Full Range vs. συμβατικά ηχεία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
ΘΑ ήθελα απ' τους κατόχους και των δύο "κόσμων" αλλά και όποιος έχει κάποιες ακουστικές εμπειρίες απ' τις δύο "σχολές" ηχείων να μας πουν τις απόψεις τους, ως προς τα πλεονεκτήματα αλλά και μειονεκτήματα τους ενός "κόσμου" και του άλλου. Το αναφέρω αυτό διότι βλέπω αυξημένο ενδιαφέρον στην DIY κατηγορία για την κατασκευή μονόδρομων ηχείων πράγμα που μου 'χει κινήσει κινήσει το ενδιαφέρον. Απ' την άλλη βλέπω και διαβάζω κάποιους αντίθετους με την Full Range κατάσταση, οι οποίοι προτιμούν τα πολλών δρόμων ηχεία με tweeter, crossover κ.τ.λ. λόγω απόδοσης στις υψηλές συχνότητες. Και αλήθεια γιατί δεν βλέπουμε κατασκευές Full Range ηχείων από επώνυμους κατασκευαστές; Λέει κάτι αυτό;
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Re: Μονόδρομα vs Full Range ηχεία

ΘΑ ήθελα απ' τους κατόχους και των δύο "κόσμων" αλλά και όποιος έχει κάποιες ακουστικές εμπειρίες απ' τις δύο "σχολές" ηχείων να μας πουν τις απόψεις τους, ως προς τα πλεονεκτήματα αλλά και μειονεκτήματα τους ενός "κόσμου" και του άλλου. Το αναφέρω αυτό διότι βλέπω αυξημένο ενδιαφέρον στην DIY κατηγορία για την κατασκευή μονόδρομων ηχείων

Tοτε γιατι δεν ανοιγεις το θεμα εκει?
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: Μονόδρομα vs Full Range ηχεία

Tοτε γιατι δεν ανοιγεις το θεμα εκει?

Γιατί απλούστατα με ενδιαφέρουν γενικά τα συν και πλην των δύο κατηγοριών και ειδικά απ' την στιγμή που δεν έχω εμπειρία στα μονόδρομα. Όλη μου την ζωή ακόμα με πολλαπλών δρόμων. Αν ταιριάζει στην άλλη κατηγορία ας μεταφερθεί όπου νομίζουν οι Mods ότι είναι κατάλληλο.
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Re: Απάντηση: Re: Μονόδρομα vs Full Range ηχεία

Γιατί απλούστατα με ενδιαφέρουν γενικά τα συν και πλην των δύο κατηγοριών και ειδικά απ' την στιγμή που δεν έχω εμπειρία στα μονόδρομα. Όλη μου την ζωή ακόμα με πολλαπλών δρόμων. Αν ταιριάζει στην άλλη κατηγορία ας μεταφερθεί όπου νομίζουν οι Mods ότι είναι κατάλληλο.

Δηλαδη τα συν και τα πλην οπως λες δεν τα ξερουνε εκει?
Δεν υπαρχει θεμα mods, μια χαρα "ταιριαζει" και εδω, μια απορια εξεφρασα, τιποτα αλλο.
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Re: Μονόδρομα vs Full Range ηχεία

Χωρις να ειμαι ειδικος επι του θεματος εχω να πω τα εξης λιγα για τα full range (που και χρησιμοποιω εσχατως).


Υπερ:
-σταθερη αντισταση
-υψηλη ευαισθησια
-σημειακη πηγη εκπομπης ηχου
-φασικη ακριβεια


Κατα:
-Σχετικα περιορισμενο ευρος συχνοτητων
-Συνηθως πολυπλοκη κατασκευη με τη χρησης χοανης
-Δε νομιζω οτι ειναι και τα πλεον καταλληλα για ολα τα ειδη μουσικης ειδικα με πολυπληθης
ορχηστρες/οργανα


Αυτα τα ολιγα και ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν πολλοι και πιο ειδικοι στο φορουμ για να σου δωσουν περισσοτερες πληροφοριες.-bye-
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Re: Μονόδρομα vs Full Range ηχεία

Χωρις να ειμαι ειδικος επι του θεματος εχω να πω τα εξης λιγα για τα full range (που και χρησιμοποιω εσχατως).


