέβαια το θέμα το ευνοεί, καθώς θα είμαστε όλοι επίσημα ντυμένοι και δείχνει ωραία στο Α/Μ...

Είμαι όπως βλέπεται σε τετράλημμα... Καμιά βοήθεια/πρόταση?
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Πολύ ωραίες Γρηγόρη! Καλά για τον Billy δεν χρειάζεται να μιλήσω... με τόσο soft φακούς τί περιμένεις... χαχαχα

Μου αρέσουν πιό πολύ η 2η και 3η απο το πρώτο γκρούπ. Έκανες πολύ καλές λήψεις και έποιασες την στιγμή. Επίσης η 2η απο το δεύτερο γκρούπ, ή στιγμιαία έκφραση της νύφης πολύ καλή. Σε μέρικες πετάγονται μικρόφωνα και καρέκλες απο περίεργα σημεία και με αποπροσανατολίζουν λίγο. Πολύ καλή συμπεριφορά στα 1600 πάντως!

ΕΔΙΤ: και η τελευταία με την γκριμάτσα και τους "συντελεστές" στην σειρά πολύ καλή. Οι στιγμές ανάμεσα

Και σε πολύ καλή χρονική στιγμή το νήμα πάντως. Το Σάββατο θα παρεβρεθώ σε γάμο φίλου μου και συμφοιτητή μου στην Θεσσαλονίκη. Σίγουρα θα πάρω μία φωτογραφική μαζί. Δεν σκοπέυω να φωτογραφήσω την τελετή, αλλα μερικές απο την δεξίωση... Τώρα αν πετύχω καμιά καλή θα την τυπώσω και θα τους την πάω δώρο σίγουρα αλλά δεν πάω με αυτόν το σκοπό.

Με απασχολεί τί απαιτήσεις απο θέμα φωτισμού θα υπάρχουν για να αποφασίσω για το τί θα πάρω. Ένα σώμα, με έναν φακό, και το πολύ άλλος ένας στην τσάντα...

Επιλογές
Α.Ψηφιακό
Pentax K100D με τον 20αρη ΜΙR (f3.5) και τον 50αρη (f1.7)

Β.Αναλογικό 1
Nikon F90x 28-70 f3.5-4.5 (AF) ή
24mm 2.8 (AF) και 50mm 1.8

Γ.Αναλογικό 2
Pentax MX 28mm 2.8 και 50mm 1.7 (ή ο 135 στην θέση ενός...)

Δ.Αναλογικό 3
Pentacon Six 80mm 2.8

Μου αρέσει η Γ λόγω μικρού μεγέθους (η πιό φορητή απο όλες). Η Β λόγω AF
η Δ λόγω δυνατότητας να πουσάρω στα 800/1600 χωρίς να με απασχολεί ο κόκκος
και η Α τα καλά του ψηφιακού. Δλδ οτι μπορώ να βγάλω έγχρωμες σε iso 800-1600.

Έχω ένα 120αρι Portra 160NC που με ψήνει πολύ αλλά δεν θα είναι πολύ αργό? Αυτό είναι που με απασχολεί για το αναλογικό κυρίως. Οτι επιλέγω στην ουσία ασπρόμαυρο. Βέβαια το θέμα το ευνοεί, καθώς θα είμαστε όλοι επίσημα ντυμένοι και δείχνει ωραία στο Α/Μ...

Είμαι όπως βλέπεται σε τετράλημμα... Καμιά βοήθεια/πρόταση?


θέλεις να σου δώσω τη δική μου μηχανή με 2-3 φακούς (π.χ. τον 28-70, τον60 άρη μάκρο κι όποιον άλλο θέλεις;) Κι από Παρασκευή για να τη συνηθίσεις...
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Βλάσση ευχαριστώ αλλα δεν χρειάζεται. Κατα 90% για την Pentacon το βλέπω σήμερα που το σκέφτηκα λιγάκι... Και αν το test roll της ΜΧ βγεί καλό (δεν έχει light leaks) μπορεί να πάρω αυτήν...

Πέραν απο την ευθύνη μίας ξένης μηχανής (D700 με τους παραπάνω φακους...) που δεν αισθάνομαι άνετα να έχω, θα είναι και πολύ βαρύ και μεγάλο κίτ για αυτό που σκέφτομαι.

Ευχαριστώ πολύ πάντως για την προσφορά. Αυτό είναι το μεγάλο καλό της κοινότητας που έχουμε φτιάξει εδώ στο φόρουμ!
 

NNOW

AVClub Addicted Member
3 July 2006
1,352
Θεσσαλονίκη
Ωραίες οι φώτο απλώς το white balance δεν ρυθμίστηκε καλά και έχουν πολύ ζεστά αφύσικα χρώματα τα πρόσωπα.