Υπερ:
-σταθερη αντισταση
-υψηλη ευαισθησια
-σημειακη πηγη εκπομπης ηχου
-φασικη ακριβεια


Κατα:
-Σχετικα περιορισμενο ευρος συχνοτητων
-Συνηθως πολυπλοκη κατασκευη με τη χρησης χοανης
-Δε νομιζω οτι ειναι και τα πλεον καταλληλα για ολα τα ειδη μουσικης ειδικα με πολυπληθης
ορχηστρες/οργανα


Αυτα τα ολιγα και ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν πολλοι και πιο ειδικοι στο φορουμ για να σου δωσουν περισσοτερες πληροφοριες.-bye-


Διαφωνω και στα υπερ και στα κατα.

1. Δεν εχουν σταθερη αντισταση, απλα καποια, καλυτερη σε σχεση με "αλλα"
2. Αν τα συγκρινεις με πολυδρομες κορνες , οχι. Εξαρταται παντως..
3. Οχι δεν ειναι, αλλα ουτε και τα "αλλα" ειναι.
4. Οχι, δεν εχουν, αλλα ουτε και τα "αλλα" εχουν

1. Το "περιορισμενο" πως το οριζεις?
2. Οχι, δεν ειναι απαραιτητη η χοανη. Κανεις και MLTL , πχ...
3. Εισαι σιγουρος ?

Δεν θελω τωρα να διαφωνισω μαζι σου, αλλα να προλαβω τιποτα φωτισμενους υπερεπιστημονες, που ενω δεν ξερουν την τυφλα τους, θελουν να εχουν "αποψη" για τα παντα.....
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Re: Μονόδρομα vs Full Range ηχεία

Τζιμακο εσυ πρεπει να εισαι σιγουρα απο τους ειδικους (οπως εγραψα και πιο πανω) γιατι σιγουρα εγω δεν ειμαι, οπως επισης θα ειδες οτι ανεφερα στην αρχη του ποστ μου.
Απλα το μονο που εκανα ηταν να παραθεσω καποια λιγα στοιχεια που ''γενικα ακουγεται/λεγεται'' οτι ισχυουν για αυτον τον τυπο ηχειου.

Και επειδη δεν ειμαι φωτισμενος υπερεπιστημονας αλλα και οντως δεν εχω καμμια διαθεση να διαφωνησω μαζι σου (αλλα και με κανεναν αλλον) λεω ν' αφησω εσενα, ως πιο ειδικο, να μας διαφωτισεις...

Παντα φιλικα.
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Re: Μονόδρομα vs Full Range ηχεία

Τζιμακο εσυ πρεπει να εισαι σιγουρα απο τους ειδικους (οπως εγραψα και πιο πανω) γιατι σιγουρα εγω δεν ειμαι, οπως επισης θα ειδες οτι ανεφερα στην αρχη του ποστ μου.

Ειδικος εγω? σε παρακαλω μην ξαναγραψεις τετοια.
Εγω δηλωνω ασχετος. Ασε καλυτερα τους αλλους να νομιζουν οτι ειναι ειδικοι...
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: Μονόδρομα vs Full Range ηχεία

Χωρις να ειμαι ειδικος επι του θεματος εχω να πω τα εξης λιγα για τα full range (που και χρησιμοποιω εσχατως).


Υπερ:
-σταθερη αντισταση
-υψηλη ευαισθησια
-σημειακη πηγη εκπομπης ηχου
-φασικη ακριβεια


Κατα:
-Σχετικα περιορισμενο ευρος συχνοτητων
-Συνηθως πολυπλοκη κατασκευη με τη χρησης χοανης
-Δε νομιζω οτι ειναι και τα πλεον καταλληλα για ολα τα ειδη μουσικης ειδικα με πολυπληθης
ορχηστρες/οργανα


Αυτα τα ολιγα και ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν πολλοι και πιο ειδικοι στο φορουμ για να σου δωσουν περισσοτερες πληροφοριες.-bye-

Αυτό ακριβώς έψαχνα από απάντηση. Από ανθρώπους όχι τόσο επιστημονικά ειδικούς αλλά από απλά "αυτιά". Τις αναλύσεις είναι σίγουρο πως δεν θα τις καταλάβω.

Τζιμάκο θα ήθελα την γνώμη σου επειδή βλέπω ότι το έχεις ψάξεις το θέμα. Κάποια σύν και κάποια πλήν σε σχέση με το πολύδρομα, ας τα πω "εμπορικά" ηχεία. Πέρα της ικανοποίησης του να φτιάχνεις κάτι μόνο σου, που είναι για μένα μεγαλείο, ακουστικά τι θα κερδίσει κάποιος αν κατασκευάσει επιτυχώ ς ένα ηχείο;
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Re: Απάντηση: Re: Μονόδρομα vs Full Range ηχεία

Αυτό ακριβώς έψαχνα από απάντηση. Από ανθρώπους όχι τόσο επιστημονικά ειδικούς αλλά από απλά "αυτιά". Τις αναλύσεις είναι σίγουρο πως δεν θα τις καταλάβω.

Γιατι, νομιζεις οτι αυτοι που τις κανουν αυτες τις "αναλυσεις", τις καταλαβαινουν κιολας? :grinning-smiley-043
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Μονόδρομα vs Full Range ηχεία

Γιατι, νομιζεις οτι αυτοι που τις κανουν αυτες τις "αναλυσεις", τις καταλαβαινουν κιολας? :grinning-smiley-043

Δεν αμφιβάλλω αλλά και έχω σταματήσει να δίνω σημασία στους απανταχού reviewers γι' αυτό ρωτώ εσάς που έχετε εμπειρία κατασκευής ή τουλάχιστον ακουσμάτων. Θα μου απαντήσεις ρε σύ;:grinning-smiley-043
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Re: Μονόδρομα vs Full Range ηχεία

Σοβαρα τωρα, περι των αναλυσεων, εντος ή εκτος εισαγωγικων, ισχυει:
"If you can speak of technical things only in technical terms, you do not truly understand them."
(Δανισμενο απο την υπογραφη ενος πολυ καλου συναδελφου)
Επισεις ελεγε ο μπαρμπα-Αλμπερτ:
"Any fool can know. The point is to understand"
Εαν καποιος "ξερει¨" θα πρεπει να εχει την δυνατοτητα να το εξηγησει και σε μενα που δεν ξερω. Εαν δεν μπορει να το κανει , τοτε ΔΕΝ "ξερει".

Επεισεις αυτος που "ξερει" , λεει. Αν καποιος δεν λεει ,τοτε δεν " ξερει"
Αν καποιος θελει να κραταει μυστικα (χαιλυ κλασιφαιντ που λενε και στο χωριο μου :grinning-smiley-043) , τουλαχιστον για το χωρο του audio, να ξερεις οτι ειναι μπαγλαμας.....

Ξεφυγα απ το θεμα μηπως?
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Re: Μονόδρομα vs Full Range ηχεία

Τζίμ και Σταύρο, το θέμα ειναι ενδιαφέρον.
Επειδή και οι δύο ξέρετε, ξεκινάτε να λέτε... :grinning-smiley-043

Τα υπόλοιπα περι αναλύσεων, ειδικών και "υψηλής κριτικής", ας τα συζητήσουμε αλλου.
 

KostasF

AVClub Enthusiast
28 April 2007
853
Re: Μονόδρομα vs Full Range ηχεία

Στο θεμα που ρωταει ο συμφορουμιτης,η περισσοτερη προσπαθεια στην σχεδιαση-κατασκευη ενος μονοδρομου και η αιτια να πετυχει ή να αποτυχει ειναι η φορτιση της μοναδας,για την αυξηση της ευαισθησια στα μεσοχαμηλα

Στα υψηλά τι γίνεται, ειδικά αν μιλάμε για purist (sic) προσέγγιση όπου αποφεύγονται τα φίλτρα;

Απ'ότι διαβάζω εδώ τα πράγματα δεν είναι τόσο ιδανικά όσο θα ήθελαν να τα παρουσιάζουν οι κατασκευαστές των μεγαφώνων.
Ο Troels καταλήγει για το συγκεκριμένο μεγάφωνο ότι είναι λάθος να χρησιμοποιηθεί ως full range, παρόλο που λανσάρεται ως τέτοιο, και ότι καλύτερα να χρησιμοποιηθεί σε υψηλής ευαισθησίας δίδρομη ή τρίδρομη κατασκευή.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Μονόδρομα vs Full Range ηχεία

Να ρωτήσω και εγώ κάτι τώρα που μπορεί να είναι απο χαζό έως λάθος:

Οταν λές Full Range ενοείς πολύδρομα full range, δηλαδή ηχεία που αναπαράγουν όλο το ηχητικό φάσμα(20Hz-20KHz) ανεξαρτήτα με το πόσους δρόμους και πόσα μεγάφωνα χρησιμοποιούν;;

Το ρωτώ γιατί εγώ ξέρω (ή τουλάχιστον έτσι το έχω καταλάβει) οτι τα μονόδρομα λέγονται αλλιώς και full range με την ένοια οτι έχουν μόνο ένα μεγάφωνο για την αναπαραγωγή του ηχητικού φάσματος, ανεξάρτητα απο τα χαμηλά ή τα υψηλά τους όρια... δηλαδή μπορεί να παίζουν απο τα 100-12.000Ηz (τυχαία νούμερα) και να θεωρούνται full range επειδή όσο παίζουν το αναπαράγουν απο ένα μεγάφωνο...
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Re: Μονόδρομα vs Full Range ηχεία

Στο θέμα μας, εχω λιγο πιο βασικές απορίες: Ως μονόδρομα θεωρούνται τα ήχεια με ενα μεγάφωνο που δεν καλύπτει το ακουστικό φάσμα; Γιατι και τα full-range ενα μεγάφωνο εχουν.

Νομιζω οτι μπορούμε να ξεκινησουμε απο τη λίστα του Διαμαντη με τα "υπερ" και τα "κατά" για να μιλήσουμε για θεματα όπως αντίσταση(πχ "πώς συμπεριφέρονται ως φορτια τα μεν και τα δε;") και για ευαισθησία. Και μετά πάμε και σε υποκειμενικότερες συζητήσεις.
 
Last edited by a moderator:

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: Μονόδρομα vs Full Range ηχεία

Στο θεμα που ρωταει ο συμφορουμιτης,η περισσοτερη προσπαθεια στην σχεδιαση-κατασκευη ενος μονοδρομου και η αιτια να πετυχει ή να αποτυχει ειναι η φορτιση της μοναδας,για την αυξηση της ευαισθησια στα μεσοχαμηλα

Σε μια θεωρητικά φίλε audiomonitor πετυχημένη κατασκευή μονόδρομου ηχείου π.χ. με Fostex μεγάφωνα, τι πλεονεκτήματα θα ακούω σε σχέση με ένα ηχείο του εμπορίου; Ας πούμε με φόρτιση χοάνης για ξεκίνημα θα ακούσω κάτι καλύτερο σε σχέση με το εργοστασιακό B&W 705 που ακούω, τώρα;

Ένα πλεονέκτημα ας πούμε που σκέφτομαι, είναι το ότι θα έχω μεγαλύτερη ευελιξία στα ενισχυτικά και βέβαια μικρότερη κατανάλωση ρεύματος απ' τον τελικό που χρησιμοποιώ τώρα να κουνήσω τα ρευματοβόρα B&W. Από ποιότητα ήχου όμως; Θα ευχαριστιέμαι την μουσικούλα μου, όπως τώρα, ειδικά στις φωνητικές χροιές και στα έγχορδα ή θα κλαίω τις ώρες που ξόδεψα;

Υ.Γ. Κάνω διάφορες ερωτήσεις που μου περνάνε απ' το μυαλό, ελπίζω να μην κουράζω.
 
Last edited by a moderator:

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Re: Μονόδρομα vs Full Range ηχεία

Παιδια μηπως να επιστρεφαμε καλυτερα στο θεμα που ξεκινησε ο Αυγερινος?

Μαζι μπηκαν ολοι...